Anzeige

Wolontariat Amarante - Wutowicz, Piątek, Notter.pptx.pdf

Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Przedsiębiorczego
6. Feb 2023
Anzeige

Más contenido relacionado

Más de Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Przedsiębiorczego(20)

Anzeige

Wolontariat Amarante - Wutowicz, Piątek, Notter.pptx.pdf

 1. Wolontariat grupowy Let’s do it together!
 2. To my – Patrycja, Lorena i Paulina, ciekawe świata artystki oraz … (już niestety) exwolontariuszki. Od listopada do stycznia brałyśmy udział w projekcie „Let’s do it together!” w Amarante. Odkryłyśmy, co ciekawego ma nam do zaoferowania Portugalia, ale również, co dobrego my możemy dać od siebie. Ostatecznie w Portugalii Patrycja została babcią, Paulina wnuczką, a Lorena? Otóż … Lorena została jeżem! Jak do tego doszło? Już wyjaśniamy! Zacznijmy jednak od początku!
 3. 19 listopada 2022 r. dotarłyśmy do Amarante – urokliwego miasteczka na północy Portugalii.
 4. To właśnie tu powstała pierwsza restauracja wegetariańska w mieście! Mieszkałyśmy w należącym do naszej organizacji goszczącej A każdego ranka witał nas taki widok z okna.
 5. W czasie pierwszego tygodnia brałyśmy udział w aktywnościach umożliwiających lepsze poznanie się i zrozumienie istoty projektu. Oprócz nas, było jeszcze ośmiu wolontariuszy: z Bułgarii, Ukrainy, Portugalii i Brazylii. Poza tym, mięliśmy grupę wsparcia, składającą się z trójki wolontariuszy długoterminowych.
 6. Wzięłyśmy udział w warsztatach na temat teatru, aktorstwa i improwizacji. Tutaj mogłyśmy wykazać się kreatywnością. Kolejnym etapem było podzielenie się tradycjami bożonarodzeniowymi z różnych krajów i szukanie inspiracji do napisania scenariusza przedstawienia, czyli głównego celu wolontariatu.
 7. I tak oto po burzy mózgów powstał scenariusz do naszego świątecznego przedstawienia pt. „Um milagre de Natal”! Nie było łatwo! 13 głów, mnóstwo różnych, odmiennych pomysłów, ale udało się! Właśnie wtedy zaczęła się ciężka praca i walka z czasem. Podzieleni na zespoły, zajęliśmy się przygotowaniem muzyki, dekoracji i swoich ról.
 8. Dancem dancem! Nasza trójka napisała piosenkę finałową do przedstawienia! Do niej powstał również układ taneczny. Przygotowałyśmy również kwartet wokalny, który wykonywał ukraińska piosenkę „Szczedryk”.
 9. Na szczęście, mięliśmy również czas wolny, żeby zregenerować siły i nieco pozwiedzać Pierwsze na naszej liście miejsc do zobaczenia było Porto, w którym zastała nas dość deszczowa aura
 10. Braga – jedno z najstarszych miast w Portugalii
 11. Coimbra – to stąd pochodzi jeden z dwóch rodzajów fado i to tu znajduje się najstarszy uniwersytet w Portugalii
 12. Nastał w końcu najważniejszy dzień – dzień premiery przedstawienia! Zdążyliśmy ze wszystkim! I tak oto Patrycja wcieliła się w rolę babci, Paulina w rolę dziesięcioletniej dziewczynki, a Lorena w jeża.
 13. Głównymi odbiorcami naszego przedstawienia były dzieci, ale zagraliśmy również spektakl dla osób z autyzmem oraz spektakl wyjazdowy w ośrodku na niepełnosprawnych
 14. Święta Bożego Narodzenia i Sylwestra spędziłyśmy w wyjątkowo ciepłej i rodzinnej atmosferze, mimo że byłyśmy daleko od naszych domów rodzinnych.
 15. W przerwie świątecznej udało nam się pojechać do przepięknej, kolorowej Lizbony
 16. Poznawałyśmy coraz lepiej Amarante, które pochwalić się może naprawdę pięknymi krajobrazami Lorena wraz z Virą pokonały na rowerach 80 km i zdobyły cel – przejechanie od początku do końca ecopisty
 17. Ostatnie przedstawienie
 18. Um milagre de Natal
 19. Nadszedł czas podsumowań, przemyśleń i pożegnań
 20. Jesteśmy bardzo szczęśliwe, że mogłyśmy wziąć udział w projekcie „Let’s do it together” w Amarante. Dzięki temu mogłyśmy być częścią czegoś naprawdę pięknego i sprawić uśmiech na twarzach dzieci i nie tylko.
 21. Dziękujemy za uwagę! Paulina Wutowicz, Lorena Notter i Patrycja Piątek nad oceanem
Anzeige