SlideShare ist ein Scribd-Unternehmen logo
1 von 4
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TAHUN 1
MATAPELAJARAN: MATEMATIK KELAS:
TARIKH/HARI: MASA:
BIDANG PEMBELAJARAN NOMBOR DAN OPERASI TAJUK 3.0 PECAHAN
STANDARD KANDUNGAN: 3.1 Konsep perdua dan perempat pecahan wajar
STANDARD
PEMBELAJARAN:
3.1.1 Mengenal pastisatu perdua,satu perempat, duaperempat dan tiga perempat.
OBJEKTIF PEMBELAJARAN: Pada akhirpengajaran dan pembelajaran murid dapat:
1) Mengenalpastisatu perdua, satu perempat,dua perempatdan tiga perempat.
KRITERIA KEJAYAAN: 1. Murid dapatmengenap pasti satu perdua dan satu perempatdengan menggunakan perkataan
setengah,separuh dan suku dengan betul.
AKTIVITI PENGAJARAN
&PEMBELAJARAN(PDP): Aktiviti 1
1. Setiap kumpulan diberi sebiji oren dan dikehendakimembahagikan oren tersebutkepada
dua bahagian. (Konsep Asas)-Penghasilan ‘separuh’dan ‘setengah’
2. Murid jugadiberisekeping pizzadan dikehendaki memotongkepada 4 bahagian yangsama
besar –penghasilan suku.
Aktiviti 2
1. Setiap 3 kumpulan diberi satu pinggan kertasdan dikehendaki melipat pinggan kertas
tersebut dan melukisgarisan tengah.
2. Murid dikehendakimewarnakan satu bahagian dan menulispecahan diatasbahagian yang
mewarna.(Mengenalisatu perdua)
3. 3 Kumpulan yanglain pulakdiberisekepingkertas dan dikehendakimelipatkertaskepada 4
bahagian.
4. Murid melukis garisan mengikutlipatan yangdibuatdan mewarnakan satu bahagian.
Kemudian muridmenulis pecahan pada bahagian yangdiwarnakan.(Satu perempat)
5. Murid menampal hasil kerjadi dindinguntukdilihatoleh kumpulan lain.(Gallery Walk)
6. Murid daripada kumpulan lain akan memberikan komen tentang hasil kerjakumpulan yang
lain pada“sticker note’dan menampalpada hasil kerjatersebut.
7. Murid diberilembaran kerja berupapeta dakap bagi menjawabsoalan.
ABM/ BBM: Slide power point Edaran/ Lembaran Kerja / Lain-lain=oren,pizza,kertas
A4, pinggan kertas,pensel
warna.
Interaktifgame(Kahoot
game)
Gambar/ Kad nombor/Kadperkataan
ELEMEN MERENTAS
KURIKULUM (EMK):
Bahasa Sains & Teknologi / Keusahawanan Kelestarian global
TMK Kelestarian Alam Sekitar Patriotisme
STEM Pendidikan Kewangan / Kreativiti dan Inovasi
TAHAP PEMIKIRAN KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS RENDAH KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI
/
.
Mengingat / Mengaplikasi Menilai
/ Memahami Menganalisis Mencipta
PETA PEMIKIRAN
i-THINK
Peta bulatan Peta pokok Peta buih Peta buih berganda
/ Peta dakap Peta titi Peta alir Peta pelbagai alir
PENILAIAN PENGAJARAN
&PEMBELAJARAN(PDP):
Kuiz Lisan / Pembentangan Hasil kerja Murid
/ Kerja Berkumpulan / Pemerhatian Lembaran Kerja Lain-lain : Kerja
berpasangan
TAHAP PENGUASAAN
(Nyatakan bilangan Murid)
BILANGAN MURID
TAHA
P 1
TAHAP
2
TAHAP
3
TAHAP
4
TAHAP
5
TAHAP
6
Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran Abad Ke-21
Round Table Permainan Gallery Walk /
Think, Pair, Share Window pane Peta I-Think
Hot seat Pembentangan Nyanyian
REFLEKSI: _____/ _____orangmurid dapat menguasai objektifpembelajaran dan diberikan latihan pengayaan/
pengukuhan
_____/ _____orang murid tidakdapat menguasai objektifpembelajaran dan diberi latihan pemulihan.
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN DITANGGUHKAN KERANA:
Mesyuarat / kursus Aktiviti luar
Cuti rehat/ cutisakit Programsekolah:________________________________
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TAHUN 1
MATAPELAJARAN: MATEMATIK KELAS:
TARIKH/HARI: MASA:
BIDANG PEMBELAJARAN NOMBOR DAN OPERASI TAJUK 3.0 PECAHAN
STANDARD KANDUNGAN: 3.1 Konsep perdua dan perempat pecahan wajar
STANDARD
PEMBELAJARAN:
3.1.1 Mengenal pastisatu perdua,satu perempat, duaperempat dan tiga perempat.
OBJEKTIF PEMBELAJARAN: Pada akhirpengajaran dan pembelajaran murid dapat:
1) Mengenalpastisatu perdua, satu perempat,dua perempatdan tiga perempat.
KRITERIA KEJAYAAN: 1) Murid dapatmengenal pastidua perempatdan tigaperempat dengan betul.
AKTIVITI PENGAJARAN
&PEMBELAJARAN(PDP):
1) Murid dibimbinguntukmemahami konsep duaperempat dan tigaperempat dengan menggunakan
lipatan kertas.(Konsepasas)
2) Murid dudukdalamkumpulan yang terdiri daripada4 ahli.(Jigsaw ProblemSolving)
3) Setiap kumpulan diberi cebisan kertas(puzzle) yang mengandungibentukpecahan.
4) Dalamsetiapkumpulan terdapat kad petunjukuntukmembantu ahli tersebut mencantumkan puzzle
tersebut menjadi pecahan dua perempatdan tigaperempat.
5) Aktiviti inidiulang dengan setiapkumpulan bertukar puzzle( pelbagai bentukpecahan) sesama mereka.
6) Murid membuatlatihan di dalambuku aktiviti dan diberi lembaran kerjamenggunakan peta bulatan.
ABM/ BBM: Slide power point Edaran/ Lembaran Kerja Lain-lain=Jigsaw puzzle,
kertas A4, Kertas bewarna,
pensel warna
Interaktifgame(Kahoot
game)
Gambar/ Kad nombor/Kadperkataan
ELEMEN MERENTAS
KURIKULUM (EMK):
Bahasa Sains & Teknologi / Keusahawanan Kelestarian global
TMK Kelestarian Alam Sekitar Patriotisme
STEM Pendidikan Kewangan / Kreativiti dan Inovasi
TAHAP PEMIKIRAN KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS RENDAH KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI
/
.
Mengingat / Mengaplikasi Menilai
/ Memahami Menganalisis Mencipta
PETA PEMIKIRAN
i-THINK
/ Peta bulatan Peta pokok Peta buih Peta buih berganda
Peta dakap Peta titi Peta alir Peta pelbagai alir
PENILAIAN PENGAJARAN
&PEMBELAJARAN(PDP):
Kuiz Lisan Pembentangan / Hasil kerja Murid
/ Kerja Berkumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja Lain-lain : Kerja
berpasangan
TAHAP PENGUASAAN
(Nyatakan bilangan Murid)
BILANGAN MURID
TAHA
P 1
TAHAP
2
TAHAP
3
TAHAP
4
TAHAP
5
TAHAP
6
Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran Abad Ke-21
Round Table Permainan Gallery Walk
Think, Pair, Share Jigsaw Problem Solving / Peta I-Think
Hot seat Pembentangan Nyanyian
REFLEKSI: _____/ _____orangmurid dapat menguasai objektifpembelajaran dan diberikan latihan pengayaan/
pengukuhan
_____/ _____orangmurid tidakdapat menguasai objektifpembelajaran dan diberi latihan pemulihan.
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN DITANGGUHKAN KERANA:
Mesyuarat / kursus Aktiviti luar
Cuti rehat/ cutisakit Programsekolah:________________________________
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TAHUN 1
MATAPELAJARAN: MATEMATIK KELAS:
TARIKH/HARI: MASA:
BIDANG PEMBELAJARAN NOMBOR DAN OPERASI TAJUK 3.0 PECAHAN
STANDARD KANDUNGAN: 3.2 Penyelesaian masalah
STANDARD
PEMBELAJARAN:
3.1.1 Menyelesaikan masalah yang melibatkan situasi harian.
OBJEKTIF PEMBELAJARAN: Pada akhirpengajaran dan pembelajaran murid dapat:
1) Menyelesaikan masalah yangmelibatkan situasi harian.
KRITERIA KEJAYAAN: 1) Murid dapatmenyelesaikan 4 masalah yangmelibatkan situasiharian.
AKTIVITI PENGAJARAN
&PEMBELAJARAN(PDP):
d
d
A
d
Aktiviti 1
1. Murid dudukdalamsatu kumpulan yangterdiridaripada5 murid.(Aktiviti projeksaya m/s 6)
2. Murid diberidoh,acuan,piring,pembaris dan bahan hiasan.
3. Murid dikehendakimembuatdoh dan menguli sertakan meratakan doh.
4. Murid menerapacuan padadoh dan potongdoh tersebutkepadabahagian pecahan yang
dikehendaki seperti dalamsoalan penyelesaian masalah
5. Murid dikehendakimenghias biskut mengikut pecahan yangdi perlukan dan seterusnya
melabelkan pecahan tersebut.
Aktiviti 2
1. Murid dibahagikan kepada5 kumpulan.
2. Setiap kumpulan diberi Tab dan SmartHandphone untuk menjawabsoalan kuiz berkaitan
piktograf menggunakan perisian KahootGame.
3. Murid yangdapat mengumpulmarkah terbanyak akan menjadipemenang.
4. Murid ditekankan dengan amalan bekerjasamadan perlu berbincanguntukmendapatkan
jawapan.
ABM/ BBM: / Slide power point Edaran/ Lembaran Kerja / Lain-lain – doh,piring,
pembaris,bahan hiasan,tab,
smarphone
/ Interaktifgame(Kahoot
game)
Gambar/ Kad nombor/Kadperkataan
ELEMEN MERENTAS
KURIKULUM (EMK):
Bahasa Sains & Teknologi / Keusahawanan Kelestarian global
TMK Kelestarian Alam Sekitar Patriotisme
STEM Pendidikan Kewangan / Kreativiti dan Inovasi
TAHAP PEMIKIRAN KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS RENDAH KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI
/
.
Mengingat / Mengaplikasi Menilai
/ Memahami / Menganalisis / Mencipta
PETA PEMIKIRAN
i-THINK
Peta bulatan Peta pokok Peta buih Peta buih berganda
Peta dakap Peta titi Peta alir Peta pelbagai alir
PENILAIAN PENGAJARAN
&PEMBELAJARAN(PDP):
Kuiz Lisan Pembentangan Hasil kerja Murid
Kerja Berkumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja Lain-lain : Kerja
berpasangan
TAHAP PENGUASAAN
(Nyatakan bilangan Murid)
BILANGAN MURID
TAHA
P 1
TAHAP
2
TAHAP
3
TAHAP
4
TAHAP
5
TAHAP
6
Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran Abad Ke-21
Round Table Permainan / Gallery Walk /
Think, Pair, Share Window pane Peta I-Think
Hot seat Pembentangan Nyanyian
REFLEKSI: _____/ _____orangmurid dapat menguasai objektifpembelajaran dan diberikan latihan pengayaan/
pengukuhan
_____/ _____orangmurid tidakdapat menguasai objektifpembelajaran dan diberi latihan pemulihan.
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN DITANGGUHKAN KERANA:
Mesyuarat / kursus Aktiviti luar
Cuti rehat/ cutisakit Programsekolah:________________________________
RPH Pecahan Tahun 1

Weitere ähnliche Inhalte

Was ist angesagt?

Pembinaan persekitaran-bilik-darjah-yang-mesra-budaya
Pembinaan persekitaran-bilik-darjah-yang-mesra-budayaPembinaan persekitaran-bilik-darjah-yang-mesra-budaya
Pembinaan persekitaran-bilik-darjah-yang-mesra-budaya
Kanageswary Karunamoothei
 
Implikasi kepelbagaian sosiobudaya kepada murid
Implikasi kepelbagaian sosiobudaya kepada muridImplikasi kepelbagaian sosiobudaya kepada murid
Implikasi kepelbagaian sosiobudaya kepada murid
Izzat Najmi
 
Rancangan pengajaran harian pendidikan islam
Rancangan pengajaran harian pendidikan islamRancangan pengajaran harian pendidikan islam
Rancangan pengajaran harian pendidikan islam
Mohd Aizat
 
Pentaksiran Berasaskan Sekolah (PBS)
Pentaksiran Berasaskan Sekolah (PBS)Pentaksiran Berasaskan Sekolah (PBS)
Pentaksiran Berasaskan Sekolah (PBS)
En Asyraf
 
Pelaporan dan isu_penilaian t8
Pelaporan dan isu_penilaian t8Pelaporan dan isu_penilaian t8
Pelaporan dan isu_penilaian t8
khaidiny
 
ciri-ciri guru berkualiti dan berintegriti tinggi
ciri-ciri guru berkualiti dan berintegriti tinggiciri-ciri guru berkualiti dan berintegriti tinggi
ciri-ciri guru berkualiti dan berintegriti tinggi
Yuki Chia
 
contoh soalan aras taksonomi bloom
contoh soalan aras taksonomi bloomcontoh soalan aras taksonomi bloom
contoh soalan aras taksonomi bloom
Autdrey Yna
 

Was ist angesagt? (20)

Pembinaan persekitaran-bilik-darjah-yang-mesra-budaya
Pembinaan persekitaran-bilik-darjah-yang-mesra-budayaPembinaan persekitaran-bilik-darjah-yang-mesra-budaya
Pembinaan persekitaran-bilik-darjah-yang-mesra-budaya
 
Analisis pelajar
Analisis pelajarAnalisis pelajar
Analisis pelajar
 
Kelas abad ke 21
Kelas abad ke 21Kelas abad ke 21
Kelas abad ke 21
 
Implikasi kepelbagaian sosiobudaya kepada murid
Implikasi kepelbagaian sosiobudaya kepada muridImplikasi kepelbagaian sosiobudaya kepada murid
Implikasi kepelbagaian sosiobudaya kepada murid
 
Rancangan pengajaran harian pendidikan islam
Rancangan pengajaran harian pendidikan islamRancangan pengajaran harian pendidikan islam
Rancangan pengajaran harian pendidikan islam
 
Emk - Elemen Keusahawanan
Emk - Elemen KeusahawananEmk - Elemen Keusahawanan
Emk - Elemen Keusahawanan
 
Pentaksiran Berasaskan Sekolah (PBS)
Pentaksiran Berasaskan Sekolah (PBS)Pentaksiran Berasaskan Sekolah (PBS)
Pentaksiran Berasaskan Sekolah (PBS)
 
Kaedah & teknik pengajaran
Kaedah & teknik pengajaranKaedah & teknik pengajaran
Kaedah & teknik pengajaran
 
Rph matematik-pendidikan-khas
Rph matematik-pendidikan-khasRph matematik-pendidikan-khas
Rph matematik-pendidikan-khas
 
PLC
PLCPLC
PLC
 
Pelaporan dan isu_penilaian t8
Pelaporan dan isu_penilaian t8Pelaporan dan isu_penilaian t8
Pelaporan dan isu_penilaian t8
 
ciri-ciri guru berkualiti dan berintegriti tinggi
ciri-ciri guru berkualiti dan berintegriti tinggiciri-ciri guru berkualiti dan berintegriti tinggi
ciri-ciri guru berkualiti dan berintegriti tinggi
 
Jadual spesifikasi kandungan (JSK)
Jadual spesifikasi kandungan (JSK)Jadual spesifikasi kandungan (JSK)
Jadual spesifikasi kandungan (JSK)
 
rph matematik tahun 1
rph matematik tahun 1 rph matematik tahun 1
rph matematik tahun 1
 
Refleksi praktikum 2018
Refleksi praktikum 2018Refleksi praktikum 2018
Refleksi praktikum 2018
 
contoh soalan aras taksonomi bloom
contoh soalan aras taksonomi bloomcontoh soalan aras taksonomi bloom
contoh soalan aras taksonomi bloom
 
Rancangan pengajaran harian tahun 3
Rancangan pengajaran harian tahun 3Rancangan pengajaran harian tahun 3
Rancangan pengajaran harian tahun 3
 
Topik 6 Pengelolaan Aktiviti & Sistem Pertandingan
Topik 6 Pengelolaan Aktiviti & Sistem Pertandingan Topik 6 Pengelolaan Aktiviti & Sistem Pertandingan
Topik 6 Pengelolaan Aktiviti & Sistem Pertandingan
 
Penggubalan Item/Soalan Ujian
Penggubalan Item/Soalan UjianPenggubalan Item/Soalan Ujian
Penggubalan Item/Soalan Ujian
 
Kaedah pelaksanaan plc
Kaedah pelaksanaan plcKaedah pelaksanaan plc
Kaedah pelaksanaan plc
 

Ähnlich wie RPH Pecahan Tahun 1

368717628-Rph-Matematik-2018-Tahun-6.pdf
368717628-Rph-Matematik-2018-Tahun-6.pdf368717628-Rph-Matematik-2018-Tahun-6.pdf
368717628-Rph-Matematik-2018-Tahun-6.pdf
ssuser5fca6c
 
Rpp bidang kartesius 1 pertemuan
Rpp bidang kartesius 1 pertemuanRpp bidang kartesius 1 pertemuan
Rpp bidang kartesius 1 pertemuan
ndaay
 
1. ERPH M1 21.3.22 - 25.3.22.docx
1. ERPH M1  21.3.22 - 25.3.22.docx1. ERPH M1  21.3.22 - 25.3.22.docx
1. ERPH M1 21.3.22 - 25.3.22.docx
SHATHIASEELAN2
 

Ähnlich wie RPH Pecahan Tahun 1 (20)

368717628-Rph-Matematik-2018-Tahun-6.pdf
368717628-Rph-Matematik-2018-Tahun-6.pdf368717628-Rph-Matematik-2018-Tahun-6.pdf
368717628-Rph-Matematik-2018-Tahun-6.pdf
 
UNIT 23.doc
UNIT 23.docUNIT 23.doc
UNIT 23.doc
 
UNIT 24.doc
UNIT 24.docUNIT 24.doc
UNIT 24.doc
 
RPP BERDIFERENSIASI MTK2.docx
RPP BERDIFERENSIASI MTK2.docxRPP BERDIFERENSIASI MTK2.docx
RPP BERDIFERENSIASI MTK2.docx
 
UNIT 21.doc
UNIT 21.docUNIT 21.doc
UNIT 21.doc
 
Contoh rpp kelas viii sm 1 (phytsgoras)
Contoh rpp kelas viii sm 1 (phytsgoras)Contoh rpp kelas viii sm 1 (phytsgoras)
Contoh rpp kelas viii sm 1 (phytsgoras)
 
RPP Diferensiasi KSE - Ida Maryamah.pdf
RPP Diferensiasi KSE - Ida Maryamah.pdfRPP Diferensiasi KSE - Ida Maryamah.pdf
RPP Diferensiasi KSE - Ida Maryamah.pdf
 
UNIT 22.doc
UNIT 22.docUNIT 22.doc
UNIT 22.doc
 
Rpp bidang kartesius 1 pertemuan
Rpp bidang kartesius 1 pertemuanRpp bidang kartesius 1 pertemuan
Rpp bidang kartesius 1 pertemuan
 
RPP - Luas Permukaan Bola
RPP - Luas Permukaan BolaRPP - Luas Permukaan Bola
RPP - Luas Permukaan Bola
 
8. perpuluhan
8. perpuluhan8. perpuluhan
8. perpuluhan
 
Rpp dasar pemetaan
Rpp  dasar pemetaanRpp  dasar pemetaan
Rpp dasar pemetaan
 
Rencana pelaksanaan pembelajaran lingkaran
Rencana pelaksanaan pembelajaran lingkaran Rencana pelaksanaan pembelajaran lingkaran
Rencana pelaksanaan pembelajaran lingkaran
 
Rpp pecahan Problem basic Learning
Rpp pecahan Problem basic LearningRpp pecahan Problem basic Learning
Rpp pecahan Problem basic Learning
 
1. ERPH M1 21.3.22 - 25.3.22.docx
1. ERPH M1  21.3.22 - 25.3.22.docx1. ERPH M1  21.3.22 - 25.3.22.docx
1. ERPH M1 21.3.22 - 25.3.22.docx
 
Rph
RphRph
Rph
 
11. penyajian data
11. penyajian data11. penyajian data
11. penyajian data
 
modul data untuk kelas 5 kurikulum merdeka
modul data untuk kelas 5 kurikulum merdekamodul data untuk kelas 5 kurikulum merdeka
modul data untuk kelas 5 kurikulum merdeka
 
Rpp inquiry k13 statistika
Rpp inquiry k13   statistikaRpp inquiry k13   statistika
Rpp inquiry k13 statistika
 
MODUL AJAR MATEMATIKA KELAS 2 BAB 4 KURIKULUM MERDEKA.docx
MODUL AJAR MATEMATIKA KELAS 2 BAB 4 KURIKULUM MERDEKA.docxMODUL AJAR MATEMATIKA KELAS 2 BAB 4 KURIKULUM MERDEKA.docx
MODUL AJAR MATEMATIKA KELAS 2 BAB 4 KURIKULUM MERDEKA.docx
 

Kürzlich hochgeladen

PPT SOSIALISASI PENGELOLAAN KINERJA GURU DAN KS 2024.pptx
PPT SOSIALISASI PENGELOLAAN KINERJA GURU DAN KS 2024.pptxPPT SOSIALISASI PENGELOLAAN KINERJA GURU DAN KS 2024.pptx
PPT SOSIALISASI PENGELOLAAN KINERJA GURU DAN KS 2024.pptx
MaskuratulMunawaroh
 
Kisi kisi Ujian sekolah mata pelajaran IPA 2024.docx
Kisi kisi Ujian sekolah mata pelajaran IPA 2024.docxKisi kisi Ujian sekolah mata pelajaran IPA 2024.docx
Kisi kisi Ujian sekolah mata pelajaran IPA 2024.docx
FitriaSarmida1
 
Contoh PPT Seminar Proposal Teknik Informatika.pptx
Contoh PPT Seminar Proposal Teknik Informatika.pptxContoh PPT Seminar Proposal Teknik Informatika.pptx
Contoh PPT Seminar Proposal Teknik Informatika.pptx
IvvatulAini
 
.....................Swamedikasi 2-2.pptx
.....................Swamedikasi 2-2.pptx.....................Swamedikasi 2-2.pptx
.....................Swamedikasi 2-2.pptx
furqanridha
 
Aksi Nyata Menyebarkan Pemahaman Merdeka Belajar.pdf
Aksi Nyata Menyebarkan Pemahaman Merdeka Belajar.pdfAksi Nyata Menyebarkan Pemahaman Merdeka Belajar.pdf
Aksi Nyata Menyebarkan Pemahaman Merdeka Belajar.pdf
subki124
 

Kürzlich hochgeladen (20)

PPT SOSIALISASI PENGELOLAAN KINERJA GURU DAN KS 2024.pptx
PPT SOSIALISASI PENGELOLAAN KINERJA GURU DAN KS 2024.pptxPPT SOSIALISASI PENGELOLAAN KINERJA GURU DAN KS 2024.pptx
PPT SOSIALISASI PENGELOLAAN KINERJA GURU DAN KS 2024.pptx
 
Modul Ajar IPAS Kelas 4 Fase B Kurikulum Merdeka [abdiera.com]
Modul Ajar IPAS Kelas 4 Fase B Kurikulum Merdeka [abdiera.com]Modul Ajar IPAS Kelas 4 Fase B Kurikulum Merdeka [abdiera.com]
Modul Ajar IPAS Kelas 4 Fase B Kurikulum Merdeka [abdiera.com]
 
MODUL PENDIDIKAN PANCASILA KELAS 6 KURIKULUM MERDEKA.pdf
MODUL PENDIDIKAN PANCASILA KELAS 6 KURIKULUM MERDEKA.pdfMODUL PENDIDIKAN PANCASILA KELAS 6 KURIKULUM MERDEKA.pdf
MODUL PENDIDIKAN PANCASILA KELAS 6 KURIKULUM MERDEKA.pdf
 
Panduan Memahami Data Rapor Pendidikan 2024
Panduan Memahami Data Rapor Pendidikan 2024Panduan Memahami Data Rapor Pendidikan 2024
Panduan Memahami Data Rapor Pendidikan 2024
 
Aksi Nyata Menyebarkan (Pemahaman Mengapa Kurikulum Perlu Berubah) Oleh Nur A...
Aksi Nyata Menyebarkan (Pemahaman Mengapa Kurikulum Perlu Berubah) Oleh Nur A...Aksi Nyata Menyebarkan (Pemahaman Mengapa Kurikulum Perlu Berubah) Oleh Nur A...
Aksi Nyata Menyebarkan (Pemahaman Mengapa Kurikulum Perlu Berubah) Oleh Nur A...
 
MODUL PENDIDIKAN PANCASILA KELAS 6 KURIKULUM MERDEKA.pdf
MODUL PENDIDIKAN PANCASILA KELAS 6 KURIKULUM MERDEKA.pdfMODUL PENDIDIKAN PANCASILA KELAS 6 KURIKULUM MERDEKA.pdf
MODUL PENDIDIKAN PANCASILA KELAS 6 KURIKULUM MERDEKA.pdf
 
BAHAN PAPARAN UU DESA NOMOR 3 TAHUN 2024
BAHAN PAPARAN UU DESA NOMOR 3 TAHUN 2024BAHAN PAPARAN UU DESA NOMOR 3 TAHUN 2024
BAHAN PAPARAN UU DESA NOMOR 3 TAHUN 2024
 
Kisi kisi Ujian sekolah mata pelajaran IPA 2024.docx
Kisi kisi Ujian sekolah mata pelajaran IPA 2024.docxKisi kisi Ujian sekolah mata pelajaran IPA 2024.docx
Kisi kisi Ujian sekolah mata pelajaran IPA 2024.docx
 
Contoh PPT Seminar Proposal Teknik Informatika.pptx
Contoh PPT Seminar Proposal Teknik Informatika.pptxContoh PPT Seminar Proposal Teknik Informatika.pptx
Contoh PPT Seminar Proposal Teknik Informatika.pptx
 
AKSI NYATA Numerasi Meningkatkan Kompetensi Murid_compressed (1) (1).pptx
AKSI NYATA  Numerasi  Meningkatkan Kompetensi Murid_compressed (1) (1).pptxAKSI NYATA  Numerasi  Meningkatkan Kompetensi Murid_compressed (1) (1).pptx
AKSI NYATA Numerasi Meningkatkan Kompetensi Murid_compressed (1) (1).pptx
 
Prakarsa Perubahan dan kanvas ATAP (1).pptx
Prakarsa Perubahan dan kanvas ATAP (1).pptxPrakarsa Perubahan dan kanvas ATAP (1).pptx
Prakarsa Perubahan dan kanvas ATAP (1).pptx
 
AKSI NYATA TOPIK 1 MERDEKA BELAJAR. PPTX
AKSI NYATA TOPIK 1 MERDEKA BELAJAR. PPTXAKSI NYATA TOPIK 1 MERDEKA BELAJAR. PPTX
AKSI NYATA TOPIK 1 MERDEKA BELAJAR. PPTX
 
TUGAS RUANG KOLABORASI 1.3 PRAKARSA PERUBAHAN
TUGAS RUANG KOLABORASI 1.3 PRAKARSA PERUBAHANTUGAS RUANG KOLABORASI 1.3 PRAKARSA PERUBAHAN
TUGAS RUANG KOLABORASI 1.3 PRAKARSA PERUBAHAN
 
MODUL AJAR SENI RUPA KELAS 6 KURIKULUM MERDEKA.pdf
MODUL AJAR SENI RUPA KELAS 6 KURIKULUM MERDEKA.pdfMODUL AJAR SENI RUPA KELAS 6 KURIKULUM MERDEKA.pdf
MODUL AJAR SENI RUPA KELAS 6 KURIKULUM MERDEKA.pdf
 
KELAS 10 PERUBAHAN LINGKUNGAN SMA KURIKULUM MERDEKA
KELAS 10 PERUBAHAN LINGKUNGAN SMA KURIKULUM MERDEKAKELAS 10 PERUBAHAN LINGKUNGAN SMA KURIKULUM MERDEKA
KELAS 10 PERUBAHAN LINGKUNGAN SMA KURIKULUM MERDEKA
 
.....................Swamedikasi 2-2.pptx
.....................Swamedikasi 2-2.pptx.....................Swamedikasi 2-2.pptx
.....................Swamedikasi 2-2.pptx
 
Teks Debat Bahasa Indonesia Yang tegas dan lugas
Teks Debat Bahasa Indonesia Yang tegas dan lugasTeks Debat Bahasa Indonesia Yang tegas dan lugas
Teks Debat Bahasa Indonesia Yang tegas dan lugas
 
Ceramah Antidadah SEMPENA MINGGU ANTIDADAH DI PERINGKAT SEKOLAH
Ceramah Antidadah SEMPENA MINGGU ANTIDADAH DI PERINGKAT SEKOLAHCeramah Antidadah SEMPENA MINGGU ANTIDADAH DI PERINGKAT SEKOLAH
Ceramah Antidadah SEMPENA MINGGU ANTIDADAH DI PERINGKAT SEKOLAH
 
MODUL AJAR SENI MUSIK KELAS 6 KURIKULUM MERDEKA.pdf
MODUL AJAR SENI MUSIK KELAS 6 KURIKULUM MERDEKA.pdfMODUL AJAR SENI MUSIK KELAS 6 KURIKULUM MERDEKA.pdf
MODUL AJAR SENI MUSIK KELAS 6 KURIKULUM MERDEKA.pdf
 
Aksi Nyata Menyebarkan Pemahaman Merdeka Belajar.pdf
Aksi Nyata Menyebarkan Pemahaman Merdeka Belajar.pdfAksi Nyata Menyebarkan Pemahaman Merdeka Belajar.pdf
Aksi Nyata Menyebarkan Pemahaman Merdeka Belajar.pdf
 

RPH Pecahan Tahun 1

  • 1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TAHUN 1 MATAPELAJARAN: MATEMATIK KELAS: TARIKH/HARI: MASA: BIDANG PEMBELAJARAN NOMBOR DAN OPERASI TAJUK 3.0 PECAHAN STANDARD KANDUNGAN: 3.1 Konsep perdua dan perempat pecahan wajar STANDARD PEMBELAJARAN: 3.1.1 Mengenal pastisatu perdua,satu perempat, duaperempat dan tiga perempat. OBJEKTIF PEMBELAJARAN: Pada akhirpengajaran dan pembelajaran murid dapat: 1) Mengenalpastisatu perdua, satu perempat,dua perempatdan tiga perempat. KRITERIA KEJAYAAN: 1. Murid dapatmengenap pasti satu perdua dan satu perempatdengan menggunakan perkataan setengah,separuh dan suku dengan betul. AKTIVITI PENGAJARAN &PEMBELAJARAN(PDP): Aktiviti 1 1. Setiap kumpulan diberi sebiji oren dan dikehendakimembahagikan oren tersebutkepada dua bahagian. (Konsep Asas)-Penghasilan ‘separuh’dan ‘setengah’ 2. Murid jugadiberisekeping pizzadan dikehendaki memotongkepada 4 bahagian yangsama besar –penghasilan suku. Aktiviti 2 1. Setiap 3 kumpulan diberi satu pinggan kertasdan dikehendaki melipat pinggan kertas tersebut dan melukisgarisan tengah. 2. Murid dikehendakimewarnakan satu bahagian dan menulispecahan diatasbahagian yang mewarna.(Mengenalisatu perdua) 3. 3 Kumpulan yanglain pulakdiberisekepingkertas dan dikehendakimelipatkertaskepada 4 bahagian. 4. Murid melukis garisan mengikutlipatan yangdibuatdan mewarnakan satu bahagian. Kemudian muridmenulis pecahan pada bahagian yangdiwarnakan.(Satu perempat) 5. Murid menampal hasil kerjadi dindinguntukdilihatoleh kumpulan lain.(Gallery Walk) 6. Murid daripada kumpulan lain akan memberikan komen tentang hasil kerjakumpulan yang lain pada“sticker note’dan menampalpada hasil kerjatersebut. 7. Murid diberilembaran kerja berupapeta dakap bagi menjawabsoalan. ABM/ BBM: Slide power point Edaran/ Lembaran Kerja / Lain-lain=oren,pizza,kertas A4, pinggan kertas,pensel warna. Interaktifgame(Kahoot game) Gambar/ Kad nombor/Kadperkataan ELEMEN MERENTAS KURIKULUM (EMK): Bahasa Sains & Teknologi / Keusahawanan Kelestarian global TMK Kelestarian Alam Sekitar Patriotisme STEM Pendidikan Kewangan / Kreativiti dan Inovasi TAHAP PEMIKIRAN KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS RENDAH KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI / . Mengingat / Mengaplikasi Menilai / Memahami Menganalisis Mencipta PETA PEMIKIRAN i-THINK Peta bulatan Peta pokok Peta buih Peta buih berganda / Peta dakap Peta titi Peta alir Peta pelbagai alir PENILAIAN PENGAJARAN &PEMBELAJARAN(PDP): Kuiz Lisan / Pembentangan Hasil kerja Murid / Kerja Berkumpulan / Pemerhatian Lembaran Kerja Lain-lain : Kerja berpasangan TAHAP PENGUASAAN (Nyatakan bilangan Murid) BILANGAN MURID TAHA P 1 TAHAP 2 TAHAP 3 TAHAP 4 TAHAP 5 TAHAP 6 Strategi Pengajaran dan Pembelajaran Abad Ke-21 Round Table Permainan Gallery Walk / Think, Pair, Share Window pane Peta I-Think Hot seat Pembentangan Nyanyian REFLEKSI: _____/ _____orangmurid dapat menguasai objektifpembelajaran dan diberikan latihan pengayaan/ pengukuhan _____/ _____orang murid tidakdapat menguasai objektifpembelajaran dan diberi latihan pemulihan. AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN DITANGGUHKAN KERANA: Mesyuarat / kursus Aktiviti luar
  • 2. Cuti rehat/ cutisakit Programsekolah:________________________________ RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TAHUN 1 MATAPELAJARAN: MATEMATIK KELAS: TARIKH/HARI: MASA: BIDANG PEMBELAJARAN NOMBOR DAN OPERASI TAJUK 3.0 PECAHAN STANDARD KANDUNGAN: 3.1 Konsep perdua dan perempat pecahan wajar STANDARD PEMBELAJARAN: 3.1.1 Mengenal pastisatu perdua,satu perempat, duaperempat dan tiga perempat. OBJEKTIF PEMBELAJARAN: Pada akhirpengajaran dan pembelajaran murid dapat: 1) Mengenalpastisatu perdua, satu perempat,dua perempatdan tiga perempat. KRITERIA KEJAYAAN: 1) Murid dapatmengenal pastidua perempatdan tigaperempat dengan betul. AKTIVITI PENGAJARAN &PEMBELAJARAN(PDP): 1) Murid dibimbinguntukmemahami konsep duaperempat dan tigaperempat dengan menggunakan lipatan kertas.(Konsepasas) 2) Murid dudukdalamkumpulan yang terdiri daripada4 ahli.(Jigsaw ProblemSolving) 3) Setiap kumpulan diberi cebisan kertas(puzzle) yang mengandungibentukpecahan. 4) Dalamsetiapkumpulan terdapat kad petunjukuntukmembantu ahli tersebut mencantumkan puzzle tersebut menjadi pecahan dua perempatdan tigaperempat. 5) Aktiviti inidiulang dengan setiapkumpulan bertukar puzzle( pelbagai bentukpecahan) sesama mereka. 6) Murid membuatlatihan di dalambuku aktiviti dan diberi lembaran kerjamenggunakan peta bulatan. ABM/ BBM: Slide power point Edaran/ Lembaran Kerja Lain-lain=Jigsaw puzzle, kertas A4, Kertas bewarna, pensel warna Interaktifgame(Kahoot game) Gambar/ Kad nombor/Kadperkataan ELEMEN MERENTAS KURIKULUM (EMK): Bahasa Sains & Teknologi / Keusahawanan Kelestarian global TMK Kelestarian Alam Sekitar Patriotisme STEM Pendidikan Kewangan / Kreativiti dan Inovasi TAHAP PEMIKIRAN KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS RENDAH KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI / . Mengingat / Mengaplikasi Menilai / Memahami Menganalisis Mencipta PETA PEMIKIRAN i-THINK / Peta bulatan Peta pokok Peta buih Peta buih berganda Peta dakap Peta titi Peta alir Peta pelbagai alir PENILAIAN PENGAJARAN &PEMBELAJARAN(PDP): Kuiz Lisan Pembentangan / Hasil kerja Murid / Kerja Berkumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja Lain-lain : Kerja berpasangan TAHAP PENGUASAAN (Nyatakan bilangan Murid) BILANGAN MURID TAHA P 1 TAHAP 2 TAHAP 3 TAHAP 4 TAHAP 5 TAHAP 6 Strategi Pengajaran dan Pembelajaran Abad Ke-21 Round Table Permainan Gallery Walk Think, Pair, Share Jigsaw Problem Solving / Peta I-Think Hot seat Pembentangan Nyanyian REFLEKSI: _____/ _____orangmurid dapat menguasai objektifpembelajaran dan diberikan latihan pengayaan/ pengukuhan _____/ _____orangmurid tidakdapat menguasai objektifpembelajaran dan diberi latihan pemulihan. AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN DITANGGUHKAN KERANA: Mesyuarat / kursus Aktiviti luar Cuti rehat/ cutisakit Programsekolah:________________________________
  • 3. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TAHUN 1 MATAPELAJARAN: MATEMATIK KELAS: TARIKH/HARI: MASA: BIDANG PEMBELAJARAN NOMBOR DAN OPERASI TAJUK 3.0 PECAHAN STANDARD KANDUNGAN: 3.2 Penyelesaian masalah STANDARD PEMBELAJARAN: 3.1.1 Menyelesaikan masalah yang melibatkan situasi harian. OBJEKTIF PEMBELAJARAN: Pada akhirpengajaran dan pembelajaran murid dapat: 1) Menyelesaikan masalah yangmelibatkan situasi harian. KRITERIA KEJAYAAN: 1) Murid dapatmenyelesaikan 4 masalah yangmelibatkan situasiharian. AKTIVITI PENGAJARAN &PEMBELAJARAN(PDP): d d A d Aktiviti 1 1. Murid dudukdalamsatu kumpulan yangterdiridaripada5 murid.(Aktiviti projeksaya m/s 6) 2. Murid diberidoh,acuan,piring,pembaris dan bahan hiasan. 3. Murid dikehendakimembuatdoh dan menguli sertakan meratakan doh. 4. Murid menerapacuan padadoh dan potongdoh tersebutkepadabahagian pecahan yang dikehendaki seperti dalamsoalan penyelesaian masalah 5. Murid dikehendakimenghias biskut mengikut pecahan yangdi perlukan dan seterusnya melabelkan pecahan tersebut. Aktiviti 2 1. Murid dibahagikan kepada5 kumpulan. 2. Setiap kumpulan diberi Tab dan SmartHandphone untuk menjawabsoalan kuiz berkaitan piktograf menggunakan perisian KahootGame. 3. Murid yangdapat mengumpulmarkah terbanyak akan menjadipemenang. 4. Murid ditekankan dengan amalan bekerjasamadan perlu berbincanguntukmendapatkan jawapan. ABM/ BBM: / Slide power point Edaran/ Lembaran Kerja / Lain-lain – doh,piring, pembaris,bahan hiasan,tab, smarphone / Interaktifgame(Kahoot game) Gambar/ Kad nombor/Kadperkataan ELEMEN MERENTAS KURIKULUM (EMK): Bahasa Sains & Teknologi / Keusahawanan Kelestarian global TMK Kelestarian Alam Sekitar Patriotisme STEM Pendidikan Kewangan / Kreativiti dan Inovasi TAHAP PEMIKIRAN KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS RENDAH KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI / . Mengingat / Mengaplikasi Menilai / Memahami / Menganalisis / Mencipta PETA PEMIKIRAN i-THINK Peta bulatan Peta pokok Peta buih Peta buih berganda Peta dakap Peta titi Peta alir Peta pelbagai alir PENILAIAN PENGAJARAN &PEMBELAJARAN(PDP): Kuiz Lisan Pembentangan Hasil kerja Murid Kerja Berkumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja Lain-lain : Kerja berpasangan TAHAP PENGUASAAN (Nyatakan bilangan Murid) BILANGAN MURID TAHA P 1 TAHAP 2 TAHAP 3 TAHAP 4 TAHAP 5 TAHAP 6 Strategi Pengajaran dan Pembelajaran Abad Ke-21 Round Table Permainan / Gallery Walk / Think, Pair, Share Window pane Peta I-Think Hot seat Pembentangan Nyanyian REFLEKSI: _____/ _____orangmurid dapat menguasai objektifpembelajaran dan diberikan latihan pengayaan/ pengukuhan _____/ _____orangmurid tidakdapat menguasai objektifpembelajaran dan diberi latihan pemulihan. AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN DITANGGUHKAN KERANA: Mesyuarat / kursus Aktiviti luar Cuti rehat/ cutisakit Programsekolah:________________________________