1. Rancangan Pengajaran Harian
Mata Pelajaran : Pendidikan Kesihatan Tarikh : 16 Ogos 2011
Tunjang : Unit 4 – Kesihatan diri dan keluarga Hari : Selasa
Tajuk : Kesihatan diri Masa : 8.00pagi–8.30pagi
Sub Tajuk : Alatan Kebersihan diri Kelas : 3 Cekal
Bilangan murid : 16 orang(L:8/P:9)
Hasil pembelajaran :
Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
Psikomotor :
Murid dapat mengangkat tangan dengan cepat sambil memegang gambar alatan
kebersihan diri semasa menyanyi.
Kognitif :
Menjelaskan kepentingan menjaga alatan kebersihan diri.
Menyatakan cara penjagaan alatan kebersihan diri.
Menyenaraikan alatan kebersihan diri.
Afektif :
Menunjukkan rasa gembira sewaktu menyanyikan lagu.
Membina keyakinan diri untuk menjawab soalan yang diberikan.
Mengamalkan cara penjagaan alatan kebersihan diri.
Pengalaman sedia ada : Murid pernah menggunakan alatan kebersihan diri.
Strategi utama : KB Kreatif, Teori Kecerdasan Pelbagai, Teori Konstruktivisme
Penerapan nilai : Hormat-menghormati, berani dan bertanggungjawab.
Bahan Bantu Mengajar : Tayangan video, tayangan slide, LCD Projektor, lembaran kerja.
Bahagian / Masa Strategi/Aktiviti Fokus Pembelajaran Catatan
1. Set Induksi: Menayangkan Menayangkan video KKE
( 5 minit) video. mengenai kebersihan diri. - Ingin tahu
KB Kreatif
Menjana
Guru menanyakan Soalan guru : idea
soalan Apakah kepentingan TKP
berdasarkan video penjagaan alatan kebersihan Visual-
yang ditayangkan. diri berdasarkan tayangan ruang
video? Kaedah
Perbincangan
Jawapan: Perbincangan
1. Supaya badan berdasarkan
sentiasa sihat. tayangan slaid.
2. Badan sentiasa Tayangan
bersih Video
3. Hidup ceria
sepanjang masa
2. Rancangan Pengajaran Harian
2. Perkembangan
( 20 minit )
Langkah 1 Menayangkan Menayangkan tayangan slaid Kaedah
tayangan slaid. mengenai alatan kebersihan Perbincangan
diri.
1. Sapu tangan
2. Tuala Slide show
3. Stokin
4. Pakaian dalam
Langkah 2 Menunjukkan dan Menunjukkan dan Kad
menerangkan menerangkan mengenai cara imbasan
mengenai cara – – cara penjagaan alatan
cara penjagaan kebersihan diri berserta
alatan kebersihan dengan gambar-gambar
diri melalui kad menerusi kad imbasan.
imbasan.
1. Sapu tangan
Basuh setiap kali
selepas digunakan.
2. Tuala
Basuh tuala 2 kali
seminggu.
3. Stokin
Basuh stokin setiap
kali selepas
digunakan.
4. Pakaian dalam
Basuh pakaian dalam
selepas dipakai.
3. Rancangan Pengajaran Harian
Langkah 3 Menayangkan lirik Murid menyanyikan lagu Rujuk
lagu dan muzik. ‘Alatan Kebersihan Diri’ diikuti Lampiran 1
dengan iringan muzik ‘Chan
Mali Chan’.
Langkah 4 Mengedarkan Mengedarkan lembaran kerja Rujuk
lembaran kerja bagi setiap murid. Lampiran 2
yang disediakan. 1. Mewarnakan gambar
alatan kebersihan
diri.
Mengarahkan 2. Isi tempat kosong
Rujuk
murid supaya berdasarkan gambar
Lampiran 2
mewarnakan dan ayat yang
gambar alatan diberikan.
kebersihan dan
mengisi tempat
kosong.
Mengarahkan 3. Cari perkataan yang
Rujuk
murid membuat tersembunyi.
Lampiran 3
lembaran kerja Sapu tangan
yang berkenaan Tuala
cari perkataan Stokin
tersembunyi di Pakaian dalam
rumah.
Penutup
(5 minit)
i. Aktiviti Mengutip Lembaran kerja mengisi Rujuk
lembaran kerja. tempat kosong. Lampiran 2
Murid dipamerkan Menyanyikan lagu ‘Alatan
lirik lagu dan kebersihan diri’ irama : ‘Chan
diarahkan untuk Mali Chan’.
menyanyi lagu
sambil
mengangkat
gambar – gambar
alatan kebersihan
diri.
4. Rancangan Pengajaran Harian
ii. Refleksi/ Guru bersoal Soalan :
rumusan jawab dan Mengimbas kembali
mengadakan pengisian maklumat dari
perbincangan murid-murid
mengenai subjek 1. Apakah yang kita
yang telah diajar. pelajari pada hari ini?
Jawapan :
Alatan kebersihan diri
Cara menjaga alatan
kebersihan diri
Kepentingan
menjaga kebersihan
diri.
2. Apakah alatan
kebersihan diri?
Jawapan :
Sapu tangan
Tuala
Stokin
Pakaian dalam
3. Bagaimana cara
menjaga alatan
kebersihan diri?
Jawapan :
Basuh sapu tangan
setiap kali selepas
digunakan.
Basuh tuala 2 kali
seminggu.
Basuh stokin selepas
digunakan.
Basuh pakaian dalam
selepas dipakai.