1. RPH INOVATIF
DUNIA SAINS TEKNOLOGI
TAHUN 2
AHLI KUMPULAN A 8:
1. MOHD ANUAR BIN MUDA
2. WAN ABDUL HALIM BIN WAN ABU BAKAR
3. AZUWANI AWANG
4. AIZA NADIA BINTI SAFIEE
5. HAYATI DARUS
6. NORAZILAWATI AHMAD
7. SITI SALBIAH ABD SALAM
8. RUMAIZA BINTI ZAKARIA
9. WAN NURUL AKMAL BT WAN MUSA
10. HASMIAH BT ALIAS
11. MADIHA BT MUSTAFFA
2. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Tarikh/Hari : 14. 10. 2014 (Selasa)
Masa : 10.45-11.45 pagi
Kelas : 2 B
Bilangan Murid : 30 orang
M/Pel : Sains
Topik : 2.0 Haiwan
Sub topik : 2.1 Memahami haiwan mempunyai
keperluan asas untuk hidup.
Objektif : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran
murid akan dapat:
1. Memberi contoh haiwan dan makanannya.
2. Mengelaskan haiwan mengikut makanan yang dimakan.
3. Pengetahuan sedia ada:
Murid sudah mengetahui 4 keperluan asas haiwan
iaitu makanan,air,udara dan tempat tinggal
Konsep:
* Setiap haiwan mempunyai makanan yang
tersendiri.
* Setiap haiwan mempunyai pengelasan makanan
yang tersendiri.
Bahan:
Radio,CD,LCD,gam,gunting,gambar haiwan,marker
pen,penyangkut baju,tali,manila kad.
Nilai :
Menyayangi haiwan, bekerjasama,baik
hati,kerajinan,mematuhi arahan,toleransi
Kemahiran :
Menulis,Menyenarai, Menyatakan pendapat,
Merumus, Menjalankan aktiviti kumpulan.
4. Langkah/Masa Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan
Aktiviti Guru Aktiviti murid
Set Induksi
( 5 minit )
Haiwan dan
makanannya
*Guru memasang lagu “bangau oh
bangau”.
*Guru meminta murid menyanyi
bersama-sama.
*Guru meminta murid menyebut
nama-nama haiwan yang terdapat
dalam lagu tersebut.
*Guru meminta murid menyatakan
makanan bagi haiwan yang
terdapat dalam lirik lagu tersebut.
*Guru membawa murid kepada
pengenalan topik hari ini.
*Murid mendengar dan
menyanyi bersama-sama.
*Murid akan menyebut
nama-nama haiwan
tersebut.
*Murid akan menyatakan
makanan haiwan
tersebut berdasarkan lirik
lagu yang didengar.
Radio dan
CD.
5. Langkah 1
(15 minit )
Makanan
Haiwan
*Guru menayangkan slaid LCD
yang menunjukkan gambar haiwan
yang sedang makan makanannya.
*Guru meminta murid memberi
pendapat mengenai tayangan
yang mereka lihat.
*Guru membahagikan kelas
kepada 2 kumpulan iaitu Kumpulan
A dan Kumpulan B
*Guru meminta setiap seorang
murid Kumpulan A menulis satu
nama haiwan pada sekeping kad,
dan ahli Kumpulan B menulis
contoh makanan haiwan pada
sekeping kad.
*Guru akan memilih ahli kumpulan
A secara rawak untuk
menampalkan kad nama
haiwan.Manakala ahli Kumpulan B
akan memadankannya dengan
contoh makanan yang ditulis.
*Sekiranya terdapat salah
padanan, guru akan membimbing
murid memadankannya dengan
betul.
*Murid memerhati dan
memberi komen
mengenai gambar
yang mereka lihat.
*Murid Kumpulan A
menulis nama haiwan
dan pada sekeping
kad.Murid Kumpulan
B menulis contoh
makanan haiwan
pada sekeping kad.
*Murid Kumpulan A
akan tampil ke depan
menampal kad
mereka di papan tulis.
*Murid Kumpulan B
akan
memadankannya
mengikut kesesuaian
makanan haiwan
tersebut.
LCD,
Kad
Perkataa
n
6. Langkah 2
(20 minit )
Pengelasan
makanan
*Berdasarkan contoh haiwan dan
makanan pada langkah 1, guru akan
membimbing murid mengelaskan
makanan kepada 3 kategori, iaitu haiwan
yang makan haiwan lain sahaja, haiwan
yang makan tumbuhan sahaja dan
haiwan yang makan haiwan dan
tumbuhan.
*Guru membahagikan kelas kepada 6
kumpulan.
*Setiap kumpulan akan dibekalkan
manila kad, gambar
haiwan,tali,penyangkut baju,gam,gunting
dan penebuk lubang kertas.*Setiap
kumpulan diminta menyiapkan satu
tugasan dengan mengelaskan haiwan
yang diberikan kepada 3 kategori.*Guru
akan memberi penerangan cara
melaksanakan tugasan dalam
kumpulan.*Guru akan membimbing
murid membuat tugasan dengan betul.
*Murid akan menyatakan bahawa tabiat
pemakanan haiwan dikelaskan kepada 3
kategori.
*Murid melaksanakan tugasan yang diberi
dalam kumpulan.
*Murid akan mempamerkan hasil tugasan
mereka kepada kelas.
*Setiap kumpulan diberi peluang untuk
memberi sebarang komen terhadap hasil
kerja masing-masing.
*Murid menjawab lembara kerja yang
diedarkan oleh guru
manila
kad,
gambar
haiwan,t
ali,
penyang
kut
baju,gam
,
gunting
dan
penebuk
lubang
kertas.
7. Penutup
( 5 minit )
Rumusan *Guru membimbing murid
membuat rumusan.
*Guru memberikan kerja
rumah dalam buku aktiviti
*Murid menyatakan
kesimpulan tentang
apa yang telah
mereka pelajari.
*Murid akan
menyiapkannya di
rumah.