2. Készítette: Csekéné Müller Katalin
Pedagógiatanár MA
2013/2014.
I. Évfolyam
Keresztfélév
Neptun kód: ADTRJU
3. „A modern oktatási rendszerek egyik fő
jellemzője, hogy az iskola mind jobban átfogja
a tanulók egész élettevékenységét, s ennek
jegyében gazdag lehetőséget biztosít a
szabadidő értelmes eltöltésére. „
Mihály Ildikó
4. Az intézmény bemutatása
• a megyeszékhely egyetlen sajátos nevelési igényű
tanulókat ellátó iskolája
• több korosztály ellátásában vesz rész
• tanulóik többsége tanulásban akadályozott enyhe
fokú értelmi fogyatékos
• értelmében akadályozott gyermekeket integrált
nevelése is az intézmény profilját képezi
• autista iskola
• SNI utazó tanári hálózat
5. Foglalkozás - óra
• Foglalkozás helye:
– Illyés Gyuláné Óvoda,
Általános Iskola és Speciális
Szakiskola, autista A csoport
• Időpont:
– 2013. október 24.
• Időtartam:
– 1 tanóra – 45 perc
• Foglalkozás vezető:
– Csekéné Müller Katalin
• Segítők:
– gyógypedagógiai
asszisztensek
• Foglalkozás típusa, témája:
– kézműves foglalkozás
– Halloween
• A rendezvény jellege
– Napközi - Délutáni foglalkozás
• Létszám:
– 8 fő
6. A foglalkozás célja
• ismeretek felidézése
• ismeretek elmélyítése
• kreativitásfejlesztés
• finommotorika
fejlesztése
• együttműködési készség
fejlesztése
8. Előkészítési feladatok
Az előkészítés forgatókönyve
Szabadidős tevékenység
témája
Halloween - hűtőmágnes készítése
Időpont 2013. november 24. 13.00
Helyszín Salgótarján, Illyés Gyuláné Óvoda, Általános Iskola,
Speciális Szakiskola, Autista A csoport
Célkitűzés A különböző technikák bemutatása, ajándékötletek
karácsonyra
Kézműves foglalkozás
szervezője
Csekéné Müller Katalin
Célközönség Az autista A csoport tanulói
Várható létszám 11 fő
Segítők 3 fő (pedagógus és pedagógiai asszisztensek)
9. Szervezési- és lebonyolítási
forgatókönyvben szerepel
Szervezés
• Vásárlás, anyagbeszerzés
• Szükséges előkészületek
• sablonok elkészítése
• képek letöltése az
internetről
Lebonyolítás
• Eszközök, helyszín
előkészítése
• A foglalkozás megtartása
• Rendrakás a gyerekekkel
11. A foglalkozás menete II.
Halloween
• A Halloween eredete –
beszélgetés a gyerekek előzetes
ismeretiről, történet mesélése
http://sulihalo.hu/ajanlo/aktualis/61
78-halloween-tortenete-
hagyomanyai
• Jelképek, jellegzetes figurák
bemutatása képen - interaktív
tábla segítségével
• Mintadarabok bemutatása
12. A foglalkozás menete III.
• Szükséges eszközök,
anyagok kiosztása
– sablonok
– ceruza
– kartonok
– ollók
13. A foglalkozás menete IV.
A hűtőmágnes elkészítése -
differenciált segítségadaással
• Mit vagy miket készítek? –
döntés segítséggel
• sablon körberajzolása
• nyírás
• szükség esetén ragasztás
• / szem-denevérre/
15. A foglalkozás menete VI.
Befejező mozzanatok
• A munkadarabok
laminálása
• Mágnes ragasztása a
laminált munkadarabra
• A kész munkadarabok
megtekintése, értékelése
16. Utómunkálatok
Idő Feladat Helyszín Műszaki
feltétel
Személyi
feltétel
Tár-gyi
felté-tel
Egyéb Kifi-
zetési
mód
Felelős
2013.10.24. Rendrakás
pakolás
autista
csoport
ebédlője,
csoportos
foglalkozás
helye
asszisztensek takarító
eszközök
Csekéné
2013.10.25. Fényképek
válogatása,
rendezése,
archiválása
lakásom fénykép
ezőgép
laptop
Csekéné Csekéné
17. Összegzés
• Az óra eleji bevezetés felkeltette a gyerekek
érdeklődését
• A foglalkozáson a tanulók aktívan vettek részt,
képességeiknek megfelelő volt a feladatválasztás
• Az asszisztensek mindenkit képességeihez mérten
segítettek
• A munkadarabok jól sikerültek
• Örömet jelentet a tanulók számára a foglalkozás