SlideShare ist ein Scribd-Unternehmen logo
1 von 6
RANCANGAN PENGAJARAN
                 KEMAHIRAN MENDENGAR DAN BERTUTUR


Mata Pelajaran       : Bahasa Melayu
Tahun                : 5 Jaya
Bilangan Pelajar     : 32 orang
Tarikh               : 23 Oktober 2011
Masa                 : 9.15 pagi – 10.15 pagi (60 minit)
Tajuk                : Cincin Kesayangan Datin


Fokus Utama          : 4.1 Mengemukakan idea, pandangan, dan pendapat tentang
                               sesuatu perkara secara terperinci,tetap, dan tersusun.
                        Aras 3
                        i.     Menganalisis idea yang dikemukakan untuk memberikan
                               respon
                        ii.    Mendengar dan menerima pendapat orang lain dengan rasional


Fokus Sampingan      : 10.3 Membuat ringkasan daripada bahan yang didengar atau
                               dibaca.
                        Aras 1
                        i.     Mengecam dan menyusun idea utama daripada petikan yang
                               dibaca.


Hasil Pembelajaran : Pada akhir pelajaran ini, murid dapat :
                     1. Menghuraikan pendapat dengan tepat dan teliti berdasarkan
                         rangsangan kata yang diberi.
                     2. Menyatakan isi-isi penting mengikut urutan cerita.


Sistem Bahasa        : Tatabahasa -         Ayat penyata
                                        -   Ayat tanya
                                        -   Kata nama am
                        Kosa Kata : -       keanggunan
                                        -   Perhiasan
                                        -   Menggayakan
                                        -   Keramat
                                        -   Mekanik

                                                 1
Pengisian Kurikulum : Ilmu - Pendidikan Moral
                           Nilai Murni - kesyukuran, jujur, baik hati, berhemah tinggi


  Kemahiran Bernilai Tambah (KBT) :
                               Kemahiran Berfikir - menginterpretasi
                                                 -       Mentafsir
                                                 -       Membuat kesimpulan
                               Teori Kecerdasan Mental - Interpersonal
                               Kontekstual - pengalaman lalu dan sekarang


  Pengetahuan sedia ada : Murid telah mempelajar bentuk-bentuk benda dan sifat-sifat
                                 benda.




                      Pelaksanaan Pengajaran Dan Pembelajaran:


Langkah / Isi
                               Aktiviti Pengajaran Dan Pembelajaran                         Catatan
 Pelajaran

 Set Induksi    1.    Guru menunjukkan genggaman dan bertanya apa yang
  (5 minit)           ada dalam genggaman tersebut.
                2.    Murid meneka apa yang ada dalam genggaman guru
                3.    Guru membuka genggaman dan mempamerkan cincin
                      bertatahkan permata dan berlian
                4.    Guru dan murid bersoal jawab tentang cincin, harga dan
                      nilai.




 Langkah 1       1.   Setiap murid diminta menutup mata menggunakan sehelai          Kain / skaf
  (10 minit)          kain / skaf.                                                   KB –
                 2.   Murid diminta mendengar dan membuat gambaran mental            menginterpretasi
                      tentang situasi yang diberikan oleh guru.                      TKP - intrapersonal
                 3.   Guru membacakan situasiyang berlaku di rumah Datin
                      Rafidah.




                                                     2
Senarai Ransangan Kata




                  Rumah Datin Rafidah


                      Di ruang tamu


              Suka berhias, anggun, bergaya


                Cincin berlian / RM50,000


                     anak gadis datin


                 suka bermewah-mewah


               menggayakan cincing ibunya


                  orang gaji mahu kawin


                    gagal pinjam duit


                 tukang kebun, anak sakit


                    gagal pinjam duit


               mekanik membaiki televisyen


                   Datin teringat cincin


                      Cincing hilang


                Siapa yang mengambilnya


4.   Murid membuka mata




                            3
Langkah 2    1.   Murid diagih kepada kumpulan kecil. (5-6 orang)           KB – membuat
(10 minit)   2.   Setiap ahli kumpulan membuat sumbangsaran berdasrkan      ramalan, andaian.
                  kad arahan yang diberikan.                                Teknik
             3.   Minta kumpulan mencatat dapatan dalam bentuk grafik.      sumbangsaran,
             4.   Kumpulan membuat rumusan alasan dan andaian tentang       Kad arahan
                  kecurian.                                                 TKP –
                                                                            Pembelajaran
                                                                            koperatif




Langkah 3    1.   Wakil kumpulan mempersembahkan hasil perbincangan         KP : kinestetik,
(10 minit)        dalam bentuk lakonan                                      visual ruang, verbal
             2.   Ahli kumpulan memberi respon kepada soalan-soalan         linguistik
                  atau pandangan dari kumpulan lain.




Langkah 4    1.   Guru mengedarkan teks “Cincing Kesayangan Datin”.         Teks “Cincin
(10 minit)   2.   Murid membaca dan menghayati teks.                        Kesayangan Datin”
             3.   Murid menyatakan mesej serta nilai yang terdapat dalam    KB – membuat
                  cerita.                                                   kesimpulan
             4.   Murid membuat rumusan.




Penutup      1.   Guru membaca soalan kuiz pendek berkaitan isi pelajaran   Nilai murni : jujur,
 (5 minit)        hari ini.                                                 menghormati, baik
             2.   Murid yang menjawab dengan betul mendapat hadiah.         hati
             3.   Guru menerapkan nilai murni.




                                          4
Cincin Kesayangan Datin

Baca petikan di bawah dengan teliti

Nama Datin Rafidah memang sejak dahulu lagi. Beliau bukan sahaja sering diselubungi
keanggunan barangan perhiasan, malah amat bergaya dan manja sekali. Kemana sahaja
beliau pergi, kebanyakkan pandangan tertumpu kepada sebentuk cincin bertatahkan
permata berlian sebesar ibu jari di jari manisnya.
      Kini, jejak Datin Rafidah sedang diwarisi anak gadisnya, Rina. Walaupun baru berusia
13 tahun, Rina sudah dilimpahi kemerlap perhiasan persis ibunya. Rina juga sering
mencuba-cuba menggayakan cincin keramat ibunya yang diletakkan diatas peti televisyen
diruang tamu rumahnya. Pada suatu petang, Datin Rafidah disapa orang gajinya.
      “Datin, saya ini akan berumah tangga tidak lama lagi tetapi tidak cukup wang. Boleh
Datin pinjamkan saya barang RM 2,000. Nanti, kira tolak gaji sayalah.”
      Datin Rafidah mengerutkan mukanya. Dengan kesedihan yang dibuat-buat beliau
menyatakan tidak dapat membantu orang gajinya kerana beliau juga perlumenjelaskan
hutang syarikat.
      Selang beberapa ketika, tukang kebunnya pula menghadapi masalah kewangan.
Beliau ingin meminjam wang untuk kos pembedahan anaknya. Namun begitu, harapannya
hampar kerana Datin Rafidah memberi jawapan yang sama.
      Dalam pada itu, televisyen di ruang tamu rumah Datin Rafidah meragam pula. Mahu
tidak mahu, beliau terpaksa menelefon mekanik untuk membantu membaikinya. Mekanik
tersebut tiba dan mengambil masa selama satu jam untuk membaik pulih televisyen
tersebut.
      Pada malam itu, barulah Datin teringat akan cincin berlian yang sering diletakkan di
atas peti televisyen tersebut. Alangkah terperanjatnya beliau kerana mendapati cincin
tersebut telah hilang. Siapakah yang mengambil cincin kesayangan Datin?
      Pada mulanya Datin mengesyaki orang-orang yang terdapat didalam rumah itu kerana
semuanya mempunyai masalah kewangan. Tetapi, setelah disiasat, tidak ada bukti yang
menunjukkan mereka mencuri.
      Pada petang itu, Rina pulang ke rumah dan memulangkan cincin Datin. Barulah Datin
menyedari bahawa cincinnya itu dipinjam oleh anaknya.Dia berasa bersyukur kerana
cincinnya tidak hilang.




                                               5
Kad Arahan


Pada pendapat kamu, siapakah yang mencuri cincin Datin?
Bincangkan secara terperinci bagaimana peristiwa kecurian itu
berlaku.


Anda diminta melakonkan situasi tersebut




                             6

Weitere ähnliche Inhalte

Was ist angesagt?

Pengisian kurikulum :Ilmu, nilai, kewarganegaraan, peraturan dan sosiobudaya
Pengisian kurikulum :Ilmu, nilai, kewarganegaraan, peraturan dan sosiobudayaPengisian kurikulum :Ilmu, nilai, kewarganegaraan, peraturan dan sosiobudaya
Pengisian kurikulum :Ilmu, nilai, kewarganegaraan, peraturan dan sosiobudaya
firo HAR
 
Akauntabiliti guru
Akauntabiliti guruAkauntabiliti guru
Akauntabiliti guru
ibnussomad
 
Kaedah struktural, global
Kaedah struktural, global Kaedah struktural, global
Kaedah struktural, global
Mohammad Yaqin
 
Dokumen standard kurikulum dan pentaksiran bahasa malaysia sk tahun 4
Dokumen standard kurikulum dan pentaksiran bahasa malaysia sk tahun 4Dokumen standard kurikulum dan pentaksiran bahasa malaysia sk tahun 4
Dokumen standard kurikulum dan pentaksiran bahasa malaysia sk tahun 4
jamilputehsik
 
Aspek seni bahasa-_utama
Aspek seni bahasa-_utamaAspek seni bahasa-_utama
Aspek seni bahasa-_utama
rozitasksp
 
Apa itu pengajaran makro
Apa itu pengajaran makroApa itu pengajaran makro
Apa itu pengajaran makro
nanisaaid
 
Rph menulis
Rph menulisRph menulis
Rph menulis
mabaa73
 
Teori Konstruktivisme oleh Vygotsky
Teori Konstruktivisme oleh VygotskyTeori Konstruktivisme oleh Vygotsky
Teori Konstruktivisme oleh Vygotsky
artyschatz
 
RPH KSSR BM ( kemahiran membaca)
RPH KSSR BM ( kemahiran membaca)RPH KSSR BM ( kemahiran membaca)
RPH KSSR BM ( kemahiran membaca)
Suhaida Anior
 

Was ist angesagt? (20)

Metakognitif
MetakognitifMetakognitif
Metakognitif
 
Pengisian kurikulum :Ilmu, nilai, kewarganegaraan, peraturan dan sosiobudaya
Pengisian kurikulum :Ilmu, nilai, kewarganegaraan, peraturan dan sosiobudayaPengisian kurikulum :Ilmu, nilai, kewarganegaraan, peraturan dan sosiobudaya
Pengisian kurikulum :Ilmu, nilai, kewarganegaraan, peraturan dan sosiobudaya
 
RPH KSSR BM (kemahiran menulis)
RPH KSSR BM (kemahiran menulis)RPH KSSR BM (kemahiran menulis)
RPH KSSR BM (kemahiran menulis)
 
Akauntabiliti guru
Akauntabiliti guruAkauntabiliti guru
Akauntabiliti guru
 
Kaedah struktural, global
Kaedah struktural, global Kaedah struktural, global
Kaedah struktural, global
 
Dokumen standard kurikulum dan pentaksiran bahasa malaysia sk tahun 4
Dokumen standard kurikulum dan pentaksiran bahasa malaysia sk tahun 4Dokumen standard kurikulum dan pentaksiran bahasa malaysia sk tahun 4
Dokumen standard kurikulum dan pentaksiran bahasa malaysia sk tahun 4
 
Aspek seni bahasa-_utama
Aspek seni bahasa-_utamaAspek seni bahasa-_utama
Aspek seni bahasa-_utama
 
TAJUK 1: PENGENALAN KEPADA SENI DALAM PENDIDIKAN
TAJUK 1: PENGENALAN KEPADA SENI DALAM PENDIDIKANTAJUK 1: PENGENALAN KEPADA SENI DALAM PENDIDIKAN
TAJUK 1: PENGENALAN KEPADA SENI DALAM PENDIDIKAN
 
Apa itu pengajaran makro
Apa itu pengajaran makroApa itu pengajaran makro
Apa itu pengajaran makro
 
Pengenalan asas drama (DRAMA DALAM PENDIDIKAN BMMB3083)
Pengenalan asas drama (DRAMA DALAM PENDIDIKAN BMMB3083)Pengenalan asas drama (DRAMA DALAM PENDIDIKAN BMMB3083)
Pengenalan asas drama (DRAMA DALAM PENDIDIKAN BMMB3083)
 
KPS SEJARAH
KPS SEJARAHKPS SEJARAH
KPS SEJARAH
 
Ciri – ciri guru mesra budaya
Ciri – ciri guru mesra budayaCiri – ciri guru mesra budaya
Ciri – ciri guru mesra budaya
 
Deklamasi Puisi
Deklamasi PuisiDeklamasi Puisi
Deklamasi Puisi
 
Rph menulis
Rph menulisRph menulis
Rph menulis
 
JENIS PENTAKSIRAN copy.pptx
JENIS PENTAKSIRAN copy.pptxJENIS PENTAKSIRAN copy.pptx
JENIS PENTAKSIRAN copy.pptx
 
Teori pembelajaran
Teori pembelajaranTeori pembelajaran
Teori pembelajaran
 
Teori Konstruktivisme oleh Vygotsky
Teori Konstruktivisme oleh VygotskyTeori Konstruktivisme oleh Vygotsky
Teori Konstruktivisme oleh Vygotsky
 
Pendekatan proses
Pendekatan prosesPendekatan proses
Pendekatan proses
 
RPH KSSR BM ( kemahiran membaca)
RPH KSSR BM ( kemahiran membaca)RPH KSSR BM ( kemahiran membaca)
RPH KSSR BM ( kemahiran membaca)
 
Refleksi Pertengahan Praktikum- Aishah.pptx
Refleksi Pertengahan Praktikum- Aishah.pptxRefleksi Pertengahan Praktikum- Aishah.pptx
Refleksi Pertengahan Praktikum- Aishah.pptx
 

Andere mochten auch

Rph bm thn 3 kssr 2013 dan evidens
Rph bm thn 3 kssr 2013 dan evidensRph bm thn 3 kssr 2013 dan evidens
Rph bm thn 3 kssr 2013 dan evidens
Siti Norbani
 
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 2
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 2RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 2
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 2
She Dah
 
Rancangan pengajaran tahunan matematik tahun3 kssr
Rancangan pengajaran tahunan matematik tahun3 kssr Rancangan pengajaran tahunan matematik tahun3 kssr
Rancangan pengajaran tahunan matematik tahun3 kssr
share with me
 
Rph matematik tahun 4 ( tolak )
Rph matematik tahun 4 ( tolak )Rph matematik tahun 4 ( tolak )
Rph matematik tahun 4 ( tolak )
Faridah Mehat
 
Contoh rancangan-pengajaran-harian-matematik tahun 4 mass
Contoh rancangan-pengajaran-harian-matematik tahun 4 massContoh rancangan-pengajaran-harian-matematik tahun 4 mass
Contoh rancangan-pengajaran-harian-matematik tahun 4 mass
MARTIN JANTAI
 
Rancangan pengajaran harian matematik tahun 5
Rancangan pengajaran harian matematik tahun 5Rancangan pengajaran harian matematik tahun 5
Rancangan pengajaran harian matematik tahun 5
Ismi Huda
 
BM 3117E Kaedah Bahasa Melayu Sekolah Rendah - RPH KSSR TAHUN 3 (SEMESTER 4)
BM 3117E Kaedah Bahasa Melayu Sekolah Rendah  - RPH KSSR TAHUN 3 (SEMESTER 4)BM 3117E Kaedah Bahasa Melayu Sekolah Rendah  - RPH KSSR TAHUN 3 (SEMESTER 4)
BM 3117E Kaedah Bahasa Melayu Sekolah Rendah - RPH KSSR TAHUN 3 (SEMESTER 4)
Stephanie Unsil
 
Rancangan Harian Panitia Matematik
Rancangan Harian Panitia MatematikRancangan Harian Panitia Matematik
Rancangan Harian Panitia Matematik
guest563633
 
RPH Matematik Tahun 3 KSSR
RPH Matematik Tahun 3 KSSRRPH Matematik Tahun 3 KSSR
RPH Matematik Tahun 3 KSSR
Iera Zaidin
 
Rancangan Pengajaran Harian Matematik
Rancangan Pengajaran Harian  MatematikRancangan Pengajaran Harian  Matematik
Rancangan Pengajaran Harian Matematik
MissLeefang
 
Rancangan pengajaran harian bahasa melayu tahun 4
Rancangan pengajaran harian bahasa melayu tahun 4Rancangan pengajaran harian bahasa melayu tahun 4
Rancangan pengajaran harian bahasa melayu tahun 4
Nor Hasnizah Abd Razak
 
Rph bahasa inggeris
Rph bahasa inggerisRph bahasa inggeris
Rph bahasa inggeris
marshiza
 

Andere mochten auch (20)

Rph bm thn 3 kssr 2013 dan evidens
Rph bm thn 3 kssr 2013 dan evidensRph bm thn 3 kssr 2013 dan evidens
Rph bm thn 3 kssr 2013 dan evidens
 
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 2
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 2RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 2
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 2
 
Rph bm tahun 2
Rph bm tahun 2Rph bm tahun 2
Rph bm tahun 2
 
Contoh rph tahun 2
Contoh rph tahun 2Contoh rph tahun 2
Contoh rph tahun 2
 
Rancangan pelajaran harian
Rancangan pelajaran harianRancangan pelajaran harian
Rancangan pelajaran harian
 
Rancangan pengajaran tahunan matematik tahun3 kssr
Rancangan pengajaran tahunan matematik tahun3 kssr Rancangan pengajaran tahunan matematik tahun3 kssr
Rancangan pengajaran tahunan matematik tahun3 kssr
 
Rph matematik tahun 4 ( tolak )
Rph matematik tahun 4 ( tolak )Rph matematik tahun 4 ( tolak )
Rph matematik tahun 4 ( tolak )
 
Rph mat thn 4 tambah
Rph mat thn 4 tambahRph mat thn 4 tambah
Rph mat thn 4 tambah
 
Rancangan pengajaran harian tahun 3
Rancangan pengajaran harian tahun 3Rancangan pengajaran harian tahun 3
Rancangan pengajaran harian tahun 3
 
Contoh rph matematik
Contoh rph matematikContoh rph matematik
Contoh rph matematik
 
Contoh rancangan-pengajaran-harian-matematik tahun 4 mass
Contoh rancangan-pengajaran-harian-matematik tahun 4 massContoh rancangan-pengajaran-harian-matematik tahun 4 mass
Contoh rancangan-pengajaran-harian-matematik tahun 4 mass
 
Rancangan pengajaran harian matematik tahun 5
Rancangan pengajaran harian matematik tahun 5Rancangan pengajaran harian matematik tahun 5
Rancangan pengajaran harian matematik tahun 5
 
BM 3117E Kaedah Bahasa Melayu Sekolah Rendah - RPH KSSR TAHUN 3 (SEMESTER 4)
BM 3117E Kaedah Bahasa Melayu Sekolah Rendah  - RPH KSSR TAHUN 3 (SEMESTER 4)BM 3117E Kaedah Bahasa Melayu Sekolah Rendah  - RPH KSSR TAHUN 3 (SEMESTER 4)
BM 3117E Kaedah Bahasa Melayu Sekolah Rendah - RPH KSSR TAHUN 3 (SEMESTER 4)
 
Rancangan Harian Panitia Matematik
Rancangan Harian Panitia MatematikRancangan Harian Panitia Matematik
Rancangan Harian Panitia Matematik
 
RPH Matematik Tahun 3 KSSR
RPH Matematik Tahun 3 KSSRRPH Matematik Tahun 3 KSSR
RPH Matematik Tahun 3 KSSR
 
Rancangan Pengajaran Harian Matematik
Rancangan Pengajaran Harian  MatematikRancangan Pengajaran Harian  Matematik
Rancangan Pengajaran Harian Matematik
 
Rancangan pengajaran harian bahasa melayu tahun 4
Rancangan pengajaran harian bahasa melayu tahun 4Rancangan pengajaran harian bahasa melayu tahun 4
Rancangan pengajaran harian bahasa melayu tahun 4
 
Rph bahasa inggeris
Rph bahasa inggerisRph bahasa inggeris
Rph bahasa inggeris
 
CADANGAN RPH BM KSSR TAHUN 5 MINGGU 11 (PRAKTIKUM)
CADANGAN RPH BM KSSR TAHUN 5 MINGGU 11 (PRAKTIKUM)CADANGAN RPH BM KSSR TAHUN 5 MINGGU 11 (PRAKTIKUM)
CADANGAN RPH BM KSSR TAHUN 5 MINGGU 11 (PRAKTIKUM)
 
RPH KSSR BM (tatabahasa)
RPH KSSR BM (tatabahasa)RPH KSSR BM (tatabahasa)
RPH KSSR BM (tatabahasa)
 

Ähnlich wie RPH Bahasa Melayu Thn 5

Langkah2 dinamika rotasi helas
Langkah2 dinamika rotasi helasLangkah2 dinamika rotasi helas
Langkah2 dinamika rotasi helas
Junisa Junjun
 
Acf422 fasa7 imbas kembali rp js
Acf422 fasa7 imbas kembali rp jsAcf422 fasa7 imbas kembali rp js
Acf422 fasa7 imbas kembali rp js
dramajalansempit
 
Rpp luas daerah segitiga
Rpp luas daerah segitigaRpp luas daerah segitiga
Rpp luas daerah segitiga
ihda izzati
 
(19) RPP IPS kenampakan alam 4A
(19) RPP IPS kenampakan alam 4A(19) RPP IPS kenampakan alam 4A
(19) RPP IPS kenampakan alam 4A
Nastiti Rahajeng
 
Rph psk t4 kebersihan di sekolah
Rph psk t4 kebersihan di sekolahRph psk t4 kebersihan di sekolah
Rph psk t4 kebersihan di sekolah
Nurfaten Ismail
 
Rancangan pengajaran harian mengenal kraf tradisional
Rancangan pengajaran harian mengenal kraf tradisionalRancangan pengajaran harian mengenal kraf tradisional
Rancangan pengajaran harian mengenal kraf tradisional
Salihin Leen
 
RPH (PELANCONGAN)
RPH (PELANCONGAN)RPH (PELANCONGAN)
RPH (PELANCONGAN)
Azek Kun
 
RPP SMK Program Linier
RPP SMK Program LinierRPP SMK Program Linier
RPP SMK Program Linier
Kia Hti
 
Lesson plan mummy
Lesson  plan mummyLesson  plan mummy
Lesson plan mummy
raziqaisy
 
Rppbahasaindonesiasmaklsxi 140822011112-phpapp01
Rppbahasaindonesiasmaklsxi 140822011112-phpapp01Rppbahasaindonesiasmaklsxi 140822011112-phpapp01
Rppbahasaindonesiasmaklsxi 140822011112-phpapp01
Nuril Rezpector
 

Ähnlich wie RPH Bahasa Melayu Thn 5 (20)

RPH
RPHRPH
RPH
 
Langkah2 dinamika rotasi helas
Langkah2 dinamika rotasi helasLangkah2 dinamika rotasi helas
Langkah2 dinamika rotasi helas
 
Acf422 fasa7 imbas kembali rp js
Acf422 fasa7 imbas kembali rp jsAcf422 fasa7 imbas kembali rp js
Acf422 fasa7 imbas kembali rp js
 
Rpp luas daerah segitiga
Rpp luas daerah segitigaRpp luas daerah segitiga
Rpp luas daerah segitiga
 
Modul Ajar Teks Fantasi Mata Pelajaran Bahasa Indonesia Kelas 7
Modul Ajar Teks Fantasi Mata Pelajaran Bahasa Indonesia Kelas 7Modul Ajar Teks Fantasi Mata Pelajaran Bahasa Indonesia Kelas 7
Modul Ajar Teks Fantasi Mata Pelajaran Bahasa Indonesia Kelas 7
 
(19) RPP IPS kenampakan alam 4A
(19) RPP IPS kenampakan alam 4A(19) RPP IPS kenampakan alam 4A
(19) RPP IPS kenampakan alam 4A
 
Rph psk t4 kebersihan di sekolah
Rph psk t4 kebersihan di sekolahRph psk t4 kebersihan di sekolah
Rph psk t4 kebersihan di sekolah
 
1. t. peristiwa senin, minggu 1
1. t. peristiwa senin, minggu 11. t. peristiwa senin, minggu 1
1. t. peristiwa senin, minggu 1
 
Rancangan pengajaran harian mengenal kraf tradisional
Rancangan pengajaran harian mengenal kraf tradisionalRancangan pengajaran harian mengenal kraf tradisional
Rancangan pengajaran harian mengenal kraf tradisional
 
RPH (PELANCONGAN)
RPH (PELANCONGAN)RPH (PELANCONGAN)
RPH (PELANCONGAN)
 
RPP SMK Program Linier
RPP SMK Program LinierRPP SMK Program Linier
RPP SMK Program Linier
 
Rph kata tnya
Rph kata tnyaRph kata tnya
Rph kata tnya
 
Rpp 9 dan 10
Rpp 9 dan 10Rpp 9 dan 10
Rpp 9 dan 10
 
Kuih Tradisional
Kuih TradisionalKuih Tradisional
Kuih Tradisional
 
Kuih Tradisional
Kuih TradisionalKuih Tradisional
Kuih Tradisional
 
RPP KD 3.8/4.8 Sistem Komputer X TKJ SMK
RPP KD 3.8/4.8 Sistem Komputer X TKJ SMKRPP KD 3.8/4.8 Sistem Komputer X TKJ SMK
RPP KD 3.8/4.8 Sistem Komputer X TKJ SMK
 
Bm rph
Bm rphBm rph
Bm rph
 
(20) RPP Matematika bangun ruang 1A
(20) RPP Matematika bangun ruang 1A(20) RPP Matematika bangun ruang 1A
(20) RPP Matematika bangun ruang 1A
 
Lesson plan mummy
Lesson  plan mummyLesson  plan mummy
Lesson plan mummy
 
Rppbahasaindonesiasmaklsxi 140822011112-phpapp01
Rppbahasaindonesiasmaklsxi 140822011112-phpapp01Rppbahasaindonesiasmaklsxi 140822011112-phpapp01
Rppbahasaindonesiasmaklsxi 140822011112-phpapp01
 

Mehr von PAKLONG CIKGU

Mehr von PAKLONG CIKGU (20)

ujian selaras 2 bahasa melayu tahun 3 penulisan.
ujian selaras 2 bahasa melayu tahun 3 penulisan.ujian selaras 2 bahasa melayu tahun 3 penulisan.
ujian selaras 2 bahasa melayu tahun 3 penulisan.
 
ujian selaras 2 bahasa melayu tahun 2 2017
ujian selaras 2 bahasa melayu tahun 2 2017ujian selaras 2 bahasa melayu tahun 2 2017
ujian selaras 2 bahasa melayu tahun 2 2017
 
ujian selaras 2 bahasa melayu tahun 3 2017
ujian selaras 2 bahasa melayu tahun 3 2017ujian selaras 2 bahasa melayu tahun 3 2017
ujian selaras 2 bahasa melayu tahun 3 2017
 
Ulasan Bahasa Melayu Tahun 3
Ulasan Bahasa Melayu  Tahun 3Ulasan Bahasa Melayu  Tahun 3
Ulasan Bahasa Melayu Tahun 3
 
Laporan Bergambar Pelancaran Sekolah Perak Yang Bersih
Laporan Bergambar Pelancaran Sekolah Perak Yang BersihLaporan Bergambar Pelancaran Sekolah Perak Yang Bersih
Laporan Bergambar Pelancaran Sekolah Perak Yang Bersih
 
kertas kerja sekolah perak yang bersih
kertas kerja sekolah perak yang bersihkertas kerja sekolah perak yang bersih
kertas kerja sekolah perak yang bersih
 
Latihan penulisan bahasa melayu tahun3
Latihan penulisan bahasa melayu tahun3Latihan penulisan bahasa melayu tahun3
Latihan penulisan bahasa melayu tahun3
 
Soalan Pemahaman Bahasa Melayu Tahun 3
Soalan Pemahaman Bahasa Melayu Tahun 3Soalan Pemahaman Bahasa Melayu Tahun 3
Soalan Pemahaman Bahasa Melayu Tahun 3
 
UJIAN SELARAS BAHASA MELAYU TAHUN3
UJIAN SELARAS BAHASA MELAYU TAHUN3UJIAN SELARAS BAHASA MELAYU TAHUN3
UJIAN SELARAS BAHASA MELAYU TAHUN3
 
Bahasa Melayu Tahun 3
Bahasa Melayu Tahun 3 Bahasa Melayu Tahun 3
Bahasa Melayu Tahun 3
 
soalan sejarah tahun 4
soalan  sejarah  tahun 4soalan  sejarah  tahun 4
soalan sejarah tahun 4
 
tajuk karangan bahasa melayu tahun 3.
tajuk karangan bahasa melayu tahun 3.tajuk karangan bahasa melayu tahun 3.
tajuk karangan bahasa melayu tahun 3.
 
permainan bahasa - cari perkataan
permainan bahasa - cari perkataanpermainan bahasa - cari perkataan
permainan bahasa - cari perkataan
 
Teka silang kata bahasa melayu
Teka silang kata bahasa melayuTeka silang kata bahasa melayu
Teka silang kata bahasa melayu
 
ujian penulisan bahasa melayu tahun 3
ujian penulisan bahasa melayu tahun 3ujian penulisan bahasa melayu tahun 3
ujian penulisan bahasa melayu tahun 3
 
Ujian penulisan b.melayu th4
Ujian penulisan b.melayu  th4Ujian penulisan b.melayu  th4
Ujian penulisan b.melayu th4
 
ujian bahasa melayu pemahaman tahun 4
ujian  bahasa melayu  pemahaman tahun 4ujian  bahasa melayu  pemahaman tahun 4
ujian bahasa melayu pemahaman tahun 4
 
ujian penulisan bahasa melayu tahun 4
ujian penulisan bahasa melayu tahun 4ujian penulisan bahasa melayu tahun 4
ujian penulisan bahasa melayu tahun 4
 
Peperiksaan B.Melayu Thn 4 - Format 2016
Peperiksaan B.Melayu Thn 4 - Format 2016Peperiksaan B.Melayu Thn 4 - Format 2016
Peperiksaan B.Melayu Thn 4 - Format 2016
 
Ujian Selaras Bahasa Melayu Tahun 3
Ujian Selaras  Bahasa Melayu Tahun 3Ujian Selaras  Bahasa Melayu Tahun 3
Ujian Selaras Bahasa Melayu Tahun 3
 

Kürzlich hochgeladen

1. Kisi-kisi PAT IPA Kelas 7 Kurmer 2024
1. Kisi-kisi PAT IPA Kelas 7 Kurmer 20241. Kisi-kisi PAT IPA Kelas 7 Kurmer 2024
1. Kisi-kisi PAT IPA Kelas 7 Kurmer 2024
DessyArliani
 
Modul 2 - Bagaimana membangun lingkungan belajar yang mendukung transisi PAUD...
Modul 2 - Bagaimana membangun lingkungan belajar yang mendukung transisi PAUD...Modul 2 - Bagaimana membangun lingkungan belajar yang mendukung transisi PAUD...
Modul 2 - Bagaimana membangun lingkungan belajar yang mendukung transisi PAUD...
pipinafindraputri1
 
Contoh PPT Seminar Proposal Teknik Informatika.pptx
Contoh PPT Seminar Proposal Teknik Informatika.pptxContoh PPT Seminar Proposal Teknik Informatika.pptx
Contoh PPT Seminar Proposal Teknik Informatika.pptx
IvvatulAini
 
Aksi Nyata Sosialisasi Profil Pelajar Pancasila.pdf
Aksi Nyata Sosialisasi Profil Pelajar Pancasila.pdfAksi Nyata Sosialisasi Profil Pelajar Pancasila.pdf
Aksi Nyata Sosialisasi Profil Pelajar Pancasila.pdf
JarzaniIsmail
 

Kürzlich hochgeladen (20)

MODUL AJAR BAHASA INDONESIA KELAS 5 KURIKULUM MERDEKA.pdf
MODUL AJAR BAHASA INDONESIA KELAS 5 KURIKULUM MERDEKA.pdfMODUL AJAR BAHASA INDONESIA KELAS 5 KURIKULUM MERDEKA.pdf
MODUL AJAR BAHASA INDONESIA KELAS 5 KURIKULUM MERDEKA.pdf
 
Aksi Nyata Disiplin Positif Keyakinan Kelas untuk SMK
Aksi Nyata Disiplin Positif Keyakinan Kelas untuk SMKAksi Nyata Disiplin Positif Keyakinan Kelas untuk SMK
Aksi Nyata Disiplin Positif Keyakinan Kelas untuk SMK
 
Konseptual Model Keperawatan Jiwa pada manusia
Konseptual Model Keperawatan Jiwa pada manusiaKonseptual Model Keperawatan Jiwa pada manusia
Konseptual Model Keperawatan Jiwa pada manusia
 
RENCANA & Link2 Materi Pelatihan_ "Teknik Perhitungan TKDN, BMP, Preferensi H...
RENCANA & Link2 Materi Pelatihan_ "Teknik Perhitungan TKDN, BMP, Preferensi H...RENCANA & Link2 Materi Pelatihan_ "Teknik Perhitungan TKDN, BMP, Preferensi H...
RENCANA & Link2 Materi Pelatihan_ "Teknik Perhitungan TKDN, BMP, Preferensi H...
 
MODUL AJAR BAHASA INGGRIS KELAS 6 KURIKULUM MERDEKA.pdf
MODUL AJAR BAHASA INGGRIS KELAS 6 KURIKULUM MERDEKA.pdfMODUL AJAR BAHASA INGGRIS KELAS 6 KURIKULUM MERDEKA.pdf
MODUL AJAR BAHASA INGGRIS KELAS 6 KURIKULUM MERDEKA.pdf
 
OPTIMALISASI KOMUNITAS BELAJAR DI SEKOLAH.pptx
OPTIMALISASI KOMUNITAS BELAJAR DI SEKOLAH.pptxOPTIMALISASI KOMUNITAS BELAJAR DI SEKOLAH.pptx
OPTIMALISASI KOMUNITAS BELAJAR DI SEKOLAH.pptx
 
1. Kisi-kisi PAT IPA Kelas 7 Kurmer 2024
1. Kisi-kisi PAT IPA Kelas 7 Kurmer 20241. Kisi-kisi PAT IPA Kelas 7 Kurmer 2024
1. Kisi-kisi PAT IPA Kelas 7 Kurmer 2024
 
AKSI NYATA TOPIK 1 MERDEKA BELAJAR. PPTX
AKSI NYATA TOPIK 1 MERDEKA BELAJAR. PPTXAKSI NYATA TOPIK 1 MERDEKA BELAJAR. PPTX
AKSI NYATA TOPIK 1 MERDEKA BELAJAR. PPTX
 
vIDEO kelayakan berita untuk mahasiswa.ppsx
vIDEO kelayakan berita untuk mahasiswa.ppsxvIDEO kelayakan berita untuk mahasiswa.ppsx
vIDEO kelayakan berita untuk mahasiswa.ppsx
 
Aksi Nyata PMM Topik Refleksi Diri (1).pdf
Aksi Nyata PMM Topik Refleksi Diri (1).pdfAksi Nyata PMM Topik Refleksi Diri (1).pdf
Aksi Nyata PMM Topik Refleksi Diri (1).pdf
 
PANDUAN PENGEMBANGAN KSP SMA SUMBAR TAHUN 2024 (1).pptx
PANDUAN PENGEMBANGAN KSP SMA SUMBAR TAHUN 2024 (1).pptxPANDUAN PENGEMBANGAN KSP SMA SUMBAR TAHUN 2024 (1).pptx
PANDUAN PENGEMBANGAN KSP SMA SUMBAR TAHUN 2024 (1).pptx
 
MODUL AJAR MATEMATIKA KELAS 3 KURIKULUM MERDEKA.pdf
MODUL AJAR MATEMATIKA KELAS 3 KURIKULUM MERDEKA.pdfMODUL AJAR MATEMATIKA KELAS 3 KURIKULUM MERDEKA.pdf
MODUL AJAR MATEMATIKA KELAS 3 KURIKULUM MERDEKA.pdf
 
PPT MODUL 6 DAN 7 PDGK4105 KELOMPOK.pptx
PPT MODUL 6 DAN 7 PDGK4105 KELOMPOK.pptxPPT MODUL 6 DAN 7 PDGK4105 KELOMPOK.pptx
PPT MODUL 6 DAN 7 PDGK4105 KELOMPOK.pptx
 
Modul 2 - Bagaimana membangun lingkungan belajar yang mendukung transisi PAUD...
Modul 2 - Bagaimana membangun lingkungan belajar yang mendukung transisi PAUD...Modul 2 - Bagaimana membangun lingkungan belajar yang mendukung transisi PAUD...
Modul 2 - Bagaimana membangun lingkungan belajar yang mendukung transisi PAUD...
 
Contoh PPT Seminar Proposal Teknik Informatika.pptx
Contoh PPT Seminar Proposal Teknik Informatika.pptxContoh PPT Seminar Proposal Teknik Informatika.pptx
Contoh PPT Seminar Proposal Teknik Informatika.pptx
 
Aksi Nyata Menyebarkan (Pemahaman Mengapa Kurikulum Perlu Berubah) Oleh Nur A...
Aksi Nyata Menyebarkan (Pemahaman Mengapa Kurikulum Perlu Berubah) Oleh Nur A...Aksi Nyata Menyebarkan (Pemahaman Mengapa Kurikulum Perlu Berubah) Oleh Nur A...
Aksi Nyata Menyebarkan (Pemahaman Mengapa Kurikulum Perlu Berubah) Oleh Nur A...
 
BAHAN PAPARAN UU DESA NOMOR 3 TAHUN 2024
BAHAN PAPARAN UU DESA NOMOR 3 TAHUN 2024BAHAN PAPARAN UU DESA NOMOR 3 TAHUN 2024
BAHAN PAPARAN UU DESA NOMOR 3 TAHUN 2024
 
668579210-Visi-Gp-Berdasarkan-Tahapan-Bagja.pdf
668579210-Visi-Gp-Berdasarkan-Tahapan-Bagja.pdf668579210-Visi-Gp-Berdasarkan-Tahapan-Bagja.pdf
668579210-Visi-Gp-Berdasarkan-Tahapan-Bagja.pdf
 
Aksi Nyata Sosialisasi Profil Pelajar Pancasila.pdf
Aksi Nyata Sosialisasi Profil Pelajar Pancasila.pdfAksi Nyata Sosialisasi Profil Pelajar Pancasila.pdf
Aksi Nyata Sosialisasi Profil Pelajar Pancasila.pdf
 
MODUL AJAR IPAS KELAS 3 KURIKULUM MERDEKA.pdf
MODUL AJAR IPAS KELAS 3 KURIKULUM MERDEKA.pdfMODUL AJAR IPAS KELAS 3 KURIKULUM MERDEKA.pdf
MODUL AJAR IPAS KELAS 3 KURIKULUM MERDEKA.pdf
 

RPH Bahasa Melayu Thn 5

  • 1. RANCANGAN PENGAJARAN KEMAHIRAN MENDENGAR DAN BERTUTUR Mata Pelajaran : Bahasa Melayu Tahun : 5 Jaya Bilangan Pelajar : 32 orang Tarikh : 23 Oktober 2011 Masa : 9.15 pagi – 10.15 pagi (60 minit) Tajuk : Cincin Kesayangan Datin Fokus Utama : 4.1 Mengemukakan idea, pandangan, dan pendapat tentang sesuatu perkara secara terperinci,tetap, dan tersusun. Aras 3 i. Menganalisis idea yang dikemukakan untuk memberikan respon ii. Mendengar dan menerima pendapat orang lain dengan rasional Fokus Sampingan : 10.3 Membuat ringkasan daripada bahan yang didengar atau dibaca. Aras 1 i. Mengecam dan menyusun idea utama daripada petikan yang dibaca. Hasil Pembelajaran : Pada akhir pelajaran ini, murid dapat : 1. Menghuraikan pendapat dengan tepat dan teliti berdasarkan rangsangan kata yang diberi. 2. Menyatakan isi-isi penting mengikut urutan cerita. Sistem Bahasa : Tatabahasa - Ayat penyata - Ayat tanya - Kata nama am Kosa Kata : - keanggunan - Perhiasan - Menggayakan - Keramat - Mekanik 1
  • 2. Pengisian Kurikulum : Ilmu - Pendidikan Moral Nilai Murni - kesyukuran, jujur, baik hati, berhemah tinggi Kemahiran Bernilai Tambah (KBT) : Kemahiran Berfikir - menginterpretasi - Mentafsir - Membuat kesimpulan Teori Kecerdasan Mental - Interpersonal Kontekstual - pengalaman lalu dan sekarang Pengetahuan sedia ada : Murid telah mempelajar bentuk-bentuk benda dan sifat-sifat benda. Pelaksanaan Pengajaran Dan Pembelajaran: Langkah / Isi Aktiviti Pengajaran Dan Pembelajaran Catatan Pelajaran Set Induksi 1. Guru menunjukkan genggaman dan bertanya apa yang (5 minit) ada dalam genggaman tersebut. 2. Murid meneka apa yang ada dalam genggaman guru 3. Guru membuka genggaman dan mempamerkan cincin bertatahkan permata dan berlian 4. Guru dan murid bersoal jawab tentang cincin, harga dan nilai. Langkah 1 1. Setiap murid diminta menutup mata menggunakan sehelai Kain / skaf (10 minit) kain / skaf. KB – 2. Murid diminta mendengar dan membuat gambaran mental menginterpretasi tentang situasi yang diberikan oleh guru. TKP - intrapersonal 3. Guru membacakan situasiyang berlaku di rumah Datin Rafidah. 2
  • 3. Senarai Ransangan Kata Rumah Datin Rafidah Di ruang tamu Suka berhias, anggun, bergaya Cincin berlian / RM50,000 anak gadis datin suka bermewah-mewah menggayakan cincing ibunya orang gaji mahu kawin gagal pinjam duit tukang kebun, anak sakit gagal pinjam duit mekanik membaiki televisyen Datin teringat cincin Cincing hilang Siapa yang mengambilnya 4. Murid membuka mata 3
  • 4. Langkah 2 1. Murid diagih kepada kumpulan kecil. (5-6 orang) KB – membuat (10 minit) 2. Setiap ahli kumpulan membuat sumbangsaran berdasrkan ramalan, andaian. kad arahan yang diberikan. Teknik 3. Minta kumpulan mencatat dapatan dalam bentuk grafik. sumbangsaran, 4. Kumpulan membuat rumusan alasan dan andaian tentang Kad arahan kecurian. TKP – Pembelajaran koperatif Langkah 3 1. Wakil kumpulan mempersembahkan hasil perbincangan KP : kinestetik, (10 minit) dalam bentuk lakonan visual ruang, verbal 2. Ahli kumpulan memberi respon kepada soalan-soalan linguistik atau pandangan dari kumpulan lain. Langkah 4 1. Guru mengedarkan teks “Cincing Kesayangan Datin”. Teks “Cincin (10 minit) 2. Murid membaca dan menghayati teks. Kesayangan Datin” 3. Murid menyatakan mesej serta nilai yang terdapat dalam KB – membuat cerita. kesimpulan 4. Murid membuat rumusan. Penutup 1. Guru membaca soalan kuiz pendek berkaitan isi pelajaran Nilai murni : jujur, (5 minit) hari ini. menghormati, baik 2. Murid yang menjawab dengan betul mendapat hadiah. hati 3. Guru menerapkan nilai murni. 4
  • 5. Cincin Kesayangan Datin Baca petikan di bawah dengan teliti Nama Datin Rafidah memang sejak dahulu lagi. Beliau bukan sahaja sering diselubungi keanggunan barangan perhiasan, malah amat bergaya dan manja sekali. Kemana sahaja beliau pergi, kebanyakkan pandangan tertumpu kepada sebentuk cincin bertatahkan permata berlian sebesar ibu jari di jari manisnya. Kini, jejak Datin Rafidah sedang diwarisi anak gadisnya, Rina. Walaupun baru berusia 13 tahun, Rina sudah dilimpahi kemerlap perhiasan persis ibunya. Rina juga sering mencuba-cuba menggayakan cincin keramat ibunya yang diletakkan diatas peti televisyen diruang tamu rumahnya. Pada suatu petang, Datin Rafidah disapa orang gajinya. “Datin, saya ini akan berumah tangga tidak lama lagi tetapi tidak cukup wang. Boleh Datin pinjamkan saya barang RM 2,000. Nanti, kira tolak gaji sayalah.” Datin Rafidah mengerutkan mukanya. Dengan kesedihan yang dibuat-buat beliau menyatakan tidak dapat membantu orang gajinya kerana beliau juga perlumenjelaskan hutang syarikat. Selang beberapa ketika, tukang kebunnya pula menghadapi masalah kewangan. Beliau ingin meminjam wang untuk kos pembedahan anaknya. Namun begitu, harapannya hampar kerana Datin Rafidah memberi jawapan yang sama. Dalam pada itu, televisyen di ruang tamu rumah Datin Rafidah meragam pula. Mahu tidak mahu, beliau terpaksa menelefon mekanik untuk membantu membaikinya. Mekanik tersebut tiba dan mengambil masa selama satu jam untuk membaik pulih televisyen tersebut. Pada malam itu, barulah Datin teringat akan cincin berlian yang sering diletakkan di atas peti televisyen tersebut. Alangkah terperanjatnya beliau kerana mendapati cincin tersebut telah hilang. Siapakah yang mengambil cincin kesayangan Datin? Pada mulanya Datin mengesyaki orang-orang yang terdapat didalam rumah itu kerana semuanya mempunyai masalah kewangan. Tetapi, setelah disiasat, tidak ada bukti yang menunjukkan mereka mencuri. Pada petang itu, Rina pulang ke rumah dan memulangkan cincin Datin. Barulah Datin menyedari bahawa cincinnya itu dipinjam oleh anaknya.Dia berasa bersyukur kerana cincinnya tidak hilang. 5
  • 6. Kad Arahan Pada pendapat kamu, siapakah yang mencuri cincin Datin? Bincangkan secara terperinci bagaimana peristiwa kecurian itu berlaku. Anda diminta melakonkan situasi tersebut 6