SlideShare ist ein Scribd-Unternehmen logo
1 von 8
Downloaden Sie, um offline zu lesen
PROIECT DIDACTIC
Clasa: a XII-a D
Profesor: Dobre Andrei - Octavian
Unitatea de învăţământ: Gr. Sc. Transporturi Ploiesti
Disciplina: Matematică
Unitatea de învăţare: Primitive
Titlul lecţiei: Integrarea prin parti
Tipul lecţiei: Consolidare a cunostintelor prin aplicatii
Data: 17.11.2010


 Competente generale :
1. Identificarea unor date şi rela ii matematice şi corelarea lor în func ie de contextul în care au fost definite
2. Prelucrarea datelor de tip cantitativ, calitativ, structural sau contex tual cuprinse în enunţuri matematice
3. Utilizarea algoritmilor şi a conceptelor matematice pentru caracterizarea locală sau globală a unei situa ii concrete
4. Exprimarea caracteristicilor matematice cantitative sau calitative ale unei situa ii concrete şi a algoritmilor de prelucrare a acestora
5. Analiza şi interpretarea caracteristicilor matematice ale unei situa ii problemă în scopul găsirii de strategii pentru optimizarea solu iilor
6. Modelarea matematică a unor contexte problematice, prin integrarea cunoşti n elor din diferite domenii

Competente specifice :

1. Identificarea legăturilor dintre o functie continuă si derivata sau primitiva acesteia
2. Stabilirea unor proprietati ale calculului integral, prin analogie cu proprietăti ale
                     calculului diferential
3. Identificare aplicatiilor care se pot integra prin parti

Metode şi procedee de instruire : conversaţia, exemplificarea, problematizarea, expunerea, explicaţia, exerciţiul.

Mijloace de învăţământ : manualul, culegeri, fişe, creta, tabla.
Bibliografie: manualul de matematică pentru clasa a XII -a (Ed MATHPRESS –Mircea Ganga), Variante Bac 2009, www.mateinfo.ro




                                                                                       1
Resurse şi
   Evenimentele
                              Activitatea profesorului                              Activitatea elevilor                  strategii         Evaluare
     instruirii
                                                                                                                         didactice
1. Organizarea         Profesorul notează absenţele               Elevii răspund la întrebările puse de profesor, îşi
clasei                 Face observaţii şi recomandări, dacă       însuşesc observaţiile şi recomandările primite
                       este cazul
2. Verificarea temei   Verifică tema pentru acasă                 Elevii răspund la întrebările profesorului si                         Observarea
                                                                  rezolva la tabla exercitiile cu dificultati.                          sistematică a
                                                                                                                                        elevilor şi
                                                                                                                                        aprecierea verbală

3. Reactualizarea      Profesorul scrie pe tabla titlul lectiei   Elevii notează pe caiete titul lectiei si             Manual,
noţiunilor însuşite    „Integrale prin parti – Aplicatii”         si vor scrie pe tabla si pe caiet formula de          culegeri,


                                                                            ·                     ·
anterior               dupa care intreaba formulele de            integrare prin parti .                                conversaţia,
                       integrale nedefinite dar si cateva                                                               exerciţiul,


                                                                                          ·
                       formule ale derivatelor                                                             -            problematizar
                       Profesorul intreaba elevii formula de                                                            ea,
                       integrare prin parti pe care acestia o                                                           descoperirea
                       vor scrie pe tabla. .

                       Profesorul le da elevilor fisele de
                       lucru si un material de pe
                       www.mateinfo.ro unde sunt date
                       formulele de integrale nedefinite si
                       derivate


4. Comunicarea         Profesorul anunţă exercitiile care se      Elevii ies la tablă şi rezolvă exerciţiile.           Expunerea
tipului de exercitii   rezolva prin metoda „Integrarea prin
propuse pentru         părţi” astfel incearca sa acopere cat
rezolvare              mai multe tipuri de integrale prin
                       parti.



                                                                                2
5. Desfăşurarea   Integrarea prin părţi.
lecţiei           Aplicaţii
                                                   I      ( x 1) ln xdx
                    I   ( x 1) ln xdx
                                                                                   1
                                               f       ln x           f'
                                                                                   x                            x2
                                                                                                I           (        x) ln x
                                                                                   x2                           2
                                           g'          x 1            g                  x
                                                                                    2
                                                   1 x2
                                                     (            x) dx
                                                   x 2

                                                       x2                      x2       x       x2                   x2
                                           I              ln x             (              )dx      ln x                   x C      Manual,


                                                                             1 2
                                                       2                       2x       x       2                    4             culegeri,

                            2    1                                  2    1 f’(x)=2x-2
                                                                                                                                 conversaţia,      Observarea
                                           2.                                                                                     exerciţiul,     sistematică a


                                                                    2     1    2     1
                                           f(x)=                                                                                problematizar       elevilor şi


                                                                   1             1
                                           g’(x)=                   g(x)=                                                             ea,       aprecierea verbală
                                           I=

                                                                    2     1    2    1
                                                                                                                                descoperirea,


                                                                  4    3
                                           I1 =                             =                                                     modelarea
                                           I=
                                           =

                                           Aceasta integrala se mai poate rezolva folosind

                                                                                                        .
                                           metoda coeficientilor nedeterminati




                                                                     ,
                                                  este un polinom de gr n egal cu gr lui P ai


                                                   2     1
                                           carui coeficienti se determina din conditia


                                                                         2     1
                                                      ]’=
                                                                  =

                                                              2                                                      2    1
                                                                ]’=
                                           (                                                        =

                                                                  3
2        1                   4     3
                   a=1; b= - 4 ; c=3
                                                 =



               ,   3.                      =




        x          4. I       e x sin xdx
4. I   e sin xdx
                   f      sinx        f ' cos
                                            x
                          x            x
                                                     I ex sinx   ex cos
                                                                      xdx
                   g' e          g e
                   I1      ex cos
                                xdx
                   f cos
                       x          f'       sin
                                             x
                          x            x
                                                     I1 ex cos
                                                             x
                   g e
                    '            g e
                       ex sin ex cos I C
                            xdx    x
                                                           ex(sin cos)
                                                                x   x
                   I ex sin [ex cos I] C I
                          x       x                                    C
                                                                2




                                  4
5. I       x 2 cos xdx   5. I            x 2 cos xdx
                         f      x2            f ' 2x
                         g ' cos x              g    sin x
                         I      x 2 sin x 2 x sin xdx              x 2 sin x 2 I1

                         I1       x sin xdx
                         f x      f' 1
                         g ' sin x g                   cos x
                         I1       x cos x           cos xdx
                             x cos x sin x C
                         Deci , I          x 2 sin x 2( x cos x sin x) C
                         x 2 sin x 2 x cos x 2sin x C


                         6. se amplifica cu √                  49
       √
                                                                        √          49

                                                               √        49

                                                                   √         49
                         √               49            2   9

                                     √                         √
                                                               √        49

                                                                    √         49
                                                               √         49


                                           5
5. Consolidare şi
fixare.             După rezolvarea exerciţiilor,              Elevii răspund întrebărilor profesorului   Conversaţia   Evaluare frontală
                    profesorul verifică prin întrebări                                                    euristică
                    metodele folosite pentru rezolvare
                    integralelor .

 Asigurarea
feedback-ului
6. Tema pentru      Profesorul anunţă tema pentru acasă:       Elevii îşi notează tema
acasă               Exercitiile nerezolvate din fisa .
                    Elevii pot fi ajutati prin intermediului
                    forumului site-ului www.mateinfo.ro




                                                                         6
FIŞĂ DE LUCRU
                                                          Integrale prin părţi
                                                                CLASA a XII a C


                     Subiectul I                                        Subiectul II


                     ,  0                                                        ,
      x lnx dx, x 0                                xe dx, x R
 1.                                           1.

      ln x dx, x 0                                 x e dx, x R
2.

      x ln x dx, x 0
                                             2.

                                                   x3 dx, x R
3.

       x   3x lnx dx, x 0
                                             3.

                                                   x 5e dx, x R
4.

      ln x    1 dx, x R
                                             4.

                                                    x   5x    2 e dx
5.                                           5.

         dx, x   0                                  x   2x e dx x R
6.                                           6.

      √xlnx dx, x        0                         x e dx, x        R
7.                                           7.
8.                                           8.


                    Subiectul III                                   Subiectul IV


                         ,                                      ,
      xarcsix dx, x  1,1 : x        1,1 ;          e   cosx dx, x R
 1.                                           1.

      arccosx dx, x   1,1 : x        1,1 ;         2   sinx dx, x R
                                             2.

                                                   e    sin3x dx, x R
2.

      arctgx dx, x R
                                             3.

                                                   e   sinx dx, x R
3.

       arcsinx dx, x    1,1
                                             4.

                                                   e    cos x dx, x R
4.
5.                                           5.
                                             6.



                    Subiectul V                                     Subiectul VI


1.                   ,                       1.                         ,

                                                                             7
sin x dx, x R                                                         √    25 ,       5, ∞                                 5, ∞
            x cosx dx, x R                                                        √16 x dx, x      4,4 si apoi x                        4,4
    2.

            x sin2x dx, x R
                                                                          2.

                                                                                  x√x   25 dx, x  5, ∞
    3.

            x sin x dx, x R
                                                                          3.

                                                                                  x √x   25 dx, x   5, ∞
    4.

            x cos2x dx, x R
                                                                          4.


                                                                          6.    x x         1 dx, x      R
    5.

             x    3x 5 sin2x dx, x                R
                                                                          5.
    6.

            x sinx dx, x R
    7.
    8.




Aveti acum si un AJUTOR ONLINE pe www.mateinfo.ro/forum unde veti fi ajutat de un profesor sau elev . Scopul acestui proiect este de a va ajuta, in primul rand, intre voi cu mici id ei la solutionarea unor probleme mai
dificile (in afara programului scolar) unde profesorul sa intervina doar atunci cand este cazul.




                                                                                                               8

Weitere ähnliche Inhalte

Ähnlich wie Proiect plan lectie integrale c12 bun

Metode active in didactica matematicii
Metode active in didactica matematiciiMetode active in didactica matematicii
Metode active in didactica matematiciicrynutza_25
 
Metode active é-«n didactica matematicii
Metode active  é-«n didactica matematiciiMetode active  é-«n didactica matematicii
Metode active é-«n didactica matematiciicirstea_oana
 
Metode active ă®n didactica matematicii
Metode active ă®n didactica matematiciiMetode active ă®n didactica matematicii
Metode active ă®n didactica matematiciienculescusilvia
 
Plan de lectie 12 e, monoizi
Plan de lectie 12 e, monoiziPlan de lectie 12 e, monoizi
Plan de lectie 12 e, monoizidanasaveanu
 
Ecuatia de gradul al ii lea
Ecuatia de gradul al ii leaEcuatia de gradul al ii lea
Ecuatia de gradul al ii learades_florin
 
Plan lecţie cerc matematică
Plan lecţie cerc matematicăPlan lecţie cerc matematică
Plan lecţie cerc matematicăsilviabraica
 
Matematika 10-klas-merzljak-2018-rum
Matematika 10-klas-merzljak-2018-rumMatematika 10-klas-merzljak-2018-rum
Matematika 10-klas-merzljak-2018-rumkreidaros1
 
Manualul profesorului
Manualul profesoruluiManualul profesorului
Manualul profesoruluinatashcka
 
inmultirea_mem.doc tabel inmultire cu toti factorii pana in 10
inmultirea_mem.doc tabel inmultire cu toti factorii pana in 10inmultirea_mem.doc tabel inmultire cu toti factorii pana in 10
inmultirea_mem.doc tabel inmultire cu toti factorii pana in 10nicoleta3001
 
proiectdidacticsolutii_pt_didactic.docx
proiectdidacticsolutii_pt_didactic.docxproiectdidacticsolutii_pt_didactic.docx
proiectdidacticsolutii_pt_didactic.docxOanaBarbu14
 
Tema-proiect-de-lectie.pdf
Tema-proiect-de-lectie.pdfTema-proiect-de-lectie.pdf
Tema-proiect-de-lectie.pdfLiviuAur
 

Ähnlich wie Proiect plan lectie integrale c12 bun (11)

Metode active in didactica matematicii
Metode active in didactica matematiciiMetode active in didactica matematicii
Metode active in didactica matematicii
 
Metode active é-«n didactica matematicii
Metode active  é-«n didactica matematiciiMetode active  é-«n didactica matematicii
Metode active é-«n didactica matematicii
 
Metode active ă®n didactica matematicii
Metode active ă®n didactica matematiciiMetode active ă®n didactica matematicii
Metode active ă®n didactica matematicii
 
Plan de lectie 12 e, monoizi
Plan de lectie 12 e, monoiziPlan de lectie 12 e, monoizi
Plan de lectie 12 e, monoizi
 
Ecuatia de gradul al ii lea
Ecuatia de gradul al ii leaEcuatia de gradul al ii lea
Ecuatia de gradul al ii lea
 
Plan lecţie cerc matematică
Plan lecţie cerc matematicăPlan lecţie cerc matematică
Plan lecţie cerc matematică
 
Matematika 10-klas-merzljak-2018-rum
Matematika 10-klas-merzljak-2018-rumMatematika 10-klas-merzljak-2018-rum
Matematika 10-klas-merzljak-2018-rum
 
Manualul profesorului
Manualul profesoruluiManualul profesorului
Manualul profesorului
 
inmultirea_mem.doc tabel inmultire cu toti factorii pana in 10
inmultirea_mem.doc tabel inmultire cu toti factorii pana in 10inmultirea_mem.doc tabel inmultire cu toti factorii pana in 10
inmultirea_mem.doc tabel inmultire cu toti factorii pana in 10
 
proiectdidacticsolutii_pt_didactic.docx
proiectdidacticsolutii_pt_didactic.docxproiectdidacticsolutii_pt_didactic.docx
proiectdidacticsolutii_pt_didactic.docx
 
Tema-proiect-de-lectie.pdf
Tema-proiect-de-lectie.pdfTema-proiect-de-lectie.pdf
Tema-proiect-de-lectie.pdf
 

Proiect plan lectie integrale c12 bun

  • 1. PROIECT DIDACTIC Clasa: a XII-a D Profesor: Dobre Andrei - Octavian Unitatea de învăţământ: Gr. Sc. Transporturi Ploiesti Disciplina: Matematică Unitatea de învăţare: Primitive Titlul lecţiei: Integrarea prin parti Tipul lecţiei: Consolidare a cunostintelor prin aplicatii Data: 17.11.2010 Competente generale : 1. Identificarea unor date şi rela ii matematice şi corelarea lor în func ie de contextul în care au fost definite 2. Prelucrarea datelor de tip cantitativ, calitativ, structural sau contex tual cuprinse în enunţuri matematice 3. Utilizarea algoritmilor şi a conceptelor matematice pentru caracterizarea locală sau globală a unei situa ii concrete 4. Exprimarea caracteristicilor matematice cantitative sau calitative ale unei situa ii concrete şi a algoritmilor de prelucrare a acestora 5. Analiza şi interpretarea caracteristicilor matematice ale unei situa ii problemă în scopul găsirii de strategii pentru optimizarea solu iilor 6. Modelarea matematică a unor contexte problematice, prin integrarea cunoşti n elor din diferite domenii Competente specifice : 1. Identificarea legăturilor dintre o functie continuă si derivata sau primitiva acesteia 2. Stabilirea unor proprietati ale calculului integral, prin analogie cu proprietăti ale calculului diferential 3. Identificare aplicatiilor care se pot integra prin parti Metode şi procedee de instruire : conversaţia, exemplificarea, problematizarea, expunerea, explicaţia, exerciţiul. Mijloace de învăţământ : manualul, culegeri, fişe, creta, tabla. Bibliografie: manualul de matematică pentru clasa a XII -a (Ed MATHPRESS –Mircea Ganga), Variante Bac 2009, www.mateinfo.ro 1
  • 2. Resurse şi Evenimentele Activitatea profesorului Activitatea elevilor strategii Evaluare instruirii didactice 1. Organizarea Profesorul notează absenţele Elevii răspund la întrebările puse de profesor, îşi clasei Face observaţii şi recomandări, dacă însuşesc observaţiile şi recomandările primite este cazul 2. Verificarea temei Verifică tema pentru acasă Elevii răspund la întrebările profesorului si Observarea rezolva la tabla exercitiile cu dificultati. sistematică a elevilor şi aprecierea verbală 3. Reactualizarea Profesorul scrie pe tabla titlul lectiei Elevii notează pe caiete titul lectiei si Manual, noţiunilor însuşite „Integrale prin parti – Aplicatii” si vor scrie pe tabla si pe caiet formula de culegeri, · · anterior dupa care intreaba formulele de integrare prin parti . conversaţia, integrale nedefinite dar si cateva exerciţiul, · formule ale derivatelor - problematizar Profesorul intreaba elevii formula de ea, integrare prin parti pe care acestia o descoperirea vor scrie pe tabla. . Profesorul le da elevilor fisele de lucru si un material de pe www.mateinfo.ro unde sunt date formulele de integrale nedefinite si derivate 4. Comunicarea Profesorul anunţă exercitiile care se Elevii ies la tablă şi rezolvă exerciţiile. Expunerea tipului de exercitii rezolva prin metoda „Integrarea prin propuse pentru părţi” astfel incearca sa acopere cat rezolvare mai multe tipuri de integrale prin parti. 2
  • 3. 5. Desfăşurarea Integrarea prin părţi. lecţiei Aplicaţii I ( x 1) ln xdx I ( x 1) ln xdx 1 f ln x f' x x2 I ( x) ln x x2 2 g' x 1 g x 2 1 x2 ( x) dx x 2 x2 x2 x x2 x2 I ln x ( )dx ln x x C Manual, 1 2 2 2x x 2 4 culegeri, 2 1 2 1 f’(x)=2x-2 conversaţia, Observarea 2. exerciţiul, sistematică a 2 1 2 1 f(x)= problematizar elevilor şi 1 1 g’(x)= g(x)= ea, aprecierea verbală I= 2 1 2 1 descoperirea, 4 3 I1 = = modelarea I= = Aceasta integrala se mai poate rezolva folosind . metoda coeficientilor nedeterminati , este un polinom de gr n egal cu gr lui P ai 2 1 carui coeficienti se determina din conditia 2 1 ]’= = 2 2 1 ]’= ( = 3
  • 4. 2 1 4 3 a=1; b= - 4 ; c=3 = , 3. = x 4. I e x sin xdx 4. I e sin xdx f sinx f ' cos x x x I ex sinx ex cos xdx g' e g e I1 ex cos xdx f cos x f' sin x x x I1 ex cos x g e ' g e ex sin ex cos I C xdx x ex(sin cos) x x I ex sin [ex cos I] C I x x C 2 4
  • 5. 5. I x 2 cos xdx 5. I x 2 cos xdx f x2 f ' 2x g ' cos x g sin x I x 2 sin x 2 x sin xdx x 2 sin x 2 I1 I1 x sin xdx f x f' 1 g ' sin x g cos x I1 x cos x cos xdx x cos x sin x C Deci , I x 2 sin x 2( x cos x sin x) C x 2 sin x 2 x cos x 2sin x C 6. se amplifica cu √ 49 √ √ 49 √ 49 √ 49 √ 49 2 9 √ √ √ 49 √ 49 √ 49 5
  • 6. 5. Consolidare şi fixare. După rezolvarea exerciţiilor, Elevii răspund întrebărilor profesorului Conversaţia Evaluare frontală profesorul verifică prin întrebări euristică metodele folosite pentru rezolvare integralelor . Asigurarea feedback-ului 6. Tema pentru Profesorul anunţă tema pentru acasă: Elevii îşi notează tema acasă Exercitiile nerezolvate din fisa . Elevii pot fi ajutati prin intermediului forumului site-ului www.mateinfo.ro 6
  • 7. FIŞĂ DE LUCRU Integrale prin părţi CLASA a XII a C Subiectul I Subiectul II , 0 , x lnx dx, x 0 xe dx, x R 1. 1. ln x dx, x 0 x e dx, x R 2. x ln x dx, x 0 2. x3 dx, x R 3. x 3x lnx dx, x 0 3. x 5e dx, x R 4. ln x 1 dx, x R 4. x 5x 2 e dx 5. 5. dx, x 0 x 2x e dx x R 6. 6. √xlnx dx, x 0 x e dx, x R 7. 7. 8. 8. Subiectul III Subiectul IV , , xarcsix dx, x 1,1 : x 1,1 ; e cosx dx, x R 1. 1. arccosx dx, x 1,1 : x 1,1 ; 2 sinx dx, x R 2. e sin3x dx, x R 2. arctgx dx, x R 3. e sinx dx, x R 3. arcsinx dx, x 1,1 4. e cos x dx, x R 4. 5. 5. 6. Subiectul V Subiectul VI 1. , 1. , 7
  • 8. sin x dx, x R √ 25 , 5, ∞ 5, ∞ x cosx dx, x R √16 x dx, x 4,4 si apoi x 4,4 2. x sin2x dx, x R 2. x√x 25 dx, x 5, ∞ 3. x sin x dx, x R 3. x √x 25 dx, x 5, ∞ 4. x cos2x dx, x R 4. 6. x x 1 dx, x R 5. x 3x 5 sin2x dx, x R 5. 6. x sinx dx, x R 7. 8. Aveti acum si un AJUTOR ONLINE pe www.mateinfo.ro/forum unde veti fi ajutat de un profesor sau elev . Scopul acestui proiect este de a va ajuta, in primul rand, intre voi cu mici id ei la solutionarea unor probleme mai dificile (in afara programului scolar) unde profesorul sa intervina doar atunci cand este cazul. 8