MODUL AJAR BAHASA INDONESIA KELAS 5 KURIKULUM MERDEKA.pdf
Rph kh tajuk 2
1. Tajuk : 2.0 Alatan Dan Bahan Jahitan
Masa : 60 minit
Tunjang utama : Keterampilan diri
Standard kandungan : 2.1 Mengetahui alatan dan bahan jahitan
Standard
pembelajaran
: 2.1.2 Menamakan alatan dan bahan jahitn sepert pembaris lurus, pembaris
L , pensel penanda dan kapur penanda
Objektif : Pada akhir pembelajaran dan pengajaran murid dapat:
a) Menamakan pembaris lurus, pembaris L, pensel penanda dan kapur
penanda.
LANGKAH AKTIVITI BBB CATATAN
Set Induksi
( 5 minit)
1. Murid bersoal jawab dengan guru.
cadangan contoh soalan:
a) Warna apa baju yang kamu pakai
sekarang?
b) Apa yang kamu lihat?
c) Bagaimana seluar / baju kebaya
ini dibuat?
d) Apakah peralatan dan bahan
yang digunakan untuk menjahit
seluar / baju kebaya?
Kad Gambar
Seluar Panjang
Baju Kebaya
EMK: Bahasa,
Keusahawanan
( bersungguh-
sungguh)
Kreativiti
Nilai: keberanian
dan keyakinan
2. Langkah 1
( 15 minit)
1. Murid melihat alatan jahitan iaitu
pembaris lurus, pembaris L , pensel
penanda dan kapur penanda.
2. Murid diminta untuk memegang
pembaris lurus, pembaris L , pensel
penanda dan kapur penanda.
3. Murid bersoal jawab dengan guru:
a) Pernahkah kamu melihat alatan
ini ?
b) Dimana kamu melihat alatan ini?
c) Apakah kegunaan alatan ini?
Objek maujud, kad
gambar dan perkataan
Pembaris Lurus
Pembaris L
Kapur Penanda
Pensel Penanda
EMK: Bahasa,
Keusahawanan
( bersungguh-
sungguh)
Kreativiti dan
inovasi
Nilai: keberanian
dan keyakinan
Langkah 2
( 15 minit)
1. Guru menunjukkan peta buih serta
memberi penerangan.
2. Murid diminta untuk melekatkan
gambar alatan dan bahan jahitan pada
peta buih.
3. Murid diminta membaca alatan dan
bahan jahitan yang ada pada peta
Kad Manila
( Peta Buih)
EMK: Bahasa,
Keusahawanan
( bersungguh-
sungguh)
Kreativiti dan
inovasi
Nilai: keberanian
dan keyakinan
3. buih.
Langkah 3
( 20 minit)
Murid mendengar arahan guru
1. Murid diminta mengisi tempat
kosong pada lembaran kerja yang
telah diedarkan.
2. Murid diminta untuk membuat buku
skrap.
3. Murid perlu memilih gambar
peralatan jahitan ( selain yang diajar
oleh guru) dalam surat khabar
atau majalah yang telah disediakan
oleh guru.
4. Gambar yang dipilih perlu digunting
, lekat serta melabelkan pada kertas
yang disediakan.
Lembaran kerja
EMK: Bahasa,
Keusahawanan
( bersungguh-
sungguh)
Kreativiti dan
inovasi
Nilai:
keberanian ,
keyakinan dan
bertanggungjawab
Penutup
( 5 minit)
1. Murid mendengar guru merumuskan
pembelajran hari ini.
2. Murid diminta menamakan alatan
dan bahan jahitan yang telah diajar
oleh guru.
3. Guru merumuskan pembelajaran
pada hari ini.
Pembaris
lurus, pembaris L,
pensel penanda dan
Kapur penanda
EMK: Bahasa,
Keusahawanan
( bersungguh-
sungguh)
Kreativiti dan
inovasi
Nilai: keberanian
dan keyakinan