Rangkaian pengajaran harian ini memberi tumpuan kepada topik "Awas, Banjir" dan mempunyai objektif untuk memastikan murid dapat menyatakan gambaran umum tentang peta kampung, berdialog menggunakan kata arah, dan membina ayat berdasarkan topik. Aktiviti terdiri daripada perbincangan gambar bencana alam, membaca petikan teks, berdialog menggunakan kata arah, membina ayat, dan menjawab soalan lembaran
MODUL AJAR SENI RUPA KELAS 6 KURIKULUM MERDEKA.pdf
Rancangan pengajaran harian
1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
TAHUN 4 DINAMIK
Kelas: Tahun 4 Dinamik
Masa: 8.10-9.40 pagi (90 Minit)
Tarikh: 23 Mac 2011
Bilangan Murid: 16 Orang
Unit: 5
Tema: Sentiasa Berhemat Kita Selamat
Tajuk: Awas, Banjir
Ilmu Matapelajaran Lain: Kajian Tempatan
Nilai Murni: 1.Bersyukur kerana tidak mengalami musibah seperti yang dialami oleh
orang lain.
2.Membantu orang lain yang berada dalam kesusahan.
3.Hemah Tinggi
4.Bekerjasama
Kemahiran Berfikir: 1. Menyatakan idea secara spontan
2. Menjana idea daripada maklumat yang diberikan
Hasil Pembelajaran:
Fokus Utama:
1.3 Memberikan dan memahami arahan serta pesanan tentang sesuatu perkara.
Aras 2 (ii) Menyatakan panduan tunjuk arah kepada orang lain.
8.1 Membina dan menulis perkataan, ayat tunggal, dan ayat majmuk.
Aras 1 (i) Menulis perkataan dan pelbagai jenis ayat berdasarkan topic
yang diberikan.
Fokus Sampingan
2. 6.4 Membaca pantas secara luncuran untuk mendapatkan maklumat yang
menyeluruh.
Aras (i) Menyatakan gambaran umum tentang sesuatu teks yang dibaca.
Objektif:
Pada akhir pembelajaran, murid dapat:
i) Menyatakan sekurang-kurangnya 2 gambaran umum tentang “Peta Kampung
Lembah Rahmat”. (HP 6.4)
ii) Berdialog dengan menggunakan sekurang-kurangnya 2 kata arah yang betul.
(HP1.3)
iii) Membina sekurang-kurangnya 2 ayat lengkap berdasarkan topik berkaitan
“Peta Kampung Lembah Rahmat”. (HP 8.1)
Pengalaman Sedia Ada Murid:
i) Murid pernah menyaksikan kejadian banjir.
Sistem Bahasa:
a) Morfologi :Kata Arah
b) Sebutan dan intonasi :Kesantunan berbahasa semasa berkomunikasi
dengan orang lain.
c) Kosa kata : Utara, Selatan, Timur, Barat.
ABM (Alat Bantu Mengajar):
Gambar-gambar bencana alam
Buku teks
Lembaran kerja
Peta Kampung Lembah Rahmat
Papan tulis
Carta Bintang
3. Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Langkah/ Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran dan Catatan
Masa Pembelajaran
Set Induksi Awas, Banjir Guru: ABM:
(5 Minit) Menunjukkan gambar-gambar Gambar-gamabr
Gambar-gambar bencana alam seperti banjir, bencana alam.
bencana alam gempa bumi, tanah runtuh, dan
gunung berapi. KBKK:
Aktiviti soal jawab: Menyatakan idea
1.Berdasarkan Guru bersoal jawab dengan secara spontan.
gambar, apakah murid mengenai gambar-gambar
nama bencana bencana alam. Nilai:
alam ini? Bersyukur
2.Apakah langkah- Guru mengaitkan aktiviti ini kerana tidak
langkah dengan tajuk pelajaran. mengalami
keselamatan yang musibah seperti
harus diambil yang dialami
semasa bencana oleh oleh orang
ala mini berlaku? lain.
4. Langkah 1 Kemahiran Guru: ABM:
(10 Minit) membaca 1.Mengagihkan murid kepada Buku Teks,
1.Murid membaca tiga kumpulan dan meminta Peta Kampung
pantas petikan murid membaca bersama-sama Lembah Rahmat.
teks “Awas, Banjir” dalam setiap kumpulan.
2.Murid memberi Nilai:
gambaran umum 2.Guru membaca petikan “Awas, Membantu orang
tentang Peta Banjir”. lain yang dalam
Kampung Lembah kesusahan.
Rahmat. Murid:
1.Berada dalam kumpulan Kosa kata:
mengikut kumpulan yang telah Utara, Timur,
diagihkan pada sesi pengajaran Selatan, Barat.
dan pembelajaran lepas.
Ilmu:
2.Murid membaca petikan secara Kajian Tempatan
pantas dan senyap.
3.Murid memberikan gambaran
umum tentang petikan dan peta.
Langkah 2 Kemahiran Lisan Guru: ABM:
(10 Minit) 1.Murid berdialog 1.Guru menerangkan tentang Buku Teks
untuk menyatakan kata arah.
arah yang betul KBKK:
kepada orang lain. 2.Guru membimbing murid. Menjana idea
berdasarkan
Murid: maklumat yang
1.Murid melakonkan situasi yang diberikan.
menggunakan kata arah. Contoh
situasi, dari kelas 4 Dinamik ke Nilai:
bilik guru,dan arah dari kelas ke Hemah Tinggi,
kantin sekolah. Bekerjasama
Sistem Bahasa:
1.Kesantunan
berbahasa
semasa
berkomunikasi
dengan orang
lain.
2.Kata arah.
5. Langkah 3 Kemahiran Guru: ABM:
(15 Minit) Menulis 1.Memaparkan contoh-contoh 1.Papan tulis
ayat yang menggunakan kata
Secara arah. Nilai:
berkumpulan, 1.Bekerjasama
murid membina Murid:
ayat yang lengkap 1.Secara berkumpulan, murid
berdasarkan membina 1 ayat lengkap
situasi yang menggunakan kata arah yang
diberikan. diberikan oleh guru.
2.Membentangkan hasil kerja
kumpulan.
Langkah 4 Lembaran Kerja Guru: ABM:
(15 Minit) 1.Menerangkan kehendak soalan Lembaran Kerja
1.Menulis ayat pada buku lembaran kerja.
menggunakan KBKK:
kata arah. 2.Membimbing murid menjawab Menjana idea
lembaran kerja. berdasarkan
maklumat yang
3.Meminta murid menghantar diberikan.
kerja yang sudah disiapkan.
Murid:
1.Secara individu menjawab
buku lembaran kerja.
Penutup Pengukuhan dan Guru: ABM:
(5 Minit) Penilaian. 1. Merumuskan pelajaran hari ini. Carta Bintang
2.Memberikan latihan sebagai
kerja rumah kepada murid
berkaitan tajuk “Awas,Banjir”
3.Memberikan markah kepada
murid yang memberikan kerja
sama dengan baik pada carta
bintang.
7. Disediakan oleh: Disemak oleh:
_____________________ _____________________
(SEVERINUS BIN NAIN) ( )
Guru pelatih, Guru Pembimbing,
PISMP BM Sem 5 S.K. Binaong, Keningau
Disemak oleh: Disahkan oleh:
_____________________ _____________________
(ADNAN BIN ENDUT) ( )
Pensyarah Pembimbing, Guru Besar,
Jabatan Pengajian Melayu. S.K Binaong, Keningau