SlideShare ist ein Scribd-Unternehmen logo
1 von 5
Downloaden Sie, um offline zu lesen
Projekt „Uczeń online” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
www.UczenOnline.pl
e-mail: uczen_online@supermemo.pl
SuperMemo World sp. z o.o.
ul. Romana Maya 1
61-371 Poznań
SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI
prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine
1. Autor: Anna Wołoszyn
2. Grupa docelowa: klasa 3 Gimnazjum
3. Liczba godzin: 1
4. Temat zajęć: Twierdzenie Talesa i jego zastosowanie w zadaniach.
5. Cele zajęć:
- zapoznanie uczniów z twierdzeniem Talesa;
- przedstawienie praktycznego zastosowania twierdzenia Talesa – obliczanie wysokości
przedmiotów trudno mierzalnych;
- wdrażanie uczniów do samokontroli i samodyscypliny, starannego wykonywania rysunków
6. Metody i techniki pracy: ćwiczenia, dyskusja, wykład
7. Materiały dydaktyczne: prezentacja multimedialna
8. Literatura: „Matematyka z plusem 3” – pod redakcją Małgorzaty Dobrowolskiej, „Twierdzenie
Papugi” - Denis Gudej
9. Przebieg zajęć:
ETAP 1 – nauczyciel wprowadza do tematu, powtórzenie materiału z poprzednich
zajęć - podział odcinka na równe części
Nauczyciel ukierunkowuje uczniów na temat
podziału odcinka na równe części.
Jeden z uczniów przypomina i wykonuje
konstrukcje podziału dowolnego odcinka na
równe części.
Pary odcinków AH i AC, AI i AD … Nazywamy
odcinkami odpowiednimi. Stosunki odpowiednich
odcinków są równe, czyli są proporcjonalne.
W podanej konstrukcji możemy wymienić kilka
proporcji. Własność odpowiednich odcinków
powstałych na ramieniu kąta przeciętych
prostymi równoległymi nazywamy twierdzeniem
Talesa. Nauczyciel przypomina, że twierdzenie
składa się z ZAŁOŻENIA i TEZY.
Projekt „Uczeń online” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
www.UczenOnline.pl
e-mail: uczen_online@supermemo.pl
SuperMemo World sp. z o.o.
ul. Romana Maya 1
61-371 Poznań
Uczniowie wykonują drugi rysunek, który
pomoże sformułować Twierdzenie Talesa
Jeżeli ramiona kąta przecięte są prostymi
równoległymi, to odpowiednie odcinki
wyznaczone przez te proste na jednym ramieniu
kąta są proporcjonalne do odpowiednich odcinków
wyznaczonych przez te proste na drugim ramieniu
kąta.
Np. jeśli a||b, to
1.
|AC|
|AE|
=
|CD|
|EB|
2.
|AC|
|AD|
=
|AE|
|AB|
3.
|AC|
|AD|
=
|CE|
|DB|
Powyższa równość wynika z podobieństwa
trójkątów ∆ABC ~ ∆AEC (cecha kkk)
Zadanie 1
Ponad 2500 lat temu Tales z Miletu wzbudził niesamowity podziw tym, że potrafił obliczyć odległość
statku od brzegu. Jego pomiary wyglądały tak:
Tales stanął na brzegu w miejscu T, leżącym
najbliżej statku S. W ten sposób w punkcie T
zbudował kąt prosty. Następnie przeszedł
kilkadziesiąt kroków wzdłuż brzegu, stanął
w punkcie A i tam wbił tyczkę. Przeszedł jeszcze
pewną odległość w tę samą stronę, znalazł się
w punkcie B. Tam zbudował kolejny kąt
prosty. Teraz, wzdłuż jednej
z przyprostokątnych, wędrował w głąb lądu.
Szedł do takiego punktu, z którego statek i wbił
tyczkę widział w jednej linii. Ten punkt oznaczył
literą K.
Wykonaj rysunek obrazujący doświadczenie Talesa. Zaznacz na rysunku wspomniane kąty proste.
Które odległości mógł i musiał znać Tales, żeby obliczyć odległość statku od brzegu?
Wymień je, a następnie podaj sposób wyznaczenia odległości statku od brzegu.
Uczniowie wykonują rysunek zgodne z opisem doświadczenia. Podają odpowiedzi na żadne pytania’’
Nauczyciel podaje odległości |TA| = 50 kroków, |AB|=5 kroków, |BK|=14 kroków
Uczniowie wyliczają odległość statku od brzegu:
|ST|
|50|
=
|14|
|5|
stąd |ST| = 140 kroków Talesa
Projekt „Uczeń online” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
www.UczenOnline.pl
e-mail: uczen_online@supermemo.pl
SuperMemo World sp. z o.o.
ul. Romana Maya 1
61-371 Poznań
Nauczyciel wyświetla i omawia prezentację - Kim był Tales i czym się zajmował?
ETAP 2 – realizacja
Uczniowie na przykładzie rozwiązanych zadań poznają zastosowanie poznanego twierdzenia.
Zadanie 2
Oblicz długość odcinka AB
Rozwiązanie:
6
3
=
|AB|
2
|AB|=
6∗2
3
= 4
Projekt „Uczeń online” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
www.UczenOnline.pl
e-mail: uczen_online@supermemo.pl
SuperMemo World sp. z o.o.
ul. Romana Maya 1
61-371 Poznań
Zadanie 3
Drzew które ma rzuca cień o długości 6 m. W
tym samym czasie w tej samej miejscowości
pewien budynek o wysokości 8 m rzuca cień
długości 4 m. Jaką wysokość drzewo?
Rozwiązanie:
Wykonaj rysunek pomocniczy
𝐷
6
=
8
4
stąd D = 12 [m]
Odp. Wysokość drzewa to 8 m.
Zadanie 4
Przyjrzyj się rysunkowi.
Ile razy cień człowieka jest dłuży od wysokości
człowieka? Jaką wysokość ma drzewo?
Rozwiązanie:
Cień człowieka jest dłuży od wysokości
człowieka 2,4 : 1,6 = 1,5
Wysokość drzewa 7,2 : 1,5 = 4,8 [m]
Zadanie 5
Stosując metodę TALESA Oblicz wysokość
piramidy Cheopsa, mając dane: Długość
krawędzi podstawy piramidy - 230 m, długość
cienia piramidy - 250m, długość użytego drąga
- 3 m, długość cienia drąga - 7m.
Rozwiązanie:
Wykonaj rysunek pomocniczy
𝐻
250+115
=
3
7
stąd H = 156
3
7
[m]
Projekt „Uczeń online” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
www.UczenOnline.pl
e-mail: uczen_online@supermemo.pl
SuperMemo World sp. z o.o.
ul. Romana Maya 1
61-371 Poznań
Zadanie 6
Ania i Ola stoją na przeciwnych brzegach rzeki.
Korzystając z danych na rysunku, oblicz
szerokość rzeki.
Rozwiązanie:
𝑋
20
=
5
8
stąd X = 12,5 [m]
Odp. Rzeka ma szerokość 12,5 m.
ETAP 3 – podsumowanie
Nauczyciel wspólnie z uczniami analizuje i omawia poprawność wykonanych zadań, powtarza poznane
twierdzenie oraz ciekawostki zapamiętane o Talesie z Miletu.
Oświadczam, że scenariusz zajęć nie narusza praw autorskich osób trzecich.
Czytelny podpis:

Weitere ähnliche Inhalte

Was ist angesagt? (9)

Presentation Design of Computer aided design of power transformer
Presentation Design of Computer aided design of power transformerPresentation Design of Computer aided design of power transformer
Presentation Design of Computer aided design of power transformer
 
Problemas resueltos rozamiento
Problemas resueltos rozamientoProblemas resueltos rozamiento
Problemas resueltos rozamiento
 
Dc motors
Dc motorsDc motors
Dc motors
 
Effect of load on a synchronous motor
Effect of load on a synchronous motorEffect of load on a synchronous motor
Effect of load on a synchronous motor
 
DC MOTOR.pdf
DC MOTOR.pdfDC MOTOR.pdf
DC MOTOR.pdf
 
M5Stackを使ったクラウド型電流計でモノの稼働状況を把握する
M5Stackを使ったクラウド型電流計でモノの稼働状況を把握するM5Stackを使ったクラウド型電流計でモノの稼働状況を把握する
M5Stackを使ったクラウド型電流計でモノの稼働状況を把握する
 
Dc machines
Dc machinesDc machines
Dc machines
 
thesis
thesisthesis
thesis
 
brush less dc motor
brush less dc motorbrush less dc motor
brush less dc motor
 

Ähnlich wie Twierdzenie Talesa i jego zastosowanie w zadaniach. (6)

Geometria brył platońskich
Geometria brył platońskichGeometria brył platońskich
Geometria brył platońskich
 
Pola figur podobnych
Pola figur podobnychPola figur podobnych
Pola figur podobnych
 
Symetria względem prostej i względem punktu
Symetria względem prostej i względem punktuSymetria względem prostej i względem punktu
Symetria względem prostej i względem punktu
 
Obliczanie wartości liczbowej wyrażeń algebraicznych w arkuszu kalkulacyjnym
Obliczanie wartości liczbowej wyrażeń algebraicznych w arkuszu kalkulacyjnymObliczanie wartości liczbowej wyrażeń algebraicznych w arkuszu kalkulacyjnym
Obliczanie wartości liczbowej wyrażeń algebraicznych w arkuszu kalkulacyjnym
 
:Graficzna metoda rozwiązywania układów równań
:Graficzna metoda rozwiązywania układów równań:Graficzna metoda rozwiązywania układów równań
:Graficzna metoda rozwiązywania układów równań
 
Twierdzenia o kątach środkowych i wpisanych
Twierdzenia o kątach środkowych i wpisanychTwierdzenia o kątach środkowych i wpisanych
Twierdzenia o kątach środkowych i wpisanych
 

Mehr von Anna Wołoszyn

Atrakcyjność lekcji w klasie 1D - 2014/15
Atrakcyjność lekcji w klasie 1D - 2014/15Atrakcyjność lekcji w klasie 1D - 2014/15
Atrakcyjność lekcji w klasie 1D - 2014/15
Anna Wołoszyn
 

Mehr von Anna Wołoszyn (20)

Jedz smacznie, żyj zdrowo czym jest zdrowe jedzenie
Jedz smacznie, żyj zdrowo czym jest zdrowe jedzenieJedz smacznie, żyj zdrowo czym jest zdrowe jedzenie
Jedz smacznie, żyj zdrowo czym jest zdrowe jedzenie
 
Co szkodzi naszym organizmom?
Co szkodzi naszym organizmom?Co szkodzi naszym organizmom?
Co szkodzi naszym organizmom?
 
Złota Księga 2017
Złota Księga 2017Złota Księga 2017
Złota Księga 2017
 
Bryły Platońskie
Bryły PlatońskieBryły Platońskie
Bryły Platońskie
 
Zagadki matematyczne
Zagadki matematyczneZagadki matematyczne
Zagadki matematyczne
 
Złota Księga 2016
Złota Księga 2016Złota Księga 2016
Złota Księga 2016
 
Bryly - projekt eukacyjny
Bryly - projekt eukacyjnyBryly - projekt eukacyjny
Bryly - projekt eukacyjny
 
Bryły wokół nas
Bryły wokół nasBryły wokół nas
Bryły wokół nas
 
Bryły wokół nas
Bryły wokół nas Bryły wokół nas
Bryły wokół nas
 
Jedz smacznie, żyj zdrowo czym jest zdrowe jedzenie
Jedz smacznie, żyj zdrowo czym jest zdrowe jedzenieJedz smacznie, żyj zdrowo czym jest zdrowe jedzenie
Jedz smacznie, żyj zdrowo czym jest zdrowe jedzenie
 
: Rozwiązywanie układów równań metodą wyznacznikową w arkuszu kalkulacyjnym
: Rozwiązywanie układów równań metodą wyznacznikową w arkuszu kalkulacyjnym: Rozwiązywanie układów równań metodą wyznacznikową w arkuszu kalkulacyjnym
: Rozwiązywanie układów równań metodą wyznacznikową w arkuszu kalkulacyjnym
 
Procenty i ich zastosowanie w praktyce
Procenty i ich zastosowanie w praktyceProcenty i ich zastosowanie w praktyce
Procenty i ich zastosowanie w praktyce
 
Funkcja liniowa w arkuszu kalkulacyjnym
Funkcja liniowa w arkuszu kalkulacyjnymFunkcja liniowa w arkuszu kalkulacyjnym
Funkcja liniowa w arkuszu kalkulacyjnym
 
Układ współrzędnych na płaszczyźnie
Układ współrzędnych na płaszczyźnie Układ współrzędnych na płaszczyźnie
Układ współrzędnych na płaszczyźnie
 
Konwersja liczb systemu binarnego na dziesiętny i odwrotnie.
Konwersja liczb systemu binarnego na dziesiętny i odwrotnie.Konwersja liczb systemu binarnego na dziesiętny i odwrotnie.
Konwersja liczb systemu binarnego na dziesiętny i odwrotnie.
 
Złota Księga 2015
Złota Księga 2015Złota Księga 2015
Złota Księga 2015
 
Jacy jesteśmy - opis statystyczny klasy 1D rok szkolny 2014/2015
Jacy jesteśmy - opis statystyczny klasy 1D rok szkolny 2014/2015Jacy jesteśmy - opis statystyczny klasy 1D rok szkolny 2014/2015
Jacy jesteśmy - opis statystyczny klasy 1D rok szkolny 2014/2015
 
"Uczen online" - koło matematyczne Żmigród
"Uczen online" - koło matematyczne Żmigród"Uczen online" - koło matematyczne Żmigród
"Uczen online" - koło matematyczne Żmigród
 
Atrakcyjność lekcji w klasie 1D - 2014/15
Atrakcyjność lekcji w klasie 1D - 2014/15Atrakcyjność lekcji w klasie 1D - 2014/15
Atrakcyjność lekcji w klasie 1D - 2014/15
 
Urodziny liczby Pi
Urodziny liczby PiUrodziny liczby Pi
Urodziny liczby Pi
 

Twierdzenie Talesa i jego zastosowanie w zadaniach.

  • 1. Projekt „Uczeń online” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego www.UczenOnline.pl e-mail: uczen_online@supermemo.pl SuperMemo World sp. z o.o. ul. Romana Maya 1 61-371 Poznań SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine 1. Autor: Anna Wołoszyn 2. Grupa docelowa: klasa 3 Gimnazjum 3. Liczba godzin: 1 4. Temat zajęć: Twierdzenie Talesa i jego zastosowanie w zadaniach. 5. Cele zajęć: - zapoznanie uczniów z twierdzeniem Talesa; - przedstawienie praktycznego zastosowania twierdzenia Talesa – obliczanie wysokości przedmiotów trudno mierzalnych; - wdrażanie uczniów do samokontroli i samodyscypliny, starannego wykonywania rysunków 6. Metody i techniki pracy: ćwiczenia, dyskusja, wykład 7. Materiały dydaktyczne: prezentacja multimedialna 8. Literatura: „Matematyka z plusem 3” – pod redakcją Małgorzaty Dobrowolskiej, „Twierdzenie Papugi” - Denis Gudej 9. Przebieg zajęć: ETAP 1 – nauczyciel wprowadza do tematu, powtórzenie materiału z poprzednich zajęć - podział odcinka na równe części Nauczyciel ukierunkowuje uczniów na temat podziału odcinka na równe części. Jeden z uczniów przypomina i wykonuje konstrukcje podziału dowolnego odcinka na równe części. Pary odcinków AH i AC, AI i AD … Nazywamy odcinkami odpowiednimi. Stosunki odpowiednich odcinków są równe, czyli są proporcjonalne. W podanej konstrukcji możemy wymienić kilka proporcji. Własność odpowiednich odcinków powstałych na ramieniu kąta przeciętych prostymi równoległymi nazywamy twierdzeniem Talesa. Nauczyciel przypomina, że twierdzenie składa się z ZAŁOŻENIA i TEZY.
  • 2. Projekt „Uczeń online” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego www.UczenOnline.pl e-mail: uczen_online@supermemo.pl SuperMemo World sp. z o.o. ul. Romana Maya 1 61-371 Poznań Uczniowie wykonują drugi rysunek, który pomoże sformułować Twierdzenie Talesa Jeżeli ramiona kąta przecięte są prostymi równoległymi, to odpowiednie odcinki wyznaczone przez te proste na jednym ramieniu kąta są proporcjonalne do odpowiednich odcinków wyznaczonych przez te proste na drugim ramieniu kąta. Np. jeśli a||b, to 1. |AC| |AE| = |CD| |EB| 2. |AC| |AD| = |AE| |AB| 3. |AC| |AD| = |CE| |DB| Powyższa równość wynika z podobieństwa trójkątów ∆ABC ~ ∆AEC (cecha kkk) Zadanie 1 Ponad 2500 lat temu Tales z Miletu wzbudził niesamowity podziw tym, że potrafił obliczyć odległość statku od brzegu. Jego pomiary wyglądały tak: Tales stanął na brzegu w miejscu T, leżącym najbliżej statku S. W ten sposób w punkcie T zbudował kąt prosty. Następnie przeszedł kilkadziesiąt kroków wzdłuż brzegu, stanął w punkcie A i tam wbił tyczkę. Przeszedł jeszcze pewną odległość w tę samą stronę, znalazł się w punkcie B. Tam zbudował kolejny kąt prosty. Teraz, wzdłuż jednej z przyprostokątnych, wędrował w głąb lądu. Szedł do takiego punktu, z którego statek i wbił tyczkę widział w jednej linii. Ten punkt oznaczył literą K. Wykonaj rysunek obrazujący doświadczenie Talesa. Zaznacz na rysunku wspomniane kąty proste. Które odległości mógł i musiał znać Tales, żeby obliczyć odległość statku od brzegu? Wymień je, a następnie podaj sposób wyznaczenia odległości statku od brzegu. Uczniowie wykonują rysunek zgodne z opisem doświadczenia. Podają odpowiedzi na żadne pytania’’ Nauczyciel podaje odległości |TA| = 50 kroków, |AB|=5 kroków, |BK|=14 kroków Uczniowie wyliczają odległość statku od brzegu: |ST| |50| = |14| |5| stąd |ST| = 140 kroków Talesa
  • 3. Projekt „Uczeń online” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego www.UczenOnline.pl e-mail: uczen_online@supermemo.pl SuperMemo World sp. z o.o. ul. Romana Maya 1 61-371 Poznań Nauczyciel wyświetla i omawia prezentację - Kim był Tales i czym się zajmował? ETAP 2 – realizacja Uczniowie na przykładzie rozwiązanych zadań poznają zastosowanie poznanego twierdzenia. Zadanie 2 Oblicz długość odcinka AB Rozwiązanie: 6 3 = |AB| 2 |AB|= 6∗2 3 = 4
  • 4. Projekt „Uczeń online” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego www.UczenOnline.pl e-mail: uczen_online@supermemo.pl SuperMemo World sp. z o.o. ul. Romana Maya 1 61-371 Poznań Zadanie 3 Drzew które ma rzuca cień o długości 6 m. W tym samym czasie w tej samej miejscowości pewien budynek o wysokości 8 m rzuca cień długości 4 m. Jaką wysokość drzewo? Rozwiązanie: Wykonaj rysunek pomocniczy 𝐷 6 = 8 4 stąd D = 12 [m] Odp. Wysokość drzewa to 8 m. Zadanie 4 Przyjrzyj się rysunkowi. Ile razy cień człowieka jest dłuży od wysokości człowieka? Jaką wysokość ma drzewo? Rozwiązanie: Cień człowieka jest dłuży od wysokości człowieka 2,4 : 1,6 = 1,5 Wysokość drzewa 7,2 : 1,5 = 4,8 [m] Zadanie 5 Stosując metodę TALESA Oblicz wysokość piramidy Cheopsa, mając dane: Długość krawędzi podstawy piramidy - 230 m, długość cienia piramidy - 250m, długość użytego drąga - 3 m, długość cienia drąga - 7m. Rozwiązanie: Wykonaj rysunek pomocniczy 𝐻 250+115 = 3 7 stąd H = 156 3 7 [m]
  • 5. Projekt „Uczeń online” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego www.UczenOnline.pl e-mail: uczen_online@supermemo.pl SuperMemo World sp. z o.o. ul. Romana Maya 1 61-371 Poznań Zadanie 6 Ania i Ola stoją na przeciwnych brzegach rzeki. Korzystając z danych na rysunku, oblicz szerokość rzeki. Rozwiązanie: 𝑋 20 = 5 8 stąd X = 12,5 [m] Odp. Rzeka ma szerokość 12,5 m. ETAP 3 – podsumowanie Nauczyciel wspólnie z uczniami analizuje i omawia poprawność wykonanych zadań, powtarza poznane twierdzenie oraz ciekawostki zapamiętane o Talesie z Miletu. Oświadczam, że scenariusz zajęć nie narusza praw autorskich osób trzecich. Czytelny podpis: