Diese Präsentation wurde erfolgreich gemeldet.
Wir verwenden Ihre LinkedIn Profilangaben und Informationen zu Ihren Aktivitäten, um Anzeigen zu personalisieren und Ihnen relevantere Inhalte anzuzeigen. Sie können Ihre Anzeigeneinstellungen jederzeit ändern.
PUNOI:
#MesueseAurela
DURRES 2015
Jetë
paralele .
Hitleri dhe
Stalini
Jetë paralele . Hitleri dhe Stalini
PUNOI : #MESUESEAURELA| 1
PERMBAJTJA :
 Adolf Hitleri
 Ngritja ne fuqi
 Jeta Politi...
Jetë paralele . Hitleri dhe Stalini
PUNOI : #MESUESEAURELA| 2
Adolf Hitler
Adolf Hitler lindi më 20 prill 1889 në
Braunau ...
Jetë paralele . Hitleri dhe Stalini
PUNOI : #MESUESEAURELA| 3
Jeta Politike
Në vitet e rinisë u përpoq por pa
sukses, të b...
Jetë paralele . Hitleri dhe Stalini
PUNOI : #MESUESEAURELA| 4
Stalini
Josef Vissarionovich Stalin
sq:(Josefin Visarionovic...
Jetë paralele . Hitleri dhe Stalini
PUNOI : #MESUESEAURELA| 5
Roli ne Revolucion e
vitit 1917-1919
Pas kthimt nga Petrogra...
Jetë paralele . Hitleri dhe Stalini
PUNOI : #MESUESEAURELA| 6
Stalinizmi
Stalinizmi i referohet ideologjisë që Joseph Stal...
Jetë paralele . Hitleri dhe Stalini
PUNOI : #MESUESEAURELA| 7
Ndryshimi i Rusisë 1927-1939
Krijmi i Sherbimeve Sekret
Stal...
Jetë paralele . Hitleri dhe Stalini
PUNOI : #MESUESEAURELA| 8
Stalini dhe Hitleri, midis dashurisë
dhe urrejtjes
Sot disku...
Jetë paralele . Hitleri dhe Stalini
PUNOI : #MESUESEAURELA| 9
Braunau, qyteti i lindjes së Hitlerit, në kontrast me Gori-n...
Nächste SlideShare
Wird geladen in …5
×

Jetë paralele . Hitleri dhe Stalini !!!!

5.884 Aufrufe

Veröffentlicht am

Jetë paralele . Hitleri dhe Stalini

 Adolf Hitleri
 Ngritja ne fuqi
 Jeta Politike
 Stalini
 Roli ne Revolucion e vitit 1917-1919
 Stalinizmi
 Marraja e Pushtetit dhe Roli ne Poltikat e vitit 1919-1922
 Stalini dhe Hitleri, midis dashurisë dhe urrejtjes
 Terrori dhe Viktimat
#MesueseAurela

Veröffentlicht in: Bildung
 • Dating direct: ♥♥♥ http://bit.ly/2Qu6Caa ♥♥♥
     Antworten 
  Sind Sie sicher, dass Sie …  Ja  Nein
  Ihre Nachricht erscheint hier
 • Follow the link, new dating source: ❤❤❤ http://bit.ly/2Qu6Caa ❤❤❤
     Antworten 
  Sind Sie sicher, dass Sie …  Ja  Nein
  Ihre Nachricht erscheint hier

Jetë paralele . Hitleri dhe Stalini !!!!

 1. 1. PUNOI: #MesueseAurela DURRES 2015 Jetë paralele . Hitleri dhe Stalini
 2. 2. Jetë paralele . Hitleri dhe Stalini PUNOI : #MESUESEAURELA| 1 PERMBAJTJA :  Adolf Hitleri  Ngritja ne fuqi  Jeta Politike  Stalini  Roli ne Revolucion e vitit 1917-1919  Stalinizmi  Marraja e Pushtetit dhe Roli ne Poltikat e vitit 1919- 1922  Stalini dhe Hitleri, midis dashurisë dhe urrejtjes  Terrori dhe Viktimat
 3. 3. Jetë paralele . Hitleri dhe Stalini PUNOI : #MESUESEAURELA| 2 Adolf Hitler Adolf Hitler lindi më 20 prill 1889 në Braunau mbi Inn në Austri në afërsi të kufirit me Gjermaninë ; vdiq më 30 prill 1945 në Berlin, ku ka bërë vetëvrasje. Në maj të 1895, në moshën gjashtë vjeçare, Adolf Hitleri hyri në klasë të parë në shkollën publike të fshatit Fischlam, pranë Linz-it, në Austri. Familja Hitler përbëhej nga shtatë pjesëtarë . Ngritja ne fuqi Alois Hitler, tashmë 58 vjeç në pension, ishte i ashpër me fëmijët. Adolfi i Ri u largua nga shtëpia në moshën 14 vjeçare pasi i erdhi në majë të hundës nga trajtimi i të atit, duke ia lënë stafetën Adolfit të vogël. Në këtë kohë familja Hitler u shpërngul në Lambach, qytezë kjo midis Lenzit e Salsburgut. Adolfi shkonte në shkollën katolike të manastirit afër shtëpisë, dhe ishte i kënaqur që ishin larguar nga ferma. Në 1898 familja u shpërngul përsëri në fshatin Leonding, pranë Linzit. Pak kohë më pas vëllai i vogël i Adolfit, Edmund, vdiq, ngjarje kjo që më shumë se këdo tjetër tronditi Adolf Hitlerin. Në vitin 1900 Aloisi e dërgoi të birin në një shkollë të mesme teknike në Linz, me qëllim që t'i jepte profesionin e vet si punonjës social, kundra dëshirës së vetë Adolfit i cili donte te ndiqte studimet në një institut konservator, për t'iu përgjigjur pretendimeve personale të ngritura nga njëfarë talenti për pikturë e arkitekturë që zotëronte. Ky konflikt do të mbyllej vetëm me vdekjen e Alois Hitler më 3 janar të 1903 nga një hemorragji akute mushkërish. Ndonëse vdekja e të atit e tronditi thellë, ajo i solli Adolfit edhe lirinë e plotë si kryefamiljar. Ai filloi ta linte pas dore shkollën e për rrjedhojë ngeli në matematikë e frëngjisht. Mësuesit e përshkruajtin si një fëmijë i keq që nuk mund të shtrohej. E vetmja lëndë që e tërhiqte Adolfin ishte historia. Teksa shfletonte përmes luftërave te Gjermanisë, ai shikonte kudo triumf e lavdi, ndjenja këto që rridhnin nga nacionalizmi i verbër që kishte mbirë tashmë në mendjen e tij.
 4. 4. Jetë paralele . Hitleri dhe Stalini PUNOI : #MESUESEAURELA| 3 Jeta Politike Në vitet e rinisë u përpoq por pa sukses, të bëhej fotograf. Gjatë asaj periudhe u transformua në një nacionalist të zjarrtë gjerman. Në luftën e Parë Botërore shërbeu në ushtrinë gjermane, ku u plagos dhe u dekorua me medalje trimërie. Humbja e Gjermanisë e mërziti shumë, aq sa edhe e tërboi. Në vitin 1919, në moshën 30 vjeçare u përfshi në partinë e vogël të djathtë të Munihut që shpejt pas kësaj u quajt Partia Nacionalsocialiste e Punëtorëve Gjermanë (PARTIA NAZISTE). Pas dy vjetësh u bë udhëheqësi i saj i paprekshëm (fyhrer). Nën udhëheqjen e Hitlerit, kjo parti u forcua shpejt dhe në nëntorin e vitit 1923 u përpoq të përmbyste pushtetin. Kjo ngjarje njihet në histori si puci i Mynihut. Pas dështimit të këtij puci, Hitleri u nxor para gjyqit dhe u dënua me burg por pas një viti u lirua. Në vitin 1928 Partia Naziste ishte ende e vogël. Me shpërthimin e krizës ekonomike në Amerike, pakënaqësitë e përgjithshme të partive tradicionale politike u shtuan shume. Nga kjo gjë nazistet u forcuan. Në janarin e 1933 Hitleri u zgjodh kancelari i Gjermanisë. Duke shfrytëzuar aparatin shtetëror për të mposhtur çdo kundërshtar Hitleri vendosi shumë shpejt diktaturën e cila solli erozionin e të drejtave të njeriut duke ngritur në poste kriminelet më të poshtër të kohës. Hitleri e drejtoi Gjermaninë drejt pushtimeve të vendeve të tjera gjë që solli Luftën e Dytë Botërore. Pushtimet e para territoriale praktikisht u realizuan pa lufte. Hitleri udhëhoqi rrugën drejt pushtimit të vendeve si Polonia, Anglia, Franca dhe lufta e gjatë me Rusinë. Fundi i tmerrshëm i luftës 6 vjeçare erdhi në pranverën e vitit 1945 në 30 prill, Hitleri vetëvritet bashkë me gruan e tij (vetëm për 24 ore) Eva Braun dhe kështu shënohet kapitullimi i Gjermanisë. Gjatë pushtetit te tij, Hitleri përdori politiken e gjenocidit politika më e ashpër në histori. Ai ishte një racist fanatik që udhëhoqi luftën e tmerrshme kundër 10 milion hebrenjve. Nazistët ndërtuan kampe të tmerrshme të përqendrimit për eliminimin e burrave, grave, fëmijëve te pafajshëm hebre. Për një kohë të shkurtër disa vjeçare, në ato hangarë janë vrarë 6 milion hebrenj.
 5. 5. Jetë paralele . Hitleri dhe Stalini PUNOI : #MESUESEAURELA| 4 Stalini Josef Vissarionovich Stalin sq:(Josefin Visarionovich Stalin) lindi me 18 Dhjetor 1878 në Gori të Gjeorgjisë ishte udhëheq dhe burështetas suprem i Bashkimt Sovjetik i cili morri ket detyrë nga Vladimir Lenin i cili ne kë kohë u sëmur rend dhe konsidrohej si Baba i revulucionit. Stalin njihej si njeri kontravers ai deklarohej para popullit si udheheqs i pa gabushem dhe gjenial por në fakt ai ishte një kriminel i shum i rezikshëm po sa huri në pushtet populli rus u perball me disa reforma qe renduan situaten e disa vendeve në Bashkimin Sovjetik. Stalin doli fitmitar ne luften e dytë botërore por shteti sovjtik u demtua shume dhe pas luftës egzekutoi shum hernonjë më von ai vendosi një regjim terori. Më vonë Stalini vdiq ne disa rethan mistrozie dhe pushtetin e mori Nikita Hrushov. Stalini emri tij i linjes (Ioseb Besarionis dze Jughashvili) lindi me 18 Dhjetor të vitit 1878 në Gori një qytet në qendër të Gjerogjisë prinderit e tij ishin Ketevan Geladze e ema ndrsa i ati ishte Besarion Jughashvili qe te dy ishin këpuctar. Stalin i influencar nga nena e ti filoj mesimet ne kishë ortodokse ruse ku shpejt mesoi rushsten dhe njku ca seminar ku u njoh me disa ideologji qe e frymzuan atë me von kur kreu shkollen e mesme fetare ai u martu dhe shkoi ne Baku të Azirbejgjanit ku u martua me Ekaterina Svanidze ne vitin 1906 ajo lindi djalin e parë të Stalinit i cili ishte Yakov Dzhugashvili dhe me von Gruja e ti e parë Ekaterina vdiq nga tifoja ne dhjetor te viti 1907 kshtu Stali u lagrgua nga Baku bashk me djalin e tij dhe ne vitin 1909 pati lidhje te forta me Vladmir Lenin dhe beri lidhje te forta me Bolsheviket dhe jetoi disa vite ne Petrograd duke bajtur lidhje me bolsheviket dhe duke orgnizar protesta.
 6. 6. Jetë paralele . Hitleri dhe Stalini PUNOI : #MESUESEAURELA| 5 Roli ne Revolucion e vitit 1917-1919 Pas kthimt nga Petrograd udhejeqsit e bolshevizmit e favorizuan si Auditor i gazets PRADVA e cila luajti rol të madhë në revulucion e bolshevizmit kshtu qe Stalini la jasht kundërsharët e tij politk brenda partisë së tij te cilët ishin Alexander Shliapnikov dhe Vyacheslav Molotov rolë të madh pati edhe ne organzimin kunder familjes mbretërore në shenjë proteste kunder arrestimit të aktivistit Alexander Kerensky Stalin si krye auditor i gazetës anti qevritare PRADVA dha lajmin per arrestmin Alexander Kerensky dhe kshtu qe bolsheviket votuan nje zeri per rrezimin nga pushteti te Carit Nikolla II. Me marrjen Petrograd, Stalini u emërua Komisar i Popullit për Çështjet e kombësive. Pas kësaj, shpërtheu lufta civile në Rusi, vendosjes Ushtrinë Kuq e Leninit kundër Armatës së Bardhë, një aleancë të lirshme e anti-bolshevike forcave. Lenini formuar një pesë-anëtarësh Byrosë Politike, i cili përfshinte Stalinin dhe Trockit. Në maj 1918, Lenini dërguar Stalinin në qytetin e Tsaritsyn. Nëpërmjet aleatët e tij të reja, Kliment Voroshilov dhe Semyon Budyonny, Stalini imponuar ndikimin e tij në ushtri. Stalini sfiduar shumë nga vendimet e Trotsky, urdhëroi vrasjet e kundër-revolucionarëve dhe shumë oficerë e ish Tsarist në Ushtrinë e Kuqe [citim i duhur] dhe fshatrat e djegura në mënyrë që të frikësojë të fshatarësisë në dorëzim dhe dekurajojnë bastisje kaçakësh në dërgesat ushqimore. [Citim nevojshme] në maj 1919, në mënyrë për të frenuar braktisje masive në frontin perëndimor, Stalini kishte dorzuar dezertorët dhe renegatët qe u ekzekutuar publikisht si tradhtarë. Marraja e Pushtetit dhe Roli ne Poltikat e vitit 1919- 1922 Pas fitores bolshevik në Luftën Civile ruse, Polonia pushtuar Ukrainën, duke filluar nga ajo që u bë i njohur si Lufta e polako-sovjetike, por bolshevikët shtyrë ata të kthehen në Poloni. Si komandant i frontin jugor, Stalini ishte i vendosur për të marrë qytetin polak mbajtur me të Lviv. Ky konflikt me strategjinë e përgjithshme të përcaktuar nga Lenini dhe Trockit, i cili u fokusua në kapjen e veri të Varshavës të mëtejshëm.
 7. 7. Jetë paralele . Hitleri dhe Stalini PUNOI : #MESUESEAURELA| 6 Stalinizmi Stalinizmi i referohet ideologjisë që Joseph Stalin konceptuar dhe zbatuar në Bashkimin Sovjetik, dhe në përgjithësi konsiderohet si një degë e ideologjisë marksiste-leniniste, por konsiderohet nga disa historianë të jetë një devijim domethënës nga kjo filozofi. [1] politikave staliniste në Bashkimin Sovjetik ishin: industrializimit të shpejtë, të socializmit në një vend, një shtet të centralizuar, kolektivizimi i bujqësisë, dhe varësi të interesave të partive të tjera komuniste në ato të partisë sovjetike - konsiderohet të jetë më ballë pararojë parti e revolucionit komunist në atë kohë. Industrializimi stalinist i shpejtë në Bashkimin Sovjetik është projektuar zyrtarisht për të përshpejtuar zhvillimin Marxian drejt komunizmit, duke theksuar se industrializimi i shpejtë i tillë ishte e nevojshme sepse vendi ishte më parë ekonomikisht e prapambetur në krahasim me vendet e tjera, dhe se ajo ishte e nevojshme, në mënyrë për të sfiduar të brendshme dhe të jashtme armiq të komunizmit. industrializimi i shpejtë u shoqërua me kolektivizimit masiv e bujqësisë dhe të urbanizimit të shpejtë. urbanizimi i shpejtë shndërrohet shumë fshatra të vogla në qytete industriale. Stalinizmi mori një qëndrim agresiv në konflikt në klasë, duke përdorur dhunën shtetërore që me forcë pastrojë shoqërinë e bourgeosie tilla si kulakë dhe të tjera "armiq të klasës", si dhe duke pohuar se konflikti klasë ekzistuar brenda partive komuniste. Stalinizmi është përdorur shpesh në një mënyrë negative ose përbuzës për shkak të veprimeve jashtëzakonisht të njohura represive politike të ndërmarra nga Stalini. Arsyet për veprime represive Stalinit kanë qenë të debatuar. Një pretendimet perspektivën se veprimet represive Stalinit ishin llogaritur dhe se ai ishte mendërisht normal në ekzekutimin e tij të masave represive. Një tjetër perspektivë pretendon se veprimet represive Stalinit politike ishin rezultat i atij që ka sëmundje mendore. Ky pohim thekson se Stalini ka gjasa kishte çrregullim mendor të psychopathy dhe se tiparet e tij si paranojë dhe sjellje manipuluese ndikuar vendimet e tij politike. Një pretendimet e treta perspektivë që Stalinizmi të veprimet represive ishin një vazhdim i kulturës mbizotëruese autoritar dhe shtypës politik që filloi në Tsarist Rusi.
 8. 8. Jetë paralele . Hitleri dhe Stalini PUNOI : #MESUESEAURELA| 7 Ndryshimi i Rusisë 1927-1939 Krijmi i Sherbimeve Sekret Stalini shumë të rritur fushëveprimin dhe fuqinë e policisë sekrete të shtetit dhe agjencitë e zbulimit. Nën dorën e tij udhëzuese, forcat sovjetike të zbulimit filluan të ngritur rrjete të zbulimit në shumicën e kombeve të mëdha të botës, duke përfshirë Gjermani (i njohur fundit ne rrjet Kappelle spiun), Britania e Madhe, Francë, Japoni dhe Shtetet e Bashkuara. Stalini bëri përdorimin e konsiderueshme e të lëvizjes komuniste ndërkombëtare në mënyrë që të infiltrojnë agjentë dhe për të siguruar se partitë e huaj komuniste mbeti pro-sovjetike dhe pro- Stalin. Një nga shembujt më të mirë të aftësisë së të Stalinit për integrimin e policisë sekrete dhe spiunazhit të huaj erdhi në vitin 1940, kur ai dha miratimin për policinë sekrete të ketë Leon Trocki vra në Meksikë. Terrori dhe Viktimat Sipas eksploruesit dhe historianit Robert Conquest Teroi qe zhvillonte Stalini ne permjet sherbimeve skrete si KGB - ja e tjer tha ne nje intervist ne vitin 1991 tha se Stalin kishte vrarë e maskruar shum qytetar te Bashkimit Sovjetik ai tha reformat e rrepta kishin ven Ukrainen ne nje gjendje urie,kauze,terori njerzit vriteshin spse nuk punonin ne koperativa se pse nuk kishin bukë dhe fuqi per te punar ai tha se Stalini ishte shumë me diktaor se sa ishte Hitleri Ai shtoj se njerzit riheshin torturoheshin ne burgjet fam keqe te KGB-së që ishte sherbimi sekret sovjetik. 1.7 deri 7 Milion njerz të vdekur gjatë urisë Holdomort në Ukrainë gjte viteve 1932-1933 20 milion tjer vdiqen nepr Kampet famkeqe apo ne Dhomat apo Egzkutimet qe i ka ber Stalini Disa kritik thojnë se gjatë regjimit të stalint ka pasur vetm 4-6 milion viktima. Por Historiani Rus Dmitri Volkogonov dha se pajtohet se me mendimin e Robert Conquest se pse shumca e dokumeteve qe egzistonin mbi viktmat gjatë diktatur-se se Stalinit. Por sipa disa Historianve Uria dhe Shkatar tjer te terorit jan pergjegjse per vdekjen 40 milion personave ne Bashkimin Sovjetik.
 9. 9. Jetë paralele . Hitleri dhe Stalini PUNOI : #MESUESEAURELA| 8 Stalini dhe Hitleri, midis dashurisë dhe urrejtjes Sot diskutohet shumë për diktatorët, udhëheqësit që kanë lënë pas një trashëgimi, që disa duan ta fshehin, ndërsa të tjerë thonë se për ta duhet të diskutohet hapur dhe qartë. Sot ekziston një çështje të diskutueshme për qytetet e lindjes së dy diktatorëve më të mëdhenj, Stalinit dhe Hitlerit. Si duhet të trajtohet çështja e trashëgimisë që kanë lënë dy diktatorët, të cilët vrarë miliona njerëz të pafajshëm. Një reportazh i gjatë botuar në BBC, thuhet se në një farë mënyrë është shunë e vështirë që dy vendet, Gori (vendlindja e Stalinit, Gjeorgji), dhe Braunau (vendlindja e Hitlert, Austri) të imagjinohen si të ndryshëm. Gori, vendlindja e Stlinit është një qytet i varfër, me ndërtesa karakteristike të kohës së diktaturës, me blloqe apartamentesh. Atje, dikur mes maleve Kaukaz, mund të shikosh copëza të jetës së vitit 2008, një kohë lufte midis Rusisë dhe Gjeorgjisë.
 10. 10. Jetë paralele . Hitleri dhe Stalini PUNOI : #MESUESEAURELA| 9 Braunau, qyteti i lindjes së Hitlerit, në kontrast me Gori-n është një qytet i qetë, i rehatshëm, pa kujtime të diktaturës. Ai është një qytet i lulëzuar i Austrisë, me një qendër të ruajtur mirë, me arkitekturë si në kohën e Mesjetës. Përgjatë lumit që përshkon qytetin, Inn, afër sheshit kryesor ndodhet qyteti më i pasur i Europës, Bavaria. Por qytetet kanë një gjë të përbashkët, janë të njohur për bijtë e tyre më famëkeq. Adolf Hitler ka lindur në Braunau në 1889, Joseph Stalin lindi në Gori një dekadë më parë. Qyteti i Stalinit Në Gori disa njerëz shprehin mërzi kur i krahason këto dy figurat. Stalinin disa e shohin si heroin e tyre, si fituesin e Luftës së Dytë Botërore që ndryshoi rrjedhën e historisë së botës. Por, të tjerë shprehin një urrejtje të madhe; e shikojnë atë si një diktator gjakatar, që ka shtypur popullin gjeorgjian. Në Gori, rruga “Stalin” ka ndryshuar pamjen e qytetit. Për vite të tëra, bulevardi kryesor, rruga “Stalin”, është dominuar nga një statujë të madhe të Stalinit. Në 2010- ën, u vendos që kjo rrugë të ndryshojë emërtim, nga qeveria pro-perëndimore e Mikhail Sakashvili. Në 2011, Partia Saakashvili, u mund nga partia “Ëndrra Gjeorgjiane”, që pikën më të fortë lishte përmirësimin e marrëdhënieve midis Gjeorgjisë dhe Rusisë. Kjo parti ringriti statujën në bulevardin kryesor. U hap muzeu “Stalin”, dhe i kthye në një qytet turistik. Qyteti i Hitlerit Në Braunau është e paimagjinueshme të ketë një rrugë me emrin e Hitlerit. Ajo çfarë ka ngelur nga diktatori, është një gurë, në të cilin shkruhet "Kurrë më fashizëm. Në kujtim të miliona të vrarëve. Emri i Hilerit të zhduket. Braunau është një qytet që qëndron midis mendimit, që kujtimi i Hitlerit të zhduket njëherë e përgjithmonë, por ka të tjerë që thonë se për diktatorin duhet të diskutohet hapur. Në Braunau, Hitleri ka jetuar vetëm 3 vite të jetës së tij, por historianët shprehen se ai e ka ndotur edhe me kaq këtë qytet. "Ne duhet të flasim kundër Nazizmit". Në Braunau, Hitleri është i fshehur, ndërsa në Gori, Stalini është shumë në “ekran”. Reagimet kundërshtuese është e vështirë t’i gjesh. Ata e duan kujtimin e Stalinit.

×