SlideShare ist ein Scribd-Unternehmen logo
1 von 5
PROIECT DIDACTIC
Profesor: Busuioc Anna
Disciplina: Chimie
Data:
Clasa: a XI-a
Unități de conținut: Alchene – difiniția, compoziția, formula generală, seria omoloagă
Tipul de lecţie: de formare a competențelor de înțelegere a cunoștințelor.
Unități de competență:
 Să definească noţiunea: alchene, reacţie de adiţie, polimerizare, monomer, polimer.
 Să exemplifice izomeria de poziţie , identificarea nesaturaţiei, proprietăţile chimice ale alchenelor, alcadienelor, alchinelor în corelaţie cu
utilizarea lor.
Obiective operaționale:
O1 - Să definească alchenele şi să recunoască radicalii alchenelor;
O2 – Să scrie formula generală, a primelor 5 reprezentați
O3 - Să aplice algoritmul de scriere a izomerilor de catenă și de poziție
O4 - Să deducă metodele de obținere a alchenelor și să scrie ecuațiile reacțiilor de obținere a lor;
STRATEGII DIDACTICE:
1. Metode şi procedee didactice: conversaţia, problematizarea, modelarea, demonstrarea, 2 culori, lucrul cu manualul rebus
2. Mijloace didactice: manual, modele de bilă – ax a C2H4, C3H6, tabela ”Etilena”
3. Forme de organizare: frontal, independent, grup
SCENARIU DIDACTIC
Etapele
lecției
Obiective
operaţionale
Activitatea învăţătorului- elevilor
Dozarea
Strategii didactice
Predare - învăţare
Metode
şi
procedee
Forme
de
activitate
1 2 3 4 5 6
Evocare  notarea absentelor
 crearea unei atmosfere propice desfasurarii activitatii
Analiza rezultatelor de la evaluare sumativă ,cu argumentarea greșilor comise de
majoritatea elevilor.
-Ce substanță, clasă de hidrocarburi se va obține dacă de la 2 atomi de carbon de etan
(Bilă-ax) se va elemina 2 atomi de hidrogen
1 min
10min
asalt de idei
demonstrarea
Realizarea
sensului Anunț tema nouă: Alchene – difiniția, compoziția, formula generală, seria omoloagă
Obiectivele lecției: O1 - Să definească alchenele şi să recunoască radicalii alchenelor;
O2 – Să scrie formula generală, a primelor 5 reprezentați
O3 - Să aplice algoritmul de scriere a izomerilor de catenă și de poziție
O4 - Să deducă metodele de obținere a alchenelor și să scrie ecuațiile reacțiilor de obținere
a lor;
Menționez că la lecție se va respecta algoritmul cunoscut:
 formula generală a alchenelor
 difiniția;
 șirul omolog
2 min
22 min
O1
O2
O3
O4
O5
Alchenele sunt hidrocarburi nesaturate care conţin în moleculă o dublă legătură. Numele
de olefine provine din faptul ca derivaţii lor dicloruraţi sau dibromuraţi sunt lichide
uleioase.
Nomenclatura
Denumirea alchenelor provine de la numele alcanilor cu acelaşi număr de atomi de
carbon, prin înlocuirea sufixului – an, cu – enă;
de exemplu: etan  etenă ;propan  propenă; butan  butenă
Formula generala este CnH2n. Ca si hidrocarburile saturate, alchenele formează o serie
omoloagă.
Exemple:n=2 C2H4 CH2=CH2 etenă
n=3 C3H6 CH2=CH-CH3 propenă
Propun studierea algoritmului de la pag. 66 de numire a izomerilor
Scriu tipul de izomerie
de catenă de poziție
Se lucrează la scrierea izomerilor și denumirea lor.
Metodele de obținere a alchenelor:
a) Deshidratarea alcoolilor, prin încălzire cu acid sulfuric la 150 – 200°C.
R-CH2-CH2-OH (alcool) –> R-CH=CH2 (alchena) + H2O
Ex: CH2 – CH2 CH2 = CH2 + H2O
H OH
b) Dehidrohalogenarea derivaţilor halogenaţi: La încălzire cu baze tari, în soluţii
alcoolice, derivaţii halogenaţi elimină hidracid cu formarea unei alchene:
explicație
deducție
lucrul cu
manualul
schema
conspect
R-CH2-CH2X (derivat halogenat) –> R-CH=CH2 + HX , unde X poate fi F, Cl, Br sau I.
c) Cracarea alcanilor: În acest proces, larg aplicat în industrie, se formează cantităţi mari
de alchene.
Reflecție Interviul de grup: elevii sunt rugaţi să numere de la 1 la 6, apoi sunt împărţiţi în 5 grupe a
câte 3 elevi (elevii cu nr.1 formează prima grupă, cei cu nr.2 formează grupa a doua, cei
cu nr.3 formează grupa a treia şi cei cu nr.4 formează grupa a patra, etc).
Se distribuie cuburile in timp ce grupele isi aleg liderul;
Liderul extrage un bilet pe care este scris verbul definitoriu pentru acea grupă ( descrie,
compară, asociază, analizează, aplică, argumentează).
Faţa 1: Albastru - verbul descrie
Faţa 2: Roşu - verbul compară
Faţa 3: Verde - verbul asociază
Faţa 4: Galben - verbul analizează
Fata 5: Violet - verbul aplica
Faţa 6: Portocaliu - verbul argumentează
Fiecare elev timp de 3 minute rezolvă rebusul de la pag. 69. (Anexa 2.)
15 min lucrul în
grup
metoda
cubul
rebus
Extensie Se fac concluziile cu ajutorul metodei ”Reflecția Zilei”.
Se epreciază elevii active la oră, cu argumentarea notelor acordate.
temă pentru acasă: $ 2.2.1, $2.2.2, ex. 6 pag 68 - explicare
Anexa 1.
 Albastru Elevii care primesc fişa cu verbul descrie vor avea urmatoarele sarcini :enumerati primii patru termeni ai seriilor omoloage
a alcanilor/alchenelor;descrie cum variaza starea de agregare si temperatura de fierbere in seria omoloaga alcan/alchene;
 Rosu si verde Elevii care primesc fişa cu verbul compară vor stabili asemănări şi deosebiri între structura, izomeria si proprietatile
chimice ale alcanilor si alchenelor.
 Galben Pentru grupa care va avea fisa cu verbul analizeaza, sarcina de lucru va cere ca elevii să studieze schemele de mai jos si sa
specifice tipul procesului chimic/transformarii, apoi sa scrie ecuatiile reactiilor chimice care au loc.propane( temp)
 A(alcan) + B (alchena)A +2 Cl C + HClA + O D+ E +QB + H2O FnB ( B )n
 Violet Elevii care vor primi fişa cu verbul aplică vor avea de rezolvat urmatoarele aplicatii:Determinati puterea calorica a propanului
si butanului stiind ca la arderea a 5 moli de propan se degaja Kcal, iar prin arderea a 22,4 litri de butan Kj.
 Portocaliu Elevii ce vor primi o fişă cu verbul argumentează vor avea de analizat şi justificat în scris valoarea de adevăr a
urmatoarelor afirmatii:„alcanii se mai numesc si parafine”„izomeria geometrica a alchenelor este o izomerie spatiala”- va puteti ajuta
de trusa de bile si tije (exemplificare pe doi butena)
Anexa 2.
1. Hidrocarburi cu o legătură dublă.
2. Compuşi organici ce conţin in moleculă doar atomi de carbon şi hidrogen.
3. Fenomenul existenţei substanţelor organice cu compoziţie identică, dar structură diferită.
4. Derivat halogenat primar al propanului.
5. Hidrocarburi, care diferă prin una sau cateva grupări – CH2 –.
6. Hidrocarbură saturată cu opt atomi de carbon (articulat).

Weitere ähnliche Inhalte

Was ist angesagt?

Educaţia părinţilor
Educaţia părinţilorEducaţia părinţilor
Educaţia părinţilor
NataliaW92
 
Cum sa invatam eficient
Cum sa invatam eficientCum sa invatam eficient
Cum sa invatam eficient
Craiu Ovidiu
 
Subiectul 4 consultanta in afaceri
Subiectul 4 consultanta in afaceriSubiectul 4 consultanta in afaceri
Subiectul 4 consultanta in afaceri
irinanani
 
Spune NU tutunului !!!
Spune NU tutunului !!!Spune NU tutunului !!!
Spune NU tutunului !!!
TheJudger
 
Igiena sistemului nervos a organelor de simț prezentare inițială
Igiena sistemului nervos a organelor de   simț prezentare inițialăIgiena sistemului nervos a organelor de   simț prezentare inițială
Igiena sistemului nervos a organelor de simț prezentare inițială
mirunamuntean
 
Melania caraconcea lucrare de disertatie
Melania caraconcea lucrare de disertatieMelania caraconcea lucrare de disertatie
Melania caraconcea lucrare de disertatie
Geta Soca
 
Fibre artificiale
Fibre artificialeFibre artificiale
Fibre artificiale
Dani Dany
 

Was ist angesagt? (20)

Educaţia părinţilor
Educaţia părinţilorEducaţia părinţilor
Educaţia părinţilor
 
Cauciucul natural si sintetic
Cauciucul natural si sinteticCauciucul natural si sintetic
Cauciucul natural si sintetic
 
Cum sa invatam eficient
Cum sa invatam eficientCum sa invatam eficient
Cum sa invatam eficient
 
Consumul de alcool
Consumul de alcoolConsumul de alcool
Consumul de alcool
 
Proiectarea de lungă durată și proiectarea de scurtă durată
Proiectarea de lungă durată și proiectarea de scurtă duratăProiectarea de lungă durată și proiectarea de scurtă durată
Proiectarea de lungă durată și proiectarea de scurtă durată
 
Proiect didactic
Proiect didacticProiect didactic
Proiect didactic
 
Fişă de-caracterizare-psihopedagogică, Pedagogie, Portofoliu, An 3, Management
Fişă de-caracterizare-psihopedagogică, Pedagogie, Portofoliu, An 3, ManagementFişă de-caracterizare-psihopedagogică, Pedagogie, Portofoliu, An 3, Management
Fişă de-caracterizare-psihopedagogică, Pedagogie, Portofoliu, An 3, Management
 
2.-Formele-educatiei.ppt
2.-Formele-educatiei.ppt2.-Formele-educatiei.ppt
2.-Formele-educatiei.ppt
 
Subiectul 4 consultanta in afaceri
Subiectul 4 consultanta in afaceriSubiectul 4 consultanta in afaceri
Subiectul 4 consultanta in afaceri
 
Taxonomia revăzută a obiectivelor educaționale Bloom-Anderson
Taxonomia revăzută a obiectivelor educaționale Bloom-AndersonTaxonomia revăzută a obiectivelor educaționale Bloom-Anderson
Taxonomia revăzută a obiectivelor educaționale Bloom-Anderson
 
Alcani 1
Alcani 1Alcani 1
Alcani 1
 
Spune NU tutunului !!!
Spune NU tutunului !!!Spune NU tutunului !!!
Spune NU tutunului !!!
 
Igiena sistemului nervos a organelor de simț prezentare inițială
Igiena sistemului nervos a organelor de   simț prezentare inițialăIgiena sistemului nervos a organelor de   simț prezentare inițială
Igiena sistemului nervos a organelor de simț prezentare inițială
 
Scenariu -balul bobocilor
Scenariu -balul bobocilorScenariu -balul bobocilor
Scenariu -balul bobocilor
 
Melania caraconcea lucrare de disertatie
Melania caraconcea lucrare de disertatieMelania caraconcea lucrare de disertatie
Melania caraconcea lucrare de disertatie
 
Fibre artificiale
Fibre artificialeFibre artificiale
Fibre artificiale
 
Fibre.ppt
Fibre.pptFibre.ppt
Fibre.ppt
 
Glucidele
GlucideleGlucidele
Glucidele
 
Lectia despre toleranta
Lectia despre tolerantaLectia despre toleranta
Lectia despre toleranta
 
OXIZII in Viata Nostra si Rolul Biologic
OXIZII in Viata Nostra si Rolul BiologicOXIZII in Viata Nostra si Rolul Biologic
OXIZII in Viata Nostra si Rolul Biologic
 

Proiect de lectie_alchene

  • 1. PROIECT DIDACTIC Profesor: Busuioc Anna Disciplina: Chimie Data: Clasa: a XI-a Unități de conținut: Alchene – difiniția, compoziția, formula generală, seria omoloagă Tipul de lecţie: de formare a competențelor de înțelegere a cunoștințelor. Unități de competență:  Să definească noţiunea: alchene, reacţie de adiţie, polimerizare, monomer, polimer.  Să exemplifice izomeria de poziţie , identificarea nesaturaţiei, proprietăţile chimice ale alchenelor, alcadienelor, alchinelor în corelaţie cu utilizarea lor. Obiective operaționale: O1 - Să definească alchenele şi să recunoască radicalii alchenelor; O2 – Să scrie formula generală, a primelor 5 reprezentați O3 - Să aplice algoritmul de scriere a izomerilor de catenă și de poziție O4 - Să deducă metodele de obținere a alchenelor și să scrie ecuațiile reacțiilor de obținere a lor; STRATEGII DIDACTICE: 1. Metode şi procedee didactice: conversaţia, problematizarea, modelarea, demonstrarea, 2 culori, lucrul cu manualul rebus 2. Mijloace didactice: manual, modele de bilă – ax a C2H4, C3H6, tabela ”Etilena” 3. Forme de organizare: frontal, independent, grup
  • 2. SCENARIU DIDACTIC Etapele lecției Obiective operaţionale Activitatea învăţătorului- elevilor Dozarea Strategii didactice Predare - învăţare Metode şi procedee Forme de activitate 1 2 3 4 5 6 Evocare  notarea absentelor  crearea unei atmosfere propice desfasurarii activitatii Analiza rezultatelor de la evaluare sumativă ,cu argumentarea greșilor comise de majoritatea elevilor. -Ce substanță, clasă de hidrocarburi se va obține dacă de la 2 atomi de carbon de etan (Bilă-ax) se va elemina 2 atomi de hidrogen 1 min 10min asalt de idei demonstrarea Realizarea sensului Anunț tema nouă: Alchene – difiniția, compoziția, formula generală, seria omoloagă Obiectivele lecției: O1 - Să definească alchenele şi să recunoască radicalii alchenelor; O2 – Să scrie formula generală, a primelor 5 reprezentați O3 - Să aplice algoritmul de scriere a izomerilor de catenă și de poziție O4 - Să deducă metodele de obținere a alchenelor și să scrie ecuațiile reacțiilor de obținere a lor; Menționez că la lecție se va respecta algoritmul cunoscut:  formula generală a alchenelor  difiniția;  șirul omolog 2 min 22 min
  • 3. O1 O2 O3 O4 O5 Alchenele sunt hidrocarburi nesaturate care conţin în moleculă o dublă legătură. Numele de olefine provine din faptul ca derivaţii lor dicloruraţi sau dibromuraţi sunt lichide uleioase. Nomenclatura Denumirea alchenelor provine de la numele alcanilor cu acelaşi număr de atomi de carbon, prin înlocuirea sufixului – an, cu – enă; de exemplu: etan  etenă ;propan  propenă; butan  butenă Formula generala este CnH2n. Ca si hidrocarburile saturate, alchenele formează o serie omoloagă. Exemple:n=2 C2H4 CH2=CH2 etenă n=3 C3H6 CH2=CH-CH3 propenă Propun studierea algoritmului de la pag. 66 de numire a izomerilor Scriu tipul de izomerie de catenă de poziție Se lucrează la scrierea izomerilor și denumirea lor. Metodele de obținere a alchenelor: a) Deshidratarea alcoolilor, prin încălzire cu acid sulfuric la 150 – 200°C. R-CH2-CH2-OH (alcool) –> R-CH=CH2 (alchena) + H2O Ex: CH2 – CH2 CH2 = CH2 + H2O H OH b) Dehidrohalogenarea derivaţilor halogenaţi: La încălzire cu baze tari, în soluţii alcoolice, derivaţii halogenaţi elimină hidracid cu formarea unei alchene: explicație deducție lucrul cu manualul schema conspect
  • 4. R-CH2-CH2X (derivat halogenat) –> R-CH=CH2 + HX , unde X poate fi F, Cl, Br sau I. c) Cracarea alcanilor: În acest proces, larg aplicat în industrie, se formează cantităţi mari de alchene. Reflecție Interviul de grup: elevii sunt rugaţi să numere de la 1 la 6, apoi sunt împărţiţi în 5 grupe a câte 3 elevi (elevii cu nr.1 formează prima grupă, cei cu nr.2 formează grupa a doua, cei cu nr.3 formează grupa a treia şi cei cu nr.4 formează grupa a patra, etc). Se distribuie cuburile in timp ce grupele isi aleg liderul; Liderul extrage un bilet pe care este scris verbul definitoriu pentru acea grupă ( descrie, compară, asociază, analizează, aplică, argumentează). Faţa 1: Albastru - verbul descrie Faţa 2: Roşu - verbul compară Faţa 3: Verde - verbul asociază Faţa 4: Galben - verbul analizează Fata 5: Violet - verbul aplica Faţa 6: Portocaliu - verbul argumentează Fiecare elev timp de 3 minute rezolvă rebusul de la pag. 69. (Anexa 2.) 15 min lucrul în grup metoda cubul rebus Extensie Se fac concluziile cu ajutorul metodei ”Reflecția Zilei”. Se epreciază elevii active la oră, cu argumentarea notelor acordate. temă pentru acasă: $ 2.2.1, $2.2.2, ex. 6 pag 68 - explicare
  • 5. Anexa 1.  Albastru Elevii care primesc fişa cu verbul descrie vor avea urmatoarele sarcini :enumerati primii patru termeni ai seriilor omoloage a alcanilor/alchenelor;descrie cum variaza starea de agregare si temperatura de fierbere in seria omoloaga alcan/alchene;  Rosu si verde Elevii care primesc fişa cu verbul compară vor stabili asemănări şi deosebiri între structura, izomeria si proprietatile chimice ale alcanilor si alchenelor.  Galben Pentru grupa care va avea fisa cu verbul analizeaza, sarcina de lucru va cere ca elevii să studieze schemele de mai jos si sa specifice tipul procesului chimic/transformarii, apoi sa scrie ecuatiile reactiilor chimice care au loc.propane( temp)  A(alcan) + B (alchena)A +2 Cl C + HClA + O D+ E +QB + H2O FnB ( B )n  Violet Elevii care vor primi fişa cu verbul aplică vor avea de rezolvat urmatoarele aplicatii:Determinati puterea calorica a propanului si butanului stiind ca la arderea a 5 moli de propan se degaja Kcal, iar prin arderea a 22,4 litri de butan Kj.  Portocaliu Elevii ce vor primi o fişă cu verbul argumentează vor avea de analizat şi justificat în scris valoarea de adevăr a urmatoarelor afirmatii:„alcanii se mai numesc si parafine”„izomeria geometrica a alchenelor este o izomerie spatiala”- va puteti ajuta de trusa de bile si tije (exemplificare pe doi butena) Anexa 2. 1. Hidrocarburi cu o legătură dublă. 2. Compuşi organici ce conţin in moleculă doar atomi de carbon şi hidrogen. 3. Fenomenul existenţei substanţelor organice cu compoziţie identică, dar structură diferită. 4. Derivat halogenat primar al propanului. 5. Hidrocarburi, care diferă prin una sau cateva grupări – CH2 –. 6. Hidrocarbură saturată cu opt atomi de carbon (articulat).