Honore de balzak

Alush Kryeziu
Alush KryeziuMësimdhënës at Shkolla Rrezor um Shkolla Rrezor
Honore de balzak
Honore de balzak
HonorHonoree de Balzade Balzakk uu lind në Turslind në Turs
(Francë),(Francë), mëmë 20 maj20 maj 17991799,,
Balzaku është një nga themeluesit e realizmit në letërsinë
evropiane. Ka qenë gazetar, industrialist i munguar,
krijues i afërsisht njëqind romaneve në 20 vjet, figurë
brilante e një shoqërie, së cilës ai përfundon duke iu
imponuar. Për bashkëkohësit ishte thuajse një mit: burrë
aventurash dhe dëshirash në të njëjtën kohë,
ëndërrimtar, i plagosur nga kontradiktat e jetës moderne.
Rrjedh nga një familje "e ftohtë". I ati i
Balzakut, Bernard François Balssa, ishte
funksionar perandorak, bir i Revolucionit
Francez që u martua në moshën pesëdhjetë e
një vjeçare me një nëntëmbëdhjetëvjeçare
(kjo histori e vërtetë mund të shërbente si
pikë fillimi për një roman balzakian).
Dëshira e të atit ishte që Honore të bëhej noter.
Por me të mbaruar studimet për drejtësi, ai zgjedh
të bëhet shkrimtar. Kryevepra e tij është Komedia
Hyjnore, që përshkruan jetën e shoqërisë franceze
pas rënies së Napoleonit.
Biografët e tij thonë se Balzaku vuajti gjatë gjithë
jetës nga probleme shëndetësore. Në 1850-ën, ai
u martua me Evelina Hanska një grua që e kishte
pasur të dashur për shumë vjet. 5 muaj pas
martesës Balzaku ndërroi jetë...
/Elevina sikur kishte parë shëndetin e Balzakut që po shembej, prandaj pranon
martsën.../
Opusi i tij letrar është sekuencë tregimesh e romanësh
të njohur me titullin e përgjithshëm Komedia Njerëzore,
panoramë e jetës franceze në vitet pas rënies së
Napoleon Bonopartit, më 1815.
Trajtimi i mprehtë i realitetit dhe çështjeve të kohës
fitoi respektin e shumë socialistëve dhe marksistëve.
Engelsi thoshte se Balzaku ishte shkrimtari i tij e
preferuar, ndërsa Marksi u referohej vazhdimisht
romaneve të tij.
Vepra: Komedia njerëzore - botimi i saj ndahet
në tri seri të mëdha:
• Seria e parë: Studimi për zakonet; kjo seri
ndahet në gjashtë cikle të emëruara: skena të
jetës private, të jetës provinciale, jetës
partizane, jetës politike, jetës ushtarake dhe
jetës fshatare.
• Seria e dyte - Studime filozofike; e përberë
nga 27 romane.
• Seria e tretë - Studime analitike; janë 5 vepra
që kanë karakterin e monografive shkencore,
sociologjike e psikologjike.
 Lavdia është një helm që duhet marrë me
doza të vogla - Balzak
 Ligjet janë rrjeta ku mizat e mëdha
kalojnë lehtësisht, ndërsa mizat e vogla
ngelin të mbërthyera - Balzak
 Prapa çdo pasurie të madhe, fshihet një
krim i madh - Balzak
Disa thënie nga shkrimtari
Honore de Balzak
Këndvështrimi racionalist i jetës përshkoi punën e tij. Në
të vërtetë, puna për të cilën njihet kryesisht ai është një
koleksion i mrekullueshëm romanësh dhe historish të
shkurtra që japin një pamje të jetës franceze në qytet
dhe në fshat. La Comèdie Humaine (Komedia Njerëzore)
e mori modelin nga Divina Commedia (Komedia
Hyjnore) e Dantes, por me një kuptim të dukshëm
jofetar. Kulmi i Komedisë Njerëzore përbëhej nga 90
romane dhe novela dhe përfshinte më shumë se 2000
karaktere, personazhe nga të gjitha klasat dhe
profesionet.
Romanet kryesore të tij janë: "Luis Lambert", "Evgjeni
Grande", "Në kërkim të absolutes", "Xha Gorio",
"Iluzionet e Humbura", "Kushërira Betë" dhe "Kushëriri
Pons".
Përgatiti: Alush Kryeziu
1 von 10

Recomendados

PROJEKT-Ndotja e Mjedisit von
PROJEKT-Ndotja e MjedisitPROJEKT-Ndotja e Mjedisit
PROJEKT-Ndotja e Mjedisitxhulia osmanllari
207.1K views34 Folien
Zonja bovari von
Zonja bovariZonja bovari
Zonja bovarithe blue bee
58.7K views32 Folien
ANALIZE ..."ZONJA BOVARI " von
ANALIZE ..."ZONJA BOVARI "ANALIZE ..."ZONJA BOVARI "
ANALIZE ..."ZONJA BOVARI "#MesueseAurela Elezaj
107.2K views29 Folien
Rajoni perendimor i Shqiperise von
Rajoni perendimor i ShqiperiseRajoni perendimor i Shqiperise
Rajoni perendimor i Shqiperiseinescela
15.7K views20 Folien
Projekt histori von
Projekt historiProjekt histori
Projekt historiAdi Hoxha
13.1K views16 Folien
Individi perball shtetit ne epoka te ndryshme (epoka moderne) von
Individi perball shtetit ne epoka te ndryshme (epoka moderne)Individi perball shtetit ne epoka te ndryshme (epoka moderne)
Individi perball shtetit ne epoka te ndryshme (epoka moderne)Rexhino Kovaci
29.1K views31 Folien

Más contenido relacionado

Was ist angesagt?

Qyteterimi ilir !!!! von
Qyteterimi ilir !!!!Qyteterimi ilir !!!!
Qyteterimi ilir !!!!#MesueseAurela Elezaj
30.9K views4 Folien
Babai i Filozofisë....Aristoteli !!!! von
Babai i Filozofisë....Aristoteli !!!!Babai i Filozofisë....Aristoteli !!!!
Babai i Filozofisë....Aristoteli !!!!#MesueseAurela Elezaj
27.9K views23 Folien
Projekt "Letersi": Katedralja e Parisit - Viktor Hygo von
Projekt "Letersi": Katedralja e Parisit - Viktor HygoProjekt "Letersi": Katedralja e Parisit - Viktor Hygo
Projekt "Letersi": Katedralja e Parisit - Viktor HygoAldrin Pashku
10.1K views15 Folien
Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti. von
Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti.Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti.
Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti.enerisaloti
59.2K views29 Folien
Projekt von
ProjektProjekt
ProjektOrgest Balliu
13.5K views12 Folien
lasgush poradeci von
lasgush poradecilasgush poradeci
lasgush poradeciornela rama
45.1K views15 Folien

Was ist angesagt?(20)

Projekt "Letersi": Katedralja e Parisit - Viktor Hygo von Aldrin Pashku
Projekt "Letersi": Katedralja e Parisit - Viktor HygoProjekt "Letersi": Katedralja e Parisit - Viktor Hygo
Projekt "Letersi": Katedralja e Parisit - Viktor Hygo
Aldrin Pashku10.1K views
Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti. von enerisaloti
Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti.Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti.
Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti.
enerisaloti59.2K views
lasgush poradeci von ornela rama
lasgush poradecilasgush poradeci
lasgush poradeci
ornela rama45.1K views
Gazeta e shkolles von Valeria Baçi
Gazeta e shkollesGazeta e shkolles
Gazeta e shkolles
Valeria Baçi148.3K views
Filozofia gjate shekullit XVII von Denisa Caushi
Filozofia gjate shekullit XVIIFilozofia gjate shekullit XVII
Filozofia gjate shekullit XVII
Denisa Caushi6.7K views
Shqiperia- pasurite kulturore dhe turistike dhe ndikimi i tyre ne zhvillimin ... von Liil Otr
Shqiperia- pasurite kulturore dhe turistike dhe ndikimi i tyre ne zhvillimin ...Shqiperia- pasurite kulturore dhe turistike dhe ndikimi i tyre ne zhvillimin ...
Shqiperia- pasurite kulturore dhe turistike dhe ndikimi i tyre ne zhvillimin ...
Liil Otr84.8K views
Muzika popullore ne trevat shqiptare von Internet VloraAlb
Muzika popullore ne trevat shqiptareMuzika popullore ne trevat shqiptare
Muzika popullore ne trevat shqiptare
Internet VloraAlb10.8K views
Historia e zhvillimit te matematikes von Xhuliana Haxhiu
Historia e zhvillimit te matematikesHistoria e zhvillimit te matematikes
Historia e zhvillimit te matematikes
Xhuliana Haxhiu203.8K views
PROJEKT PER BARAZINE GJINORE DHE DHUNEN NE FAMILJE von Silda Silda
PROJEKT PER BARAZINE GJINORE DHE DHUNEN NE FAMILJEPROJEKT PER BARAZINE GJINORE DHE DHUNEN NE FAMILJE
PROJEKT PER BARAZINE GJINORE DHE DHUNEN NE FAMILJE
Silda Silda14.3K views
Hekuri element kimik me ndikim shendetesor. von ronela hasanaj
Hekuri element kimik me ndikim shendetesor.Hekuri element kimik me ndikim shendetesor.
Hekuri element kimik me ndikim shendetesor.
ronela hasanaj24.8K views
Komunizmi ne shqiperi von Elton Gjoka
Komunizmi ne shqiperiKomunizmi ne shqiperi
Komunizmi ne shqiperi
Elton Gjoka49.5K views
Sëmundjet gjenetike von XhuLia Muca
Sëmundjet gjenetikeSëmundjet gjenetike
Sëmundjet gjenetike
XhuLia Muca50.8K views

Destacado

Xhorxh Gordon Bajron von
Xhorxh Gordon BajronXhorxh Gordon Bajron
Xhorxh Gordon BajronAlush Kryeziu
7.9K views21 Folien
Kryefjala von
KryefjalaKryefjala
KryefjalaAlush Kryeziu
25.1K views6 Folien
Kundrinori i drejtë von
Kundrinori i drejtëKundrinori i drejtë
Kundrinori i drejtëAlush Kryeziu
85.3K views6 Folien
Kallëzuesi von
KallëzuesiKallëzuesi
KallëzuesiAlush Kryeziu
14.8K views7 Folien
Kategoritë gram të emrit von
Kategoritë gram të emritKategoritë gram të emrit
Kategoritë gram të emritAlush Kryeziu
8.1K views1 Folie
Rrethanori von
RrethanoriRrethanori
RrethanoriAlush Kryeziu
12.8K views4 Folien

Destacado(20)

Kundrinori i drejtë von Alush Kryeziu
Kundrinori i drejtëKundrinori i drejtë
Kundrinori i drejtë
Alush Kryeziu85.3K views
Kategoritë gram të emrit von Alush Kryeziu
Kategoritë gram të emritKategoritë gram të emrit
Kategoritë gram të emrit
Alush Kryeziu8.1K views
Përbërësit e kurrikulit MNK von Alush Kryeziu
Përbërësit e kurrikulit MNKPërbërësit e kurrikulit MNK
Përbërësit e kurrikulit MNK
Alush Kryeziu421 views
Shkrimi i vjetër shqip von Alush Kryeziu
Shkrimi i vjetër shqipShkrimi i vjetër shqip
Shkrimi i vjetër shqip
Alush Kryeziu3.4K views
Kallëzuesori i kryefjalës von Alush Kryeziu
Kallëzuesori i kryefjalësKallëzuesori i kryefjalës
Kallëzuesori i kryefjalës
Alush Kryeziu15.9K views
Vizitë studimore në Skoci von Alush Kryeziu
Vizitë studimore në SkociVizitë studimore në Skoci
Vizitë studimore në Skoci
Alush Kryeziu542 views
Mënyra dëftore - kohët von Alush Kryeziu
Mënyra dëftore - kohët Mënyra dëftore - kohët
Mënyra dëftore - kohët
Alush Kryeziu26.7K views
Shkenca e usuli fikhut dhe dobia e studimit të saj von Shkumbim Jakupi
Shkenca e usuli fikhut dhe dobia e studimit të sajShkenca e usuli fikhut dhe dobia e studimit të saj
Shkenca e usuli fikhut dhe dobia e studimit të saj
Shkumbim Jakupi686 views
dokumentari mbi romantikun e fundit te letersise shqiptare,lasgush poradeci von mikaela basha
dokumentari mbi romantikun e fundit te letersise shqiptare,lasgush poradecidokumentari mbi romantikun e fundit te letersise shqiptare,lasgush poradeci
dokumentari mbi romantikun e fundit te letersise shqiptare,lasgush poradeci
mikaela basha6.7K views
Gramatike-Lexojme-Pyesim-mesojme-Permbledhim-Ushtrohemi von #MesueseAurela Elezaj
Gramatike-Lexojme-Pyesim-mesojme-Permbledhim-UshtrohemiGramatike-Lexojme-Pyesim-mesojme-Permbledhim-Ushtrohemi
Gramatike-Lexojme-Pyesim-mesojme-Permbledhim-Ushtrohemi
#MesueseAurela Elezaj10.4K views
Mënyrat e shtjelluara të foljes von Alush Kryeziu
Mënyrat e shtjelluara të foljesMënyrat e shtjelluara të foljes
Mënyrat e shtjelluara të foljes
Alush Kryeziu4.5K views
Kundrinori i zhdrejtë me parafjalë von Alush Kryeziu
Kundrinori i zhdrejtë me parafjalëKundrinori i zhdrejtë me parafjalë
Kundrinori i zhdrejtë me parafjalë
Alush Kryeziu48.4K views
Kundrinori i zhdrejtë pa parafjalë von Alush Kryeziu
Kundrinori i zhdrejtë pa parafjalëKundrinori i zhdrejtë pa parafjalë
Kundrinori i zhdrejtë pa parafjalë
Alush Kryeziu44.7K views

Similar a Honore de balzak

Letersi von
LetersiLetersi
Letersiesipaja
272 views9 Folien
Letersi von
LetersiLetersi
Letersiesipaja
52 views9 Folien
Uilliam Shekspir von
Uilliam Shekspir Uilliam Shekspir
Uilliam Shekspir Diana Lamaj
3.3K views10 Folien
Franc Kafka - Jeta dhe veprat - Mujasera Aliu, prof. von
Franc Kafka - Jeta dhe veprat - Mujasera Aliu, prof.Franc Kafka - Jeta dhe veprat - Mujasera Aliu, prof.
Franc Kafka - Jeta dhe veprat - Mujasera Aliu, prof.Mujasera Aliu
926 views5 Folien
Shkrimtarët e letërsisë bashkohore Shqiptare von
Shkrimtarët e letërsisë bashkohore ShqiptareShkrimtarët e letërsisë bashkohore Shqiptare
Shkrimtarët e letërsisë bashkohore ShqiptareUniversiteti Politeknik Tirane
47.3K views15 Folien
Albert Kamy von
Albert KamyAlbert Kamy
Albert Kamyarjetajani
1K views6 Folien

Similar a Honore de balzak(20)

Letersi von esipaja
LetersiLetersi
Letersi
esipaja272 views
Letersi von esipaja
LetersiLetersi
Letersi
esipaja52 views
Uilliam Shekspir von Diana Lamaj
Uilliam Shekspir Uilliam Shekspir
Uilliam Shekspir
Diana Lamaj3.3K views
Franc Kafka - Jeta dhe veprat - Mujasera Aliu, prof. von Mujasera Aliu
Franc Kafka - Jeta dhe veprat - Mujasera Aliu, prof.Franc Kafka - Jeta dhe veprat - Mujasera Aliu, prof.
Franc Kafka - Jeta dhe veprat - Mujasera Aliu, prof.
Mujasera Aliu926 views
Albert kamy von arjetajani
Albert kamyAlbert kamy
Albert kamy
arjetajani1.2K views
PROJEKT: GJERGJ FISHTA DHE ” LAHUTA E MALCIS” von #MesueseAurela Elezaj
PROJEKT: GJERGJ FISHTA DHE ” LAHUTA E MALCIS” PROJEKT: GJERGJ FISHTA DHE ” LAHUTA E MALCIS”
PROJEKT: GJERGJ FISHTA DHE ” LAHUTA E MALCIS”
#MesueseAurela Elezaj50.4K views
Koment vepre (1) von pjetri
Koment vepre (1)Koment vepre (1)
Koment vepre (1)
pjetri1.5K views
Kufizimet e letersise gjate diktatures von Darla Evangjeli
Kufizimet e letersise gjate diktaturesKufizimet e letersise gjate diktatures
Kufizimet e letersise gjate diktatures
Darla Evangjeli9.9K views
239072820 75876621-gui-de-maupassant-babo-miloni von tancela
239072820 75876621-gui-de-maupassant-babo-miloni239072820 75876621-gui-de-maupassant-babo-miloni
239072820 75876621-gui-de-maupassant-babo-miloni
tancela172 views
Ernest Miller Hemingway - Mujasera Aliu, prof. von Mujasera Aliu
Ernest Miller Hemingway - Mujasera Aliu, prof.Ernest Miller Hemingway - Mujasera Aliu, prof.
Ernest Miller Hemingway - Mujasera Aliu, prof.
Mujasera Aliu162 views
Don Kishoti von Denis Lezo
Don Kishoti Don Kishoti
Don Kishoti
Denis Lezo7.1K views
Pa familje - HEKTOR MALO von FialdoMema
Pa familje - HEKTOR MALOPa familje - HEKTOR MALO
Pa familje - HEKTOR MALO
FialdoMema9.5K views
Punim seminarik ne Gjuhë dhe letersi shqipe Driton nuha von Driton Nuha
Punim seminarik ne Gjuhë dhe letersi shqipe Driton nuhaPunim seminarik ne Gjuhë dhe letersi shqipe Driton nuha
Punim seminarik ne Gjuhë dhe letersi shqipe Driton nuha
Driton Nuha 16.5K views
Shkrimtare te shquar shkrimtar von Denis Celaj
Shkrimtare te shquar shkrimtarShkrimtare te shquar shkrimtar
Shkrimtare te shquar shkrimtar
Denis Celaj1.5K views

Más de Alush Kryeziu

Fjalia e përbërë me bashkërenditje von
Fjalia e përbërë me bashkërenditjeFjalia e përbërë me bashkërenditje
Fjalia e përbërë me bashkërenditjeAlush Kryeziu
42.6K views4 Folien
Fjalia e përbërë von
Fjalia e përbërëFjalia e përbërë
Fjalia e përbërëAlush Kryeziu
43K views7 Folien
Lidhëza von
LidhëzaLidhëza
LidhëzaAlush Kryeziu
9.8K views10 Folien
Arti i të komunikuarit me nxënës gjatë orës mësimore von
Arti i të komunikuarit me nxënës gjatë orës mësimoreArti i të komunikuarit me nxënës gjatë orës mësimore
Arti i të komunikuarit me nxënës gjatë orës mësimoreAlush Kryeziu
32.6K views24 Folien
Vizita studimore në skoci von
Vizita studimore në skociVizita studimore në skoci
Vizita studimore në skociAlush Kryeziu
824 views11 Folien
Shkolla dhe komuniteti dy sisteme të ndërvarura - Reflektim von
Shkolla dhe komuniteti dy sisteme të ndërvarura - ReflektimShkolla dhe komuniteti dy sisteme të ndërvarura - Reflektim
Shkolla dhe komuniteti dy sisteme të ndërvarura - ReflektimAlush Kryeziu
6.8K views52 Folien

Más de Alush Kryeziu(8)

Fjalia e përbërë me bashkërenditje von Alush Kryeziu
Fjalia e përbërë me bashkërenditjeFjalia e përbërë me bashkërenditje
Fjalia e përbërë me bashkërenditje
Alush Kryeziu42.6K views
Arti i të komunikuarit me nxënës gjatë orës mësimore von Alush Kryeziu
Arti i të komunikuarit me nxënës gjatë orës mësimoreArti i të komunikuarit me nxënës gjatë orës mësimore
Arti i të komunikuarit me nxënës gjatë orës mësimore
Alush Kryeziu32.6K views
Vizita studimore në skoci von Alush Kryeziu
Vizita studimore në skociVizita studimore në skoci
Vizita studimore në skoci
Alush Kryeziu824 views
Shkolla dhe komuniteti dy sisteme të ndërvarura - Reflektim von Alush Kryeziu
Shkolla dhe komuniteti dy sisteme të ndërvarura - ReflektimShkolla dhe komuniteti dy sisteme të ndërvarura - Reflektim
Shkolla dhe komuniteti dy sisteme të ndërvarura - Reflektim
Alush Kryeziu6.8K views
Mentorimi – art i të mësuarit dhe të nxënit‏ von Alush Kryeziu
Mentorimi – art i të mësuarit dhe të nxënit‏Mentorimi – art i të mësuarit dhe të nxënit‏
Mentorimi – art i të mësuarit dhe të nxënit‏
Alush Kryeziu8K views
Udhëzime për një web faqe von Alush Kryeziu
Udhëzime për një web faqeUdhëzime për një web faqe
Udhëzime për një web faqe
Alush Kryeziu1.9K views

Honore de balzak

 • 3. HonorHonoree de Balzade Balzakk uu lind në Turslind në Turs (Francë),(Francë), mëmë 20 maj20 maj 17991799,, Balzaku është një nga themeluesit e realizmit në letërsinë evropiane. Ka qenë gazetar, industrialist i munguar, krijues i afërsisht njëqind romaneve në 20 vjet, figurë brilante e një shoqërie, së cilës ai përfundon duke iu imponuar. Për bashkëkohësit ishte thuajse një mit: burrë aventurash dhe dëshirash në të njëjtën kohë, ëndërrimtar, i plagosur nga kontradiktat e jetës moderne.
 • 4. Rrjedh nga një familje "e ftohtë". I ati i Balzakut, Bernard François Balssa, ishte funksionar perandorak, bir i Revolucionit Francez që u martua në moshën pesëdhjetë e një vjeçare me një nëntëmbëdhjetëvjeçare (kjo histori e vërtetë mund të shërbente si pikë fillimi për një roman balzakian).
 • 5. Dëshira e të atit ishte që Honore të bëhej noter. Por me të mbaruar studimet për drejtësi, ai zgjedh të bëhet shkrimtar. Kryevepra e tij është Komedia Hyjnore, që përshkruan jetën e shoqërisë franceze pas rënies së Napoleonit. Biografët e tij thonë se Balzaku vuajti gjatë gjithë jetës nga probleme shëndetësore. Në 1850-ën, ai u martua me Evelina Hanska një grua që e kishte pasur të dashur për shumë vjet. 5 muaj pas martesës Balzaku ndërroi jetë... /Elevina sikur kishte parë shëndetin e Balzakut që po shembej, prandaj pranon martsën.../
 • 6. Opusi i tij letrar është sekuencë tregimesh e romanësh të njohur me titullin e përgjithshëm Komedia Njerëzore, panoramë e jetës franceze në vitet pas rënies së Napoleon Bonopartit, më 1815. Trajtimi i mprehtë i realitetit dhe çështjeve të kohës fitoi respektin e shumë socialistëve dhe marksistëve. Engelsi thoshte se Balzaku ishte shkrimtari i tij e preferuar, ndërsa Marksi u referohej vazhdimisht romaneve të tij.
 • 7. Vepra: Komedia njerëzore - botimi i saj ndahet në tri seri të mëdha: • Seria e parë: Studimi për zakonet; kjo seri ndahet në gjashtë cikle të emëruara: skena të jetës private, të jetës provinciale, jetës partizane, jetës politike, jetës ushtarake dhe jetës fshatare. • Seria e dyte - Studime filozofike; e përberë nga 27 romane. • Seria e tretë - Studime analitike; janë 5 vepra që kanë karakterin e monografive shkencore, sociologjike e psikologjike.
 • 8.  Lavdia është një helm që duhet marrë me doza të vogla - Balzak  Ligjet janë rrjeta ku mizat e mëdha kalojnë lehtësisht, ndërsa mizat e vogla ngelin të mbërthyera - Balzak  Prapa çdo pasurie të madhe, fshihet një krim i madh - Balzak Disa thënie nga shkrimtari Honore de Balzak
 • 9. Këndvështrimi racionalist i jetës përshkoi punën e tij. Në të vërtetë, puna për të cilën njihet kryesisht ai është një koleksion i mrekullueshëm romanësh dhe historish të shkurtra që japin një pamje të jetës franceze në qytet dhe në fshat. La Comèdie Humaine (Komedia Njerëzore) e mori modelin nga Divina Commedia (Komedia Hyjnore) e Dantes, por me një kuptim të dukshëm jofetar. Kulmi i Komedisë Njerëzore përbëhej nga 90 romane dhe novela dhe përfshinte më shumë se 2000 karaktere, personazhe nga të gjitha klasat dhe profesionet. Romanet kryesore të tij janë: "Luis Lambert", "Evgjeni Grande", "Në kërkim të absolutes", "Xha Gorio", "Iluzionet e Humbura", "Kushërira Betë" dhe "Kushëriri Pons".