1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 5
Tarikh : 24 Julai 2011
Masa : 8.00pagi- 10.00 pagi
Bilangan murid : orang
Mata Pelajaran: Bahasa Melayu
Tema: Alam Sekitar
Tajuk: Kepentingan Menjaga Alam Sekitar
Objektif:
Pada akhir pelajaran, murid dapat :
1. Menyenaraikan 3 daripada 4 cara menjaga alam sekitar berdasarkan gambar
menggunakan ayat yang betul.
2. Berbincang serta menyenaraikan 3 daripada 5 isi penting daripada petikan
yang diberikan menggunakan ayat yang betul.
3. Menyampaikan pidato berdasarkan teks dengan intonasi dan sebutan yang
betul.
Hasil Pembelajaran :
Fokus Utama
6.5 Membaca pantas secara imbasan untuk mendapatkan
malumat khusus.
Aras 1
i. Membaca dan mencari fakta yang relevan.
2. Fokus Sampingan
3.3 Menyampaikan maklumat kepada pihak lain dalam aktiviti terancang.
Aras 1
Mengemukakan hujah yang bernas tentang sesuatu topik dengan intonasi
dan sebutan yang betul.
Kemahiran berbahasa :membaca, bertutur dan menulis
Sistem Bahasa :
Sintaksis : struktur ayat
Sebutan dan intonasi
Pengisian Kurikulum
Ilmu : Pendidikan Sivik dan KewarganegaraanNilai
Nilai :Bekerjasama, kerajinan, semangat bermasyarakat, berdikari
Kemahiran bernilai tambah :
o kemahiran berfikir- murid berfikir untuk menyenaraikan cara menjaga
alam sekitar dan mencari isi penting dalam petikan
o kecerdasan pelbagai – muzik, naturalis, verbal linguistik
Bahan bantu mengajar : Tayangan video, gambar ransangan, peta minda, replika
pembesar suara
Pengetahuan sedia ada murid : Murid baru didedahkan dengan penjagaan alam
sekitar dalam aktiviti sekolah iaitu kempen “Sayangi Alam”
3. Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan
Pembelajaran
Set Induksi ( 5minit)
Murid mengutip sampah Guru masuk dengan membawa BBM : Plastik
yang ada disekitar plastik hitam dan meminta murid sampah
kawasan kelas dan mengutip sampah di sekitar Nilai :
membuang sampah kawasan kelas. bekerjasama ,
tersebut dalam plastik semangat
sampah. bermasyarakat
Tayangan video “Atok
Murid ditayangkan dengan
oh Atok (Tabiat Tak Pa)
tayangan video. BBM : komputer
riba, pembesar
suara, skrin
Soalan pemancar
Guru bertanyakan tentang video
G: Apa yang akan
dan murid memberi respon.
terjadi sekiranya kita KP : kemahiran
tidak menjaga alam berfikir, verbal-
sekitar? linguistik,
M: sekiranya kita tidak kecerdasan
menjaga alam sekitar, pelbagai(muzik),
ia akan menjadi kotor. TMK
Tajuk : Kepentingan Guru dan murid mengaitkan isi
Menjaga Alam Sekitar pelajaran dengan aktiviti yang
dijalankan.
4. Langkah 1 ( 10 minit)
Gambar cara menjaga Guru mengedarkan gambar BBM : gambar
alam sekitar (seperti ransangan kepada murid. ransangan, Slaid
lampiran) Gambar tersebut turut ditayangkan gmbar ransangan.
secara slaid pesembahan.
Nilai :berdikari
Buang sampah ke Murid bersama-sama guru diminta KBT : kemahiran
dalam tong menyenaraikan 4 cara menjaga berfikir,
sampah, Kitar alam sekitar berdasrkan gambar . interpersonal,
semula, Gotong- kecerdasan
royong, Denda, pelbagai
Tanam pokok (naturalis), TMK
Langkah 2 ( 20 minit)
Kumpulan 1: baik Murid dibahagikan kepada 5 BBM : Petikan
Kumpulan 2: rajin kumpulan . pendek, peta
Kumpulan 3: cantik minda
Kumpulan 4: bersih
Kumpulan 5 :indah
Nilai : kerjasama,
Petikan “ Kepentingan Guru mengedarkan petikan
hormat-
Menjaga Alam Sekitar” pendek kepada murid.
menghormati
(seperti lampiran)
Murid dikehendaki membaca
senyap petikan serta
menggariskan isi penting. KBT : kemahiran
berfikir
Isi penting disenaraikan
Murid diminta untuk berbincang
dalam bentuk peta
dan menyenaraikan isi penting
minda pada kertas
petikan tersebut dalam bentuk
5. mahjong. peta minda.
Langkah 3 ( 20 minit)
Murid menambahkan Setiap kumpulan diminta memilih BBM : replika
kata aluan untuk seorang wakil untuk pertandingan pembesar suara,
dijadikan teks syarahan. syarahan berdasarkan petikan. pentas kecil
pertandingan
syarahan.
-intonasi Guru memberi komen kepada
-sebutan murid dan mengumumkan
pemenang. Nilai :
bekerjasama,
hemah diri,
KBT : kecerdasan
pelbagai (verbal
linguistik)
Penutup ( 5minit)
G : Apa yang telah Guru meminta murid menyatakan
kamu belajar tentang kepentingan menjaga alam
alam sekitar hari ini? sekitar.
M: alam merupakan
tempat tinggal, tadahan
hujan, sumber air dsb.
Alam sekitar wajib
Guru membimbing murid membuat
dijaga demi
rumusan terhadap isi pelajaran.
kesejahteraan bersama.
Murid ditayangkan dengan
tayangan video dan menyanyikan
bersama-sama.