SlideShare ist ein Scribd-Unternehmen logo
1 von 10
ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ

                  «Αλέξανδρος, ο κατακτητής της Ανατολής»


                              ΔΟΜΗ ΣΕΝΑΡΙΟΥ

1.Ταυτότητα
       Πρόκειται για ένα σενάριο διδασκαλίας στο μάθημα της ιστορίας της Α΄
Γυμνασίου με τίτλο «Αλέξανδρος, ο κατακτητής της Ανατολής» που δημιουργήθηκε
από τη φιλόλογο Κουρελή Αθανασία, καθηγήτρια του Γυμνασίου Σερβίων. Αφορά
στη διδασκαλία μιας επιμέρους ενότητας του σχολικού εγχειριδίου ΑΡΧΑΙΑ
ΙΣΤΟΡΙΑ, την Ενότητα 3 «ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ, Η ΚΑΤΑΚΤΗΣΗ ΤΗΣ ΑΝΑΤΟΛΗΣ»
από το Κεφάλαιο Ζ΄ «Η ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΤΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ»,.                        Το σενάριο
δοκιμάστηκε στην τάξη και η χρονική του διάρκεια ήταν 1 διδακτική ώρα
       Η διδακτική παρέμβαση υλοποιήθηκε στο εργαστήριο Πληροφορικής, όπου
οι μαθητές     οικοδόμησαν τη γνώση ομαδοσυνεργατικά μέσω πολυμεσικών
εφαρμογών και της χρήσης του Διαδικτύου.
       Προϋποθέσεις υλοποίησης: Ο/Η καθηγητής/τρια να έχει ήδη διδάξει την
ανάπτυξη του κράτους της Μακεδονίας από τον Φίλιππο Β΄, να είναι εξοικειωμένος/
η με το συγκεκριμένο εκπαιδευτικό λογισμικό ώστε να συντάξει τα φύλλα εργασίας
των μαθητών, να εξασφαλίσει τη διαθεσιμότητα του εργαστηρίου Πληροφορικής, να
έχει προετοιμάσει τους μαθητές για τον τρόπο διδασκαλίας (χρήση λογισμικού,
φύλλα εργασίας, ομαδοσυνεργατικός τρόπος εργασίας). Οι μαθητές να έχουν ήδη
διδαχθεί την ανάπτυξη του κράτους της Μακεδονίας από τον Φίλιππο Β΄, να
εξοικειωθούν για λίγο με το εκπαιδευτικό λογισμικό (3΄-5΄ λεπτά) και να έχουν
στοιχειώδεις γνώσεις και δεξιότητες στη χρήση Η/Υ.
       Πριν αρχίσει η διδακτική ώρα, ο/η καθηγητής/τρια θα πρέπει να έχει
εγκαταστήσει    στους   υπολογιστές    το   εκπαιδευτικό   λογισμικό      «ΜΕΓΑΣ
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ» καθώς και το αρχείο ''Αλέξανδρος'', το οποίο περιλαμβάνει τα
φύλλα εργασίας των μαθητών.
2. Σύντομη περιγραφή (Περίληψη)
       Με τη χρήση του εκπαιδευτικού λογισμικού και του διαδικτύου επιδιώκεται
να κατανοήσουν οι μαθητές την πορεία του Αλέξανδρου προς Ανατολάς και το
συσχετισμό της με την ιστορία (βιογραφία, οργάνωση-εκτέλεση εκστρατείας, επικές
συγκρούσεις, δημιουργία ενός τεράστιου κράτους) καθώς και τη λαογραφία (μύθοι,


                                                                                 1
θρύλοι). Ακόμη να εκτιμήσουν το ρόλο ηγετικών προσωπικοτήτων στις ιστορικές
εξελίξεις. Η επίτευξη των παραπάνω συντελείται με την παράλληλη καλλιέργεια του
γραμματισμού με το νέο γραμματισμό και τον κριτικό γραμματισμό, αποφεύγοντας
τη μετωπική διδασκαλία και προωθώντας την ομαδοσυνεργατική.
3. Στόχοι-σκεπτικό
       Η διδακτική παρέμβαση επιδιώκει να καλύψει τη στατικότητα του σχολικού
εγχειριδίου, την περιορισμένη πληροφόρηση, την ελλιπή εικονογράφηση και να
αισθητοποιήσει (οπτικά-ακουστικά) την προσφερόμενη γνώση, ενισχύοντας την
αυτενέργεια και τη συνεργασία των μαθητών (όσο είναι δυνατόν) για μια τόσο
σπουδαία ιστορική προσωπικότητα. Η επιλογή του εκπαιδευτικού λογισμικού έγινε
από την καθηγήτρια με βάση την ηλικία των παιδιών (13 ετών) και τις περιορισμένες
γνώσεις που είχαν για τη χρήση του Η/Υ (βλ. Αναλυτικό Πρόγραμμα για το μάθημα
της Πληροφορικής).
Α. Γνωστικοί στόχοι:

         Οι μαθητές/-τριες καλούνται:
    Να κατανοήσουν τη σημασία που έπαιξε η ελληνική παιδεία (δάσκαλοι,
       διδαχές, επιρροή) στη διαμόρφωση της προσωπικότητας του Αλέξανδρου.
    Να μάθουν τα σπουδαιότερα πολεμικά γεγονότα που σφράγισαν την
       εκστρατεία του Μακεδόνα ηγεμόνα.
    Να συλλάβουν τη σημασία της ίδρυσης της Αλεξάνδρειας στην Αίγυπτο.
    Να κατανοήσουν τι ακριβώς σημαίνει η μυθοποίηση ενός ανθρώπου και γιατί
       ο Αλέξανδρος μυθοποιείται.

Β. Παιδαγωγικοί:

           Οι μαθητές/-τριες δουλεύοντας σε ομάδες των 2-3 ατόμων καλούνται:

      Να εξασκήσουν τη δυνατότητά τους να μαθαίνουν μέσω της διερεύνησης
        και της συνεργασίας (διερευνητική-ομαδοσυνεργατική διδασκαλία).
      Να εξασκηθούν στην παραγωγή γραπτού λόγου.
      Να αυξήσουν με τον επιμερισμό της εργασίας και την αλληλεξάρτησή τους
        το βαθμό αποδοχής του κάθε ατόμου/μέλους από την ομάδα.
      Να κοινωνικοποιηθούν και να συμβάλουν στη δημιουργία θετικού κλίματος
        μέσα στη σχολική τάξη.




                                                                               2
Γ. Με τη χρήση των ΤΠΕ :
         Οι μαθητές/-τριες καλούνται:
    Να αναπτύξουν δεξιότητες διαχείρισης, επεξεργασίας και ταξινόμησης των
       δεδομένων.

    Να καλλιεργήσουν δεξιότητες ψηφιακού γραμματισμού.

    Να ασκηθούν στην αξιοποίηση ιστορικών λογισμικών.

       Να καλλιεργήσουν δεξιότητες επιλεκτικής εύρεσης ιστορικού υλικού στο
       διαδίκτυο.

    Να ασκηθούν στη συνεργατική παραγωγή λόγου με την αξιοποίηση του
       επεξεργαστή κειμένου και του ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.

    Επιδιώκεται να ενισχυθεί η αποτελεσματικότητα της διδασκαλίας

       4. Λεπτομερής παρουσίαση της πρότασης

       Το πρόβλημα –θέμα που θα διερευνηθεί «Πώς ο Αλέξανδρος έγινε
κατακτητής της Ανατολής;» αναμένεται να οδηγήσει στην ανακαλυπτική πορεία
οικοδόμησης της νέας γνώσης πάνω σε προϋπάρχουσες. Ο περιορισμός του ρόλου
του διδάσκοντος και η έμφαση στη διαδικασία μάθησης με άμεση συμμετοχή των
μαθητών, επιβάλλει έναν μαθητοκεντρικό – ενεργητικό τύπο μάθησης, όπου ο
μαθητής αναλαμβάνει πρωτοβουλίες και αναπτύσσει δημιουργική σκέψη. Η μελέτη
των πηγών εισάγει τους μαθητές στην ιστορική έρευνα και έτσι αντιμετωπίζουν το
μάθημα της Ιστορίας με τρόπο διερευνητικό. Μέσω της μελέτης των πηγών οι
μαθητές αναπτύσσουν την κριτική τους σκέψη. Αντιλαμβάνονται τις έννοιες του
χώρου και χρόνου, της αλλαγής των κοινωνικών - πολιτιστικών δεδομένων,
εμπλέκονται σε διαδικασίες μέσω των οποίων ο ιστορικός καταλήγει σε
συμπεράσματα, αναπτύσσουν διάλογο και διερευνούν ιστορικά ζητήματα.

Η σχέση του σεναρίου με το αναλυτικό πρόγραμμα:
       Οι στόχοι αυτής της διδακτικής παρέμβασης ανταποκρίνονται πλήρως στο
ισχύον πρόγραμμα της διδασκαλίας της Ιστορίας. Υλοποιεί τη σκοποθεσία και
στοχοθεσία   του    ΑΠΣ-ΔΕΠΠΣ     (προτεινόμενες   μεθοδολογικές   προσεγγίσεις:
διερεύνηση-ανακάλυψη, επίδειξη με τη χρήση κατάλληλου εποπτικού υλικού,
συζήτηση ομάδων, συζήτηση δασκάλου-μαθητή/των, ομαδοσυνεργατικές μορφές
διδασκαλίας). Ειδικότερα για τη συγκεκριμένη ενότητα με τις ΤΠΕ καλύπτονται οι



                                                                              3
στόχοι και υλοποιούνται προτεινόμενες δραστηριότητες του ΑΠΣ-ΔΕΠΠΣ όπως:
παρατηρούν στο χάρτη την πορεία της εκστρατείας, διαβάζουν ιστορικά και
λογοτεχνικά κείμενα που αναφέρονται στη ζωή και το έργο του Μ.Αλεξάνδρου,
συζητούν για τις ικανότητές του και άλλα).
Οι τεχνολογίες που θα χρησιμοποιηθούν
Κατά τη διδασκαλία της ενότητας θα χρησιμοποιηθούν τα εξής:

    Λογισμικό: «Μέγας Αλέξανδρος: Το όραμα του παγκόσμιου πολιτισμού,
       περιοδικό ROM 12 (1999)».

    Επεξεργαστής Κειμένου

    Φυλλομετρητής (Internet Browser). Συγκεκριμένα από το διαδίκτυο θα
       χρησιμοποιηθεί     η    ηλεκτρονική   διεύθυνση     www.el.wikipedia.org,
       (Αρχείο:Asia map pastel el.png) και      www.greek-language.gr για την
       ερμηνεία άγνωστων λέξεων ή όρων.
   Συνδυασμός με άλλα μέσα διδασκαλίας:

    Το σχολικό εγχειρίδιο της Α΄ Γυμνασίου («Αρχαία Ιστορία»).
    Το φύλλο εργασίας που θα διανεμηθεί στους μαθητές. Αποτελεί οδηγό
       εργασίας για τους μαθητές. Περιλαμβάνει ασκήσεις - ερωτήσεις προς
       απάντηση και οδηγίες πλοήγησης στο λογισμικό και στο διαδίκτυο.
    Πίνακας

Προαπαιτούμενα:

       Γνώση του ιστορικού πλαισίου του κράτους της Μακεδονίας του Φιλίππου
       Β΄.

       Προηγούμενη εμπειρία των μαθητών και του διδάσκοντα στη χρήση
       λογισμικού και στην αναζήτηση στο Ίντερνετ.

    Ύπαρξη ηλεκτρονικής διεύθυνσης (e-mail) από τον κάθε μαθητή

       Προηγούμενη εμπειρία των μαθητών σε συνεργατική δραστηριότητα.

        Ευελιξία στο ωρολόγιο Σχολικό Πρόγραμμα προκειμένου να γίνει κάποια
       τροποποίηση αν χρειαστεί, έτσι ώστε να διατεθούν συνεχόμενες διδακτικές
       ώρες.

   Ειδικότερα:


                                                                              4
Ο διδάσκων θα πρέπει να έχει προετοιμάσει τους μαθητές του σε
προηγούμενη διδακτική ώρα για τον τρόπο με τον οποίο θα γίνει η επεξεργασία της
ενότητας. Οι μαθητές θα πρέπει να έχουν χωριστεί εκ των προτέρων σε ομάδες δύο ή
τριών ατόμων, να έχουν αποκτήσει ηλεκτρονική διεύθυνση και να γνωρίζουν ότι για
την επεξεργασία του διδακτικού αντικειμένου θα βασιστούν στο Φύλλο Εργασίας,
που θα τους δοθεί από την αρχή της διδακτικής ώρας και το οποίο θα συμπληρώσουν
δουλεύοντας συνεργατικά.

       Επίσης, ο διδάσκων θα πρέπει να έχει ενημερώσει τους μαθητές σχετικά με
το περιεχόμενο της Πύλης της γλώσσας και ειδικότερα για τα λεξικά που υπάρχουν
σε αυτήν και για τον τρόπο αξιοποίησής τους. Ο διδάσκων θα βρει πληροφοριακό
υλικό στο σχετικό σύνδεσμο.
       Ακόμη ο διδάσκων θα πρέπει να γνωρίζει όσο το δυνατόν καλύτερα τις
δυνατότητες και τα εργαλεία των προγραμμάτων που θα χρησιμοποιηθούν στην τάξη,
ώστε να μπορεί να βοηθήσει αποτελεσματικά τους μαθητές του, ακόμα και να
αλλάξει κάποια δεδομένα, αν παραστεί ανάγκη.

       Επίσης, θα πρέπει να διευκρινιστεί ότι ο χρόνος που χρειάζεται για να
ολοκληρωθεί η συμπλήρωση του φύλλου εργασίας          επηρεάζεται από ποικίλους
παράγοντες. Γι' αυτό προτείνεται ο διδάσκων, λαμβάνοντας υπόψη του τη
φυσιογνωμία του τμήματός του, να επιλέξει τον αριθμό των ασκήσεων αλλά και τις
ασκήσεις που τελικά θα δώσει.

       Τέλος, πριν αρχίσει η διδακτική ώρα, ο διδάσκων θα πρέπει να έχει
εγκαταστήσει στους υπολογιστές το εκπαιδευτικό λογισμικό καθώς και το αρχείο
''Αλέξανδρος'', το οποίο περιλαμβάνει τα φύλλα εργασίας των μαθητών.


    Η μεθοδολογία της διδασκαλίας

Αναλυτική περιγραφή επιμέρους βημάτων διδασκαλίας - δραστηριότητες μαθητών

1η διδακτική ώρα:
Αφόρμηση:

       Καλούνται οι μαθητές να φέρουν στη μνήμη τους τις τελευταίες ενέργειες του
Φιλίππου για την προετοιμασία της εκστρατείας εναντίον των Περσών και
επιμένουμε στις αποφάσεις του συνεδρίου της Κορίνθου. Καταγραφή στον πίνακα.

Διδακτική διαδικασία:


                                                                               5
Οι μαθητές χωρίζονται από το διδάσκοντα σε ομάδες 2-3 ατόμων και
κάθονται στους υπολογιστές. Ανατίθεται από την ομάδα σε ένα μέλος να κρατάει
σημειώσεις για την πορεία της διερεύνησης. Διανέμονται τα φύλλα εργασίας που
είναι δύο ειδών. Αποτελούνται από 6 ερωτήσεις από τις οποίες οι 4 είναι κοινές και οι
2 διαφορετικές (βλ. φύλλο εργασίας 1 και φύλλο εργασίας 2). Γίνεται διομαδικός
επιμερισμός έργου ( δύο ομάδες θεμάτων).
        Κάθε ομάδα θα έχει το δικό της φύλλο εργασίας που αναθέτει στις ομάδες να
καταγράψουν στοιχεία κατά την περιήγησή τους στο λογισμικό, να μελετήσουν
ιστορικές πηγές από το βιβλίο του καθηγητή και να συνθέσουν κείμενο στο οποίο θα
διατυπώνουν την άποψη της ομάδας (ή και την προσωπική τους) για την προσωνυμία
του Αλέξανδρου «Μέγας». Εδώ θα αναζητήσουν τις έννοιες παιδεία, όραμα,
πραγματικότητα ή και οποιαδήποτε άγνωστη λέξη έχουν στα λεξικά της Πύλης της
γλώσσας.
       Κατόπιν    αρχίζει   η   περιήγηση    στο    λογισμικό    σύμφωνα     με   τις
οδηγίες/υποδείξεις των φύλλων εργασίας. Εδώ ο ρόλος του διδάσκοντος είναι καθαρά
«υποβοηθητικός», συμβουλευτικός και η παρουσία του στην τάξη «διακριτική». Ο
δάσκαλος γίνεται βοηθός και συνεργάτης των μαθητών που δουλεύουν σε ομάδες 2-3
ατόμων μπροστά στον ηλεκτρονικό υπολογιστή, ακολουθώντας τις οδηγίες του
φύλλου εργασίας που έχει δημιουργήσει ο καθηγητής. Στόχος τους να απαντήσουν
στις ασκήσεις - ερωτήσεις που περιλαμβάνονται σε αυτό. Οι μαθητές διαβάζουν
προσεκτικά το φύλλο εργασίας, αρχίζουν την αναζήτηση και καταγράφουν το υλικό
τους σε ένα αρχείο επεξεργαστή κειμένου ή στο φύλλο εργασιών που τους έχει
διανεμηθεί.. Στην πορεία της εργασίας τους μπορούν να χρησιμοποιήσουν
προαιρετικά την Πύλη της Γλώσσας, για να αναζητήσουν την ερμηνεία άγνωστων
όρων που εντοπίζουν στα κείμενα
       Κατά τη διάρκεια της έρευνας, ο καθηγητής ενεργεί διευκολυντικά, δίνει
οδηγίες για την πραγματοποίηση της αναζήτησης και ελέγχει αν οι μαθητές
αναζητούν το κατάλληλο υλικό.
       Στο τέλος της 1ης διδακτικής ώρας ο καθηγητής υποδεικνύει στους μαθητές
να κρατήσουν το υλικό που κατέγραψαν σε έντυπη και ηλεκτρονική μορφή και να το
φέρουν μαζί τους τη 2η διδακτική ώρα         στην αίθουσα διδασκαλίας για να το
συζητήσουν και να συνοψίσουν.



                                                                                   6
2η διδακτική ώρα:
       Την επόμενη διδακτική ώρα γίνεται συζήτηση γύρω από τις ερωτήσεις-
απαντήσεις των εργασιών και ο        καθηγητής/τρια καθοδηγεί, οργανώνει τα
συμπεράσματα, καταγράφει στον πίνακα, συνοψίζει. Οι μαθητές κάθε ομάδας
παραδίδουν έντυπα (για όσους δεν υπάρχει εξοικείωση με το λογισμικό επεξεργασίας
κειμένων Word) και ηλεκτρονικά την εργασία ως συνημμένο μήνυμα ηλεκτρονικού
ταχυδρομείου στη διεύθυνση gymn.ergasia@gmail.com (η ηλεκτρονική διεύθυνση
έχει ανοιχθεί από την καθηγήτρια για τις ανάγκες της διδασκαλίας). Ακόμη
παρουσιάζουν προφορικά το κείμενο που συνέθεσαν, το οποίο θα αναρτηθεί στον
πίνακα εργασιών της τάξης.
        Ακολουθούν συνοψίσεις για την ολοκλήρωση της ενότητας ώστε να
εμπεδωθεί η νέα γνώση.
Αξιολόγηση μαθητών
       Η αξιολόγηση των μαθητών, κατά τη διάρκεια αλλά και μετά την
ολοκλήρωση του σχεδίου μαθήματος, έγινε με κριτήριο την επίτευξη των στόχων που
τέθηκαν αρχικά. Συνεκτιμήθηκαν οι γραπτές απαντήσεις των ομάδων στο φύλλο
εργασίας, η συνεργασία των μελών των ομάδων κατά τη διάρκεια των εργασιών και η
συμμετοχή των ομάδων στη συζήτηση.
6. Άλλες εκδοχές
       Τέλος,   με   ανάλογη   τροποποίηση   του   σεναρίου   θα     μπορούσε   να
χρησιμοποιηθεί για τη διδασκαλία της ενότητας αυτής το εκπαιδευτικό λογισμικό
«Περιπλάνηση στο Χωρο–Χρόνο», Υπουργείο Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων
και   Παιδαγωγικό Ινστιτούτο (στο πλαίσιο του 3ου Κ.Π.Σ./Ε.Π.Ε.Α.Ε.Κ). Το
λογισμικό αυτό απευθύνεται σε μαθητές Γυμνασίου και περιλαμβάνει, μεταξύ άλλων,
διαδραστικούς χάρτες και χρονοχάρτες για την Ιστορία και των τριών τάξεων του
Γυμνασίου. Συνοδεύεται από οδηγό εγκατάστασης και χρήσης καθώς από βιβλίο
καθηγητή (με σχέδια μαθημάτων: προαπαιτούμενες γνώσεις, ειδικές παρατηρήσεις
κατά δραστηριότητα, στόχοι, σχόλια, προτεινόμενες απαντήσεις) και ηλεκτρονικό
τετράδιο μαθητή (με προτεινόμενες δραστηριότητες όπως μέτρηση εδαφικής
έκτασης, χρωματισμός χάρτη με τα εργαλεία του διαδραστικού χάρτη).

Επέκταση του σεναρίου με δραστηριότητες επέκτασης γνώσεων σε ανοιχτά
περιβάλλοντα μάθησης εργασιών




                                                                                7
Οι μαθητές να επισκεφθούν την ιστοσελίδα του υπουργείου Πολιτισμού
www.culture.gr, την εγκυκλοπαίδεια www.el.wikipedia.org , την Πύλη της Γλώσσας
www.komvos.edu.gr για την αναζήτηση απαντήσεων ή και τη συλλογή εικονιστικού
υλικού, χαρτών, οπτικοακουστικού υλικού.

7. Κριτική διδακτικής παρέμβασης

        Στα πλαίσια της επιμόρφωσης των εκπαιδευτικών στις          ΤΠΕ, β΄επίπεδο
υλοποιήθηκε η παραπάνω διδακτική παρέμβαση «Αλέξανδρος, ο κατακτητής της
Ανατολής» στις 21 Απριλίου 2010 (ημέρα Τετάρτη), κατά την έκτη διδακτική ώρα,
στο 1ο τμήμα της Α΄ τάξης του Γυμνασίου Σερβίων
Η εμπειρία από την υλοποίηση του παραπάνω σεναρίου οδήγησε στις εξής
διαπιστώσεις:
    Οι μαθητές ενθουσιάστηκαν από το λογισμικό και εκδήλωσαν επιθυμία να το
       εξερευνήσουν, κάτι που δεν ήταν εφικτό, γιατί ο σχεδιασμός του μαθήματος
       κάλυπτε τη μια διδακτική ώρα και τα φύλλα εργασιών σχεδιάστηκαν
       επιλέγοντας μέρη του λογισμικού που θα εξυπηρετούσαν τους διδακτικούς
       στόχους της ενότητας.
    Ορισμένοι μαθητές που συμμετείχαν ελάχιστα ή καθόλου στο μάθημα έδειξαν
       μεγαλύτερο ενδιαφέρον και για πρώτη φορά διατύπωσαν δημοσίως τη γνώμη
       τους.
    Με την έναρξη του λογισμικού η μουσική και η ακρόαση του μύθου της
       γοργόνας δημιούργησε θόρυβο. Δόθηκε οδηγία να χαμηλώσουν τα ηχεία τους.
    Στη        χρήση   του   χρονολογίου   δυσκολεύτηκαν,   όταν    επρόκειτο   να
       κατασκευάσουν πίνακα με τις σημαντικότερες μάχες του Αλέξανδρου καθώς
       και τη χρονολογία διεξαγωγής. Ίσως θα έπρεπε να δοθεί γραπτή οδηγία για
       τον τρόπο χρήσης του χρονολογίου στα φύλλα εργασίας.
    Για τον εντοπισμό των πόλεων με το όνομα «Αλεξάνδρεια» μερικοί μαθητές
       δυσκολεύτηκαν στη χρήση του μεγεθυντικού φακού και στη μετακίνησή τους
       σε τμήματα του χάρτη. Υποβοηθητικός ο ρόλος της εκπαιδευτικού εδώ.
    Δεν ολοκλήρωσαν όλοι οι μαθητές τις εργασίες τους με αποτέλεσμα τα
       κείμενα-πηγές και το κείμενο ομαδικής ή προσωπικής άποψης να δοθούν ως
       γραπτή άσκηση στο σπίτι.




                                                                                 8
 Κάποιες ομάδες είχαν δυσκολίες συντονισμού των εργασιών και λειτουργίας
   της ομάδας. Παρενέβη η εκπαιδευτικός για να διευκολύνει την πορεία της
   ομάδας.


8. Βιβλιογραφία
   Βακαλούδη Α. Δ..(2003) «Διδάσκοντας και μαθαίνοντας με τις νέες
   τεχνολογίες. Θεωρία και Πράξη», Πατάκης, Αθήνα.
   Διαθεματικό Ενιαίο Πλαίσιο Προγραμμάτων Σπουδών & Αναλυτικά
   Προγράμματα Σπουδών Υποχρεωτικής Εκπαίδευσης, (2002). τ. Α΄, ΥΠΕΠΘ,
   ΠΙ.
   Επιμορφωτικό υλικό για την επιμόρφωση των εκπαιδευτικών στα
   Κέντρα Στήριξης Επιμόρφωσης (2008) Τεύχος 3: Κλάδος ΠΕ02, Τομέας
   Επιμόρφωσης & Κατάρτισης, Πάτρα, Απρίλιος.
   Κατσουλάκος Θ., Κοκκορού- Αλευρά Γ.,Σκουλάτος Β. (2006).Αρχαία
   Ιστορία, Α΄ Γυμνασίου Ο.Ε.Δ.Β., Αθήνα.
   Ματσαγγούρας Γ.Η. (1987) «Ομαδοκεντρική διδασκαλία και μάθηση»,
   Επιστήμες της Αγωγής, Γρηγόρης, Αθήνα.
   Ματσαγγούρας Η. (2003). Στρατηγικές Διδασκαλίας ΙΙ: Η Κριτική Σκέψη στη
   Διδακτική Πράξη. Αθήνα: Gutenberg.
   Νημά, Ε., Καψάλης Α. (2002). Σύγχρονη Διδακτική. Θεσσαλονίκη: Εκδόσεις
   Πανεπιστημίου Μακεδονίας.
   Οδηγίες για τη διδασκαλία των φιλολογικών μαθημάτων στο Γυμνάσιο
   (2002-2003). Αθήνα: Ο.Ε.Δ.Β.




                                                                         9
10

Weitere ähnliche Inhalte

Was ist angesagt?

μοσχοβιδου σουζανα 2ο γελ ευοσμου β λυκειου λατινικα
μοσχοβιδου σουζανα 2ο γελ ευοσμου β λυκειου λατινικαμοσχοβιδου σουζανα 2ο γελ ευοσμου β λυκειου λατινικα
μοσχοβιδου σουζανα 2ο γελ ευοσμου β λυκειου λατινικα
mosxovidou3
 
Εκπαιδευτικό σενάριο στο λογισμικό χωροχρόνος
Εκπαιδευτικό σενάριο στο λογισμικό χωροχρόνοςΕκπαιδευτικό σενάριο στο λογισμικό χωροχρόνος
Εκπαιδευτικό σενάριο στο λογισμικό χωροχρόνος
Κατερίνα Αθανασίου
 
Διδάσκοντας Αρχαία Ελληνικά στην Α΄ λυκείου με την ομαδοσυνεργατική μέθοδο
Διδάσκοντας Αρχαία Ελληνικά στην Α΄ λυκείου με την ομαδοσυνεργατική μέθοδοΔιδάσκοντας Αρχαία Ελληνικά στην Α΄ λυκείου με την ομαδοσυνεργατική μέθοδο
Διδάσκοντας Αρχαία Ελληνικά στην Α΄ λυκείου με την ομαδοσυνεργατική μέθοδο
Panos Pir
 
μικρασιατικη εκστρατεια δικό μου σεναριο
μικρασιατικη εκστρατεια δικό μου σεναριομικρασιατικη εκστρατεια δικό μου σεναριο
μικρασιατικη εκστρατεια δικό μου σεναριο
Κατερίνα Μακριδάκη
 
ΣΕΝΑΡΙΟ 4
ΣΕΝΑΡΙΟ 4ΣΕΝΑΡΙΟ 4
ΣΕΝΑΡΙΟ 4
MariaStathi
 
σενάριο αρχαία 2
σενάριο αρχαία 2σενάριο αρχαία 2
σενάριο αρχαία 2
galza
 
διδακτικό σενάριο για τη νεοελληνική λογοτεχνία διονύσιος σολωμός
διδακτικό σενάριο για τη νεοελληνική λογοτεχνία διονύσιος σολωμόςδιδακτικό σενάριο για τη νεοελληνική λογοτεχνία διονύσιος σολωμός
διδακτικό σενάριο για τη νεοελληνική λογοτεχνία διονύσιος σολωμός
atzikakou
 
ΚΟΡΝΗΛΙΑ ΖΑΦΕΙΡΙΑΔΟΥ,ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΕΛΥΤΗΣ,διδακτικό σενάριο
ΚΟΡΝΗΛΙΑ ΖΑΦΕΙΡΙΑΔΟΥ,ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΕΛΥΤΗΣ,διδακτικό σενάριοΚΟΡΝΗΛΙΑ ΖΑΦΕΙΡΙΑΔΟΥ,ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΕΛΥΤΗΣ,διδακτικό σενάριο
ΚΟΡΝΗΛΙΑ ΖΑΦΕΙΡΙΑΔΟΥ,ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΕΛΥΤΗΣ,διδακτικό σενάριο
Dimitra Stagia
 
η αθήνα προπύργιο της ευρώπης
η αθήνα προπύργιο της ευρώπηςη αθήνα προπύργιο της ευρώπης
η αθήνα προπύργιο της ευρώπης
Dimitra Stagia
 
σενάριο για αντιγόνη
σενάριο για αντιγόνησενάριο για αντιγόνη
σενάριο για αντιγόνη
nikos3701
 
ιστορια ζαφειρια ντινα
ιστορια ζαφειρια ντιναιστορια ζαφειρια ντινα
ιστορια ζαφειρια ντινα
stratism
 
4 Δεληγιαννίδου Άννα
4 Δεληγιαννίδου Άννα4 Δεληγιαννίδου Άννα
4 Δεληγιαννίδου Άννα
alekosangela
 
ΖΑΦΕΙΡΙΑΔΟΥ ΚΟΡΝΗΛΙΑ, ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ, ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΕΛΥΤΗΣ "ΚΑΤΩ ΣΤΗΣ ΜΑΡΓΑΡΙΤΑΣ ΤΟ ΑΛ...
ΖΑΦΕΙΡΙΑΔΟΥ ΚΟΡΝΗΛΙΑ, ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ, ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΕΛΥΤΗΣ "ΚΑΤΩ ΣΤΗΣ ΜΑΡΓΑΡΙΤΑΣ ΤΟ ΑΛ...ΖΑΦΕΙΡΙΑΔΟΥ ΚΟΡΝΗΛΙΑ, ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ, ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΕΛΥΤΗΣ "ΚΑΤΩ ΣΤΗΣ ΜΑΡΓΑΡΙΤΑΣ ΤΟ ΑΛ...
ΖΑΦΕΙΡΙΑΔΟΥ ΚΟΡΝΗΛΙΑ, ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ, ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΕΛΥΤΗΣ "ΚΑΤΩ ΣΤΗΣ ΜΑΡΓΑΡΙΤΑΣ ΤΟ ΑΛ...
Dimitra Stagia
 
ΣΕΝΑΡΙΟ ΑΡΧΑΙΩΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ Β
ΣΕΝΑΡΙΟ ΑΡΧΑΙΩΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΒΣΕΝΑΡΙΟ ΑΡΧΑΙΩΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ Β
ΣΕΝΑΡΙΟ ΑΡΧΑΙΩΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ Β
elenitsakiri
 
Ο Σαρλό και το αθάνατο νερό
Ο Σαρλό και το αθάνατο νερόΟ Σαρλό και το αθάνατο νερό
Ο Σαρλό και το αθάνατο νερό
sofiaspy
 

Was ist angesagt? (18)

ΜΥΚΗΝΑΙΚΟΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ-Β
ΜΥΚΗΝΑΙΚΟΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ-ΒΜΥΚΗΝΑΙΚΟΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ-Β
ΜΥΚΗΝΑΙΚΟΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ-Β
 
μοσχοβιδου σουζανα 2ο γελ ευοσμου β λυκειου λατινικα
μοσχοβιδου σουζανα 2ο γελ ευοσμου β λυκειου λατινικαμοσχοβιδου σουζανα 2ο γελ ευοσμου β λυκειου λατινικα
μοσχοβιδου σουζανα 2ο γελ ευοσμου β λυκειου λατινικα
 
Εκπαιδευτικό σενάριο στο λογισμικό χωροχρόνος
Εκπαιδευτικό σενάριο στο λογισμικό χωροχρόνοςΕκπαιδευτικό σενάριο στο λογισμικό χωροχρόνος
Εκπαιδευτικό σενάριο στο λογισμικό χωροχρόνος
 
Διδάσκοντας Αρχαία Ελληνικά στην Α΄ λυκείου με την ομαδοσυνεργατική μέθοδο
Διδάσκοντας Αρχαία Ελληνικά στην Α΄ λυκείου με την ομαδοσυνεργατική μέθοδοΔιδάσκοντας Αρχαία Ελληνικά στην Α΄ λυκείου με την ομαδοσυνεργατική μέθοδο
Διδάσκοντας Αρχαία Ελληνικά στην Α΄ λυκείου με την ομαδοσυνεργατική μέθοδο
 
μικρασιατικη εκστρατεια δικό μου σεναριο
μικρασιατικη εκστρατεια δικό μου σεναριομικρασιατικη εκστρατεια δικό μου σεναριο
μικρασιατικη εκστρατεια δικό μου σεναριο
 
ΣΕΝΑΡΙΟ 4
ΣΕΝΑΡΙΟ 4ΣΕΝΑΡΙΟ 4
ΣΕΝΑΡΙΟ 4
 
σενάριο αρχαία 2
σενάριο αρχαία 2σενάριο αρχαία 2
σενάριο αρχαία 2
 
διδακτικό σενάριο για τη νεοελληνική λογοτεχνία διονύσιος σολωμός
διδακτικό σενάριο για τη νεοελληνική λογοτεχνία διονύσιος σολωμόςδιδακτικό σενάριο για τη νεοελληνική λογοτεχνία διονύσιος σολωμός
διδακτικό σενάριο για τη νεοελληνική λογοτεχνία διονύσιος σολωμός
 
ΚΟΡΝΗΛΙΑ ΖΑΦΕΙΡΙΑΔΟΥ,ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΕΛΥΤΗΣ,διδακτικό σενάριο
ΚΟΡΝΗΛΙΑ ΖΑΦΕΙΡΙΑΔΟΥ,ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΕΛΥΤΗΣ,διδακτικό σενάριοΚΟΡΝΗΛΙΑ ΖΑΦΕΙΡΙΑΔΟΥ,ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΕΛΥΤΗΣ,διδακτικό σενάριο
ΚΟΡΝΗΛΙΑ ΖΑΦΕΙΡΙΑΔΟΥ,ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΕΛΥΤΗΣ,διδακτικό σενάριο
 
η αθήνα προπύργιο της ευρώπης
η αθήνα προπύργιο της ευρώπηςη αθήνα προπύργιο της ευρώπης
η αθήνα προπύργιο της ευρώπης
 
σενάριο για αντιγόνη
σενάριο για αντιγόνησενάριο για αντιγόνη
σενάριο για αντιγόνη
 
ιστορια ζαφειρια ντινα
ιστορια ζαφειρια ντιναιστορια ζαφειρια ντινα
ιστορια ζαφειρια ντινα
 
4 Δεληγιαννίδου Άννα
4 Δεληγιαννίδου Άννα4 Δεληγιαννίδου Άννα
4 Δεληγιαννίδου Άννα
 
Senario logotexnias
Senario logotexniasSenario logotexnias
Senario logotexnias
 
διδακτική πρόταση για την ιστορία α΄γυμν. η αρχαϊκή τέχνη
διδακτική  πρόταση για την ιστορία α΄γυμν. η αρχαϊκή τέχνηδιδακτική  πρόταση για την ιστορία α΄γυμν. η αρχαϊκή τέχνη
διδακτική πρόταση για την ιστορία α΄γυμν. η αρχαϊκή τέχνη
 
ΖΑΦΕΙΡΙΑΔΟΥ ΚΟΡΝΗΛΙΑ, ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ, ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΕΛΥΤΗΣ "ΚΑΤΩ ΣΤΗΣ ΜΑΡΓΑΡΙΤΑΣ ΤΟ ΑΛ...
ΖΑΦΕΙΡΙΑΔΟΥ ΚΟΡΝΗΛΙΑ, ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ, ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΕΛΥΤΗΣ "ΚΑΤΩ ΣΤΗΣ ΜΑΡΓΑΡΙΤΑΣ ΤΟ ΑΛ...ΖΑΦΕΙΡΙΑΔΟΥ ΚΟΡΝΗΛΙΑ, ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ, ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΕΛΥΤΗΣ "ΚΑΤΩ ΣΤΗΣ ΜΑΡΓΑΡΙΤΑΣ ΤΟ ΑΛ...
ΖΑΦΕΙΡΙΑΔΟΥ ΚΟΡΝΗΛΙΑ, ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ, ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΕΛΥΤΗΣ "ΚΑΤΩ ΣΤΗΣ ΜΑΡΓΑΡΙΤΑΣ ΤΟ ΑΛ...
 
ΣΕΝΑΡΙΟ ΑΡΧΑΙΩΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ Β
ΣΕΝΑΡΙΟ ΑΡΧΑΙΩΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΒΣΕΝΑΡΙΟ ΑΡΧΑΙΩΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ Β
ΣΕΝΑΡΙΟ ΑΡΧΑΙΩΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ Β
 
Ο Σαρλό και το αθάνατο νερό
Ο Σαρλό και το αθάνατο νερόΟ Σαρλό και το αθάνατο νερό
Ο Σαρλό και το αθάνατο νερό
 

Andere mochten auch

A re appraisal of ceprano calvaria affinities (ascenzi et al.)
A re appraisal of ceprano calvaria affinities (ascenzi et al.)A re appraisal of ceprano calvaria affinities (ascenzi et al.)
A re appraisal of ceprano calvaria affinities (ascenzi et al.)
Kristian Pedersen
 
كيفية انشاء حساب جديد
كيفية انشاء حساب جديدكيفية انشاء حساب جديد
كيفية انشاء حساب جديد
ainoulmeneinfo
 
C:\Fakepath\At Zoo
C:\Fakepath\At ZooC:\Fakepath\At Zoo
C:\Fakepath\At Zoo
alyamohd
 
Rob Latimer Design Portfolio
Rob Latimer Design PortfolioRob Latimer Design Portfolio
Rob Latimer Design Portfolio
RobLatimer
 
νεοελληνικη γλώσσα γ΄ τάξη, ομόηχα
νεοελληνικη γλώσσα  γ΄ τάξη, ομόηχανεοελληνικη γλώσσα  γ΄ τάξη, ομόηχα
νεοελληνικη γλώσσα γ΄ τάξη, ομόηχα
akoureli
 
γκραφιτι η τεχνη του δρομου, κουρελή αθανασία
γκραφιτι η τεχνη του δρομου, κουρελή αθανασίαγκραφιτι η τεχνη του δρομου, κουρελή αθανασία
γκραφιτι η τεχνη του δρομου, κουρελή αθανασία
akoureli
 
A cranium for the earliest europeans: phylogenetic position of the hominid fr...
A cranium for the earliest europeans: phylogenetic position of the hominid fr...A cranium for the earliest europeans: phylogenetic position of the hominid fr...
A cranium for the earliest europeans: phylogenetic position of the hominid fr...
Kristian Pedersen
 

Andere mochten auch (16)

ie - presentation Application Master
ie - presentation Application Masterie - presentation Application Master
ie - presentation Application Master
 
Blogoma the tale of a blogosphere
Blogoma   the tale of a blogosphereBlogoma   the tale of a blogosphere
Blogoma the tale of a blogosphere
 
A re appraisal of ceprano calvaria affinities (ascenzi et al.)
A re appraisal of ceprano calvaria affinities (ascenzi et al.)A re appraisal of ceprano calvaria affinities (ascenzi et al.)
A re appraisal of ceprano calvaria affinities (ascenzi et al.)
 
φύλο και πολιτική - gender and politics
φύλο και πολιτική - gender and politicsφύλο και πολιτική - gender and politics
φύλο και πολιτική - gender and politics
 
كيفية انشاء حساب جديد
كيفية انشاء حساب جديدكيفية انشاء حساب جديد
كيفية انشاء حساب جديد
 
C:\Fakepath\At Zoo
C:\Fakepath\At ZooC:\Fakepath\At Zoo
C:\Fakepath\At Zoo
 
Rob Latimer Design Portfolio
Rob Latimer Design PortfolioRob Latimer Design Portfolio
Rob Latimer Design Portfolio
 
νεοελληνικη γλώσσα γ΄ τάξη, ομόηχα
νεοελληνικη γλώσσα  γ΄ τάξη, ομόηχανεοελληνικη γλώσσα  γ΄ τάξη, ομόηχα
νεοελληνικη γλώσσα γ΄ τάξη, ομόηχα
 
γκραφιτι η τεχνη του δρομου, κουρελή αθανασία
γκραφιτι η τεχνη του δρομου, κουρελή αθανασίαγκραφιτι η τεχνη του δρομου, κουρελή αθανασία
γκραφιτι η τεχνη του δρομου, κουρελή αθανασία
 
Leadership Mantras From Indian Mythology
Leadership Mantras From Indian MythologyLeadership Mantras From Indian Mythology
Leadership Mantras From Indian Mythology
 
A cranium for the earliest europeans: phylogenetic position of the hominid fr...
A cranium for the earliest europeans: phylogenetic position of the hominid fr...A cranium for the earliest europeans: phylogenetic position of the hominid fr...
A cranium for the earliest europeans: phylogenetic position of the hominid fr...
 
Reinvent Yourself - The future is not what it was
Reinvent Yourself - The future is not what it wasReinvent Yourself - The future is not what it was
Reinvent Yourself - The future is not what it was
 
πρώτες βοήθειες!!!
πρώτες βοήθειες!!!πρώτες βοήθειες!!!
πρώτες βοήθειες!!!
 
Realm Of Personal Leadership Book May11
Realm Of Personal Leadership Book May11Realm Of Personal Leadership Book May11
Realm Of Personal Leadership Book May11
 
Vikings, lecture 4
Vikings, lecture 4Vikings, lecture 4
Vikings, lecture 4
 
Prefixes, suffixes and roots
Prefixes, suffixes and rootsPrefixes, suffixes and roots
Prefixes, suffixes and roots
 

Ähnlich wie αλέξανδρος,κατακτητής της ανατολής

το έργο του αλέξανδρου
το έργο του αλέξανδρουτο έργο του αλέξανδρου
το έργο του αλέξανδρου
akoureli
 
ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ ΚΑΣΤΑΛΙΑ ΣΤΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΕΥΜΑΤΩΝ
ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ ΚΑΣΤΑΛΙΑ ΣΤΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΕΥΜΑΤΩΝ ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ ΚΑΣΤΑΛΙΑ ΣΤΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΕΥΜΑΤΩΝ
ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ ΚΑΣΤΑΛΙΑ ΣΤΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΕΥΜΑΤΩΝ
Μaria Demirakou
 
μαθαίνοντας αρχαία νέα ελληνικά
μαθαίνοντας αρχαία νέα ελληνικάμαθαίνοντας αρχαία νέα ελληνικά
μαθαίνοντας αρχαία νέα ελληνικά
Dimitra Stagia
 
αισωπου 1
αισωπου 1αισωπου 1
αισωπου 1
stratism
 
ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ
ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ
ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ
elenim
 
ανακαλύπτοντας το λεξιλογικό μας πλούτο
ανακαλύπτοντας το λεξιλογικό μας πλούτοανακαλύπτοντας το λεξιλογικό μας πλούτο
ανακαλύπτοντας το λεξιλογικό μας πλούτο
Dimitra Stagia
 
To ταλαιπωρημένο νερό
To ταλαιπωρημένο νερό To ταλαιπωρημένο νερό
To ταλαιπωρημένο νερό
Έφη Βλάχου
 
νεοελληνική γλώσσα γ τάξη, μκο
νεοελληνική γλώσσα  γ  τάξη, μκονεοελληνική γλώσσα  γ  τάξη, μκο
νεοελληνική γλώσσα γ τάξη, μκο
akoureli
 
Πολύβιος Στράντζαλης, Σενάριο μαθήματος στα Θρησκευτικά με την αξιοποίηση των...
Πολύβιος Στράντζαλης, Σενάριο μαθήματος στα Θρησκευτικά με την αξιοποίηση των...Πολύβιος Στράντζαλης, Σενάριο μαθήματος στα Θρησκευτικά με την αξιοποίηση των...
Πολύβιος Στράντζαλης, Σενάριο μαθήματος στα Θρησκευτικά με την αξιοποίηση των...
Polybios Strantzalis
 
περιγραφή σεναρίου Θουκυδίδης Περικλέους Επιτάφιος κεφ.34-35
περιγραφή σεναρίου Θουκυδίδης Περικλέους Επιτάφιος κεφ.34-35 περιγραφή σεναρίου Θουκυδίδης Περικλέους Επιτάφιος κεφ.34-35
περιγραφή σεναρίου Θουκυδίδης Περικλέους Επιτάφιος κεφ.34-35
tkotrolou
 
μια διαχρονική προσέγγιση της εκπαιδευσης των παιδιων
μια διαχρονική προσέγγιση της εκπαιδευσης των παιδιωνμια διαχρονική προσέγγιση της εκπαιδευσης των παιδιων
μια διαχρονική προσέγγιση της εκπαιδευσης των παιδιων
stratism
 
Paralos arhaia alykeiou
Paralos arhaia alykeiouParalos arhaia alykeiou
Paralos arhaia alykeiou
donatsac
 
δ. σολωμοσ
δ. σολωμοσδ. σολωμοσ
δ. σολωμοσ
esigenioti
 
στα βαθιά νερά
στα βαθιά νεράστα βαθιά νερά
στα βαθιά νερά
Dimitra Stagia
 
ΑΠΟΛΕΙΠΕΙΝ Ο ΘΕΟΣ ΑΝΤΩΝΙΟΝ
ΑΠΟΛΕΙΠΕΙΝ Ο ΘΕΟΣ ΑΝΤΩΝΙΟΝΑΠΟΛΕΙΠΕΙΝ Ο ΘΕΟΣ ΑΝΤΩΝΙΟΝ
ΑΠΟΛΕΙΠΕΙΝ Ο ΘΕΟΣ ΑΝΤΩΝΙΟΝ
κουλη ευσταθια
 

Ähnlich wie αλέξανδρος,κατακτητής της ανατολής (20)

το έργο του αλέξανδρου
το έργο του αλέξανδρουτο έργο του αλέξανδρου
το έργο του αλέξανδρου
 
Ενετικά μνημεία της πόλης μας.Ένα ταξίδι στον χρόνο...Ν.Ελληνική γλώσσα γ γυ...
Ενετικά μνημεία της πόλης μας.Ένα ταξίδι στον χρόνο...Ν.Ελληνική γλώσσα  γ γυ...Ενετικά μνημεία της πόλης μας.Ένα ταξίδι στον χρόνο...Ν.Ελληνική γλώσσα  γ γυ...
Ενετικά μνημεία της πόλης μας.Ένα ταξίδι στον χρόνο...Ν.Ελληνική γλώσσα γ γυ...
 
ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ ΚΑΣΤΑΛΙΑ ΣΤΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΕΥΜΑΤΩΝ
ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ ΚΑΣΤΑΛΙΑ ΣΤΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΕΥΜΑΤΩΝ ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ ΚΑΣΤΑΛΙΑ ΣΤΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΕΥΜΑΤΩΝ
ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ ΚΑΣΤΑΛΙΑ ΣΤΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΕΥΜΑΤΩΝ
 
μαθαίνοντας αρχαία νέα ελληνικά
μαθαίνοντας αρχαία νέα ελληνικάμαθαίνοντας αρχαία νέα ελληνικά
μαθαίνοντας αρχαία νέα ελληνικά
 
αισωπου 1
αισωπου 1αισωπου 1
αισωπου 1
 
Η ΚΥΡΙΑ ΝΙΤΣΑ, Μ. ΚΑΡΑΓΑΤΣΗ
Η ΚΥΡΙΑ ΝΙΤΣΑ, Μ. ΚΑΡΑΓΑΤΣΗΗ ΚΥΡΙΑ ΝΙΤΣΑ, Μ. ΚΑΡΑΓΑΤΣΗ
Η ΚΥΡΙΑ ΝΙΤΣΑ, Μ. ΚΑΡΑΓΑΤΣΗ
 
ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣΜΟΥΖΟΥΡΑ ΕΛΕΝΗ ελενη
ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣΜΟΥΖΟΥΡΑ ΕΛΕΝΗ ελενηΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣΜΟΥΖΟΥΡΑ ΕΛΕΝΗ ελενη
ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣΜΟΥΖΟΥΡΑ ΕΛΕΝΗ ελενη
 
ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ
ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ
ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ
 
ανακαλύπτοντας το λεξιλογικό μας πλούτο
ανακαλύπτοντας το λεξιλογικό μας πλούτοανακαλύπτοντας το λεξιλογικό μας πλούτο
ανακαλύπτοντας το λεξιλογικό μας πλούτο
 
To ταλαιπωρημένο νερό
To ταλαιπωρημένο νερό To ταλαιπωρημένο νερό
To ταλαιπωρημένο νερό
 
νεοελληνική γλώσσα γ τάξη, μκο
νεοελληνική γλώσσα  γ  τάξη, μκονεοελληνική γλώσσα  γ  τάξη, μκο
νεοελληνική γλώσσα γ τάξη, μκο
 
Σενάριο για το_Διγενή_Ακρίτα
Σενάριο για το_Διγενή_Ακρίτα  Σενάριο για το_Διγενή_Ακρίτα
Σενάριο για το_Διγενή_Ακρίτα
 
Πολύβιος Στράντζαλης, Σενάριο μαθήματος στα Θρησκευτικά με την αξιοποίηση των...
Πολύβιος Στράντζαλης, Σενάριο μαθήματος στα Θρησκευτικά με την αξιοποίηση των...Πολύβιος Στράντζαλης, Σενάριο μαθήματος στα Θρησκευτικά με την αξιοποίηση των...
Πολύβιος Στράντζαλης, Σενάριο μαθήματος στα Θρησκευτικά με την αξιοποίηση των...
 
περιγραφή σεναρίου Θουκυδίδης Περικλέους Επιτάφιος κεφ.34-35
περιγραφή σεναρίου Θουκυδίδης Περικλέους Επιτάφιος κεφ.34-35 περιγραφή σεναρίου Θουκυδίδης Περικλέους Επιτάφιος κεφ.34-35
περιγραφή σεναρίου Θουκυδίδης Περικλέους Επιτάφιος κεφ.34-35
 
μια διαχρονική προσέγγιση της εκπαιδευσης των παιδιων
μια διαχρονική προσέγγιση της εκπαιδευσης των παιδιωνμια διαχρονική προσέγγιση της εκπαιδευσης των παιδιων
μια διαχρονική προσέγγιση της εκπαιδευσης των παιδιων
 
Σολωμος σεναριο διδασκαλιας
Σολωμος σεναριο διδασκαλιαςΣολωμος σεναριο διδασκαλιας
Σολωμος σεναριο διδασκαλιας
 
Paralos arhaia alykeiou
Paralos arhaia alykeiouParalos arhaia alykeiou
Paralos arhaia alykeiou
 
δ. σολωμοσ
δ. σολωμοσδ. σολωμοσ
δ. σολωμοσ
 
στα βαθιά νερά
στα βαθιά νεράστα βαθιά νερά
στα βαθιά νερά
 
ΑΠΟΛΕΙΠΕΙΝ Ο ΘΕΟΣ ΑΝΤΩΝΙΟΝ
ΑΠΟΛΕΙΠΕΙΝ Ο ΘΕΟΣ ΑΝΤΩΝΙΟΝΑΠΟΛΕΙΠΕΙΝ Ο ΘΕΟΣ ΑΝΤΩΝΙΟΝ
ΑΠΟΛΕΙΠΕΙΝ Ο ΘΕΟΣ ΑΝΤΩΝΙΟΝ
 

Mehr von akoureli

Σχέδιο δράσης ΓΕΛ Σερβίων
Σχέδιο δράσης ΓΕΛ  ΣερβίωνΣχέδιο δράσης ΓΕΛ  Σερβίων
Σχέδιο δράσης ΓΕΛ Σερβίων
akoureli
 
μικροδιδασκαλία μπε κουρελή αθανασία
μικροδιδασκαλία μπε κουρελή αθανασίαμικροδιδασκαλία μπε κουρελή αθανασία
μικροδιδασκαλία μπε κουρελή αθανασία
akoureli
 
χορός και μουσική μέσα από τα αγγεία
χορός και μουσική μέσα από τα αγγείαχορός και μουσική μέσα από τα αγγεία
χορός και μουσική μέσα από τα αγγεία
akoureli
 
αντιπολεμικό μουσείο του νέστορα,φώτη,χριστίνα και ολυμπιά
αντιπολεμικό μουσείο του νέστορα,φώτη,χριστίνα και ολυμπιάαντιπολεμικό μουσείο του νέστορα,φώτη,χριστίνα και ολυμπιά
αντιπολεμικό μουσείο του νέστορα,φώτη,χριστίνα και ολυμπιά
akoureli
 
γνωριμία με αλλοδαπούς συμμαθητές μας
γνωριμία με αλλοδαπούς συμμαθητές μαςγνωριμία με αλλοδαπούς συμμαθητές μας
γνωριμία με αλλοδαπούς συμμαθητές μας
akoureli
 
διαθεματικεσ σχολικεσ εργασιεσ 2010
διαθεματικεσ σχολικεσ εργασιεσ 2010διαθεματικεσ σχολικεσ εργασιεσ 2010
διαθεματικεσ σχολικεσ εργασιεσ 2010
akoureli
 
διαθεματικές σχολικές εργασίες 2010
διαθεματικές σχολικές εργασίες 2010διαθεματικές σχολικές εργασίες 2010
διαθεματικές σχολικές εργασίες 2010
akoureli
 
νεοελληνικη γραμματεια εργασια
νεοελληνικη γραμματεια εργασιανεοελληνικη γραμματεια εργασια
νεοελληνικη γραμματεια εργασια
akoureli
 
ατομική εργασία στη δραματική ποίηση
ατομική εργασία στη δραματική ποίησηατομική εργασία στη δραματική ποίηση
ατομική εργασία στη δραματική ποίηση
akoureli
 
έργο μ αλεξάνδρου
έργο μ αλεξάνδρουέργο μ αλεξάνδρου
έργο μ αλεξάνδρου
akoureli
 
αλέξανδρος, κατακτητής 2
αλέξανδρος, κατακτητής 2αλέξανδρος, κατακτητής 2
αλέξανδρος, κατακτητής 2
akoureli
 
αλέξανδρος,κατακτητής 1
αλέξανδρος,κατακτητής 1αλέξανδρος,κατακτητής 1
αλέξανδρος,κατακτητής 1
akoureli
 
νεοελληνική γλώσσα γ΄τάξη, παρουσίαση λεξικών
νεοελληνική γλώσσα γ΄τάξη, παρουσίαση λεξικώννεοελληνική γλώσσα γ΄τάξη, παρουσίαση λεξικών
νεοελληνική γλώσσα γ΄τάξη, παρουσίαση λεξικών
akoureli
 
νεοελληνικη γλωσσα γ΄τάξη, γκράφιτι
νεοελληνικη γλωσσα γ΄τάξη, γκράφιτινεοελληνικη γλωσσα γ΄τάξη, γκράφιτι
νεοελληνικη γλωσσα γ΄τάξη, γκράφιτι
akoureli
 

Mehr von akoureli (20)

"Του νεκρού αδελφού" σενάριο του Α1 (ΓΕΛ ΣΕΡΒΙΩΝ)
"Του νεκρού αδελφού" σενάριο του Α1 (ΓΕΛ ΣΕΡΒΙΩΝ)"Του νεκρού αδελφού" σενάριο του Α1 (ΓΕΛ ΣΕΡΒΙΩΝ)
"Του νεκρού αδελφού" σενάριο του Α1 (ΓΕΛ ΣΕΡΒΙΩΝ)
 
Η εκπαίδευση στα χρόνια της τουρκοκρατίαςστην ευρύτερη περιοχή των Σερβίων
Η  εκπαίδευση στα χρόνια της τουρκοκρατίαςστην ευρύτερη περιοχή των ΣερβίωνΗ  εκπαίδευση στα χρόνια της τουρκοκρατίαςστην ευρύτερη περιοχή των Σερβίων
Η εκπαίδευση στα χρόνια της τουρκοκρατίαςστην ευρύτερη περιοχή των Σερβίων
 
Σχέδιο δράσης ΓΕΛ Σερβίων
Σχέδιο δράσης ΓΕΛ  ΣερβίωνΣχέδιο δράσης ΓΕΛ  Σερβίων
Σχέδιο δράσης ΓΕΛ Σερβίων
 
δρασεισ του γενικου λυκειου σερβιων
δρασεισ του γενικου λυκειου σερβιωνδρασεισ του γενικου λυκειου σερβιων
δρασεισ του γενικου λυκειου σερβιων
 
μικροδιδασκαλία μπε κουρελή αθανασία
μικροδιδασκαλία μπε κουρελή αθανασίαμικροδιδασκαλία μπε κουρελή αθανασία
μικροδιδασκαλία μπε κουρελή αθανασία
 
λαογραφικά παραμύθια του τόπου μας
λαογραφικά παραμύθια του τόπου μαςλαογραφικά παραμύθια του τόπου μας
λαογραφικά παραμύθια του τόπου μας
 
αγγειογραφίες αρχαίου ελληνικού χορού
αγγειογραφίες αρχαίου ελληνικού χορούαγγειογραφίες αρχαίου ελληνικού χορού
αγγειογραφίες αρχαίου ελληνικού χορού
 
αντιπολεμικά μηνύματα
αντιπολεμικά μηνύματααντιπολεμικά μηνύματα
αντιπολεμικά μηνύματα
 
χορός και μουσική μέσα από τα αγγεία
χορός και μουσική μέσα από τα αγγείαχορός και μουσική μέσα από τα αγγεία
χορός και μουσική μέσα από τα αγγεία
 
αντιπολεμικό μουσείο του νέστορα,φώτη,χριστίνα και ολυμπιά
αντιπολεμικό μουσείο του νέστορα,φώτη,χριστίνα και ολυμπιάαντιπολεμικό μουσείο του νέστορα,φώτη,χριστίνα και ολυμπιά
αντιπολεμικό μουσείο του νέστορα,φώτη,χριστίνα και ολυμπιά
 
γνωριμία με αλλοδαπούς συμμαθητές μας
γνωριμία με αλλοδαπούς συμμαθητές μαςγνωριμία με αλλοδαπούς συμμαθητές μας
γνωριμία με αλλοδαπούς συμμαθητές μας
 
διαθεματικεσ σχολικεσ εργασιεσ 2010
διαθεματικεσ σχολικεσ εργασιεσ 2010διαθεματικεσ σχολικεσ εργασιεσ 2010
διαθεματικεσ σχολικεσ εργασιεσ 2010
 
διαθεματικές σχολικές εργασίες 2010
διαθεματικές σχολικές εργασίες 2010διαθεματικές σχολικές εργασίες 2010
διαθεματικές σχολικές εργασίες 2010
 
νεοελληνικη γραμματεια εργασια
νεοελληνικη γραμματεια εργασιανεοελληνικη γραμματεια εργασια
νεοελληνικη γραμματεια εργασια
 
ατομική εργασία στη δραματική ποίηση
ατομική εργασία στη δραματική ποίησηατομική εργασία στη δραματική ποίηση
ατομική εργασία στη δραματική ποίηση
 
έργο μ αλεξάνδρου
έργο μ αλεξάνδρουέργο μ αλεξάνδρου
έργο μ αλεξάνδρου
 
αλέξανδρος, κατακτητής 2
αλέξανδρος, κατακτητής 2αλέξανδρος, κατακτητής 2
αλέξανδρος, κατακτητής 2
 
αλέξανδρος,κατακτητής 1
αλέξανδρος,κατακτητής 1αλέξανδρος,κατακτητής 1
αλέξανδρος,κατακτητής 1
 
νεοελληνική γλώσσα γ΄τάξη, παρουσίαση λεξικών
νεοελληνική γλώσσα γ΄τάξη, παρουσίαση λεξικώννεοελληνική γλώσσα γ΄τάξη, παρουσίαση λεξικών
νεοελληνική γλώσσα γ΄τάξη, παρουσίαση λεξικών
 
νεοελληνικη γλωσσα γ΄τάξη, γκράφιτι
νεοελληνικη γλωσσα γ΄τάξη, γκράφιτινεοελληνικη γλωσσα γ΄τάξη, γκράφιτι
νεοελληνικη γλωσσα γ΄τάξη, γκράφιτι
 

Kürzlich hochgeladen

εργασία εφημερίδας για την διατροφή.pptx
εργασία εφημερίδας για την διατροφή.pptxεργασία εφημερίδας για την διατροφή.pptx
εργασία εφημερίδας για την διατροφή.pptx
Effie Lampropoulou
 

Kürzlich hochgeladen (20)

ΗΡΑΚΛΕΙΟΣ, ΧΑΡΗΣ ΤΑΣΙΟΥΔΗΣ-ΓΙΩΡΓΟΣ ΤΖΑΝΗΣ
ΗΡΑΚΛΕΙΟΣ, ΧΑΡΗΣ ΤΑΣΙΟΥΔΗΣ-ΓΙΩΡΓΟΣ ΤΖΑΝΗΣΗΡΑΚΛΕΙΟΣ, ΧΑΡΗΣ ΤΑΣΙΟΥΔΗΣ-ΓΙΩΡΓΟΣ ΤΖΑΝΗΣ
ΗΡΑΚΛΕΙΟΣ, ΧΑΡΗΣ ΤΑΣΙΟΥΔΗΣ-ΓΙΩΡΓΟΣ ΤΖΑΝΗΣ
 
Παρουσίαση δράσεων στην Τεχνόπολη. 2023-2024
Παρουσίαση δράσεων στην Τεχνόπολη. 2023-2024Παρουσίαση δράσεων στην Τεχνόπολη. 2023-2024
Παρουσίαση δράσεων στην Τεχνόπολη. 2023-2024
 
Η ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ, ΣΤΑΥΡΟΥΛΑ ΜΠΕΚΙΑΡΗ
Η ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ,  ΣΤΑΥΡΟΥΛΑ  ΜΠΕΚΙΑΡΗΗ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ,  ΣΤΑΥΡΟΥΛΑ  ΜΠΕΚΙΑΡΗ
Η ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ, ΣΤΑΥΡΟΥΛΑ ΜΠΕΚΙΑΡΗ
 
Inclusion - Εργασία για τη συμπερίληψη 2ο Γυμνάσιο Αλεξανδρούπολης
Inclusion - Εργασία για τη συμπερίληψη 2ο Γυμνάσιο ΑλεξανδρούποληςInclusion - Εργασία για τη συμπερίληψη 2ο Γυμνάσιο Αλεξανδρούπολης
Inclusion - Εργασία για τη συμπερίληψη 2ο Γυμνάσιο Αλεξανδρούπολης
 
-Διψήφιοι αριθμοί-δεκαδες μονάδες-θέση ψηφίου Α- Β τάξη
-Διψήφιοι  αριθμοί-δεκαδες μονάδες-θέση ψηφίου Α- Β τάξη-Διψήφιοι  αριθμοί-δεκαδες μονάδες-θέση ψηφίου Α- Β τάξη
-Διψήφιοι αριθμοί-δεκαδες μονάδες-θέση ψηφίου Α- Β τάξη
 
ΧΑΝΟΣ ΚΡΟΥΜΟΣ-ΒΑΣΙΛΙΑΣ ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ,ΚΡΙΣΤΙΝΑ ΚΡΑΣΤΕΒΑ
ΧΑΝΟΣ ΚΡΟΥΜΟΣ-ΒΑΣΙΛΙΑΣ ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ,ΚΡΙΣΤΙΝΑ ΚΡΑΣΤΕΒΑΧΑΝΟΣ ΚΡΟΥΜΟΣ-ΒΑΣΙΛΙΑΣ ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ,ΚΡΙΣΤΙΝΑ ΚΡΑΣΤΕΒΑ
ΧΑΝΟΣ ΚΡΟΥΜΟΣ-ΒΑΣΙΛΙΑΣ ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ,ΚΡΙΣΤΙΝΑ ΚΡΑΣΤΕΒΑ
 
Ο εκχριστιανισμός των Σλάβων, Άγγελος Δόσης
Ο εκχριστιανισμός των Σλάβων, Άγγελος ΔόσηςΟ εκχριστιανισμός των Σλάβων, Άγγελος Δόσης
Ο εκχριστιανισμός των Σλάβων, Άγγελος Δόσης
 
Παρουσίαση θεατρικού στην Τεχνόπολη. 2023-2024
Παρουσίαση θεατρικού στην Τεχνόπολη. 2023-2024Παρουσίαση θεατρικού στην Τεχνόπολη. 2023-2024
Παρουσίαση θεατρικού στην Τεχνόπολη. 2023-2024
 
Ναυμαχία της Ναυαρίνου 20 Οκτωβρίου 1827
Ναυμαχία της Ναυαρίνου 20 Οκτωβρίου 1827Ναυμαχία της Ναυαρίνου 20 Οκτωβρίου 1827
Ναυμαχία της Ναυαρίνου 20 Οκτωβρίου 1827
 
εργασία εφημερίδας για την διατροφή.pptx
εργασία εφημερίδας για την διατροφή.pptxεργασία εφημερίδας για την διατροφή.pptx
εργασία εφημερίδας για την διατροφή.pptx
 
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΠΟΛΗ ΤΗΣ ΒΥΖΑΝΤΙΝΗΣ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑΣ, ΔΑΝΑΗ ΠΑΝΟΥ
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΠΟΛΗ ΤΗΣ ΒΥΖΑΝΤΙΝΗΣ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑΣ, ΔΑΝΑΗ ΠΑΝΟΥΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΠΟΛΗ ΤΗΣ ΒΥΖΑΝΤΙΝΗΣ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑΣ, ΔΑΝΑΗ ΠΑΝΟΥ
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΠΟΛΗ ΤΗΣ ΒΥΖΑΝΤΙΝΗΣ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑΣ, ΔΑΝΑΗ ΠΑΝΟΥ
 
Safe Driving - Εργασία για την ασφαλή οδήγηση 2ο Γυμνάσιο Αλεξανδρούπολης
Safe Driving - Εργασία για την ασφαλή οδήγηση 2ο Γυμνάσιο ΑλεξανδρούποληςSafe Driving - Εργασία για την ασφαλή οδήγηση 2ο Γυμνάσιο Αλεξανδρούπολης
Safe Driving - Εργασία για την ασφαλή οδήγηση 2ο Γυμνάσιο Αλεξανδρούπολης
 
ΒΥΖΑΝΤΙΝΗ ΚΟΥΖΙΝΑ ΚΑΙ ΜΟΔΑ, ΕΛΕΑΝΑ ΣΤΑΥΡΟΠΟΥΛΟΥ.pptx
ΒΥΖΑΝΤΙΝΗ ΚΟΥΖΙΝΑ ΚΑΙ ΜΟΔΑ, ΕΛΕΑΝΑ ΣΤΑΥΡΟΠΟΥΛΟΥ.pptxΒΥΖΑΝΤΙΝΗ ΚΟΥΖΙΝΑ ΚΑΙ ΜΟΔΑ, ΕΛΕΑΝΑ ΣΤΑΥΡΟΠΟΥΛΟΥ.pptx
ΒΥΖΑΝΤΙΝΗ ΚΟΥΖΙΝΑ ΚΑΙ ΜΟΔΑ, ΕΛΕΑΝΑ ΣΤΑΥΡΟΠΟΥΛΟΥ.pptx
 
Ρατσισμός, ορισμός, είδη, αίτια , συνέπειες
Ρατσισμός, ορισμός, είδη, αίτια , συνέπειεςΡατσισμός, ορισμός, είδη, αίτια , συνέπειες
Ρατσισμός, ορισμός, είδη, αίτια , συνέπειες
 
Φλωρεντία, ΔΑΝΑΗ ΠΥΡΠΥΡΗ- ΜΑΡΙΑΝΕΛΑ ΣΤΡΟΓΓΥΛΟΥ
Φλωρεντία, ΔΑΝΑΗ ΠΥΡΠΥΡΗ- ΜΑΡΙΑΝΕΛΑ ΣΤΡΟΓΓΥΛΟΥΦλωρεντία, ΔΑΝΑΗ ΠΥΡΠΥΡΗ- ΜΑΡΙΑΝΕΛΑ ΣΤΡΟΓΓΥΛΟΥ
Φλωρεντία, ΔΑΝΑΗ ΠΥΡΠΥΡΗ- ΜΑΡΙΑΝΕΛΑ ΣΤΡΟΓΓΥΛΟΥ
 
Ο ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ ΚΟΛΟΜΒΟΣ ΚΑΙ Η ΑΝΑΚΑΛΥΨΗ ΤΗΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ,ΕΙΡΗΝΗ ΝΤΟΥΣΚΑ-ΠΕΝΥ ΖΑΓΓΟ...
Ο ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ ΚΟΛΟΜΒΟΣ ΚΑΙ Η ΑΝΑΚΑΛΥΨΗ ΤΗΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ,ΕΙΡΗΝΗ ΝΤΟΥΣΚΑ-ΠΕΝΥ ΖΑΓΓΟ...Ο ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ ΚΟΛΟΜΒΟΣ ΚΑΙ Η ΑΝΑΚΑΛΥΨΗ ΤΗΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ,ΕΙΡΗΝΗ ΝΤΟΥΣΚΑ-ΠΕΝΥ ΖΑΓΓΟ...
Ο ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ ΚΟΛΟΜΒΟΣ ΚΑΙ Η ΑΝΑΚΑΛΥΨΗ ΤΗΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ,ΕΙΡΗΝΗ ΝΤΟΥΣΚΑ-ΠΕΝΥ ΖΑΓΓΟ...
 
ΔΙΑΣΗΜΕΣ ΒΥΖΑΝΤΙΝΕΣ ΠΡΙΓΚΙΠΙΣΣΕΣ,ΕΦΗ ΨΑΛΛΙΔΑ
ΔΙΑΣΗΜΕΣ ΒΥΖΑΝΤΙΝΕΣ ΠΡΙΓΚΙΠΙΣΣΕΣ,ΕΦΗ ΨΑΛΛΙΔΑΔΙΑΣΗΜΕΣ ΒΥΖΑΝΤΙΝΕΣ ΠΡΙΓΚΙΠΙΣΣΕΣ,ΕΦΗ ΨΑΛΛΙΔΑ
ΔΙΑΣΗΜΕΣ ΒΥΖΑΝΤΙΝΕΣ ΠΡΙΓΚΙΠΙΣΣΕΣ,ΕΦΗ ΨΑΛΛΙΔΑ
 
Η ΑΔΙΚΕΙΑ ΤΟΥ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ ΑΣΕΠ 2008 ΓΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥΣ
Η ΑΔΙΚΕΙΑ ΤΟΥ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ ΑΣΕΠ 2008 ΓΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥΣΗ ΑΔΙΚΕΙΑ ΤΟΥ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ ΑΣΕΠ 2008 ΓΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥΣ
Η ΑΔΙΚΕΙΑ ΤΟΥ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ ΑΣΕΠ 2008 ΓΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥΣ
 
Μάχη του Πουατιέ,ΧΡΥΣΑΝΘΟΣ ΚΑΙ ΧΡΥΣΑ ΟΠΡΙΝΕΣΚΟΥ
Μάχη του Πουατιέ,ΧΡΥΣΑΝΘΟΣ ΚΑΙ ΧΡΥΣΑ ΟΠΡΙΝΕΣΚΟΥΜάχη του Πουατιέ,ΧΡΥΣΑΝΘΟΣ ΚΑΙ ΧΡΥΣΑ ΟΠΡΙΝΕΣΚΟΥ
Μάχη του Πουατιέ,ΧΡΥΣΑΝΘΟΣ ΚΑΙ ΧΡΥΣΑ ΟΠΡΙΝΕΣΚΟΥ
 
ΠΟΤΕ ΑΝΑΚΑΛΥΦΘΗΚΕ Η ΑΜΕΡΙΚΗ,ΦΙΛΩΝ-ΦΡΑΓΚΟΥ
ΠΟΤΕ ΑΝΑΚΑΛΥΦΘΗΚΕ Η ΑΜΕΡΙΚΗ,ΦΙΛΩΝ-ΦΡΑΓΚΟΥΠΟΤΕ ΑΝΑΚΑΛΥΦΘΗΚΕ Η ΑΜΕΡΙΚΗ,ΦΙΛΩΝ-ΦΡΑΓΚΟΥ
ΠΟΤΕ ΑΝΑΚΑΛΥΦΘΗΚΕ Η ΑΜΕΡΙΚΗ,ΦΙΛΩΝ-ΦΡΑΓΚΟΥ
 

αλέξανδρος,κατακτητής της ανατολής

  • 1. ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ «Αλέξανδρος, ο κατακτητής της Ανατολής» ΔΟΜΗ ΣΕΝΑΡΙΟΥ 1.Ταυτότητα Πρόκειται για ένα σενάριο διδασκαλίας στο μάθημα της ιστορίας της Α΄ Γυμνασίου με τίτλο «Αλέξανδρος, ο κατακτητής της Ανατολής» που δημιουργήθηκε από τη φιλόλογο Κουρελή Αθανασία, καθηγήτρια του Γυμνασίου Σερβίων. Αφορά στη διδασκαλία μιας επιμέρους ενότητας του σχολικού εγχειριδίου ΑΡΧΑΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ, την Ενότητα 3 «ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ, Η ΚΑΤΑΚΤΗΣΗ ΤΗΣ ΑΝΑΤΟΛΗΣ» από το Κεφάλαιο Ζ΄ «Η ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΤΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ»,. Το σενάριο δοκιμάστηκε στην τάξη και η χρονική του διάρκεια ήταν 1 διδακτική ώρα Η διδακτική παρέμβαση υλοποιήθηκε στο εργαστήριο Πληροφορικής, όπου οι μαθητές οικοδόμησαν τη γνώση ομαδοσυνεργατικά μέσω πολυμεσικών εφαρμογών και της χρήσης του Διαδικτύου. Προϋποθέσεις υλοποίησης: Ο/Η καθηγητής/τρια να έχει ήδη διδάξει την ανάπτυξη του κράτους της Μακεδονίας από τον Φίλιππο Β΄, να είναι εξοικειωμένος/ η με το συγκεκριμένο εκπαιδευτικό λογισμικό ώστε να συντάξει τα φύλλα εργασίας των μαθητών, να εξασφαλίσει τη διαθεσιμότητα του εργαστηρίου Πληροφορικής, να έχει προετοιμάσει τους μαθητές για τον τρόπο διδασκαλίας (χρήση λογισμικού, φύλλα εργασίας, ομαδοσυνεργατικός τρόπος εργασίας). Οι μαθητές να έχουν ήδη διδαχθεί την ανάπτυξη του κράτους της Μακεδονίας από τον Φίλιππο Β΄, να εξοικειωθούν για λίγο με το εκπαιδευτικό λογισμικό (3΄-5΄ λεπτά) και να έχουν στοιχειώδεις γνώσεις και δεξιότητες στη χρήση Η/Υ. Πριν αρχίσει η διδακτική ώρα, ο/η καθηγητής/τρια θα πρέπει να έχει εγκαταστήσει στους υπολογιστές το εκπαιδευτικό λογισμικό «ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ» καθώς και το αρχείο ''Αλέξανδρος'', το οποίο περιλαμβάνει τα φύλλα εργασίας των μαθητών. 2. Σύντομη περιγραφή (Περίληψη) Με τη χρήση του εκπαιδευτικού λογισμικού και του διαδικτύου επιδιώκεται να κατανοήσουν οι μαθητές την πορεία του Αλέξανδρου προς Ανατολάς και το συσχετισμό της με την ιστορία (βιογραφία, οργάνωση-εκτέλεση εκστρατείας, επικές συγκρούσεις, δημιουργία ενός τεράστιου κράτους) καθώς και τη λαογραφία (μύθοι, 1
  • 2. θρύλοι). Ακόμη να εκτιμήσουν το ρόλο ηγετικών προσωπικοτήτων στις ιστορικές εξελίξεις. Η επίτευξη των παραπάνω συντελείται με την παράλληλη καλλιέργεια του γραμματισμού με το νέο γραμματισμό και τον κριτικό γραμματισμό, αποφεύγοντας τη μετωπική διδασκαλία και προωθώντας την ομαδοσυνεργατική. 3. Στόχοι-σκεπτικό Η διδακτική παρέμβαση επιδιώκει να καλύψει τη στατικότητα του σχολικού εγχειριδίου, την περιορισμένη πληροφόρηση, την ελλιπή εικονογράφηση και να αισθητοποιήσει (οπτικά-ακουστικά) την προσφερόμενη γνώση, ενισχύοντας την αυτενέργεια και τη συνεργασία των μαθητών (όσο είναι δυνατόν) για μια τόσο σπουδαία ιστορική προσωπικότητα. Η επιλογή του εκπαιδευτικού λογισμικού έγινε από την καθηγήτρια με βάση την ηλικία των παιδιών (13 ετών) και τις περιορισμένες γνώσεις που είχαν για τη χρήση του Η/Υ (βλ. Αναλυτικό Πρόγραμμα για το μάθημα της Πληροφορικής). Α. Γνωστικοί στόχοι: Οι μαθητές/-τριες καλούνται:  Να κατανοήσουν τη σημασία που έπαιξε η ελληνική παιδεία (δάσκαλοι, διδαχές, επιρροή) στη διαμόρφωση της προσωπικότητας του Αλέξανδρου.  Να μάθουν τα σπουδαιότερα πολεμικά γεγονότα που σφράγισαν την εκστρατεία του Μακεδόνα ηγεμόνα.  Να συλλάβουν τη σημασία της ίδρυσης της Αλεξάνδρειας στην Αίγυπτο.  Να κατανοήσουν τι ακριβώς σημαίνει η μυθοποίηση ενός ανθρώπου και γιατί ο Αλέξανδρος μυθοποιείται. Β. Παιδαγωγικοί: Οι μαθητές/-τριες δουλεύοντας σε ομάδες των 2-3 ατόμων καλούνται:  Να εξασκήσουν τη δυνατότητά τους να μαθαίνουν μέσω της διερεύνησης και της συνεργασίας (διερευνητική-ομαδοσυνεργατική διδασκαλία).  Να εξασκηθούν στην παραγωγή γραπτού λόγου.  Να αυξήσουν με τον επιμερισμό της εργασίας και την αλληλεξάρτησή τους το βαθμό αποδοχής του κάθε ατόμου/μέλους από την ομάδα.  Να κοινωνικοποιηθούν και να συμβάλουν στη δημιουργία θετικού κλίματος μέσα στη σχολική τάξη. 2
  • 3. Γ. Με τη χρήση των ΤΠΕ : Οι μαθητές/-τριες καλούνται:  Να αναπτύξουν δεξιότητες διαχείρισης, επεξεργασίας και ταξινόμησης των δεδομένων.  Να καλλιεργήσουν δεξιότητες ψηφιακού γραμματισμού.  Να ασκηθούν στην αξιοποίηση ιστορικών λογισμικών.  Να καλλιεργήσουν δεξιότητες επιλεκτικής εύρεσης ιστορικού υλικού στο διαδίκτυο.  Να ασκηθούν στη συνεργατική παραγωγή λόγου με την αξιοποίηση του επεξεργαστή κειμένου και του ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.  Επιδιώκεται να ενισχυθεί η αποτελεσματικότητα της διδασκαλίας 4. Λεπτομερής παρουσίαση της πρότασης Το πρόβλημα –θέμα που θα διερευνηθεί «Πώς ο Αλέξανδρος έγινε κατακτητής της Ανατολής;» αναμένεται να οδηγήσει στην ανακαλυπτική πορεία οικοδόμησης της νέας γνώσης πάνω σε προϋπάρχουσες. Ο περιορισμός του ρόλου του διδάσκοντος και η έμφαση στη διαδικασία μάθησης με άμεση συμμετοχή των μαθητών, επιβάλλει έναν μαθητοκεντρικό – ενεργητικό τύπο μάθησης, όπου ο μαθητής αναλαμβάνει πρωτοβουλίες και αναπτύσσει δημιουργική σκέψη. Η μελέτη των πηγών εισάγει τους μαθητές στην ιστορική έρευνα και έτσι αντιμετωπίζουν το μάθημα της Ιστορίας με τρόπο διερευνητικό. Μέσω της μελέτης των πηγών οι μαθητές αναπτύσσουν την κριτική τους σκέψη. Αντιλαμβάνονται τις έννοιες του χώρου και χρόνου, της αλλαγής των κοινωνικών - πολιτιστικών δεδομένων, εμπλέκονται σε διαδικασίες μέσω των οποίων ο ιστορικός καταλήγει σε συμπεράσματα, αναπτύσσουν διάλογο και διερευνούν ιστορικά ζητήματα. Η σχέση του σεναρίου με το αναλυτικό πρόγραμμα: Οι στόχοι αυτής της διδακτικής παρέμβασης ανταποκρίνονται πλήρως στο ισχύον πρόγραμμα της διδασκαλίας της Ιστορίας. Υλοποιεί τη σκοποθεσία και στοχοθεσία του ΑΠΣ-ΔΕΠΠΣ (προτεινόμενες μεθοδολογικές προσεγγίσεις: διερεύνηση-ανακάλυψη, επίδειξη με τη χρήση κατάλληλου εποπτικού υλικού, συζήτηση ομάδων, συζήτηση δασκάλου-μαθητή/των, ομαδοσυνεργατικές μορφές διδασκαλίας). Ειδικότερα για τη συγκεκριμένη ενότητα με τις ΤΠΕ καλύπτονται οι 3
  • 4. στόχοι και υλοποιούνται προτεινόμενες δραστηριότητες του ΑΠΣ-ΔΕΠΠΣ όπως: παρατηρούν στο χάρτη την πορεία της εκστρατείας, διαβάζουν ιστορικά και λογοτεχνικά κείμενα που αναφέρονται στη ζωή και το έργο του Μ.Αλεξάνδρου, συζητούν για τις ικανότητές του και άλλα). Οι τεχνολογίες που θα χρησιμοποιηθούν Κατά τη διδασκαλία της ενότητας θα χρησιμοποιηθούν τα εξής:  Λογισμικό: «Μέγας Αλέξανδρος: Το όραμα του παγκόσμιου πολιτισμού, περιοδικό ROM 12 (1999)».  Επεξεργαστής Κειμένου  Φυλλομετρητής (Internet Browser). Συγκεκριμένα από το διαδίκτυο θα χρησιμοποιηθεί η ηλεκτρονική διεύθυνση www.el.wikipedia.org, (Αρχείο:Asia map pastel el.png) και www.greek-language.gr για την ερμηνεία άγνωστων λέξεων ή όρων. Συνδυασμός με άλλα μέσα διδασκαλίας:  Το σχολικό εγχειρίδιο της Α΄ Γυμνασίου («Αρχαία Ιστορία»).  Το φύλλο εργασίας που θα διανεμηθεί στους μαθητές. Αποτελεί οδηγό εργασίας για τους μαθητές. Περιλαμβάνει ασκήσεις - ερωτήσεις προς απάντηση και οδηγίες πλοήγησης στο λογισμικό και στο διαδίκτυο.  Πίνακας Προαπαιτούμενα:  Γνώση του ιστορικού πλαισίου του κράτους της Μακεδονίας του Φιλίππου Β΄.  Προηγούμενη εμπειρία των μαθητών και του διδάσκοντα στη χρήση λογισμικού και στην αναζήτηση στο Ίντερνετ.  Ύπαρξη ηλεκτρονικής διεύθυνσης (e-mail) από τον κάθε μαθητή  Προηγούμενη εμπειρία των μαθητών σε συνεργατική δραστηριότητα.  Ευελιξία στο ωρολόγιο Σχολικό Πρόγραμμα προκειμένου να γίνει κάποια τροποποίηση αν χρειαστεί, έτσι ώστε να διατεθούν συνεχόμενες διδακτικές ώρες. Ειδικότερα: 4
  • 5. Ο διδάσκων θα πρέπει να έχει προετοιμάσει τους μαθητές του σε προηγούμενη διδακτική ώρα για τον τρόπο με τον οποίο θα γίνει η επεξεργασία της ενότητας. Οι μαθητές θα πρέπει να έχουν χωριστεί εκ των προτέρων σε ομάδες δύο ή τριών ατόμων, να έχουν αποκτήσει ηλεκτρονική διεύθυνση και να γνωρίζουν ότι για την επεξεργασία του διδακτικού αντικειμένου θα βασιστούν στο Φύλλο Εργασίας, που θα τους δοθεί από την αρχή της διδακτικής ώρας και το οποίο θα συμπληρώσουν δουλεύοντας συνεργατικά. Επίσης, ο διδάσκων θα πρέπει να έχει ενημερώσει τους μαθητές σχετικά με το περιεχόμενο της Πύλης της γλώσσας και ειδικότερα για τα λεξικά που υπάρχουν σε αυτήν και για τον τρόπο αξιοποίησής τους. Ο διδάσκων θα βρει πληροφοριακό υλικό στο σχετικό σύνδεσμο. Ακόμη ο διδάσκων θα πρέπει να γνωρίζει όσο το δυνατόν καλύτερα τις δυνατότητες και τα εργαλεία των προγραμμάτων που θα χρησιμοποιηθούν στην τάξη, ώστε να μπορεί να βοηθήσει αποτελεσματικά τους μαθητές του, ακόμα και να αλλάξει κάποια δεδομένα, αν παραστεί ανάγκη. Επίσης, θα πρέπει να διευκρινιστεί ότι ο χρόνος που χρειάζεται για να ολοκληρωθεί η συμπλήρωση του φύλλου εργασίας επηρεάζεται από ποικίλους παράγοντες. Γι' αυτό προτείνεται ο διδάσκων, λαμβάνοντας υπόψη του τη φυσιογνωμία του τμήματός του, να επιλέξει τον αριθμό των ασκήσεων αλλά και τις ασκήσεις που τελικά θα δώσει. Τέλος, πριν αρχίσει η διδακτική ώρα, ο διδάσκων θα πρέπει να έχει εγκαταστήσει στους υπολογιστές το εκπαιδευτικό λογισμικό καθώς και το αρχείο ''Αλέξανδρος'', το οποίο περιλαμβάνει τα φύλλα εργασίας των μαθητών. Η μεθοδολογία της διδασκαλίας Αναλυτική περιγραφή επιμέρους βημάτων διδασκαλίας - δραστηριότητες μαθητών 1η διδακτική ώρα: Αφόρμηση: Καλούνται οι μαθητές να φέρουν στη μνήμη τους τις τελευταίες ενέργειες του Φιλίππου για την προετοιμασία της εκστρατείας εναντίον των Περσών και επιμένουμε στις αποφάσεις του συνεδρίου της Κορίνθου. Καταγραφή στον πίνακα. Διδακτική διαδικασία: 5
  • 6. Οι μαθητές χωρίζονται από το διδάσκοντα σε ομάδες 2-3 ατόμων και κάθονται στους υπολογιστές. Ανατίθεται από την ομάδα σε ένα μέλος να κρατάει σημειώσεις για την πορεία της διερεύνησης. Διανέμονται τα φύλλα εργασίας που είναι δύο ειδών. Αποτελούνται από 6 ερωτήσεις από τις οποίες οι 4 είναι κοινές και οι 2 διαφορετικές (βλ. φύλλο εργασίας 1 και φύλλο εργασίας 2). Γίνεται διομαδικός επιμερισμός έργου ( δύο ομάδες θεμάτων). Κάθε ομάδα θα έχει το δικό της φύλλο εργασίας που αναθέτει στις ομάδες να καταγράψουν στοιχεία κατά την περιήγησή τους στο λογισμικό, να μελετήσουν ιστορικές πηγές από το βιβλίο του καθηγητή και να συνθέσουν κείμενο στο οποίο θα διατυπώνουν την άποψη της ομάδας (ή και την προσωπική τους) για την προσωνυμία του Αλέξανδρου «Μέγας». Εδώ θα αναζητήσουν τις έννοιες παιδεία, όραμα, πραγματικότητα ή και οποιαδήποτε άγνωστη λέξη έχουν στα λεξικά της Πύλης της γλώσσας. Κατόπιν αρχίζει η περιήγηση στο λογισμικό σύμφωνα με τις οδηγίες/υποδείξεις των φύλλων εργασίας. Εδώ ο ρόλος του διδάσκοντος είναι καθαρά «υποβοηθητικός», συμβουλευτικός και η παρουσία του στην τάξη «διακριτική». Ο δάσκαλος γίνεται βοηθός και συνεργάτης των μαθητών που δουλεύουν σε ομάδες 2-3 ατόμων μπροστά στον ηλεκτρονικό υπολογιστή, ακολουθώντας τις οδηγίες του φύλλου εργασίας που έχει δημιουργήσει ο καθηγητής. Στόχος τους να απαντήσουν στις ασκήσεις - ερωτήσεις που περιλαμβάνονται σε αυτό. Οι μαθητές διαβάζουν προσεκτικά το φύλλο εργασίας, αρχίζουν την αναζήτηση και καταγράφουν το υλικό τους σε ένα αρχείο επεξεργαστή κειμένου ή στο φύλλο εργασιών που τους έχει διανεμηθεί.. Στην πορεία της εργασίας τους μπορούν να χρησιμοποιήσουν προαιρετικά την Πύλη της Γλώσσας, για να αναζητήσουν την ερμηνεία άγνωστων όρων που εντοπίζουν στα κείμενα Κατά τη διάρκεια της έρευνας, ο καθηγητής ενεργεί διευκολυντικά, δίνει οδηγίες για την πραγματοποίηση της αναζήτησης και ελέγχει αν οι μαθητές αναζητούν το κατάλληλο υλικό. Στο τέλος της 1ης διδακτικής ώρας ο καθηγητής υποδεικνύει στους μαθητές να κρατήσουν το υλικό που κατέγραψαν σε έντυπη και ηλεκτρονική μορφή και να το φέρουν μαζί τους τη 2η διδακτική ώρα στην αίθουσα διδασκαλίας για να το συζητήσουν και να συνοψίσουν. 6
  • 7. 2η διδακτική ώρα: Την επόμενη διδακτική ώρα γίνεται συζήτηση γύρω από τις ερωτήσεις- απαντήσεις των εργασιών και ο καθηγητής/τρια καθοδηγεί, οργανώνει τα συμπεράσματα, καταγράφει στον πίνακα, συνοψίζει. Οι μαθητές κάθε ομάδας παραδίδουν έντυπα (για όσους δεν υπάρχει εξοικείωση με το λογισμικό επεξεργασίας κειμένων Word) και ηλεκτρονικά την εργασία ως συνημμένο μήνυμα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου στη διεύθυνση gymn.ergasia@gmail.com (η ηλεκτρονική διεύθυνση έχει ανοιχθεί από την καθηγήτρια για τις ανάγκες της διδασκαλίας). Ακόμη παρουσιάζουν προφορικά το κείμενο που συνέθεσαν, το οποίο θα αναρτηθεί στον πίνακα εργασιών της τάξης. Ακολουθούν συνοψίσεις για την ολοκλήρωση της ενότητας ώστε να εμπεδωθεί η νέα γνώση. Αξιολόγηση μαθητών Η αξιολόγηση των μαθητών, κατά τη διάρκεια αλλά και μετά την ολοκλήρωση του σχεδίου μαθήματος, έγινε με κριτήριο την επίτευξη των στόχων που τέθηκαν αρχικά. Συνεκτιμήθηκαν οι γραπτές απαντήσεις των ομάδων στο φύλλο εργασίας, η συνεργασία των μελών των ομάδων κατά τη διάρκεια των εργασιών και η συμμετοχή των ομάδων στη συζήτηση. 6. Άλλες εκδοχές Τέλος, με ανάλογη τροποποίηση του σεναρίου θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί για τη διδασκαλία της ενότητας αυτής το εκπαιδευτικό λογισμικό «Περιπλάνηση στο Χωρο–Χρόνο», Υπουργείο Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων και Παιδαγωγικό Ινστιτούτο (στο πλαίσιο του 3ου Κ.Π.Σ./Ε.Π.Ε.Α.Ε.Κ). Το λογισμικό αυτό απευθύνεται σε μαθητές Γυμνασίου και περιλαμβάνει, μεταξύ άλλων, διαδραστικούς χάρτες και χρονοχάρτες για την Ιστορία και των τριών τάξεων του Γυμνασίου. Συνοδεύεται από οδηγό εγκατάστασης και χρήσης καθώς από βιβλίο καθηγητή (με σχέδια μαθημάτων: προαπαιτούμενες γνώσεις, ειδικές παρατηρήσεις κατά δραστηριότητα, στόχοι, σχόλια, προτεινόμενες απαντήσεις) και ηλεκτρονικό τετράδιο μαθητή (με προτεινόμενες δραστηριότητες όπως μέτρηση εδαφικής έκτασης, χρωματισμός χάρτη με τα εργαλεία του διαδραστικού χάρτη). Επέκταση του σεναρίου με δραστηριότητες επέκτασης γνώσεων σε ανοιχτά περιβάλλοντα μάθησης εργασιών 7
  • 8. Οι μαθητές να επισκεφθούν την ιστοσελίδα του υπουργείου Πολιτισμού www.culture.gr, την εγκυκλοπαίδεια www.el.wikipedia.org , την Πύλη της Γλώσσας www.komvos.edu.gr για την αναζήτηση απαντήσεων ή και τη συλλογή εικονιστικού υλικού, χαρτών, οπτικοακουστικού υλικού. 7. Κριτική διδακτικής παρέμβασης Στα πλαίσια της επιμόρφωσης των εκπαιδευτικών στις ΤΠΕ, β΄επίπεδο υλοποιήθηκε η παραπάνω διδακτική παρέμβαση «Αλέξανδρος, ο κατακτητής της Ανατολής» στις 21 Απριλίου 2010 (ημέρα Τετάρτη), κατά την έκτη διδακτική ώρα, στο 1ο τμήμα της Α΄ τάξης του Γυμνασίου Σερβίων Η εμπειρία από την υλοποίηση του παραπάνω σεναρίου οδήγησε στις εξής διαπιστώσεις:  Οι μαθητές ενθουσιάστηκαν από το λογισμικό και εκδήλωσαν επιθυμία να το εξερευνήσουν, κάτι που δεν ήταν εφικτό, γιατί ο σχεδιασμός του μαθήματος κάλυπτε τη μια διδακτική ώρα και τα φύλλα εργασιών σχεδιάστηκαν επιλέγοντας μέρη του λογισμικού που θα εξυπηρετούσαν τους διδακτικούς στόχους της ενότητας.  Ορισμένοι μαθητές που συμμετείχαν ελάχιστα ή καθόλου στο μάθημα έδειξαν μεγαλύτερο ενδιαφέρον και για πρώτη φορά διατύπωσαν δημοσίως τη γνώμη τους.  Με την έναρξη του λογισμικού η μουσική και η ακρόαση του μύθου της γοργόνας δημιούργησε θόρυβο. Δόθηκε οδηγία να χαμηλώσουν τα ηχεία τους.  Στη χρήση του χρονολογίου δυσκολεύτηκαν, όταν επρόκειτο να κατασκευάσουν πίνακα με τις σημαντικότερες μάχες του Αλέξανδρου καθώς και τη χρονολογία διεξαγωγής. Ίσως θα έπρεπε να δοθεί γραπτή οδηγία για τον τρόπο χρήσης του χρονολογίου στα φύλλα εργασίας.  Για τον εντοπισμό των πόλεων με το όνομα «Αλεξάνδρεια» μερικοί μαθητές δυσκολεύτηκαν στη χρήση του μεγεθυντικού φακού και στη μετακίνησή τους σε τμήματα του χάρτη. Υποβοηθητικός ο ρόλος της εκπαιδευτικού εδώ.  Δεν ολοκλήρωσαν όλοι οι μαθητές τις εργασίες τους με αποτέλεσμα τα κείμενα-πηγές και το κείμενο ομαδικής ή προσωπικής άποψης να δοθούν ως γραπτή άσκηση στο σπίτι. 8
  • 9.  Κάποιες ομάδες είχαν δυσκολίες συντονισμού των εργασιών και λειτουργίας της ομάδας. Παρενέβη η εκπαιδευτικός για να διευκολύνει την πορεία της ομάδας. 8. Βιβλιογραφία Βακαλούδη Α. Δ..(2003) «Διδάσκοντας και μαθαίνοντας με τις νέες τεχνολογίες. Θεωρία και Πράξη», Πατάκης, Αθήνα. Διαθεματικό Ενιαίο Πλαίσιο Προγραμμάτων Σπουδών & Αναλυτικά Προγράμματα Σπουδών Υποχρεωτικής Εκπαίδευσης, (2002). τ. Α΄, ΥΠΕΠΘ, ΠΙ. Επιμορφωτικό υλικό για την επιμόρφωση των εκπαιδευτικών στα Κέντρα Στήριξης Επιμόρφωσης (2008) Τεύχος 3: Κλάδος ΠΕ02, Τομέας Επιμόρφωσης & Κατάρτισης, Πάτρα, Απρίλιος. Κατσουλάκος Θ., Κοκκορού- Αλευρά Γ.,Σκουλάτος Β. (2006).Αρχαία Ιστορία, Α΄ Γυμνασίου Ο.Ε.Δ.Β., Αθήνα. Ματσαγγούρας Γ.Η. (1987) «Ομαδοκεντρική διδασκαλία και μάθηση», Επιστήμες της Αγωγής, Γρηγόρης, Αθήνα. Ματσαγγούρας Η. (2003). Στρατηγικές Διδασκαλίας ΙΙ: Η Κριτική Σκέψη στη Διδακτική Πράξη. Αθήνα: Gutenberg. Νημά, Ε., Καψάλης Α. (2002). Σύγχρονη Διδακτική. Θεσσαλονίκη: Εκδόσεις Πανεπιστημίου Μακεδονίας. Οδηγίες για τη διδασκαλία των φιλολογικών μαθημάτων στο Γυμνάσιο (2002-2003). Αθήνα: Ο.Ε.Δ.Β. 9
  • 10. 10