Modul pengajaran dan pembelajaran sains tahun 3 sk (1)
Rph intro (1)
1. SOALAN 3
Gubalkansatu RPH untukmatapelajaran yang anda ajar.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PERDAGANGAN - TINGKATAN 4
Tarikh : 5 Januari 2012
Hari : Khamis
Tingkatan : 4 Bestari
Masa : 11.00-11.35 pagi
Bilangan pelajar : 31 orang
Tahap Pelajar : Aras sederhana
Tajuk : Industri Kecil dan Sederhana
Sub tajuk : 5.1a Maksud IKS
5.1b Ciri-ciri IKS
5.1c Kegiatan IKS
Hasil pembelajaran : Di akhir pembelajaran pelajar dapat:
a) Menerangkan definisi IKS – Aras sederhana
b) Mengenal pasti ciri-ciri IKS - Aras sederhana
c) Mengenal pasti kegiatan IKS - Aras sederhana
Alat Bantu Mengajar : video, slide power point, pen marker, kertas, minyak, bekas
plastik
Strategi : Teori konstruktivisme dan Teori masteri
Pendekatan : Berpusatkan guru danpelajar
Kaedah : Penerangan, soaljawab, perbincangan.
Penerapan Nilai :Patuharahan guru, hormat-menghormati, yakin, kerjasama,
menepatimasa.
KBKK : Menghubungkait, menjana idea,
mengenalpasti, mengimbaskembali, membuatrumusan.
3. Langkah/Masa Isi Kandungan/ AktivitiPengajarandanPembelajaran
Kemahiran
Aktiviti Guru AktivitiPelajar
Set induksi Permulaan Guru memberisalamdanmembacadoa. Pelajarmenjawabsala
Pelajarmembetulkank
(4 minit) lebihselesauntukbelaj
Guru memberiarahan agar pelajarbersedia. Pelajarmemberiulasa
ditayangkandenganta
Guru menayangkan video danpelajardimintamemberipendapatberkaitan video
tersebutdengantajuk yang akandipelajari.
4. Langkah 1 DefinisiIndustri Denganbantuanslide powerpoint, guru menerangkandefinisi IKS sertaciri IKS Pelajarmemberiperha
(10 minit) Kecil kepadapelajar.
danSederhana Guru menyoalpelajarberkaitanpemahamanpelajarberkaitandefinisi IKS sertaciri
(IKS) IKS. Pelajarmemberireaks
Ciri IKS Guru memberipenjelasanberkaitanpeneranganpelajar. diajukanoleh guru.
Pelajarmendegarpenj
5. Langkah 2 Kegiatan IKS Guru Pelajarmendengarara
(11 minit) memberiarahankepadapelajarmembentukkumpulanbagimempelajaritajukseterus
nya. Pelajarberbincangme
Guru guru.
mengedarkankertaskepadasetiapkumpulanuntukberbincangmengenaitajukkegiat
an IKS. Pelajarmenulisjawapa
Guru memintapelajarmenulis di papanputihberkaitankegiatan IKS. memintapelajarberbu
Pelajarmengenalpasti
berdasarkangambaran
Guru memintapelajarmengenalpastikegiatan IKS berdasarkanbaranag yang
dibawasertagambaransituasi.
6. Langkah 3 Penilaian Guru mengedarkansoalankuizkepadasetiapkumpulan. Pelajarberbincangjaw
(6 minit) guru.
Pelajarmenandajawap
Guru menayangkanjawapan yang betul.
7. Penutup Kesimpulan Guru membuatrumusanpelajaran. Pelajarmendengarrum
(4 minit) Guru memintapelajarturutmembuatrumusanpelajaran. Pelajarturutmembuat
Guru memintapelajarmembuattugasandalambukuteks. Pelajarmencatattugas
8. SOALAN 4
GubalkansatuJadualPenentuanKandungan yang memperincifaktadanprosedur yang terkandungdalam unit ini.
JadualPenentuan Isi KandunganPelajar
Unit PengetahuandanKefahaman Aplikasi Ana
Konsep/Ist Teori/Polisi Kaedah/K Fakta lisis
ilah emahiran
Keperlua Keperlu Hieraki Maslow Pener Keperluanasasmerupakansebahagiandaripada Mengaitkankeperluanmanusi x
nManusia an yang angan keperluanfisiologimanusiasepertimakanan, adengankehidupanpelajar.
Keperlu terdiridaripadake Soalja pakaian, dantempattinggal.
anfisiol perluanfisiologi, wab
ogi sosialdanrohani. Perbi Manakalakeperluanlainmeliputiperubatan,
Keperlu ncang pendidikan, bekalan air, elektrik,
ansosial an kenderaanmewahdansebagainya.
.
Keperlu
anrohan
i.