Ο ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ ΚΟΛΟΜΒΟΣ ΚΑΙ Η ΑΝΑΚΑΛΥΨΗ ΤΗΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ,ΕΙΡΗΝΗ ΝΤΟΥΣΚΑ-ΠΕΝΥ ΖΑΓΓΟ...
ΔΕΗΣΙΣ, Κ.Π.ΚΑΒΑΦΗ (ΣΕΝΑΡΙΟ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ)
1. 1
ΣΕΝΑΡΙΟ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ
ΜΑΘΗΜΑ: ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ
Δέησις, Κ.Π. Καβάφης
Η θάλασσαστα βάθη της πήρ’έναν ναύτη.—
Η μάνα του, ανήξερη, πηαίνει κι ανάφτει
στην Παναγίαμπροστά ένα υψηλόκερί
για να επιστρέψει γρήγορα και νάν’καλοί καιροί —
και όλο προς τον άνεμοστήνει τ’ αυτί.
Aλλά ενώ προσεύχεται και δέεται αυτή,
η εικών ακούει, σοβαρή και λυπημένη,
ξεύρονταςπως δεν θάλθει πια ο υιός που περιμένει.
Ταυτότητα σεναρίου
Τίτλος: Η «Δέησις» ως αφόρμησηγια γνωριμία με το έργο του
Κ.Π. Καβάφη.
Δημιουργός : Μπουρτζάκη Αγγέλα
Διδακτικό αντικείμενο: Νεοελληνική Λογοτεχνία
Θεματική ενότητα: Θρησκευτική ζωή
Τάξη: Α΄ Γυμνασίου.
Δύναμη τάξης: 20 μαθητές
Ομάδες που θα δημιουργηθούν: 4 ομάδες των 5 ατόμων
Χρονική διάρκεια: 4 διδακτικές ώρες
Προϋποθέσεις υλοποίησης:
Ευελιξία στο ωρολόγιο πρόγραμμα.
Εξοικείωση καθηγητή και μαθητών με την
ομαδοσυνεργατικήμέθοδοδιδασκαλίας και με τη χρήση των
βασικών εργαλείων των Τ.Π.Ε. Πολύ βοηθητική η παρουσία
του καθηγητήτης Πληροφορικής στη Β΄φάση του σεναρίου.
Εργαλεία/μέσα διδασκαλίας (έντυπα και ηλεκτρονικά):
2. 2
Σχολικό εγχειρίδιο: Κείμενα Νεοελληνικής Λογοτεχνίας
Α΄ Γυμνασίου
Φωτοτυπίες των Φύλλων Εργασίας
Βιντεοπροβολέας
Εργαστήριο Πληροφορικής με σύνδεση στο διαδίκτυο
USB για τη μεταφορά υλικούαπότον έναν υπολογιστή στον
άλλο
Φυλλομετρητής
Λογισμικό Επεξεργασίας Κειμένου (Word)
Λογισμικό δημιουργίας Παρουσιάσεων(Power Point)
Διαδίκτυο-Ιστοσελίδες:
1. http://www.snhell.gr
2. http://www.kavafis.gr
3. http://cavafis.compupress.gr
4. http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9A%CF%89%CE%BD%CF%83%CF
%84%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AF%CE%BD%CE%BF%CF%82
_%CE%9A%CE%B1%CE%B2%CE%AC%CF%86%CE%B7%CF%82
5. http://www.lsa.umich.edu/kelsey/galleries/Exhibits/cavafy/cavafy'slife
1.html
6. http://www.youtube.com/watch?feature=endscreen&v=N0W
7. http://www.e-alexandria.gr/parath.asp?ID=45
8. http://www.youtube.com/watch?v=65IansIuQ1M
Σύντομη περιγραφή
Το συγκεκριμένο διδακτικό σενάριο απευθύνεται στους
μαθητές της Α΄ τάξης Γυμνασίου, οι οποίοι επιχειρούν να
προσεγγίσουν τον ποιητή Κ.Π.Καβάφη και το έργο του μέσα
απόμια διερευνητική-ανακαλυπτική διαδικασία, στα πλαίσια
της ομαδοσυνεργατικήςμεθόδου,αξιοποιώντας τις Τεχνολογίες
της Πληροφορίας και της Επικοινωνίας.
Στόχοι – Σκεπτικό
Η συγκεκριμένη πρόταση διδασκαλίας ευνοεί την ενεργητική
εμπλοκή των μαθητών στη μαθησιακή διαδικασία και στη
διαμόρφωση συνεργατικού περιβάλλοντος, στοιχεία που
ανατρέπουν τις παραδοσιακές σχέσεις μεταξύ δασκάλου και
μαθητή μετασχηματίζοντας το ρόλο του δασκάλου από κύριο
καθοδηγητή σε σύμβουλο, συντονιστή και συνεργάτη της
3. 3
μαθησιακής εμπειρίας. Οι μαθητές, αξιοποιώντας τις
δυνατότητες των Τ.Π.Ε. συνεργάζονται, επικοινωνούν και
ανταλλάσσουν απόψεις. Η συνεργατική – βιωματική
προσέγγιση υλοποιείται μέσα από την εργασία σε ομάδες και
την ανάληψη ρόλων από τους μαθητές, γεγονός που δίνει
προσωπικό νόημα στην αναζήτηση της γνώσης.
Το σενάριο αυτό ακολουθεί το ισχύον «Ενιαίο Πλαίσιο
ΠρογράμματοςΣπουδών για τη Λογοτεχνία» και επιδιώκει να
υπηρετήσει τους παρακάτω στόχους:
Α. Γνωστικοί στόχοι:
Προσδοκάται οι μαθητές :
Να γνωρίσουν τον ποιητή Κ. Π. Καβάφη και το έργο του.
Να αξιοποιήσουν συγκεκριμένα εξωκειμενικά στοιχεία
π.χ. χειρόγραφα, αυτοβιογραφικά σημειώματα, εικόνες,
ηχητικά δεδομένα, με στόχο την απόκτηση μιας πιο
ολοκληρωμένης επαφής με τον ποιητή και το έργο του.
Να προσεγγίσουν συναισθηματικά το ποίημα «Δέησις»
και να νιώσουν αισθητική απόλαυση με τη συμβολή
διαφορετικών αναπαραστατικών μορφών.
Να κινητοποιήσουν τη σκέψη και τη φαντασία τους.
Να συνθέσουν την εμπειρία της ενεργητικής συμμετοχής
σε ένα γραπτό κείμενο ενταγμένο σε συγκεκριμένο
επικοινωνιακό πλαίσιο (ανάρτηση στο ιστολόγιο του
σχολείου).
Να δείξουν ενεργητικό ενδιαφέρον για τη λογοτεχνία.
Β. Παιδαγωγικοί στόχοι:
Αναμένεται οι μαθητές:
Να έρθουν σε επαφή με μια μορφή διδασκαλίας έξω από
το παραδοσιακό δασκαλοκεντρικό μοντέλο.
Να οικοδομήσουν τη γνώση αναλαμβάνοντας κεντρικό
και ενεργητικό ρόλο στη μαθησιακή διαδικασία.
Να αναπτύξουνδεξιότητες συνεργατικής μάθησης καινα
εκτιμήσουν την αποτελεσματικότητά της.
4. 4
Να εξοικειωθούν με την αναζήτηση και την επιλογή
συγκεκριμένωνπληροφοριών μέσα από το πλούσιο υλικό
του διαδικτύου.
Να δημιουργήσουν κείμενο ενταγμένο μέσα σε
συγκεκριμένο επικοινωνιακό πλαίσιο (ανάρτηση στο
ιστολόγιο του σχολείου).
Να μάθουν να παράγουν προσχεδιασμένο προφορικό
λόγο και να υποστηρίζουν τις απόψεις τους με
επιχειρήματα.
Να καλλιεργήσουν κριτική και δημιουργική σκέψη.
Γ. Τεχνολογικοί στόχοι:
Αναμένεται οι μαθητές:
Να εξοικειωθούν με τη χρήση του διαδικτύου ως
περιβάλλοντος μάθησης.
Να αναπτύξουν δεξιότητες κριτικής αναζήτησης,
επιλογήςκαι αξιοποίησης των κατάλληλων πληροφοριών
μέσα από το διαδίκτυο.
Να ασκηθούν στη συνεργατική παραγωγή λόγου με την
αξιοποίηση του Επεξεργαστή Κειμένου (Word) και του
λογισμικού δημιουργίας παρουσιάσεων (Power Point).
Να εξοικειωθούν με την αξιοποίηση των πολυμέσων για
την προσέγγιση ενός λογοτεχνικού κειμένου και τη
δημιουργία αισθητικής απόλαυσης.
Λεπτομερής παρουσίαση
Α΄ φ ά σ η (1 διδακτική ώρα στη σχολική τάξη)
Προβολή Παρουσίασης, καθορισμός θέματος, χωρισμός σε
ομάδες
Μέσα στη σχολική τάξη και με βάση την παιδαγωγική αρχή
της αφόρμησης παρουσιάζονται από τη διδάσκουσα σε μια
ολιγόλεπτη εισήγηση, με τη χρήση λογισμικού Παρουσίασης
και βιντεοπροβολέα, συνοπτικά στοιχεία αναφορικά με τη ζωή
και το έργο του Κ. Π. Καβάφη, καθώς και το ποίημα «Δέησις».
5. 5
Οι αφαιρετικέςαυτέςαναφορές στοχεύουν στη διέγερση του
ενδιαφέροντοςτων μαθητώνκαι στην απόκτηση γνώσεων που
είναι απαραίτητες για την ενασχόλησή τους –στο επόμενο
στάδιο- με τα συγκεκριμένα ερωτήματα των ΦύλλωνΕργασίας,
χωρίς να δίνουν «έτοιμες» απαντήσεις στους μαθητές.
Ακολουθεί η ανάγνωση από τη διδάσκουσα του ποιήματος
«Δέησις» μέσα από το σχολικό εγχειρίδιο, η γλωσσική
εξομάλυνση των άγνωστων λέξεων, η απόδοση του
περιεχομένου του από τους μαθητές, η διερεύνηση της δομής
του, η προσπάθεια έυρεσης της βασικής ιδέας και των
θεματικών του κέντρων και η επεξεργασία των εκφραστικών
του μέσων.
Στη συνέχεια η διδάσκουσα χωρίζει τους μαθητές σε
τέσσερις (4) ομάδες των πέντε (5) ατόμων, με στόχο την
αποτελεσματική συνεργασία τους για την πραγματοποίηση
των εργασιών που πρόκειται να τους ανατεθούν κατά τις
επόμενες τρεις (3) διδακτικές ώρες στο Εργαστήριο
Πληροφορικής. Κριτήρια για τη συγκρότηση των ομάδων είναι
η ευχέρεια τουλάχιστον ενός μαθητή κάθε ομάδας στη χρήση
των Τ.Π.Ε. και η ανομοιογένεια ως προς τις μαθησιακές
επιδόσεις των μελών κάθε ομάδας. Οι μαθητές αναλαμβάνουν
συγκεκριμένουςρόλουςστα πλαίσια της ομάδας τους (χειριστή
του ηλεκτρονικού υπολογιστή, αναγνώστη, γραμματέα,
συνονιστή, συνδέσμου με τις άλλες ομάδες), ενώ κατά τη
διάρκεια τηςόληςδιαδικασίας αλληλεπιδρούν, ανταλλάσσουν
απόψειςκαι γενικάεπικοινωνούν. Ο χωρισμός των μαθητώνσε
ομάδες σε αυτό το στάδιο κρίνεται απαραίτητος ώστε, με την
είσοδό τους στο Εργαστήριο Πληροφορικής την επόμενη
διδακτικήώρα, να πάρουν αμέσως τη θέση τους μπροστά στους
υπολογιστές και να αποφευχθεί η απώλεια χρόνου.
Τέλος, οι μαθητέςενημερώνονται συνοπτικά για τα επόμενα
στάδια της εργασίας τους στο Εργαστήριο Πληροφορικής.
Β΄ φ ά σ η (3 διδακτικές ώρες στο Εργαστήριο
Πληροφορικής)
6. 6
Οι μαθητές, αφού έχουν χωριστεί σε ομάδες από την
προηγούμενη διδακτική ώρα, πηγαίνουν στο Εργαστήριο
Πληροφορικής, παίρνοντας μαζί τους το βιβλίο των
ΝεοελληνικώνΚειμένων της Α΄ Γυμνασίου και τα τετράδια με
τις σημειώσεις τους για το συγκεκριμένο μάθημα. Η κάθε
ομάδα τοποθετείται σε έναν υπολογιστή και παίρνει σε έντυπη
μορφή τα Φύλλα Εργασίας που της αντιστοιχούν, τα οποία
βρίσκονται αναρτημένα και σε ηλεκτρονική μορφή σε
κοινόχρηστο φάκελο στην Επιφάνεια Εργασίας των
υπολογιστών. Το ίδιο ισχύει και για το Αρχείο Παρουσίασης
που προβλήθηκε στους μαθητές κατά την προηγούμενη
διδακτικήώρα, για την περίπτωση που θελήσουν να αντλήσουν
στοιχεία από αυτό. Οι μαθητές πλοηγούνται στο αρχείο Κ. Π.
Καβάφη του Σπουδαστηρίου Νέου Ελληνισμού, στον επίσημο
δικτυακό τόπο του Κ. Π. Καβάφη και σε άλλους σχετικούς
δικτυακούςτόπουςκαι αναλαμβάνουνμε την καθοδήγηση της
διδάσκουσας συγκεκριμένες εργασίες σε Φύλλα Εργασίας. Σε
κάθε ΦύλλοΕργασίαςυπάρχουν υπερσύνδεσμοι, που οδηγούν
σε διευθύνσεις στο διαδίκτυο, από όπου οι μαθητές θα
αντλήσουν το υλικό για τις απαντήσεις τους. Σημειωτέον ότι
ότι η καθηγήτριαέχει εγκαταστήσει φίλτρο καθαρισμού, ώστε
η περιήγηση στο διαδίκτυο να είναι ασφαλής, χωρίς την
εμφάνιση πρόσθετων σχολίων.
1η διδακτική ώρα
Ομάδα Α΄- 1ο Φύλλο Εργασίας
Οι μαθητές της Α΄ Ομάδας καλούνται να μελετήσουν τη
βιογραφία του ποιητή και να συντάξουν στον Επεξεργαστή
Κειμένου ένα δικό τους βιογραφικό σημείωμα για τον Κ. Π.
Καβάφη, εμπλουτισμένο με εικόνες και φωτογραφίες και με
μορφοποίηση κειμένου δικής τους επιλογής.
Ομάδα Β΄- 1ο Φύλλο Εργασίας
Οι μαθητέςτης Β΄Ομάδας καλούνται, αφού μελετήσουν την
εργογραφία του Κ.Π.Καβάφη,να σχεδιάσουν στον Επεξεργαστή
Κειμένου έναν πίνακαγια την κατάταξητων ποιημάτων του σε
7. 7
κατηγορίες με κριτήρια την έκδοση και το περιεχόμενό τους
και να καταγράψουν τα βασικά γνωρίσματα της κάθε
κατηγορίας.Στη συνέχεια τους ζητείται να εξετάσουν σε ποια
απότις κατηγορίεςαυτές συγκαταλέγεται το ποίημα «Δέησις»
και να δικαιολογήσουν την επιλογή τους. Τέλος, καλούνται να
δημιουργήσουν ένα συννεφόλεξο του ποιήματος.
Ομάδα Γ΄-1ο Φύλλο Εργασίας
Οι μαθητές της Γ΄ Ομάδας καλούνται να αντιγράψουν το
ποίημα“Δέησις”, να ακούσουν την απαγγελία του από τον Μ.
Σουλιώτη και τη μελοποίησή του από τη Λένα Πλάτωνος σε
ερμηνεία του Γιάννη Παλαμήδα και να καταγράψουν -
αιτολογώντας- την προτίμησή τους ανάμεσα στις τρεις αυτές
“εκδοχές”. Στη συνέχεια τους ζητείται να μεταγράψουν το
ποίημα σε αφηγηματικό κείμενο στον Επεξεργαστή Κειμένου
επιχειρώντας ερμηνευτική προσέγγισή του.
Ομάδα Δ΄- 1ο Φύλλο Εργασίας
Οι μαθητές της Δ΄ ομάδας καλούνται, αφού μελετήσουν τα
βασικά χαρακτηριστικά της καβαφικής ποίησης (στιχουργική,
γλώσσα, εκφραστικά μέσα, ιδέες), να τα καταγράψουν σε ένα
δικό τους έγγραφο στον Επεξεργαστή Κειμένου και στη
συνέχεια να τα αναγνωρίσουν στο συγκεκριμένο ποίημα.
2η διδακτική ώρα
Τα ευρήματατων μαθητών από τη διερευνητική εργασία τους
κατά την προηγούμενηδιδακτική ώρα αποτελούν τη βάση για
προσχεδιασμένο προφορικό λόγο που αναπτύσσουν όλες οι
ομάδες. Κάθε ομάδα παρουσιάζει τα αποτελέσματα της δικής
της έρευναςστην ολομέλεια της τάξης αλλά και τα σημεία που
τη δυσκόλεψαν ή την προβλημάτισαν, ενώ όλοι οι μαθητές
ανταλλάσσουν απόψεις και αλληλοσυμπληρώνουν
πληροφορίες και γνώση (αλληλοδιδακτική των ομάδων).
3η διδακτική ώρα
8. 8
Όλες οι ομάδες συμπληρώνουν ένα κοινό Φύλλο Εργασίας,
όπου καλούνται συνεργατικά να συνθέσουν το παραγόμενο
υλικό τους σε ένα Αρχείο Παρουσίασης (Ρower Ρoint) και να
διανθίσουν την παρουσίασή τους με πολυμεσικό υλικό
εικόνων, ήχου και βίντεο, που θα βρουν στη διερευνητική
εργασία όλων των ομάδων. Την εργασία αυτή πρόκειται να
παρουσιάσουν σε εκδήλωση του σχολείου και να την
αναρτήσουν στην ιστοσελίδα του Γυμνασίου.
ΦΥΛΛΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ
2η διδακτική ώρα
1ο Φύλλο Εργασίας – Ομάδα Α΄
Ονοματεπώνυμομαθητών: ................................................................
................................................................
................................................................
................................................................
................................................................
1)Πλοηγηθείτε στους παρακάτω δικτυακούς τόπους και
μελετήστε τη βιογραφία του Κ. Π. Καβάφη:
1. http://www.snhell.gr
2. http://www.kavafis.gr
3. http://cavafis.compupress.gr
4. http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9A%CF%89%CE%BD%CF%83%CF
%84%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AF%CE%BD%CE%BF%CF%82
_%CE%9A%CE%B1%CE%B2%CE%AC%CF%86%CE%B7%CF%82
2)Επισκεφτείτε και τις πιο κάτω ιστοσελίδες και μέσα από το
πλούσιουλικότους μάθετε κι άλλα ενδιαφέροντα στοιχεία για
τον ποιητή:
1. http://www.Kavafis.gr/archive/pictures/list.asp
2. http://www.lsa.umich.edu/kelsey/galleries/Exhibits/cavafy/cavafy'slife
1.html
3. http://cavafis.compupress.gr/index5.htm
9. 9
4. http://www.youtube.com/watch?feature=endscreen&v=N0WbO6ketU
Q
3)Με τη βοήθεια του υλικού που εντοπίσατε να συντάξετε στον
Επεξεργαστή Κειμένου ένα δικό σας βιογραφικό σημείωμα
για τον Κ. Π. Καβάφη, διανθισμένο με φωτογραφίες και
εικόνες και μορφοποιημένο με τον τρόπο που εσείς θέλετε.
1ο Φύλλο εργασίας - Ομάδα Β΄
Ονοματεπώνυμομαθητών: ................................................................
................................................................
................................................................
................................................................
................................................................
1)Πλοηγηθείτε στους παρακάτω δικτυακούς τόπους και
μελετήστε την εργογραφία του Κ. Π. Καβάφη:
http://www.snhell.gr
http://www.kavafis.gr/
http://cavafis.compupress.gr
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9A%CF%89%CE%BD%C
F%83%CF%84%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AF%CE%B
D%CE%BF%CF%82_%CE%9A%CE%B1%CE%B2%CE%AC
%CF%86%CE%B7%CF%82
2)Αφού εντοπίσετε στις παραπάνω ιστοσελίδες τις κατηγορίες
στις οποίες διακρίνονται τα ποιήματα του Κ. Π. Καβάφη α) με
βάση την έκδοσή τους και β) με βάση το περιεχόμενό τους,
να παρουσιάσετε τις κατηγορίες αυτές και τα βασικά τους
γνωρίσματα σε έναν πίνακα που θα σχεδιάσετε σε ένα δικό
σας έγγραφο στον Επεξεργαστή Κειμένου.
3)Σε ποια κατηγορίαπιστεύετε ότι ανήκει τοποίημα «Δέησις»;
Τεκμηριώστε σύντομα την άποψή σας και ενσωματώστε την
στο έγγραφο που δημιουργήσατε.
10. 10
1ο Φύλλο εργασίας - Ομάδα Γ΄
Ονοματεπώνυμομαθητών: ................................................................
................................................................
................................................................
................................................................
................................................................
1)Εντοπίστε στο δικτυακό τόπο του Σπουδαστηρίου Νέου
Ελληνισμού (http://www.snhell.gr/anthology/writers.asp) το ποίημα
του Κ.Π. Καβάφη «Δέησις», αντιγράψτε το και επικολλήστε το
σε έγγραφο του Επεξεργαστή Κειμένου στην Επιφάνεια
Εργασίας του υπολογιστή σας.
2)Πλοηγηθείτε στην ηλεκτρονική διεύθυνση
http://www.snhell.gr/lections/readings/souliotis_73.mp3, όπου θα
ακούσετε την απαγγελία του ποιήματος από τον Μ. Σουλιώτη.
3)Χρωματίστε πάνω στο ποίημα που έχετε αντιγράψει στον
υπολογιστή τις λέξεις ή φράσεις που σας συγκίνησαν
περισσότερο κατά την απαγγελία.
4)Επισκεφτείτε την ηλεκτρονική διεύθυνση
http://www.youtube.com/watch?v=65IansIuQ1M και ακούστε το ποίημα
μελοποιημένο σε μουσική της Λένας Πλάτωνος και ερμηνεία
του Γιάννη Παλαμήδα.
5)Ποια από τις τρεις «εκδοχές» σάς άρεσε περισσότερο και
γιατί; Διατυπώστε σύντομα την άποψή σας στο έγγραφο που
έχετε δημιουργήσει στον υπολογιστή σας.
6)Στο ίδιο έγγραφοπροσπαθήστε να μεταγράψτε το ποίημα σε
αφηγηματικόκείμενο, επιχειρώντας ερμηνευτικήπροσέγγισή
του.
1ο Φύλλο εργασίας - Ομάδα Δ΄
12. 12
εργασία όλων των ομάδων.
3)Αναρτήστε την Παρουσίασή σας στο ιστολόγιο του σχολείου.
4)Ανατρέξτε στο δικτυακό τόπο http://www.wordle.net/create και
δημιουργήστε ένα συννεφόλεξο του ποιήματος “Δέησις”.
Πειραματιστείτε με το είδος της γραμματοσειράς, το χρώμα και
τη διάταξη του συννεφόλεξου και αναρτήστε το και αυτό στο
ιστολόγιο του σχολείου.
5)Προετοιμαστείτε, ώστε να παρουσιάσετε τα αποτελέσματα
της όληςεργασίαςσαςμε τον καλύτεροτρόπο σε εκδήλωσητου
σχολείου.
Αξιολόγηση
Στη β΄ φάση του σεναρίου, μετά την παρουσίασητων εργασιών
των ομάδων, διδάσκουσα και μαθητές καλούνται να
αξιολογήσουν την συλλογική διδακτική προσπάθεια. Οι
επισημάνσεις, οι διορθώσεις και η αξιολόγηση των
προσπαθειών γίνεται ως προς:
Την επίτευξη των στόχων, όπως αυτοί τέθηκαν αρχικά.
Τον τρόπο λειτουργίας της ομάδας σε σχέση με τις άλλες
ομάδες, μέσα σε συνεργατικά πλαίσια.
Τη συμβολή κάθε μέλους στην επίτευξη των στόχων της
ομάδας.
Την ατομική αλλά και τη συνολική σχετική βελτίωση που
παρουσιάστηκε.
Η διδάσκουσα επισημαίνει στους μαθητές τις αδυναμίες ή
παραλείψεις τουςκαι τους ενθαρρύνει-κατευθύνειπρος τέτοιου
είδους ομαδοσυνεργατικές μαθησιακές πρακτικές.
Δυνατότητα τροποποίησης-επέκτασης
Το συγκεκριμένοσενάριομπορεί να επεκταθεί σε διαθεματική
συνθετική εργασία και να πάρει τη μορφή project, με
προεκτάσεις στην κατεύθυνση της ιδιαιτερότηητας της ζωής
των ναυτικών και της χριστιανικής λατρείας προς το πρόσωπο
13. 13
της Παναγίας. Σε αυτήν την περίπτωση θα συνεργαστούν με
τον Φιλόλογο οι καθηγητές των Θρησκευτικών, του Σχολικού
και Επαγγελματικού Προσανατολισμού και της Πληροφορικής.
Το σενάριο μπορεί, επίσης, με μικρές τροποποιήσεις, να
εφαρμοστεί σε όλες τις τάξεις του Γυμνασίου.