1. RANCANGAN PENGAJARAN ANATOMI DAN FISIOLOGI
(QSU 3033)
TOPIK PEMBELAJARAN – SISTEM KONDUKSI JANTUNG
AHLI KUMPULAN
BIL NAMA NO MATRIK
1. MOHAMMAD ADHWA AIMAN BIN MOHD NOOR D20121059144
2. MUHAMMAD AIMAN BIN ABDULLAH D20121059172
3. AHMAD NURZHARIFF BIN AZIZ D20121058948
4. MOHD MALIK RIDZUAN BIN MOHD KASTURI D20121059135
PENSYARAH :NURUL UYUN BT ABD AZIZ
2. Mata Pelajaran : AnatomidanFisiologi
Kelas : Kumpulan B
Tarikh : 30 November 2012
Masa : 0830 - 0900
Bilanganpelajar : 30 orang
Bidangpelajaran : SistemKonduksiJantung
Objektifpembelajaran : Mengetahuibagaimanadegupanjantungbermuladanberterusan
Hasilpembelajaran : Di akhirsesipembelajaranini, pelajardapat:
1. Kognitif
a. Menjelaskanbagaimanadegupanjantungbermula
b. Menjelaskanbagaimanadegupanjantungberterusan
c. Menyatakankomponendalamjantung yang terlibatsemasajantungberdegup
2. Psikomotor
a. Mengetahuiperanansetiapkomponendalamjantung yang terlibatsemasajantungberdegup
3. Afektif
a. Menunjukkan kesungguhan dalam melakukan aktiviti
b. Menjalinkan kerjasama antara ahli kumpulan
3. Konsep :
SistemKonduksiJantung
a. Bermuladengan SA node
b. Menyebabkanberlakunyapengepamandarahkeparu-parudanseluruhbahagianbadan
c. Berlakusecaraberterusan
Peralatan :
a. Nota di slaid PowerPoint
b. Belon
Langkahberjaga-jaga :
Elakkanmeletupkanbelonberdekatandengantelingarakankeranadikhuatiriakanmenyebabkanmasalahpendengaran
Pengetahuansediaada :
Pelajartelahmempelajarifasadegupanjantung
4. Fasa/Masa Aktiviti FokusPembelajaran Maklumat P&P Catatan
Set Induksi Soalan latihan kepada Supaya pelajar mendapat Pelajar menjawab latihan yang telah diberikan -Belon
para pelajar gambaran kasar mengenai oleh guru.
Pelajar diberikan belon topik yang akan dipelajari
dan diberi masa untuk
meniup belon tersebut X
Belon yang ditiup akan oooooooo
digunakan pada sesi oooooooo X =Guru
aktiviti kefahaman o =Pelajar
Pengenalan Pelajar menonton Penerangan mengenai Guru -Nota slaid PowerPoint
tayangan video yang sistem konduksi jantung menerangkankepadapelajarlebihlanjutsecarateo
disediakan oleh guru rimengenaikonduksijantungmenggunakanslaid
Guru akan PowerPoint
menerangkan secara
lanjut mengenai sistem
konduksi jantung
Perkembangan Aktiviti kefahaman Untukmengujikefahamanpa Pelajardibahagikankepadaduakumpulan -Belon
rapelajarmengenaitopik
“Ce Teka...” yang telahdipelajari Guru
akanmemberikansoalanberpandukangambar
rajah yang disediakan
Pelajar yang
inginmenjawabperluberdiridanmeletupkanbel
on yang telahditiuppadaawalsesipengajaran
Kumpulan yang memenangi pertandingan
akan mendapat hadiah misteri
X
oooo oooo
o ooooooo X =Guru
o =Pelajar
5. Penutup Rumusan secara Pelajar dapat Guru akan membuat rumusan dan menayakan X=Guru
keseluruhan mengenai mengenalpasti secara soalan mengenai sistem konduksi jantung O=Pelajar
sistem konduksi keseluruhan bagaimana kepada para pelajar
jantung degupan jantung bermula
dan berterusan
X
oooooooo
oooooooo
Soalankepadapelajar :
1. Apakahitusistemkonduksijantung?
2. Bilakahberlakunyadegupanjantung?
3. Apakahfungsiutamasistemkonduksijantung?