PENTAKSIRAN dalam pendidikan tajuk enam hingga lapan.pdf
Rph psk thun 6
1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN SIVIK DAN KEWARGANEGARAAN
Matapelajaran : Pendidikan Sivik dan Kewarganegareaan
Kelas : 6 Gemilang
Bil. Murid : 21 orang
Masa : 8.15-8.45 pagi
Tarikh : 7 April 2014 ( Isnin )
Tema : Kenali Budaya Malaysia
Tajuk : Kenali dan asprisiasi kekayaan budaya Malaysia
- Perayaan
Hasil Pembelajaran :
Pada akhir pelajaran ini, murid akan dapat :
1. Menyenaraikan 3 kepentingan mengekalkan kepelbagaian warisan budaya Malaysia
2. Menjelaskan 3 keunikan dan kepelbagaian budaya Malaysia.
Penerapan nilai-nilai murni :
1. Bertangungjawab
2. 2. Bekerjasama.
3. Menghargai
Unsur Patriotisme :
1. Menghargai jasa masyarakat dahulu yang mempertahankan warisan budaya
2. Bersama bertanggungjawab dalam menjaga adat resam
Pengetahuan Sedia Ada :
1. Murid pernah merasai sambutan perayaan mengikut kaum dan berkunjung ke rumah rakan semasa perayaan.
Sumber Pengajaran dan Pembelajaran :
KBKK : Menghubung kait, menjanakan idea, dan kemahiran merumus.
TKP : verbal-linguistik, visual-ruang, intrapersonal, dan interpersonal
Pembelajaran koperatif : Simultaneous Round Table
Bil Sumber Kuantiti
1. Teka-teki 2
3. Lembaran kerja 40
4. Kertas tugasan 20
5. Kad tugasan 3
3. Prosedur pelaksanaan Elemen, Pengurusan,
Pembelajaran, Bestari, kemahiran
Generik
Catatan, Penerapan nilai,
sumber P&P
Set Induksi ( 3 minit )
Guru memberi teka-teki kepada murid.
1. Mereka akan berpakaian tradisional
Menjalankan puasa selama sebulan sebelum
menyambutnya.
Sambutan apakah itu?
2. Warna merah menjadi pilihan
Naga besar akan muncul membuat tarian
Sambutan apakah itu?
Murid dikehendaki berfikir dan menjawab teka teki
tersebut.
Guru mengaitkan jawapan murid dengan tajuk
pelajaran.
KB :
Menghubung kait
Menjana idea
TKP :
Interpersonal
Verbal – linguistik
Sumber P&P :
teka-teki
Nilai Murni :
Menghargai
Langkah 1 (12 minit )
Guru memberi penerangan secara terperinci
tentang perayaan mengikut kaum dan
kepentingan adat resam tersebut.
Murid diberi lembaran kerja untuk menyenaraikan
KBKK :
Menjana idea
Kemahiran merumus
TKP :
Sumber P&P :
Video tentang Perayaan
Slide powerpoint
Lembaran kerja
4. kepentingan adat resam. Verbal - linguistik
Visual - ruang
Interpersonal
Nilai murni :
Bertanggungjawab
Langkah 2 (12 minit)
Murid dibahagikan kepada 3 kumpulan.
Murid mendengar arahan yang diberikan oleh
guru dan tajuk tugasan iaitu perayaan di
Malaysia dan kepentingannya.
Murid diedarkan dengan kad dan kertas tugasan
masing-masing.
Setiap ahli kumpulan menampal gambar
perayaan yang sesuai dengan huraian yang
terdapat dalam sampul tersebut
Kemudian, mereka akan menyatakan
kepentingan adat resam tersebut.
Setiap wakil ahli kumpulan membacakan
maklumat-maklumat yang diperoleh.
Guru menilai dan membincangkan maklumat
yang dikemukakan.
KBKK :
Menjana idea
TKP:
Verbal-linguistik
Interpersonal
Pembelajaran Koperatif :
Simultaneous Round Table
Sumber P&P :
Kad tugasan
Kertas tugasan
Nilai murni :
Bekerjasama
Keyakinan diri
Berusaha