S'hi mostra el treball competencial i interdisciplinar que es fa a l'Escola Àngel Guimerà de Pallejà a partir dels escacs. S'hi presenta el seu Projecte d'Escacs i una unitat didàctica com a exemple.
ESCOLA MEDITERRÀNIA revista Sant Jordi 2024__MOSTRA (1).pdf
Escacs Guimerà. Treballar les competències de manera interdisciplinar.
1. escacs guimerà
Treballar les competències de manera interdisciplinar.
Escola Àngel Guimerà de Pallejà
Xavier Garcia Bou
xgarcia6@xtec.cat
2. Escola Àngel Guimerà de Pallejà
Curs 2017-18:
- Escola pública d’infantil i
de primària.
- 25 mestres i 316 alumnes.
- Una línia de P-3 a 1r.
- Dues línies de 2n a 6è.
Context:
- Centre situat a l’àrea
metropolitana de Barcelona.
- Pallejà compta amb
11000 habitants, aprox.
- Nivell socioeconòmic de
les famílies: mitjà/mitjà-
baix.
- Poca immigració
extranjera.
- Situat fora del casc urbà,
al peu de la muntanya.
3. Model educatiu
PEC
Aconfessional, coeducació, sostenibilitat, convivència, pluralitat, innovació,
metodologia competencial.
Objetius educatius d’especial atenció:
- Participació (alumnat i famílies).
- Sostenibilitat (Projecte d’Escola Verda).
- Innovació metodològica (de tipus competencial).
Recursos didàctics (laboratori i experimentació, hort, aula natura,
teatre, tallers matemàtics, anglès a infantil, taller de robòtica, Club Lego,
escacs…)
5. Índex
- Presentació i justificació.
- Marc teòric.
- Treball de competències bàsiques.
- Objectius generals.
- Relació de continguts.
- Relació dels continguts amb les competències.
- Desenvolupament del programa. Sessions. Activitats.
- Fonts consultades.
- Annex.
6. Presentació i justificació
“L’educació primària ha de preparar els alumnes per donar respostes innovadores
en una societat canviant i en evolució constant. Els nens han d’aprendre a pensar i
actuar de manera integrada, considerant les interconnexions i interrelacions entre
els aprenentatges. S'ha de promoure, de manera transversal, l’adquisició d’hàbits i
valors per resoldre problemas i situacions des de qualsevol de les àrees
curriculars, s’ha de fomentar la iniciativa, la creativitat, l’esperit crític i el gust per
aprendre, i s’ha de desenvolupar la capacitat de l’esforç i la cultura del treball.”
Decret 119/2015, de 23 de juny, ordenació dels ensenyaments
de l’educació primària.
7. Leontxo García:
El ajedrez, único deporte que se puede practicar por Internet, con 188 países
afiliados a la Federación Internacional (FIDE), casa muy bien con algunas ideas
fundamentales a la hora de renovar la educación en el siglo XXI. En menos de
quince años, al menos la mitad de nuestros niños ejercerán profesiones que hoy no
existen, utilizando tecnología y resolviendo problemas que aún no existen. Los
maestros tendrán que enseñar lo que no saben. El temor a que el progreso de las
computadoras acabe con el ser humano dependerá de que sea éste quien tome las
últimas decisiones y sepa interpretar el diluvio de datos que le dará la máquina.
Todo ello requiere una educación que enseñe a pensar de manera muy flexible,
adaptándose con rapidez a una realidad muy cambiante; y una gran capacidad para
tomar decisiones razonadas, profundas y rápidas. Los ajedrecistas tienen todos
esos procesos automatizados, porque los realizan muchas veces en cada partida.
…El ajedrez educativo encaja como un guante con muchos parámetros de la
educación innovadora; por eso, los grandes gurús de Harvard lo incluyen en el
ICOT.”
8. Marc teòric
Binet Freud MARGULIES
Moscou 1925 Christiaen
Franck Aprendiendo a pensar horgan
Fergusson 1894
Skinner Moldàvia NYCHESS
Escacs en lloc de matemátiques Dewey
Observo, penso, jugo 2017 Canadà
9. Treball de competències 1
Mitjançant el treball cognitiu
estimulem la creació de noves
connexions neuronals.
Més activitat, més velocitat,
més resolució.
17. Treball de competències 9
Graella d’autoavaluació inicial. Taller d’escacs I (continguts) Gens Poc Bastant Molt
-L’enroc, sé què és…
- com es fa
- i la seva utilitat.
- L’escac. Sé què és i sé explicar-lo.
- Conec les tres defenses de l’escac.
- L’escac i mat. Sé què és, explicar-lo i reconèixer-lo.
- L’ofegat. Sé què és, explicar-lo i reconèixer-lo.
- Captura al pas. Sé què és i com es fa.
- Coronació del peó. Sé què és i com es fa.
- Sé fer escac i mat amb la dama i el rei quan només
queda el rei contrari.
Graella d’autoavaluació final. Taller d’escacs I Gens Poc Bastant Molt
- He estat atent/a a les explicacions?
- He entès bé les explicacions i he plantejat els meus
dubtes en cas contrari?
-He posat en pràctica durant el joc els nous
aprenentatges?
-M’he preguntat el perquè de la jugada del meu
company/a?
- He pensat bé la meva jugada abans de fer-la?
- He pensat abans de fer la meva jugada què podrà fer
després el meu company/a?
- He respectat en tot moment els meus companys així
com les normes del joc i del taller?
-Els continguts del taller han estat adequats?
- I les explicacions?
- Han estat d’utilitat el taller i els seus continguts?
- I interessants?
18. Treball de competències 10
Autoavaluació Sí No
He escoltat i he entés bé les explicacions de cada
joc?
He donat les mans al company/a al principi i al
final?
He explicat o bé escoltat per què he guanyat o bé
perdut?
M’he assegut correctament i he posat els braços i
les mans sobre el tauler només en el moment de
fer la jugada?
He respectat el torn de jugada i he pensat abans
de jugar?
He pensat durant els exercicis i he entés bé les
explicacions?
19. Objectius generals
• Contribuïr a l’adquisició de les diferents competències ordenades al currículum.
• Millorar la qualitat del raonament, precisió i verbalització del mateix.
• Aprendre a pensar abans d’actuar, tenir iniciativa personal i acceptar les conseqüències de les pròpies
decisions.
• Fomentar valors com ara l’empatia i el respecte, millorar l’autoestima així com les relacions i afavorir la
integració social.
• Aprendre a resoldre problemes i prendre decisions individuals i en parella o en equips.
• Aprendre dels errors com a part de l’aprenentatge.
• Treballar i desenvolupar diferents capacitats: concentració, càlcul mental, creativitat, orientació espacial...
• Aprendre el moviment de les peces i les normes bàsiques del joc.
• Aprendre conceptes matemàtics variats: figures geomètriques, càlcul, mesura, àrees...
• Millorar les habilitats lectores dels infants.
20. Continguts i competències al cicle inicial 1
Continguts Competències
Origen dels escacs. Llegenda del savi inventor.
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
Vocabulari bàsic en català, castellà i anglès (joc,
tauler, peces...).
1, 2, 3, 7, 8
Numeració de l’1 al 64. 1, 2, 3, 7, 8
Línies rectes horitzontals, verticals i diagonals; files i
columnes.
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
Línies rectes paral·leles i línies rectes perpendiculars. 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
Lectura de coordenades. Interseccions. 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
Moviment i captura del peó, del rei i de la dama. 1, 2, 3, 5, 6, 7, 8
Curses de peons, diferents varietats: amb taps i amb el
rei.
1, 2, 3, 6, 7, 8
Càlcul mental. 1, 2, 3, 4, 7, 8
Escac, escac i mat i ofegat. 1, 2, 3, 6, 7, 8
Problemes d'estratègia. 1, 2, 3, 6, 7, 8
Problemes de mat en una jugada. 1, 2, 3, 4, 6, 7, 8
La oració. 1, 2, 3, 5, 7, 8
L’Anotació de la partida. 1, 2, 3, 5, 7, 8
Coronació del peó. 1, 2, 7, 8
21. Continguts i competències al cicle inicial 2
Continguts Competències
Escac, escac i mat i ofegat. 1, 2, 3, 4, 6, 7, 8
Mat de la dama i el rei. 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
Mesura de superfícies. Concepte d’àrea i de
perímetre.
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
Concepte de multiplicació i introducció a les taules de
multiplicar.
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
El quadrat i el rectangle. Les seves parts. 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
Audicions musicals (5a simfonia de Beethoven, El bell
Danubi blau, Misión imposible...). Ball: vals.
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
Interpretació i grabació de dramatitzacions a partir de
continguts d'escacs (mat de la dama i el rei).
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
Tipologia textual: la narració. 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
Mat de les dues torres. 1, 2, 3, 5, 6, 7, 8
Moviment i captura de la torre, de l’alfil i del cavall. 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
Concepte d'angle i les seves parts. L'angle recte. 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
Angle recte, angle agut i angle obtús. 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
El rectangle. 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
El quadrat, el rombe i la circumferència. 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
Càlcul mental. 1, 2, 3, 6, 7, 8
22. Continguts i competències al cicle inicial 3
Continguts Competències
Problemes de mat en una jugada. 1, 2, 3, 6, 7, 8
Problemes d'estratègia. 1, 2, 3, 6, 7, 8
Anotació de la partida. 1, 2, 3, 5, 7, 8
L’enroc. 1, 2, 3, 5, 7, 8
Captura al pas. 1, 2, 3, 5, 7, 8
La oració. 1, 2, 3, 5, 7, 8
23. Desenvolupament del programa
Sessions:
- 1 hora de durada
- desdoblament primers 2
anys en cada cicle
- 2 mestres a l’aula després
dels 2 primers cursos
- a decidir a mig termini a
infantil
Material:
- taulers i peces
- tauler mural enrotllable
- pissarra digital
- mòdul d’escacs
- referents visuals
- fitxes de treball
- rúbrica d’autoavaluació
- cartes, daus, targetes,
disfresses…
24. Activitats (treball de la comissió)
- Creació de fitxes de treball
- Creació de rúbriques/fitxes d’avaluació
- Coordinació (ed. especial, infantil, tutores…)
- Creació de materials (cartes, “monkeychess”, disfresses, referents,
targetes…)
- Celebració de campionats/concursos (curses de peons, “escacs empàtics”,
parelles mixtes…)
- Convocatòria d’activitats participatives: tria d’una nova portada del bloc
d’escacs.
- Redacció i avaluació del Pla anual del Projecte d’escacs.
- Revisió i actualització de la programació del projecte.
- Actualització dels webs d’escacs.
- Participació en trobades / jornades d’escacs.
- Celebració d’un curs d’iniciació als escacs per a les famílies (extraescolar).
- Celebració d’una extraescolar d’escacs per als alumnes (extraescolar).
25. Fonts consultades 1:
• Currículum Educació Primària (Decret 119/2015, de 23 de juny, d’ordenació dels ensenyaments de
l’educació primària). CVE-DOGC-A-15176019-2015.
• http://portaldogc.gencat.cat/utilsEADOP/PDF/6900/1431926.pdf
• Un currículum competencial per a l’educació primària (Generalitat de Catalunya, Departament
d’Ensenyament, 2016)
• http://ateneu.xtec.cat/wikiform/wikiexport/_media/cursos/curriculum/inf_pri/cape/info_prima_ri
a_29_6.pdf
• Projecte els escacs a l’escola i a l’institut, una eina educativa (Generalitat de Catalunya,
Departament d’Ensenyament, 2016)
• http://ateneu.xtec.cat/wikiform/wikiexport/cursos/curriculum/inf_pri/escacs/index
• Projecte “Dona’m la mà” (Marta Amigó, 2010).
• http://ateneu.xtec.cat/wikiform/wikiexport/_media/cursos/curriculum/inf_pri/escacs/els_escacs_c
om_a_eina_educativa_baldiri_reixac.pdf
• Projecte “Mou fitxa” (Ignasi Martínez, 2015).
• http://www.cruillaconnecta.cat/Mou_fitxa_Experiencia_1_29-01-2015.html
26. Fonts consultades 2:
• Chess in education research summary (Robert Fergusson, 1995). Traducció al castellà: Sumario de
las investigaciones del ajedrez en la educación (Jorge Barón, 2009).
• http://ajedrezescolar.es/2009/11/indice-descarga-y-audio-sumario-investigacion-ajedrez-
educacion-ferguson/
• Els escacs com a eina terapèutica i d’aprenentatge (Oriol Calvet, 2015).
• http://www.edami.com/els-escacs-com-a-eina-terapeutica-i-daprenentatge-1/
• El ajedrez nutre la educación innovadora (Leontxo García, 2017)
• http://deportes.elpais.com/deportes/2017/03/22/la_bitacora_de_leontxo/1490179217_496640.ht
ml
• El espectáculo de la inteligencia (Jorge Wagensberg, 2016)
• http://www.elperiodico.com/es/noticias/opinion/espectaculo-inteligencia-articulo-wagensberg-
5695660
• Citas de ajedrez (chess-poster, portal d’escacs)
• http://www.chess-poster.com/spanish/notas_de_ajedrez/citas_de_ajedrez.htm
30. Comencem...
Portarem al rei negre fins a un racó gràcies als “súper poders” de la dama (Superqueen), deixant-li quadrats i
rectangles cada vegada més petits.
Partim d’un quadrat
perfecte:
• 8 caselles d’amplada
• 8 caselles d’alçada
• 64 caselles en total
31. Continuem...
Primer “súper poder”
Amb un sol moviment
reduïm a la meitat l’espai
disponible per al rei negre.
Súper poder: domini de les
files.
• 8 caselles d’amplada
• 4 caselles d’alçada
• 32 caselles en total
32. Jugada a jugada...
Anem reduïnt l’espai del rei
negre tot aprenent a
distingir un quadrat d’un
rectangle i a mesurar la
superfície exacta de
cadascun d’ells, introduïnt,
a la vegada, el concepte de
la multiplicació.
• 4 caselles d’amplada
• 4 caselles d’alçada
• 16 caselles en total
33. Experimentem
Sobre el terra del pati d'escacs
practiquem el mat de la dama i el
rei emprant cinta de policia per
configurar el perímetre de l'espai
que acotem al rei negre.
D'aquesta manera treballem de
manera més experimental
novament el concepte d'àrea,
diferenciem el quadrat del
rectangle, aprenem a mesurar-
los, seguim emprant algunes
taules de multiplicar i introduïm
el concepte de perímetre.
34. Treballem música
A cada moment del mat li correspon una música, cadascuna de les quals
estudiem i, en algun cas, fins i tot, ballem.
5a Simfonia de Beethoven.
Tema principal de Misión imposible de Lalo
Schiffrin
Vals El bell Danubi blau de Johan Strauss II
We are the champions del grup The Queen
35. I Treballem llengua
Creem un text narratiu per explicar el desenvolupament de tot el mat.
5a Simfonia de Beethoven Vals El bell Danubi blau de Johan Strauss II
We are the champions del grup The QueenTema principal de Misión imposible de Lalo
Schiffrin
36. I, finalment... fem d'actors
• Desenvolupem un guió teatral per representar-lo
i grabar-lo en directe en el pati d'escacs.
• Creem unes disfresses molt senzilles.
• Fem unes fotografies promocionals.
• Convoquem uns “càstings” per seleccionar els
actors.
• Comptem amb la col·laboració d'unes mares per
dur a terme la filmació.
• Informem a tot el professorat del rodatge i
precintem amb cartells la seva localització.