1. ВЕЛИКОТЪРНОВСКИ УНИВЕРСИТЕТ
„СВ. СВ. КИРИЛ И МЕТОДИЙ“
Педагогически факултет
П О Р Т Ф О Л И О
от
Стажантска педагогическа практика в
началното училище
Учебен предмет: Математика
Изготвил: Румяна Стефанова Ласкина Възложил:
Специалност: ПНУП доц. д-р Иванка Минчева
Георгиева
Факултетен № 1905014497
Форма на обучение: задочна
Велико Търново
2022 г.
2. Съдържание:
ПЛАН-КОНСПЕКТ на урок по математика за трети клас .............3
ПЛАН-КОНСПЕКТ на урок по математика за трети клас ..........10
ПЛАН-КОНСПЕКТ на урок по математика за трети клас ...........16
3. ПЛАН-КОНСПЕКТ
на урок по математика за трети клас
Изготвил: Румяна Стефанова Ласкина
Базов учител: д-р Ренета Минчева
Училище, клас: ОУ „Св. Патриарх Евтимий“
Форма на обучение: Задочна
Форма на провеждане: Онлайн среда
Дата на провеждане: 26.04.2022 година
1. Тема на урока: Делене на числата от вида 438:3
2. Автори на учебника: Владимира Ангелова
3. Издателство на учебника: „Просвета плюс“
4. Вид на урока: За нови знания
5. Цели на урока:
5.1. Образователни цели:
➢ Да се изведе и усвои алгоритъм за деление на числата от вида
438:3;
➢ Да се развие умението за извършване на проверка на делението с
умножение;
➢ Да се развие умението за намиране на неизвестен множител;
➢ Да се развие умението за моделиране на числови изрази с текстови
задачи;
➢ Да развие умение за решаване на задачи с геометрично
съдържание.
5.2. Практико-приложни цели:
➢ Извършва действие деление на трицифрено с едноцифрено число с
преминаване от реда стотиците към реда на десетиците и от реда
на десетиците към реда на единиците (раздробяване на стотица и
десетица);
➢ Прави проверка на делението с умножение;
➢ Намира неизвестен множител;
➢ Решава задачи с геометрично съдържание;
➢ Решава съставна текстова задача в косвена форма.
5.3. Развиващи и възпитателни цели:
➢ Интерпретира съдържателно получените резултати;
6. Методи използвани в урока: Беседа, решение на практически задачи,
самостоятелна работа, устна и писмена проверка.
7. Дидактически средства използвани в урока: Учебна дъска, учебници, учебна
тетрадка.
8. Междупредметни връзки: Околен свят, български език и литература,
изобразително изкуство.
4. Ход на урока
Дидактическа
задача
Дейност на учителя Дейност на
ученика
Забеле
жка
1. Организация на
класа за работа.
Проверка на
домашна работа.
Добър ден ученици. Готови ли сте за
часа по математика? Първо да
проверим домашната работа.
Минавам покрай учениците и
констатирам наличие на задачите в
тетрадките за домашна работа. Да
решим задачите и да сверим
колективно отговорите.
Поздрав от
учениците.
Приготвят си
учебника,
учебната
тетрадка и
тетрадката за
работа в клас по
математика.
Показват
домашната си
работа за
проверка.
Участват в
проверката на
домашната
работа.
5 мин.
2. Припомняне на
стари знания
Извършете действие деление по вече
познатия начин.
54 : 3 = ?
78 : 6 = ?
856 : 4 = ?
595 : 5 = ?
342 : 2 = ?
486 : 3 = ?
546 : 3 = ?
705 : 5 = ?
54 : 3 = 18
3
24
24
0
Учениците
решават
задачите с
деление с
опашка.
78 : 6 = 13
856 : 4 = 214
595 : 5 = 119
342 : 2 = 171
486 : 3 = 162
546 : 3 = 182
705 : 5 = 141
2 мин.
3. Въвеждане на
ново знание
Да решим задача 2 от учебника.
Разгледайте илюстрацията и
открийте колко грама е една кутия с
бонбони, ако трите имат равни маси?
20 мин.
5. За да открием колко грама е една
кутия с бонбони какво трябва да
пресметнем?
Точно така. Най-напред трябва да
пресметнем начина за устно делене.
Запишете
438 : 3 = (4 стот. + 3 дес. + 8 ед.) :
3 = (3 стот.+1 3дес.+8 ед.) : 3=
(3 стот.+12 дес.+18 ед.) : 3 =
1 стот.+ 4дес.+6 ед. = 146
Делимото го представяме като
сбор от стотици, десетици и
единици, които се делят на 3 и
прилагаме разпределителното
свойство на делението относно
събирането.
За да разделим 438 : 3 делението
започваме от стотиците.
4 стот. : 3 = 1 стот. Записваме в
частното цифрата 1 в реда на
стотиците.
Проверка:
1 стот. . 3 = 3 стот. Запиваме 3 под
стотиците на делимото.
Изваждаме:
4 стот. - 3 стот. = 1 стот.
Получаваме остатк 1 стотица. До
остатъка на 1 стот.записваме
цифрата на десетиците на
делимото (3 дес.). Получаваме 13
дес. ;
13 дес. : 3 = 4 дес. Записваме в
частното цифрата 4 в реда на
десетиците. Извършваме
проверка.
4 дес. . 3 = 12 дес. Изваждаме от
13 дес. – 12 дес. = 1 дес.
Трябва да
пресметнем
частното 438 : 3
438 : 3 = 146
3
13
12
18
18
0
6. Получаваме остатък 1 дес. До
остатъка от 1 дес. Записваме
цифрата на единиците на
делимото (8 ед.). Получаваме 18
ед. : 3 = 6 ед. Записваме в
частното цифрата 6 в реда на
единиците.
Проверка: 6 . 3 = 18
Колко грама е една кутия
бонбони?
Сега да решим зад.3:
Извършете действие деление, като
приложите наученото в зад. 2. За
да разберете дали правилно сте
извършили действие деление
направете проверка чрез действие
умножение.
316 : 2 = ?
Направете проверка.
Ученици решете по същия начин и
останалите примери:
534 : 2 = ?, 462 : 3 = ?, 582 : 3 = ?,
984 : 4 = ?, 656 : 4 = ?, 675 : 5 = ?
146 г
316 : 2 = 158
2
11
10
16
16
0
3 стот. : 2 = 1
стот., тогава
1 стот. . 2 = 2,
Остатък 1 стот.
11 дес. : 2 = 5
дес. Тогава 5 дес.
. 2 = 10 дес.
Остатък 1 дес. 16
ед. : 2 = 8 ед.
Тогава 8 ед. . 2 =
16ед.
Остатък 0 ед.
7. 4. Затвърдяване
на нови знания Задача 4.
Намери числото, което е 6 пъти по-
малко от числото 756. Какво
действие ще извършите?
Кое число е 5 пъти по-голямо от
числото 134? Кое действие ще
използвате?
Задача 5:
Намери неизвестния множител, като
приложите правилото за намиране на
неизвестен множител.
7 . ? = 924
? = 924 : 7 = 132
Проверка:
132 . 7 = 924
Решете в тетрадката за работа в клас
следващите задачи:
? . 8 = 912
4 . ? = 660 + 56
Деление.
756 : 6 = 126
6
15
12
36
36
0
Умножение.
134 . 5 = 670
? = 912 : 8 = 114
Проверка:
114 . 8 = 912
4 . ? = 716
? = 716 : 4 = 179
Проверка:
179 . 4 = 716
10
мин.
5.Упражнения
върху дадена
група задачи и др.
Задача 6.
Слушайте условието на задачата:
Равностранен триъгълник и квадрат
имат една и съща обиколка, равна на
528 9мм). С колко милиметра
страната на триъгълника е по-дълга
от тази на квадрата? Какво трябва да
намерим първо?
3 мин.
8. Какво действие ще използвате?
Запишете решението на задачата:
528 : 3 = 176 (мм) са дължините на
страните на равностранния
триъгълник.
528 : 4 = 132 (мм) са дължините на
страните на квадрата.
За да намерим с колко милиметра
страната на квадрата е по-къса ще
използваме действие изваждане:
176 – 132 = 44 (мм). Запишете:
Страната на равностранния
триъгълник е по-дълга с 44 (мм) от
страната на квадрата.
Днес се научихме да решаваме
задачи за деление на числа от вида
438 : 3 от реда на стотиците към реда
на дестиците и и от реда на
десетиците към реда на единиците.
За домашна работа от учебната
тетрадка на стр. 30 решете задача 1,2
и 3.
Дължината на
страните на
квадрата и
равностранния
триъгълник.
Деление.
10. ПЛАН-КОНСПЕКТ
на урок по математика за трети клас
Изготвил: Румяна Стефанова Ласкина
Базов учител: д-р Ренета Минчева
Училище, клас: ОУ „Св. Патриарх Евтимий“
Форма на обучение: Задочна
Форма на провеждане: Онлайн среда
Дата на провеждане: 27.04.2022 година
1. Тема на урока: Делене на числата от вида 438:3
2. Автори на учебника: Владимира Ангелова
3. Издателство на учебника: „Просвета плюс“
4. Вид на урока: За затвърждаване
5. Цели на урока:
5.1. Образователни цели:
➢ Да се затвърдят алгоритмите за деление на числата от вида 438 : 3;
➢ Да се развие умението за сравняване на стойностите на числови
изрази;
➢ Да се развие умението за записване на математически изрази под
математическа диктовка;
➢ Да се развие умението за използване на информация от данни,
представени в таблица и с илюстрации;
➢ Да развие умение за решаване на задачи с геометрично
съдържание.
5.2. Практико-приложни цели:
➢ Извършва действие деление на трицифрено с едноцифрено число с
преминаване от реда стотиците към реда на десетиците и от реда
на десетиците към реда на единиците (раздробяване на стотица и
десетица);
➢ Сравнява стойности на числови изрази;
➢ Записва числови изрази по математически текст и намира
стойностите им;
➢ Използва информация, представена в таблица с данни и
илюстрации;
➢ Решава задача с геометрично съдържание, която съдържа косвена
форма на релация.
5.3. Развиващи и възпитателни цели:
➢ Развитие на интелектуални способности на учениците;
6. Методи използвани в урока: Беседа, решение на практически задачи,
самостоятелна работа, устна и писмена проверка.
7. Дидактически средства използвани в урока: Учебна дъска, учебници, учебна
тетрадка.
8. Междупредметни връзки: ЧОЧП.
9.
11. Ход на урока
Дидактическа
задача
Дейност на учителя
Дейност на
ученика
Забележка
1. Организация
на класа за
работа.
Проверка на
домашна работа
Добър ден ученици. Готови ли сте за часа по
математика? Първо да проверим домашната
работа.
Минавам покрай учениците и констатирам
наличие на задачите в тетрадките за
домашна работа. Да решим задачите и да
сверим колективно отговорите.
Поздрав от
учениците.
Приготвят си
учебника,
учебната
тетрадка и
тетрадката за
работа в клас
по математика.
Показват
домашната си
работа за
проверка.
Участват в
проверката на
домашната
работа.
5 мин.
2. Припомняне
на стари знания
Ученици, днес отново ще се упражняваме
върху деление на трицуфрено с
едноцифрено число. Затова отворете
тетрадките си и под “Работа в клас”
запишете “Упражнение”
Ученици днес ще направим математическа
диктовка. Кой иска да пише на дъската?
Хайде Боян, заповядай!
Намери частното на числата 792 и 3.
Боян, получи че частното на числата 792 и 3
е 264. Вярно ли е работил той?
На дъската излиза Снежина. Диктувам
следващата задача : намери частното на
числата 156 и 6.
Решение :
792 : 3 = 264
6
19
18
12
12
0
Да.
Решение:
156 : 6 = 26
12
36
36
10 мин.
12. Снежи получи, че частното е равно на 26.
Вярно ли е работила тя?
На дъската излиза Преслав. Диктувам да
внимават всички: Към частното на числата
294 и 4 прибави 379.
За решението на тази задача Преско е
получил отговор 453. Вярно ли е работил?
Разгледайте добре делението на Преско. Кое
е по особеното при неговия случай?
Правилно! В такива случаи как извършваме
делението?
0
Да.
( 294 : 4 ) + 379
= 74 + 379 =
453
294 : 4 = 74
28
16
16
0
Да.
По особеното в
този случай е,
че броят на
стотиците в
делимото е по-
малък от
делителя.
Като към
стотиците
прибавим
десетиците
3. Затвърдяване
на знания
Отворете учебника на стр. 97, препишете
числовите изрази от задача 3. Пресметнете и
сравнете стойностите
Браво ученици! Справихте се отлично.
778 : 2 = 389
389 > 383
804 : 6 = 134
134 < 143
495 : 3 = 165
840 : 5 = 168
165< 168
314 :2 = 157
620 : 4 = 155
157 >155
234 . 2 = 468
936 : 2 = 468
468 = 468
700 : 4 = 175
600 – 475 = 125
175 > 125
20 мин.
13. Сега искам да запишете следните числови
изрази. Аз ще диктувам математическия
текст: Намери частното, ако делимото е 665,
а делителят е девет пъти по-малък от
числото 45.
Самуил, прочети какво записа.
Направете проверка.
Ива, какво записа?
Следваща задача:
Делимото е най голямото трицифрени число
с цифра на единиците 2, а делителят е 8.
Намери частното.
Какво записахте?
665 : (45 : 9) =
665 : 5 = 133
5
16
15
15
0
133 . 5 = 665
992 : 8 = 124
8
19
16
32
32
0
Проверка:
124 . 8 = 992
4.Упражнения
върху дадена
група задачи и
др.
Разгледайте таблицата. Колко кутии със сок
от ябълки са доставили в магазина?
Пресметнете.
Колко кутии със сок от ананас са доставили
в магазина? Пресметнете.
Колко кутии със сок от ягода са доставили в
магазина? Как ще пресметнете?
54 : 2 = 27
сок от ябълки
536 : 4 = 134
сок от ананас
Първо
пресмятаме
5 мин.
14. Какъв числов израз ще съставите?
Всички кутии със сокове опаковали с
найлоново фолио, като във всеки пакет
поставили по 2 кутии. Намери броя на
пакетите.
Този час какви задачи решавахме?
Справихте се чудесно с поставените задачи.
Не срещнахте никакви затруднения.
Работихте старателно.
За домашна работа пречертайте таблицата в
тетрадките и попълнете верните отговори.
Записвам на дъската: От учебната тетрадка
на ст. 30 решете задача първа и втора.
колко лева
общо струват
кутиите със сок
от ягода.
995 – (54 + 536)
= 995 – 590 =
405 лв.
Броят на
кутиите със сок
от ягоди е
405 : 3 = 135
3
10
9
15
15
0
Намираме
общия брой на
кутиите със
сокове
27 + 134 + 135
= 27 +271 = 296
е броя на
кутиите.
296 : 2 = 148
е броя на
пакетите.
Решавахме
задачи за
деление на
трицифрено
число с
едноцифрено.
16. ПЛАН-КОНСПЕКТ
на урок по математика за трети клас
Изготвил: Румяна Стефанова Ласкина
Базов учител: д-р Ренета Минчева
Училище, клас: ОУ „Св. Патриарх Евтимий“
Форма на обучение: Задочна
Форма на провеждане: Онлайн среда
Дата на провеждане: 29.04.2022 година
1. Тема на урока: Тон
2. Автори на учебника: Владимира Ангелова
3. Издателство на учебника: „Просвета плюс“
4. Вид на урока: За затвърждаване
5. Цели на урока:
5.1. Образователни цели:
➢ Затвърждаване на знанията на понятието за мерната единица за
маса тон;
➢ Упражнение и затвърдяване на знания за мерните единици за
тегло;
➢ Затвърждаване на знания за решаване на задачи с именувани
числа;
➢ Упражнение и затвърдяване на знания от задачи от събиране,
изваждане, умножение, деление и устно пресмятане
5.2. Практико-приложни цели:
➢ Да се придобие представа за връзката между понятието тон,
килограм, грам;
➢ Да се развие умението за използване на информация за данни,
представени в таблица.
5.3. Развиващи и възпитателни цели:
➢ Формиране на устойчив интерес към математиката;
➢ Развитие на качество на мисленето;
➢ Развитие на наблюдателност, въображение и творчество.
6. Методи използвани в урока: Беседа, решение на практически задачи,
самостоятелна работа, устна и писмена проверка.
7. Дидактически средства използвани в урока: Учебна дъска, учебници, учебна
тетрадка.
8. Междупредметни връзки: ЧО/ЧП, български език и литература.
17. Ход на урока
Дидактическа
задача
Дейност на учителя Дейност на
ученика
Забе
леж
ка
1. Организация
на класа за
работа.
Проверка на
домашна работа.
Добър ден ученици. Готови ли сте за
часа по математика? Първо да
проверим домашната работа.
Минавам покрай учениците и
констатирам наличие на задачите в
тетрадките за домашна работа. Да
решим задачите и да сверим колективно
отговорите.
Поздрав от учениците.
Приготвят си
учебника, учебната
тетрадка и тетрадката
за работа в клас по
математика. Показват
домашната си работа
за проверка. Участват
в проверката на
домашната работа.
5 мин.
2. Припомняне
на стари знания
Погледнете всички към дъската.
Подготвила съм ви една задача с
именувани числа, в която трябва да
поставите знак за сравнение >, <, =.
1 т 382 кг + 618 кг
Кой ще ми каже какъв знак трябва да
поставим на първия пример?
А как разбрахте това?
1 т 453 кг + 546 кг
На втория пример какъв знак трябва да
поставим?
1 кг 655 г + 345 г
Какъв е знака в тази задача и защо?
Ще ви прочета една текстова задача:
„На строителен обект докарали 1 т
пясък. През първия ден изразходвали
300 кг. През втория ден със 100 кг по-
малко, а през третия, колкото през
двата дни. Колко пясък е останал?„
Първо ми кажете какъв е вида на
задачата? Пряка или косвена?
Сега ще ви я прочета още веднъж и
искам да ми кажете как трябва да
запишем краткото условие на задачата?
Знакът е =
382 кг + 618 кг= 1000
кг
1 т = 1000 кг
Знака е >
453 кг + 546 кг = 999
кг
1 т = 1000 кг
Знакът е =
655 г + 34 5г = 1000 г
1кг = 1000 г
Пряка
1т – пясък
1 ден -изразходвали
300 кг;
2 ден със 100 кг по-
малко от първия;
10
мин.
18. Хайде сега заедно да изчислим колко
килограма са изразходвали през втория
ден. Имаме със сто килограма по-
малко. Какво действие извършваме?
Как ще разберем колко са изразходвали
през третия? Какво действие ще
извършваме?
Как ще разберем колко пясък е
останал?
3 ден – 1ден + 2 ден
Изваждане.
300 кг – 100 кг = 200
кг
200 кг – втори ден.
Събиране.
300 кг + 200 кг = 500
кг
500 кг – трети ден.
От 1т ще извадим
сбора на пясъка,
изразходен през трите
дена.
1т = 1000 кг
1000 кг – (200 кг +300
кг + 500кг) = 1000 кг
– 1000 кг = 0.
Отговор: Не е останал
никакъв пясък.
3. Затвърдяване
на знания
Отворете учебника на страница 99 и
изберете подходяща мерна единица за
маса на изобразените предмети: грам,
килограм или тон
Правилно!
Да решим 2-ра задача.
Верните отговори са:
- захарта в лъжицата е
8 г;
- трактора с ремаркето
е 27 т
- шоколада е 100 г
- трите пакета са 3 кг
1 т = 1000 кг
20
мин.
19. 540 кг + ? кг = 1 т
? кг + 920 кг = 1 т
360 г + ? г = 1 кг
? г + 60 г = 1 кг
1 т - ? кг = 600 кг
1 т - ? кг = 40 кг
В трета задача в таблицата са
представени количествата бонбони,
произведени от захарните заводи в град
„А“, „Б“, „В“. Как ще намерим
произведените тонове бонбони за един
месец от заводите в градовете „А“, „Б“
и „В“?
540 кг + ? кг = 1000
кг
1000 кг – 540 кг = 460
кг
Проверка:
540 кг + 460 кг = 1т
? кг + 920 кг = 1000 кг
1000 кг – 920 кг = 80
кг
Проверка:
80 кг + 920 кг = 1 т
360 г + ? г = 1000 г
1000 г – 360 г = 640 г
Проверка:
360 г + 640 г = 1000 г
? г + 60 г = 1000 г
1000 г – 60 г = 940 г
Проверка:
940 г + 60 г = 1000 г
1000 кг - ?кг = 600 кг
1000 кг – 600 кг = 400
кг
Проверка:
1000 кг – 400 кг = 600
кг
1000кг - ? кг = 40 кг
1000 кг – 40 кг = 960
кг
Проверка:
1000 кг – 960 кг = 40
кг
20. Пречертавам таблицата на дъската и
записвам отговорите на учениците.
С колко тона бонбоните, произведени
за един месец от завода в град „В“ са
по-малко от тези, произведени от
завода в град „Б“? А тези от завода в
град „А? Произведените бонбони в
завода на град „В“ са по-малко от тези
на завода в град “Б“. Как ще запишем
решението?
А произведените бонбони в завода в
град „В“ са по-малко от тези в завода на
град „А“ с?
Да решим 4-та задача. В тетрадките ще
направим схема, като на мястото на
бонбоните ще напишем думите, които
откриваме в отговора на следните
задачи:
( 568 + 277 ) : 5 . 4
Открихме, че в отговора на първа
задачата се крие думичката „захарно
цвекло“.
Да решим втората задача.
2 . (503 – 810 : 6 )
Зад отговора на втората задача се крие
думичката „захарна тръстика“
Трета задача:
890 : 5 + 861 : 7
Значи зад отговора на третата задача е
думичката „захар“
И последната задача
756 : 3 – 756 : 4
Решение:
От завод „А“ –
786 : 6 = 131 т
От завод „Б“ –
726 :6 = 121 т
От завод „В“ –
690 : 6= 115 т
121 - 115 = 6 т
131 - 115 = 16 т
( 568 + 277 ) : 5 . 4 =
845 : 5 = 169 . 4= 676
2 . ( 503 – 810 : 6 ) =
2 . (503-135) =
2 . 368 = 736
890 : 5 + 861 : 7 =
178 + 123 = 301
21. Открихме, че зад числото 63 е
думичката „бонбони“
Ученици, нека да съставим схемата.
Запишете я в тетрадките и да
проследим пътя за производство на
бонбони.
От захарно цвекло и захарна тръстика
се произвежда захар. А от захарта –
бонбони.
756 : 3 - 756 : 4 =
252 – 189 = 63
4.Упражнения
върху дадена
група задачи и
др.
Хайде всички погледнете към дъската.
Написала съм ви няколко задачи от
различен вид, които трябва да
пресметнете устно и да попълним в
табличките буквите. Така ще получим
една дума. Кой иска да реши първата
задача?
Задачите на дъската са:
608 + 92 = 700 И 610 – 209 = 401 О
203 . 3 = 609 М
156 + 167 = 323 К 700 – 92 = 608 Г
105 . 5 = 525 Р
396 : 3 = 132 Л 408 : 2 = 204 А
( Излизат различни деца и пресмятат на
ум задачите и записват решенията на
дъската)
Коя е думата, която получихме?
Точно така. Хайде сега да обобщим.
Колко килограма се равняват на 1 тон?
Точно така. Какво измерваме с мерните
единици килограм и тон?
А с коя друга мерна единица можем да
измерим теглото?
За домашна работа от учебната
тетрадка на стр.32 решете задачи 1,2 и 3
Килограм.
1000 кг
Тегло.
Грам
5 мин.