1. RPH BERPANDUKAN MODEL ASSURE
Kemahiran Menulis
Tahun 2
Rancangan Pengajaran Harian (RPH) Bahasa Melayu Tahun 2 KSSR
Sekolah Kebangsaan Taman Indah
Tuaran Sabah
Mata Pelajaran Bahasa Malaysia
Tahun Tahun 2 Mawar (Analisis ciri pelajar)
Tarikh 16 Jun 2013
Masa 07.30 pagi hingga 08.30 pagi (60 minit)
Bilangan
Murid
20 Orang Murid
Tema ALAM SEKITAR
Tajuk Berkelah di sungai
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
3.3 Membina dan menulis perkataan, frasa, dan
ayat dengan betul.
3.3.3 Membina dan menulis jawapan dalam bentuk
ayat mudah dengan betul berdasarkan soalan.
Objektif Pada akhir pengajaran, murid dapat :
i. Membina dan menulis 3 daripada 4 jawapan dalam bentuk
ayat mudah berdasarkan soalan yang diberi
ii. Membaca petikan teks yang diberi dengan sebutan yang
betul dan lancar
(nyatakan objektif)
Pengisian
Kurikulum
i. Ilmu: Kajian Tempatan
ii. Nilai : kerjasama, berdikari,bersyukur,menjaga kebersihan
iii. EMK/KBT: ICT dan Belajar Cara Belajar
Sistem
Bahasa
Tatabahasa –kata hubung
Media Petikan, gambar tempat-tempat perkelahan, lembaran aktiviti, papan skrin putih,
pemancar (LCD),Klip video, msft power point, box.com, dan surveymonkeys.com
(pilih media & bahan)
Pengetahua
n Sedia ada
Murid-murid pernah mengikuti dan mengalami suasana aktiviti
perkelahan.
PROSEDUR PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
2. Aktiviti Pengisian Kurikulum Catatan
Set Induksi (5 Minit)
1. Guru memaparkan klip video
tentang suasana perkelahan di
sungai Congkak.
(guna media & bahan)
2. Guru bertanyakan pendapat
murid tentang keadaan suasana
perkelahan di dalam video.
3. Guru mengaitkan video yang
ditayangkan dengan tajuk
pembelajaran.
Ilmu : Pend.Kesihatan
Nilai : kebersihan
EMK : Kreativiti dan
inovasi
(Fasa Persediaan)
Teknik : Kaedah soal
jawab
Aktiviti 1
Klip Video mengenai
perkelahan di sungai Congkak.
Langkah 1 (15 minit)
1. Guru meminta murid memilih
salah satu tempat dalam paparan
dengan mengklik di kiri tetikus
pada gambar yang dipilih.
2. Murid diminta membaca secara
kuat nama tempat tersebut.
3. Guru berbincang dengan murid
tentang pentingnya tempat-tempat
perkelahan yang menarik dikaitkan
dengan ekonomi penduduk
setempat.
lmu: Pend.Moral
Nilai: kerjasama
KBT: BCB- bacaan
mekanis
EMK: Kreativiti dan
inovasi (Fasa Imaginasi)
Pendekatan :
Berpusatkan
Bahan
Aktiviti 2
Slaid Gambar
3. Langkah 2 (10 minit)
1. Murid diminta membaca dan
memahami teks yang dipaparkan
pada skrin dengan betul.
2. murid diminta menulis 5
ayat mudah untuk
menceritakan semula
kandungan teks dalam
perisian
surveymonkeys.com
(libatkan pelajar)
3. Murid diminta mengenal
pasti kata hubung yang
terdapat dalam petikan.
Kemudian, guru
menerangkan tentang kata
hubung berkenaan.
Nilai:bertatasusila
EMK: Kreativiti dan inovasi (Fasa
Tindakan)
TMK
Sistem bahasa : Kata
hubung
Aktiviti 3
Surveymonkeys.com:
Petikan Teks
Aktiviti 4
Slaid P.Point :
Kata Hubung
4. Langkah 3 (25 minit)
1. Murid diminta untuk masuk ke
laman web box.com dengan
menggunakan rangkaian internet.
2. Murid diminta membuat latihan
yang disediakan dengan membina
dan melengkapkan ayat-ayat
berpandukan isi teks yang telah
dibaca.
2. Secara kumpulan, murid
dibimbing untuk berbincang
mengenai beberapa kata hubung
yang dipetik daripada teks.
Pentaksiran
1. Murid diminta menulis ayat
mudah yang sesuai berdasarkan
frasa yang diberi
(nilai & semak semula bahan)
Pemulihan
1. Murid diminta melengkapkan
ayat dengan kata hubung yang
betul berdasarkan gambar yang
diberi.
Pengayaan
1. Murid diminta menulis lima ayat
majmuk yang sesuai tentang
aktiviti-aktiviti yang terdapat
dalam gambar tunggal yang diberi.
Nilai:Rasional
KBT:KB-banding beza
Nilai:kerajinan
Nilai: Berdikari,
kebersihan
KBT:BCB-menulis
ayat
Nilai: Berdikari
KBT: menjana idea
Nilai: Berdikari
KBT: menjana idea
Aktiviti 5
Lembara kerja
Box.com
Aktiviti 6
Pentaksiran
Aktiviti 7
Pemulihan
Aktiviti 8
Pengayaan
Penutup (5 Minit)
1. Penutup sosial:
Peneguhan positif dan
pujian kepada murid di
atas usaha dan kejayaan
KBT:KB-menjana idea
Kerjasama