KISI-KISI SOAL DAN KARTU SOAL KELAS Xi semester genap
Rph Sejarah Tahun 5 Yang di Pertuan Agong
1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SEJARAH
Mata Pelajaran dan
Kelas
Sejarah Tahun 5 Ikhlas
Tema/Tajuk Yang di-Pertuan Agong
Tarikh 11 September 2017 (Isnin)
Masa 8.40-9.40 AM ( 60 minit)
Bilangan murid / 26
Standard
Kandungan 8.1 Institusi Yang di-Pertuan Agong
Standard
Pembelajaran
8.1.3 Menyenaraikan bidang kuasa Yang di-Pertuan Agong.
8.1.4 Menyatakan alat-alat kebesaran Yang di-Pertuan
Agong dan Permaisuri Agong.
K8.1.7 Menyatakan kepentingan menghormati pemimpin
negara.
Objektif P&P Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat;
1. Menyatakan 3 daripada 6 bidang kuasa yang di-Pertuan
Agong dengan betul.
2. Menyenaraikan 3 daripada 6 alat kebesaran Yang di-
Pertuan Agong dan Permaisuri Agong dengan tepat.
3. Mengemukakan 2 daripada 3 kepentingan mengormati
pemimpin negara dengan betul.
Aktiviti 1. Permainan mencari harta karun.
2. Penerangan bidang kuasa Yang di-Pertuan Agong.
3. Melengkapkan peta buih mengenai bidang kuasa Yang di-
Pertuan Agong.
4. Gallery-walk melihat gambar alat-alat kebesaran diraja.
5. Melengkapkan nota mengenai alat-alat kebesaran diraja.
6. Aktiviti round-table mengenai kepentingan menghormati
pemimpin negara.
7. Kuiz lisan.
Nilai Murni : Yakin
2. KPS : Elemen asas sejarah
TMK : Belajar melalui TMK
Bahan Bantu Belajar Nota, gambar,lembaran kerja
Refleksi Selepas P&P
3. STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
LANGKAH AKTIVITI EMK CATATAN
Set induksi
(5 minit)
Permainan mencari harta
karun.
1. Guru melekatkan
beberapa gambar alat
kebesaran diraja sebagai
harta karun di bawah kerusi
murid.
- Gambar tengkolok
- Gambar keris
2. Guru meminta murid
mencari harta karun di sekitar
kelas.
3. Setelah murid menemui
harta karun tersebut, guru
bersoal jawab dengan murid
-Apakah nama alatan ini?
-Siapakah pemilik alatan ini?
-Apakah tugas pemilik alatan
ini?
4. Guru mengaitkan jawapan
murid dengan apa yang akan
dipelajari pada hari ini.
KB
-Menjana idea
BBM
-Gambar
Langkah 1
(15 minit)
Penerangan bidang kuasa
Yang di-Pertuan Agong.
Nilai
- Menghormati
Strategi
BBM
-Nota, lembaran
kerja
4. . 1. Guru mengedarkan nota
ringkas kepada murid-murid.
2. Guru menerangkan
kepada murid mengenai
bidang kuasa YDPA.
3. Guru meminta murid
melengkapkan peta buih
bertajuk bidang kuasa YDPA.
-Berpusatkan guru
Langkah 2
(15 minit)
Gallery-walk melihat
gambar alat-alat kebesaran
diraja.
1. Guru menerangkan
kepada murid apakah
maksud alat kebesaran
YDPA.
2. Guru meminta murid
untuk beratur dan
menerangkan syarat
gallery-walk iaitu:
-Murid haruslah bergerak
secara berkumpulan.
-Murid mestilah senyap.
-Murid perlu
melengkapkan lembaran
kerja yang telah diberikan
oleh guru.
3. Setelah gallery-walk
selesai, guru haruslah
menyemak jawapan
murid-murid dalam
lembaran kerja yang telah
diberikan.
KB
-Menganalisis
Strategi
-Berasaskan bahan
BBM
-Gambar alat
kebesaran,
lembaran kerja
5. Langkah 3
(15 minit)
Aktiviti round-table
mengenai kepentingan
menghormati pemimpin
negara.
1. Guru memberikan contoh
kepentingan
menghormati pemimpin
negara.
2. Guru meminta murid
untuk duduk dalam
bulatan.
3. Murid berbincang
mengenai kepentingan
menghormati pemimpin
negara.
4. Guru meminta semua
murid untuk bangun dan
hanya yang memberikan
jawapan dibenarkan
duduk.
Nilai
- Yakin
KB
- Menjana idea
Pengukuhan
(5 minit)
Kuiz lisan
1. Guru melakukan kuiz
lisan.
• Apakah contoh tugas
YDPA?
• Berikan contoh alat
kebesaran YDPA.
• Mengapa kita perlu
menghormati
pemimpin negara?
Kemahiran berfikir
- Mengingat semula
Penutup
(5 minit)
Kesimpulan
1. Guru bertanya semula
kepada murid apa yang telah
dipelajari pada hari ini.
2. Murid merumuskan apa
yang telah mereka pelajari
Kemahiran berfikir
- Mengingat semula
- Merumus