Buku Program Pelancaran Nilam SMK Johor Bahru.pptx
Rph sejarah tahun 5 peristiwa perjuangan menentang british iii
1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SEJARAH
Mata Pelajaran dan
Kelas
Sejarah Tahun 5 Ikhlas
Tema/Tajuk Perjuangan Kemerdekaan Negara
Tarikh 3 Ogos 2017
Masa 10.30-11.30 pagi ( 60 minit)
Bilangan murid / 25
Standard
Kandungan
7.2 Perjuangan Tokoh Tempatan Menentang British ( Dato’
Bahaman, Tok Janggut, Mat Salleh )
Standard
Pembelajaran
7.2.2 Menyatakan peristiwa penentangan tokoh tempatan
terhadap British
7.2.3 Menyatakan sebab penentangan tokoh tempatan
terhadap British
K7.2.4 Menyatakan iktibar yang diperoleh daripada
perjuangan tokoh terdahulu
Objektif P&P Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat;
1. Mengemukakan 2 daripada 3 peristiwa penentangan tokoh
tempatan terhadap British dengan betul.
2. Mengemukakan 2 daripada 3 sebab penentangan tokoh
tempatan terhadap British dengan betul.
3. Mengemukakan 2 iktibar yang boleh diperoleh daripada
perjuangan tokoh terdahulu.
Aktiviti 1. Melihat gambar tokoh-tokoh tempatan.
2. Mengingat semula faktor penentangan tokoh.
3. Pembentangan templet ’instagram tokoh’.
4. Melengkapkan lembaran kerja berkaitan perjuangan tokoh.
5. Mengelompokkan ‘iktibar’ dan ‘bukan iktibar’.
6. Permainan main peranan (role-playing)
7. Kuiz lisan.
EMK Nilai Murni : Yakin, bekerjasama
2. KPS : Isu dan masalah masa lalu
TMK : Belajar melalui TMK
Bahan Bantu Belajar Kad imbasan, lembaran kerja, gambar tokoh, pembesar suara,
kotak, lagu
Refleksi Selepas P&P
3. STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
LANGKAH AKTIVITI EMK CATATAN
Set induksi
(5 minit)
Melihat gambar tokoh-
tokoh tempatan
1. Guru bertanya kepada
murid nama-nama tokoh
yang terdapat dalam gambar.
2. Guru bersoal jawab
dengan murid mengenai
siapakah tokoh-tokoh yang
dipamerkan di hadapan.
3. Guru mengaitkan jawapan
murid dengan tajuk pelajaran
hari ini.
Kemahiran Berfikir
-Mengingat semula
BBM
-Gambar tokoh
Langkah 1
(15 minit)
.
Mengingat semula faktor –
faktor perjuangan tokoh
1. Guru bersoal jawab
dengan murid mengenai
faktor-faktor perjuangan
tokoh-tokoh berikut:
- Dato Bahaman
- Tok Janggut
- Mat Salleh
2. Guru menerangkan
semula secara ringkas faktor
penentangan tokoh tempatan
terhadap British.
3. Guru meminta kumpulan
yang tidak sempat
membentang pada minggu
lalu untuk meneruskan
pembentangan ‘instagram
Kemahiran Berfikir
-Mengingat semula
BBM
-Gambar tokoh
4. tokoh’.
4. Guru mengedarkan
lembaran kerja berkaitan
sebab perjuangan tokoh.
5. Murid menyiapkan
lembaran kerja dalam masa
yang ditetapakan.
Langkah 2
(15 minit)
Mengelompokkan ‘iktibar’
dan ‘bukan iktibar’
1. Guru menerangkan
kepada murid maksud
iktibar dan bukan iktibar.
2. Guru mengedarkan
lembaran kerja yang
berisi peta pokok bertajuk
nilai kepada setiap murid.
3. Murid melengkapkan
lembaran kerja dengan
mengelaskan ’iktibar’ dan
’bukan iktibar’.
4. Sementara murid
menyiapkan lembaran
kerja, guru menyediakan
templet peta pokok
mengenai nilai di
hadapan kelas.
5. Guru kemudiannya
mengeluarkan kad
imbasan dan meminta
murid mengelaskan di
’iktibar’ dan ’bukan iktibar’
pada peta pokok di
hadapan kelas.
6. Murid menanda jawapan
mereka pada lembaran
Nilai
-Yakin
Kemahiran Berfikir
- Mengkategorikan
BBM
-Kad imbasan,
lembaran kerja
5. kerja.
Langkah 3
(15 minit)
Permainan main peranan
1. Guru memberikan kotak
kepada seorang murid
secara rawak.
2. Guru akan memainkan
lagu.
3. Murid akan ’passing’
kotak tersebut kepada
rakan-rakan lain sehingga
muzik berhenti.
4. Apabila muzik berhenti,
murid yang memegang
kotak tersebut akan
mencabut satu kad di
dalam kotak tersebut.
5. Murid akan melakukan
aksi yang menunjukkan
nilai yang dinyatakan di
Nilai
- Yakin
Kaedah
- Main peranan
BBM
- Kotak,
pembesar
suara, lagu
6. dalam kad yang dicabut.
6. Murid-murid lain akan
cuba meneka apakah
nilai yang ditunjukkan
oleh murid tersebut.
Pengukuhan
(5 minit)
Kuiz lisan
1. Guru melakukan kuiz
lisan.
• Apakah contoh sebab
penentangan tokoh
tempatan terhadap
British?
• Apakah iktibar yang
boleh kita ambil
daripada peristiwa
perjuangan tokoh
terdahulu?
Kemahiran berfikir
- Mengingat semula
Penutup
(5 minit)
Kesimpulan
1. Guru bertanya semula
kepada murid apa yang telah
dipelajari pada hari ini.
2. Murid merumuskan apa
yang telah mereka pelajari
pada hari ini.
Kemahiran berfikir
- Mengingat semula