Rangkaian pengajaran dan pembelajaran ini membincangkan topik zaman prasejarah untuk murid tahun 4. Ia terdiri daripada beberapa aktiviti termasuk melihat gambar alat zaman prasejarah, aktiviti passing-the-paper tentang kepercayaan prasejarah, membuat peta konsep tentang sikap yang boleh dicontohi, dan melengkapkan lembaran kerja. Pendekatan ini bertujuan membolehkan murid memahami kehidupan, alat, dan s
1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SEJARAH
Mata Pelajaran dan
Kelas
Sejarah Tahun 4 Jujur
Tema/Tajuk Zaman Prasejarah
Masa 12.30 - 1.30 PM ( 60 minit)
Standard
Kandungan
3.1 Mengetahui dan memahami kehidupan manusia
prasejarah.
Standard
Pembelajaran
3.1.4 Mengenal pasti alatan dan kegunaannya dalam
masyarakat prasejarah.
3.1.5 Menyatakan kepercayaan manusia prasejarah.
K3.1.8 Menyatakan sikap manusia prasejarah yang boleh
dicontohi.
Objektif P&P Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat;
1. Menyatakan 3 nama dan 3 fungsi alatan zaman prasejarah
dengan betul.
2. Menamakan 2 kepercayaan zaman prasejarah dengan
betul.
3. Mengemukakan 3 sikap manusia zaman prasejarah yang
boleh dicontohi.
Aktiviti 1. Melihat gambar manusia zaman prasejarah sedang
memburu.
2. Melihat gambar-gambar alatan zaman prasejarah.
3. Penerangan mengenai kepercayaan zaman prasejarah
diikuti dengan aktiviti passing-the-paper.
4. Membuat peta I-Think (peta buih) mengenai sikap manusia
zaman prasejarah yang boleh dicontohi.
5. Pembentangan peta I-Think.
6. Melengkapkan lembaran kerja.
EMK Nilai Murni : Yakin, bersyukur
2. KPS : Isu dan masalah masa lalu
TMK : Belajar melalui TMK
Bahan Bantu Belajar Komputer, kertas A4, gambar, lembaran kerja
Refleksi Selepas P&P
3. STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
LANGKAH AKTIVITI EMK CATATAN
Set induksi
(5 minit)
Menonton tayangan video
1. Guru memaparkan gambar
manusia zaman prasejarah
sedang memburu.
2. Guru bersoal jawab dengan
murid.
Apakah yang anda lihat
dalam gambar
tersebut?
Manusia tersebut
memburu menggunakan
apa?
3. Guru mengaitkan jawapan
murid dengan apa yang akan
dipelajari pada hari ini.
Nilai Murni
-Bersyukur
Kemahiran Berfikir
-Menilai
BBM
- Gambar
Langkah 1
(15 minit)
Melihat gambar-gambar alatan
zaman prasejarah
1. Guru memaparkan gambar-
gambar alatan yang
digunakan semasa zaman
prasejarah
2. Guru melabelkan nama
setiap alatan yang
dipaparkan.
3. Guru meminta murid untuk
cuba menyuai padankan
fungsi alatan dengan
gambar.
Nilai
- Yakin diri
BBM
- Gambar
4. Langkah 2
(15 minit)
Passing-the-Paper.
1. Guru menerangkan kepada
murid kepercayaan-kepercayaan
yang diamalkan ketika zaman
prasejarah.
2. Guru mengedarkan kertas
kepada setiap kumpulan.
3. Guru meminta setiap murid
dalam kumpulan untuk
menggunakan pen yang berbeza
warna.
4. Guru meminta setiap murid
untuk menulis ritual setiap zaman
prasejarah beserta penjelasan.
Nilai
-Yakin diri
Kemahiran Berfikir
- Menjana Idea
- Mengingat semula
BBM
-Kertas
Langkah 3
(15 minit)
Mengisi peta I-Think
1. Guru mengedarkan kertas
kepada murid.
2. Murid menyenaraikan contoh-
contoh sikap manusia zaman
prasejarah yang boleh dicontohi
dalam peta buih.
3. Guru memilih wakil daripada
beberapa kumpulan untuk
membentangkan dan
menjelaskan hasil kerja mereka.
Nilai
- Yakin
Kemahiran Berfikir
- Menjana idea
- Menjelas
BBM
- Kertas
Pengukuhan
(5 minit)
Melengkapkan lembaran kerja
1. Guru mengedarkan lembaran
kerja kepada murid.
2. Murid melengkapkan lembaran
kerja dalam masa yang telah
ditetapkan.
Nilai
-Yakin
Kemahiran berfikir
-Mengingat semula
BBM
-Lembaran
kerja
Penutupan
(5 minit)
Rumusan keseluruhan
1. Guru bersoal jawab dengan
murid tentang apa yang telah
Kemahiran berfikir
-Merumus
5. dipelajari pada hari ini.
2. Murid merumuskan apa yang
telah dipelajari pada hari ini.