ESCOLA MEDITERRÀNIA revista Sant Jordi 2024__MOSTRA (1).pdf
Guia didàctica - Avaluació Inicial
1. GUIA DIDÀCTICA AVALUACIÓ INICIAL
Títol
La volta al món en 80 dies.
Autor
Grup La volta al món en 80 dies.
Idioma
Llengua catalana
Tema
Geografia i multiculturalitat, respecte i tolerància a altres cultures.
Destinataris
Alumnes de segon cicle de primària.
Àrees curriculars
Coneixement del medi, llengua catalana i castellana.
Descripció breu
Es tracta d’un Powerpoint que permetrà donar començ al projecte i que
avaluarà els coneixements inicials dels alumnes, negociar continguts i
planificar-nos. Es presenten una sèrie d’activitats per avaluar-ho.
Objectiu general
Avaluar els coneixements inicials dels alumnes sobre les cultures i els països
especificats, que seran els que després treballarem a la resta del projecte,
negociar els continguts que es portaran a terme i planificar les nostres
actuacions.
Objectius específics
- Fer una avaluació sobre els coneixements inicials i que els alumnes se’n
adonin del que saben de moment (així es podran autorregular i a l’activitat final
comprovaran tot el que han après i si ha estat satisfactori el procés
d’aprenentatge).
- Reflexionar sobre l’entorn.
- Treballar conjuntament.
- Organitzar la informació.
2. - Negociació de continguts amb l’alumne per afavorir el procés d’aprendre a
aprendre.
Continguts
- Identificació i descripció de característiques pròpies d’altres països.
- Reflexió crítica.
- Treball cooperatiu amb els altres per trobar respostes. Aportacions de tothom i
participació activa.
- Respecte cap a les altres cultures.
- Valoració de la diversitat cultural com una font d’enriquiment personal i social.
- Ús de les tecnologies de la informació i la comunicació per organitzar els
nostres
coneixements.
- Negociació de continguts.
- Planificació d’actuacions.
Competències
-Competència en coneixement i interacció amb el món físic
-Competència social i ciutadana
-Competència en aprendre a aprendre
-Competència en comunicació lingüística
-Competència digital i en el tractament de la informació
-Competència cultural i artística
Descripció detallada
-Activitat 1. Consisteix a una taula amb els noms dels països a treballar i
diverses caselles per a cada un. El mestre demanarà a tota la classe quines
coses sabem d’aquests països (si fa fred, si té desert, quin idioma parlen...
qualsevol cosa que coneguin). Es triaran alguns alumnes voluntaris per esciure
a la pissarra les aportacions que es recullin dels companys.
-Activitat 2. Algunes paraules clau estan desordenades dins bombolles i els
alumnes les hauran d’arrossegar cap al país corresponent. També es farà amb
voluntaris, diferents de l’activitat anterior.
-Activitat 3. Els noms dels països estan col·locats dins bombolles que els
alumnes hauran d’arrossegar fins al lloc que toca per localitzar-ne la situació
geogràfica. També amb voluntaris diferents.
-Activitat 4. Activitat sobre l’idioma que es parla a cada país i el genticili que es
dona a les persones d’aquella nacionalitat. També s’han d’arrossegar al lloc
corresponent i també es farà amb voluntaris, però sempre donant la resposta
entre tota la classe.
-Què més volem saber? Escriurem a la pissarra quines coses ens interessa
saber sobre aquests països i a on volem aprofundir més. Així negociarem els
continguts.
-Planificació. S’anotaran els llocs on creiem que podem trobar informació.
Organització dels alumnes
3. El powerpoint es projectarà per a que el vegi tota la classe, i es realitzarà de
manera conjunta a través de la pissarra digital interactiva. El mestre serà el
dinamitzador i aniran sortint voluntaris per emprar la pissarra. S’aniran rotant
els voluntaris perque tots els alumnes la puguin emprar. Encara que hi hagi
aquests alumnes que recullin les respostes, tota la classe ha de participar fent
aportacions.
Temporalització
Aquesta activitat tindrà una durada equivalent a una sessió.
Recursos necessaris
Es necessitarà una PDI, ordinador i projector connectat per poder projectar el
powerpoint. També es necessita tenir instal·lat el programa de powerpoint per
visualitzar-lo i emprar-lo. (S’ha de tenir en compte que per poder interactuar
amb ell a la pissarra digital no s’ha de posar en mode presentació).
Avaluació
L’activitat en sí mateixa ha de servir per avaluar de manera inicial el que ja
saben els alumnes sobre aquests indrets i per tant, saber de quin nivell
partirem per desenvolupar la resta de les activitats.
Orientacions per al desenvolupament: abans, durant i després de
l’activitat
Durant l’activitat els alumnes aniran trobant les respostes conjuntament i en
acabar es decidiran aquells aspectes que els interessa conèixer sobre aquests
països, i conjuntament es decidiran els aspectes que es volen veure.
Farem també una posada en comú dels llocs que coneixem on podríem trobar
informació sobre aquests països (revistes de viatges, google, blogs de
viatgers...)
Després d’aquestes activitats, els alumnes començaran amb les activitats amb
PDI de cada país, podent-ne triar l’ordre.
Webgrafia
o http://img843.imageshack.us/img843/4062/mapamundigifsaxeigvl6t5.gif
o http://es.123rf.com/photo_6104163_par-de-botas-de-fieltro-bajo-el-fondo-
blanco.html
o http://sobre-japon.com/wp-content/uploads/geta1.jpg
o http://es.123rf.com/photo_8851301_zapatos-de-madera-procedentes-de-holanda-
calzado-holandes-tradicional-para-los-agricultores.html
4. o http://4.bp.blogspot.com/_yKyhFiS1Ulw/TLga552DucI/AAAAAAAAAAQ/RtVlBrKK7yw/s
1600/babucha.jpg
o http://farm9.staticflickr.com/8325/8100055475_5a65e0c17c.jpg
o http://www.educa.madrid.org/cms_tools/files/26d5c027-9e27-4f0f-811a-
164824366b7f/Fotos/Clase%20Primaria.jpg
o http://blog.presupueston.com/wp-content/uploads/2011/03/color-presupuesto-
pintura.gif