SlideShare ist ein Scribd-Unternehmen logo
1 von 45
Downloaden Sie, um offline zu lesen
Valentina Pajdaković,
OŠ Zrinskih i Frankopana, Otočac


           lipanj, 2011.
Prva faza projekta…
Nastavne teme :

  nastavna cjelina: Obrada teksta
  nastavne teme: Izrada i oblikovanje tablica, crtanje
                  programom za obradu teksta


  nastavna cjelina: Internet
  nastavna tema: Sustavno prikupljanje sadržaja s Web-a
  ključni pojmovi: opasnost od virusa, spremanje Web
  stranice na disk, izdvajanje dijelova stranice
nastavna jedinica: Sustavno prikupljanje
sadržaja s Web-a ( 1. sat)

 cilj sata: naučiti pronalaziti sadržaje na internetu
            pomoću tražilice prema zadanim ključnim
            pojmovima, sadržaje pronađene na Webu
            spremati na računalo
 obrazovni zadatci : naučiti što je tražilica, katalog i online
 enciklopedija, naučiti koristiti tražilice, naučiti postupak uočavanja i
 unosa ključnih riječi, naučiti pretraživati slike, naučiti spremiti sadržaj
 s interneta kao web- stranicu i kao tekstnu datoteku, naučiti spremati
 slike, upoznati pojam download
nastavna jedinica: Sustavno prikupljanje
sadržaja s Web-a –projektni rad ( 4 sata)

 cilj sata: upoznati opasnosti Interneta, koristiti
 Internet kao izvor znanja pri izradi projektnog rada na
 zadanu temu
Nastavni zadatci:
 obrazovni : upoznati zlonamjerne programe na
 internetu, neželjene sadržaje i pojave, upoznati
 osnovne programe za zaštitu računala, naučiti
 koristiti Internet za sakupljanje informacija i
 proširivanje znanja, obrada i oblikovanje
 dobivenih informacija u traženi oblik
 funkcionalni: samostalno tražiti i skupljati sadržaje na
 Webu, razvijati naviku korištenja interneta kao
 izvora znanja, razvijati vještinu povezivanja
 nastavnih sadržaja, razvijati vještinu rada u paru
Nastavni zadatci:
 odgojni: navikavati učenike na pravilno korištenje
 sadržaja s Weba, razvijati svijest o
 potrebi pravilnog i odgovornog korištenje
 servisa Interneta, razvijati osjećaj odgovornosti za
 vlastite postupke, stjecati naviku korištenja
 različitih izvora znanja, razvijati smisao za estetsko
 oblikovanje teksta, njegovati način rada u paru
Uvodni dio sata:
 Ponavljanje:
 što koristimo za pronalaženje sadržaje na Internetu ? Jesu
 li svi sadržaji na internetu istiniti i provjereni ? …..
 Motivacija i najava cilja:
 podsjetiti učenike na Dan sigurnijeg interneta koji ove
 godine obilježavamo 8.veljače
 Zašto je potrebno govoriti o sigurnosti Interneta ?
 Osim što je koristan, Internet može biti vrlo opasno
 mjesto. Upoznat ćemo štetne programe koji se mogu naći
 na našem računalu i osnovne programe za zaštitu
 računala, a zatim prikupljanjem informacija s interneta
 saznati više o opasnostima na internetu i načinima zaštite
Iz prezentacije za nastavni sat




                 • 8. veljače 2011.


DAN SIGURNIJEG
  INTERNETA
Glavni dio sata:
 Upoznati učenike sa štetnim programima i neželjenim
 pojavama na Internetu i programima za zaštitu
 računala
Iz prezentacije za nastavni sat




Štetni ( zlonamjerni) programi
  Virusi
  Crvi (worm)
  Trojanski konji (trojan horse)
  Špijunski alati (spyware)
  Oglasni alati (adware).
Iz prezentacije za nastavni sat



Neželjene pojave:
 Spam
 Hoax
 Phishing
Iz prezentacije za nastavni sat



Zaštita od štetnih programa
 Samonadogradiv antivirusni program
 Vatrozid ( firewall) –sigurnosna stijena
 Protušpijunski alati
 Malo zdravog razuma
Pripreme za projektni rad:
  Organizirati rad - rasporediti učenike u parove
  Dati učenicima upute za rad ( vrijeme izrade je 3 školska
  sata )
  Navesti elemente koje mora sadržavati svaki rad
  Podjela radnih zadataka (listići sa zadatcima), svaki par
  ima različiti radni zadatak
  Pokazati primjer tekstualnog dokumenta u skladu s
  očekivanjima koja postavljamo pred učenike
  Navesti elemente koji će se ocjenjivati
    Točnost i kvaliteta sadržaja
    Korištenje zadanih elemenata
    Pravopis i gramatika
    Izlaganje teme
Teme projektnih radova:
 Virusi
 Crvi
 Trojanski konji
 Oglasni alati            [ listići sa zadatcima sa detaljnim
                          opisom radnih zadataka ]
 Špijunski alati
 Spam
 Hoax
 Zaštita računala
 Ponašanje na internetu
 Krađa identiteta
Virusi
  Što su virusi ?
  Kako radi virus ?
  Vrste virusa
  Jesu li svi programi kojima računalo može biti zaraženo
  virusi ?
  Na koje načine se računalo može zaraziti virusom ?
  Kakve posljedice na korisničkom računalu može uzrokovati
  virus ?
  Mogu li virusi uzrokovati krađu podataka s računala ?
  Kako se zaštititi od virusa ?
  Prijedlog web- stranica na kojima se može saznati više o
  navedenoj temi
Crvi
       Što je računalni crv ?
       Kako se šire crvi ?
       Na kojem principu rade crvi ?
       Postoje li različite vrste crva ? Navedi kategorije crva
       Kako se zaštititi od crva ?
       Kako ukloniti crva ?
       Prijedlog web- stranica na kojima se može saznati više
       o navedenoj temi
Trojanski konji
   Što je trojanski konj ?
   Kako radi trojanski konj ?
   Koja je razlika između virusa, crva i trojanskog konja ?
   Kako se šire trojanski konji ?
   Kakvu štetu na računalu može počiniti trojanski konj ?
   Što je logička bomba ?
   Kako se možemo zaraziti trojanskim konjem ?
   Kako se zaštititi od zaraze i kako ukloniti trojanskog
   konja ?
   Prijedlog web- stranica na kojima se može saznati više o
   navedenoj temi
Špijunski alati
    Koji je engleski nazivi za špijunske alate?
    Kako djeluju špijunski alati?
    Kako se možemo zaraziti špijunskim alatima?
    Može li se špijunski alat sam instalirati na naše
    računalo '?
    Koje informacije skupljaju špijunski alati?
    Tko se služi špijunskim alatima?
    Kako se zaštititi i boriti protiv špijunskih alata?
    Postoje li lažni anti–spyware programi ?
    Prijedlog web- stranica na kojima se može saznati više
    o navedenoj temi
Oglasni alati
    Engleski naziv za oglasne programe
    Što su oglasni programi ?
    Kako oglasni program dospijeva na naše računalo ?
    Kako oglasni program djeluje na računalo ?
    Može li se oglasni program sam instalirati na naše
    računalo ?
    Koje probleme u radu s računalom može
    prouzrokovati oglasni program ?
    Kako se zaštititi i boriti protiv špijunskih programa ?
    Prijedlog web- stranica na kojima se može saznati više
    o navedenoj temi
Spam
  Što je spam ?
  Koja je najčešća svrha spam poruka ?
  Na koje načine se šalju spam poruke ?
  Kako spameri prikupljaju e-mail adrese ?
  Zašto spam poruke mogu biti opasne za krajnjeg
  primatelja ?
  Kako se boriti protiv spam poruka ?
  Postoje li alati koji mogu pomoći u borbi protiv spama ?
  Što su zombiji ?
  Prijedlog web- stranica na kojima se može saznati više o
  navedenoj temi
Hoax
 Što je hoax ?
 Kako prepoznati hoax ?
 Navedi vrste hoax poruka
 Koji su motivi stvaranja hoaxa ?
 Što učiniti ako smo primili hoax ?
 Koje su opasnosti širenja hoax poruka ?
 Prijedlog web- stranica na kojima se može
 saznati više o navedenoj temi
Krađa identiteta
    Što podrazumijevamo pod pojmom „krađa
    identiteta“ ?
    Što je phishing ?
    Opiši najčešće oblike phishinga
    Kako prepoznati phishing ?
    Tko su najčešće žrtve phishinga ?
    Prijedlog web- stranica na kojima se može saznati više
    o navedenoj temi
Zaštita računala
   Što je antivirusni program ?
   Što je vatrozid ?
   Zašto je potrebno redovito nadograđivati operacijski
   sustav i ostale programe ?
   Čemu služi program Windows defender ?
   Osim AV programa i vatrozida koje programe za
   zaštitu računala je preporučljivo koristiti ?
   Savjeti za zaštitu računala
   Tko su hakeri ?
   Prijedlog web- stranica na kojima se može saznati više
   o navedenoj temi
Ponašanje na internetu
 Što je Netiquette ?
 Navedi nekoliko važnijih pravila net bontona
 Što je Cyberbullying ?
 Navedi nekoliko savjeti za sigurnije korištenje
 interneta
 Jesu li svi ljudi na internetu dobronamjerni ?
 Jesu li svi sadržaji koji se nalaze na internetu istiniti ?
 Koji su najopasniji načini komunikacije na internetu ?
 Prijedlog web- stranica na kojima se može saznati više
 o navedenoj temi
Zadatci za učenike:
 Koristeći se tražilicom pronaći web-stranice sa
 podatcima o zadanoj temi
 Odgovarajuće stranice koje će se koristiti pri izradi
 rada spremiti na računalo u mapu svojeg razreda
 Koristeći se tražilicom pronaći slike vezane uz zadanu
 temu i spremiti na računalo u mapu svojeg razreda
 Izraditi i oblikovati tekstualni dokument sa
 slikama u kojem se nalaze odgovori na zadana pitanja
 i spremiti u mapu svojeg razreda
Zadani elementi:
 Umjetnički tekst ( za pisanje naslova)
 Tablice ili tekstualni okviri ( sa oblikovanjem)
 Slike ( koristiti naredbe za omatanje teksta )
 Dodatna oblikovanja: prored između redova,
 margine, zaglavlje, podnožje,
 Duljina teksta: 2-3 stranice
Drugi sat:
 Rad na projektnim zadatcima
   Ponoviti da nisu svi podatci na Internetu provjereni ni
   točni te upozoriti na potrebu provjere informacija s
   Interneta kojima se koriste
   Učenicima predložiti pouzdane portale za
   preuzimanje informacija
   Oblik rada: rad u paru

 Završni dio sata:
   Analiza i komentar radova
   Smjernice za daljnji rad
Prezentacija za nastavni sat

Prijedlozi web portala :
 www.cert.hr
 sigurnost.tvz.hr
 www.carnet.hr
 www.hrabritelefon.hr
Treći sat:
  U uvodnom dijelu sata
     ponoviti elemente koje rad mora sadržavati i elemente
    ocjenjivanja
    Naglasiti da je do kraja prvog sata radovi moraju biti završeni
    i spremljeni u zajedničku mapu
    upozoriti učenike na potrebu poznavanja sadržaja koje će
    izlagati sljedeći sat
  Glavni dio sata:
    Rad na projektnim zadatcima
  Završni dio sata:
    Predaja radova
4. sat: Prezentacija i ocjenjivanje
radova
 Prezentacija radova uz projekciju i kratko izlaganje
 teme
 Ispis radova i priprema za izradu panoa u prostoru
 škole!
 Spremanje kopije datoteke pod drugim nazivom i
 preoblikovanje u formu intervjua ( domaća zadaća !)
 Ocjenjivanje radova
2. faza projekta…
Nastavne teme:

 Razred: šesti
 nastavna cjelina: Multimedija
 nastavna jedinica : Snimanje audio zapisa,
                     Oblikovanje audio zapisa
 Ključni pojmovi: mikrofon, program za snimanje
 zvuka, pohranjivanje zvučne snimke,WAV, MP3, liste
Vježba: snimanje radio emisije
 Snimanje radio emisije prema pripremljenom
 tekstualnom predlošku u obliku intervjua (rad u paru)
 Spremanje datoteke na računalo u .wav formatu
 Montaža zvuka ( umetanje glazbenih isječaka)
Primjer predloška za snimanje radio emisije:
 Dobar dan dragi slušatelji radio ….
 S vama ja vaš voditelj …..
 Na početku smo današnje emisije “Sigurniji Internet” u kojoj govorimo
 o opasnostima interneta i pravilima ponašanja na internetu.
 Naš današnji gost je ……., poznati stručnjak za računalne tehnologije
 koji će nam govoriti o virusima/ crvima/ trojancima/…
 Pitanje 1
 Odgovor 1
 Pitanje 2
 Odgovor 2
 Itd.
Prijedlog :
  Na satu razrednog odjela ostale učenike u razredu
  ukratko upoznati sa opasnostima Interneta, načinima
  zaštite i savjetima za sigurnije korištenje Interneta ( uz
  projekciju pripremljenih radova)
  Na narednim satovima razrednog odjela prikazati
  snimke radio emisija
3. faza projekta…
Nastavne teme:
 nastavna cjelina: Multimedija
 nastavne teme: Montaža videozapisa,
                 Obradba videozapisa u vremenu,
                 Umetanje datoteka u videozapis,
                 Završna obradba i pohrana videouratka
 Ključni pojmovi: mikrofon, program za snimanje zvuka, pohranjivanje
 zvučne snimke, WAV, MP3, videozahvat (capture), montiranje kadrova,
 prijelazi (tranzicije), vremenski niz, umetanje zvučnih datoteka,
 ubacivanje slika, ubacivanje videoisječaka, najava i odjava, kakvoća
 videodatoteke
nastavna cjelina: Multimediji
nastavna jedinica: Projektni zadatak
                   ( 1. i 2. sat)
(podtema: Sigurniji internet)

    cilj sata: snimiti videoisječke za izradu
    filma, prema unaprijed pripremljenom
    tekstualnom predlošku ( pravila
    ponašanja na internetu )
Faze rada:
                                   odrađeno na
   Izrada tekstualnog predloška
                                   prethodim
   Podjela uloga i uvježbavanje    satovima
   Upute za rukovanje kamerom,
    snimanje i kompoziciju kadra
   Snimanje videoisječaka
   Capture video
nastavna cjelina: Multimediji
nastavna jedinica: Projektni zadatak
                   ( 3. i 4. sat)
(podtema: Sigurniji Internet )

 cilj sata: montirati film koristeći se
 prethodno snimljenim videoisječcima
Uvodni dio sata:
◦ ponoviti postupke montaže filma
   ( pokretanje novog projekta)
◦ upoznati učenike s elementima na osnovu
  kojih će se radovi vrednovati i ocjenjivati
Glavni dio sata:
◦ Montaža filma ( samostalni rad učenika)
Završni dio sata
◦ Završavanje radova i pohranjivanje
  videouratka
nastavna cjelina: Multimediji
nastavna jedinica: Projektni zadatak
              -vrednovanje i prezentacija
                     ( 5. sat)
 cilj sata: učenicima dati povratnu informaciju o
 kvaliteti učeničkih radova, prezentirati najuspjelije
 radove, upoznati učenike s potrebom poštivanja
 prava izvođača i autora filma
Prijedlog:
 Na satu razrednog odjela prikazati videouratke
 ostalim učenicima u razredu
 Videouradak prikazati na roditeljskom sastanku
 razrednog odjela koji je sudjelovao u projektu
Hvala na pažnji !

Weitere ähnliche Inhalte

Ähnlich wie Sigurniji internet

Internet(anamarija odak)
Internet(anamarija odak)Internet(anamarija odak)
Internet(anamarija odak)
Bozena Ukić
 
194 prednosti i nedostatci jelena
194 prednosti i nedostatci jelena194 prednosti i nedostatci jelena
194 prednosti i nedostatci jelena
Pogled kroz prozor
 
398 dobre i loše strane interneta
398 dobre i loše strane interneta398 dobre i loše strane interneta
398 dobre i loše strane interneta
Pogled kroz prozor
 
157 zaštita osobnih podataka na internetu
157 zaštita osobnih podataka na internetu157 zaštita osobnih podataka na internetu
157 zaštita osobnih podataka na internetu
Pogled kroz prozor
 
147 zaštita osobnih podataka na internetu antun bačan
147 zaštita osobnih podataka na internetu antun bačan147 zaštita osobnih podataka na internetu antun bačan
147 zaštita osobnih podataka na internetu antun bačan
Pogled kroz prozor
 
794 ponašanje i sigurnost na internetu
794 ponašanje i sigurnost na internetu794 ponašanje i sigurnost na internetu
794 ponašanje i sigurnost na internetu
Pogled kroz prozor
 
156 zaštita osobnih podataka matija pavlović 8.a
156 zaštita osobnih podataka matija pavlović 8.a156 zaštita osobnih podataka matija pavlović 8.a
156 zaštita osobnih podataka matija pavlović 8.a
Pogled kroz prozor
 
167 sigurnost na internetu mihael jambresic 8.b
167 sigurnost na internetu mihael jambresic 8.b167 sigurnost na internetu mihael jambresic 8.b
167 sigurnost na internetu mihael jambresic 8.b
Pogled kroz prozor
 
410 sigurniji internet antonia miric
410 sigurniji internet antonia miric410 sigurniji internet antonia miric
410 sigurniji internet antonia miric
Pogled kroz prozor
 

Ähnlich wie Sigurniji internet (20)

Servisi i sigurnost na internetu
Servisi i sigurnost na internetuServisi i sigurnost na internetu
Servisi i sigurnost na internetu
 
Internet(anamarija odak)
Internet(anamarija odak)Internet(anamarija odak)
Internet(anamarija odak)
 
194 prednosti i nedostatci jelena
194 prednosti i nedostatci jelena194 prednosti i nedostatci jelena
194 prednosti i nedostatci jelena
 
398 dobre i loše strane interneta
398 dobre i loše strane interneta398 dobre i loše strane interneta
398 dobre i loše strane interneta
 
157 zaštita osobnih podataka na internetu
157 zaštita osobnih podataka na internetu157 zaštita osobnih podataka na internetu
157 zaštita osobnih podataka na internetu
 
239 neželjeni sadržaji
239 neželjeni sadržaji239 neželjeni sadržaji
239 neželjeni sadržaji
 
147 zaštita osobnih podataka na internetu antun bačan
147 zaštita osobnih podataka na internetu antun bačan147 zaštita osobnih podataka na internetu antun bačan
147 zaštita osobnih podataka na internetu antun bačan
 
300 Zaštita na internetu
300 Zaštita na internetu300 Zaštita na internetu
300 Zaštita na internetu
 
794 ponašanje i sigurnost na internetu
794 ponašanje i sigurnost na internetu794 ponašanje i sigurnost na internetu
794 ponašanje i sigurnost na internetu
 
156 zaštita osobnih podataka matija pavlović 8.a
156 zaštita osobnih podataka matija pavlović 8.a156 zaštita osobnih podataka matija pavlović 8.a
156 zaštita osobnih podataka matija pavlović 8.a
 
167 sigurnost na internetu mihael jambresic 8.b
167 sigurnost na internetu mihael jambresic 8.b167 sigurnost na internetu mihael jambresic 8.b
167 sigurnost na internetu mihael jambresic 8.b
 
Jesmo li sigurni na internetu?
Jesmo li sigurni na internetu?Jesmo li sigurni na internetu?
Jesmo li sigurni na internetu?
 
Sigurniji internet
Sigurniji internetSigurniji internet
Sigurniji internet
 
Kako se zaštititi od zlonamjernog softvera
Kako se zaštititi od zlonamjernog softveraKako se zaštititi od zlonamjernog softvera
Kako se zaštititi od zlonamjernog softvera
 
Kako se zaštititi od zlonamjernog softvera
Kako se zaštititi od zlonamjernog softveraKako se zaštititi od zlonamjernog softvera
Kako se zaštititi od zlonamjernog softvera
 
Siguran internet
Siguran internetSiguran internet
Siguran internet
 
902 dan sigurnijeg interneta
902 dan sigurnijeg interneta902 dan sigurnijeg interneta
902 dan sigurnijeg interneta
 
399 sigurnost na internetu
399 sigurnost na internetu399 sigurnost na internetu
399 sigurnost na internetu
 
Debata kao metoda_u_nastavi_informatike
Debata kao metoda_u_nastavi_informatikeDebata kao metoda_u_nastavi_informatike
Debata kao metoda_u_nastavi_informatike
 
410 sigurniji internet antonia miric
410 sigurniji internet antonia miric410 sigurniji internet antonia miric
410 sigurniji internet antonia miric
 

Mehr von Pogled kroz prozor

Mehr von Pogled kroz prozor (20)

Internet u nižim razredima, anketa
Internet u nižim razredima, anketaInternet u nižim razredima, anketa
Internet u nižim razredima, anketa
 
Internet u višim razredima PŠ Druškovec, anketa
Internet u višim razredima PŠ Druškovec, anketaInternet u višim razredima PŠ Druškovec, anketa
Internet u višim razredima PŠ Druškovec, anketa
 
Kviz Bookwidget, Bonton i sigurnost na internetu
Kviz Bookwidget, Bonton i sigurnost na internetuKviz Bookwidget, Bonton i sigurnost na internetu
Kviz Bookwidget, Bonton i sigurnost na internetu
 
Dvije strane digitalnog novčića – rizici i prilike.pptx
Dvije strane digitalnog novčića – rizici i prilike.pptxDvije strane digitalnog novčića – rizici i prilike.pptx
Dvije strane digitalnog novčića – rizici i prilike.pptx
 
Prilog 4, George Orwell, smjernice za pisanje sastavka na temu ulomka iz romana
Prilog 4, George Orwell, smjernice za pisanje sastavka na temu ulomka iz romanaPrilog 4, George Orwell, smjernice za pisanje sastavka na temu ulomka iz romana
Prilog 4, George Orwell, smjernice za pisanje sastavka na temu ulomka iz romana
 
Prilog 3. Projektni zadaci Orwell
Prilog 3. Projektni zadaci OrwellPrilog 3. Projektni zadaci Orwell
Prilog 3. Projektni zadaci Orwell
 
Prilog 5, Projektni zadaci Huxley
Prilog 5, Projektni zadaci HuxleyPrilog 5, Projektni zadaci Huxley
Prilog 5, Projektni zadaci Huxley
 
Prilog 1, Ray Bradbury, Fahrenheit 451 (zadaci za izradu izlaganja).docx
Prilog 1, Ray Bradbury, Fahrenheit 451 (zadaci za izradu izlaganja).docxPrilog 1, Ray Bradbury, Fahrenheit 451 (zadaci za izradu izlaganja).docx
Prilog 1, Ray Bradbury, Fahrenheit 451 (zadaci za izradu izlaganja).docx
 
Prilog 2, 1. školska zadaća, Ray Bardbury, Fahrenheit 451.docx
Prilog 2, 1. školska zadaća, Ray Bardbury, Fahrenheit 451.docxPrilog 2, 1. školska zadaća, Ray Bardbury, Fahrenheit 451.docx
Prilog 2, 1. školska zadaća, Ray Bardbury, Fahrenheit 451.docx
 
Prilog 6, Rezultati samovrednovanja (ankete)
Prilog 6,  Rezultati samovrednovanja (ankete)Prilog 6,  Rezultati samovrednovanja (ankete)
Prilog 6, Rezultati samovrednovanja (ankete)
 
Predstavljanje preliminarnih rezultata deSHAME istraživanja u Hrvatskoj
Predstavljanje preliminarnih rezultata deSHAME istraživanja u HrvatskojPredstavljanje preliminarnih rezultata deSHAME istraživanja u Hrvatskoj
Predstavljanje preliminarnih rezultata deSHAME istraživanja u Hrvatskoj
 
Prilog 1. Upute za učenike
Prilog 1. Upute za učenikePrilog 1. Upute za učenike
Prilog 1. Upute za učenike
 
Influenceri: prodavači magle ili obrtnici 21.stoljeća?
Influenceri: prodavači magle ili obrtnici 21.stoljeća?Influenceri: prodavači magle ili obrtnici 21.stoljeća?
Influenceri: prodavači magle ili obrtnici 21.stoljeća?
 
Dan sigurnijeg interneta (prezentacija)
Dan sigurnijeg interneta (prezentacija)Dan sigurnijeg interneta (prezentacija)
Dan sigurnijeg interneta (prezentacija)
 
Komentari učenika o izazovima digitalne detoksikacije
Komentari učenika o izazovima digitalne detoksikacijeKomentari učenika o izazovima digitalne detoksikacije
Komentari učenika o izazovima digitalne detoksikacije
 
Izazov digitalne detoksikacije - radni list
Izazov digitalne detoksikacije - radni listIzazov digitalne detoksikacije - radni list
Izazov digitalne detoksikacije - radni list
 
Rezultati ankete ovisnosti o internetu
Rezultati ankete ovisnosti o internetuRezultati ankete ovisnosti o internetu
Rezultati ankete ovisnosti o internetu
 
Dabroučitelj - knjižica
Dabroučitelj - knjižicaDabroučitelj - knjižica
Dabroučitelj - knjižica
 
Dabar 2020 - knjižica zadataka
Dabar 2020 - knjižica zadatakaDabar 2020 - knjižica zadataka
Dabar 2020 - knjižica zadataka
 
Dabar 2020 - knjižica zadataka
Dabar 2020 - knjižica zadatakaDabar 2020 - knjižica zadataka
Dabar 2020 - knjižica zadataka
 

Sigurniji internet

  • 1. Valentina Pajdaković, OŠ Zrinskih i Frankopana, Otočac lipanj, 2011.
  • 3. Nastavne teme : nastavna cjelina: Obrada teksta nastavne teme: Izrada i oblikovanje tablica, crtanje programom za obradu teksta nastavna cjelina: Internet nastavna tema: Sustavno prikupljanje sadržaja s Web-a ključni pojmovi: opasnost od virusa, spremanje Web stranice na disk, izdvajanje dijelova stranice
  • 4. nastavna jedinica: Sustavno prikupljanje sadržaja s Web-a ( 1. sat) cilj sata: naučiti pronalaziti sadržaje na internetu pomoću tražilice prema zadanim ključnim pojmovima, sadržaje pronađene na Webu spremati na računalo obrazovni zadatci : naučiti što je tražilica, katalog i online enciklopedija, naučiti koristiti tražilice, naučiti postupak uočavanja i unosa ključnih riječi, naučiti pretraživati slike, naučiti spremiti sadržaj s interneta kao web- stranicu i kao tekstnu datoteku, naučiti spremati slike, upoznati pojam download
  • 5. nastavna jedinica: Sustavno prikupljanje sadržaja s Web-a –projektni rad ( 4 sata) cilj sata: upoznati opasnosti Interneta, koristiti Internet kao izvor znanja pri izradi projektnog rada na zadanu temu
  • 6. Nastavni zadatci: obrazovni : upoznati zlonamjerne programe na internetu, neželjene sadržaje i pojave, upoznati osnovne programe za zaštitu računala, naučiti koristiti Internet za sakupljanje informacija i proširivanje znanja, obrada i oblikovanje dobivenih informacija u traženi oblik funkcionalni: samostalno tražiti i skupljati sadržaje na Webu, razvijati naviku korištenja interneta kao izvora znanja, razvijati vještinu povezivanja nastavnih sadržaja, razvijati vještinu rada u paru
  • 7. Nastavni zadatci: odgojni: navikavati učenike na pravilno korištenje sadržaja s Weba, razvijati svijest o potrebi pravilnog i odgovornog korištenje servisa Interneta, razvijati osjećaj odgovornosti za vlastite postupke, stjecati naviku korištenja različitih izvora znanja, razvijati smisao za estetsko oblikovanje teksta, njegovati način rada u paru
  • 8. Uvodni dio sata: Ponavljanje: što koristimo za pronalaženje sadržaje na Internetu ? Jesu li svi sadržaji na internetu istiniti i provjereni ? ….. Motivacija i najava cilja: podsjetiti učenike na Dan sigurnijeg interneta koji ove godine obilježavamo 8.veljače Zašto je potrebno govoriti o sigurnosti Interneta ? Osim što je koristan, Internet može biti vrlo opasno mjesto. Upoznat ćemo štetne programe koji se mogu naći na našem računalu i osnovne programe za zaštitu računala, a zatim prikupljanjem informacija s interneta saznati više o opasnostima na internetu i načinima zaštite
  • 9. Iz prezentacije za nastavni sat • 8. veljače 2011. DAN SIGURNIJEG INTERNETA
  • 10. Glavni dio sata: Upoznati učenike sa štetnim programima i neželjenim pojavama na Internetu i programima za zaštitu računala
  • 11. Iz prezentacije za nastavni sat Štetni ( zlonamjerni) programi Virusi Crvi (worm) Trojanski konji (trojan horse) Špijunski alati (spyware) Oglasni alati (adware).
  • 12. Iz prezentacije za nastavni sat Neželjene pojave: Spam Hoax Phishing
  • 13. Iz prezentacije za nastavni sat Zaštita od štetnih programa Samonadogradiv antivirusni program Vatrozid ( firewall) –sigurnosna stijena Protušpijunski alati Malo zdravog razuma
  • 14. Pripreme za projektni rad: Organizirati rad - rasporediti učenike u parove Dati učenicima upute za rad ( vrijeme izrade je 3 školska sata ) Navesti elemente koje mora sadržavati svaki rad Podjela radnih zadataka (listići sa zadatcima), svaki par ima različiti radni zadatak Pokazati primjer tekstualnog dokumenta u skladu s očekivanjima koja postavljamo pred učenike Navesti elemente koji će se ocjenjivati Točnost i kvaliteta sadržaja Korištenje zadanih elemenata Pravopis i gramatika Izlaganje teme
  • 15. Teme projektnih radova: Virusi Crvi Trojanski konji Oglasni alati [ listići sa zadatcima sa detaljnim opisom radnih zadataka ] Špijunski alati Spam Hoax Zaštita računala Ponašanje na internetu Krađa identiteta
  • 16. Virusi Što su virusi ? Kako radi virus ? Vrste virusa Jesu li svi programi kojima računalo može biti zaraženo virusi ? Na koje načine se računalo može zaraziti virusom ? Kakve posljedice na korisničkom računalu može uzrokovati virus ? Mogu li virusi uzrokovati krađu podataka s računala ? Kako se zaštititi od virusa ? Prijedlog web- stranica na kojima se može saznati više o navedenoj temi
  • 17. Crvi Što je računalni crv ? Kako se šire crvi ? Na kojem principu rade crvi ? Postoje li različite vrste crva ? Navedi kategorije crva Kako se zaštititi od crva ? Kako ukloniti crva ? Prijedlog web- stranica na kojima se može saznati više o navedenoj temi
  • 18. Trojanski konji Što je trojanski konj ? Kako radi trojanski konj ? Koja je razlika između virusa, crva i trojanskog konja ? Kako se šire trojanski konji ? Kakvu štetu na računalu može počiniti trojanski konj ? Što je logička bomba ? Kako se možemo zaraziti trojanskim konjem ? Kako se zaštititi od zaraze i kako ukloniti trojanskog konja ? Prijedlog web- stranica na kojima se može saznati više o navedenoj temi
  • 19. Špijunski alati Koji je engleski nazivi za špijunske alate? Kako djeluju špijunski alati? Kako se možemo zaraziti špijunskim alatima? Može li se špijunski alat sam instalirati na naše računalo '? Koje informacije skupljaju špijunski alati? Tko se služi špijunskim alatima? Kako se zaštititi i boriti protiv špijunskih alata? Postoje li lažni anti–spyware programi ? Prijedlog web- stranica na kojima se može saznati više o navedenoj temi
  • 20. Oglasni alati Engleski naziv za oglasne programe Što su oglasni programi ? Kako oglasni program dospijeva na naše računalo ? Kako oglasni program djeluje na računalo ? Može li se oglasni program sam instalirati na naše računalo ? Koje probleme u radu s računalom može prouzrokovati oglasni program ? Kako se zaštititi i boriti protiv špijunskih programa ? Prijedlog web- stranica na kojima se može saznati više o navedenoj temi
  • 21. Spam Što je spam ? Koja je najčešća svrha spam poruka ? Na koje načine se šalju spam poruke ? Kako spameri prikupljaju e-mail adrese ? Zašto spam poruke mogu biti opasne za krajnjeg primatelja ? Kako se boriti protiv spam poruka ? Postoje li alati koji mogu pomoći u borbi protiv spama ? Što su zombiji ? Prijedlog web- stranica na kojima se može saznati više o navedenoj temi
  • 22. Hoax Što je hoax ? Kako prepoznati hoax ? Navedi vrste hoax poruka Koji su motivi stvaranja hoaxa ? Što učiniti ako smo primili hoax ? Koje su opasnosti širenja hoax poruka ? Prijedlog web- stranica na kojima se može saznati više o navedenoj temi
  • 23. Krađa identiteta Što podrazumijevamo pod pojmom „krađa identiteta“ ? Što je phishing ? Opiši najčešće oblike phishinga Kako prepoznati phishing ? Tko su najčešće žrtve phishinga ? Prijedlog web- stranica na kojima se može saznati više o navedenoj temi
  • 24. Zaštita računala Što je antivirusni program ? Što je vatrozid ? Zašto je potrebno redovito nadograđivati operacijski sustav i ostale programe ? Čemu služi program Windows defender ? Osim AV programa i vatrozida koje programe za zaštitu računala je preporučljivo koristiti ? Savjeti za zaštitu računala Tko su hakeri ? Prijedlog web- stranica na kojima se može saznati više o navedenoj temi
  • 25. Ponašanje na internetu Što je Netiquette ? Navedi nekoliko važnijih pravila net bontona Što je Cyberbullying ? Navedi nekoliko savjeti za sigurnije korištenje interneta Jesu li svi ljudi na internetu dobronamjerni ? Jesu li svi sadržaji koji se nalaze na internetu istiniti ? Koji su najopasniji načini komunikacije na internetu ? Prijedlog web- stranica na kojima se može saznati više o navedenoj temi
  • 26. Zadatci za učenike: Koristeći se tražilicom pronaći web-stranice sa podatcima o zadanoj temi Odgovarajuće stranice koje će se koristiti pri izradi rada spremiti na računalo u mapu svojeg razreda Koristeći se tražilicom pronaći slike vezane uz zadanu temu i spremiti na računalo u mapu svojeg razreda Izraditi i oblikovati tekstualni dokument sa slikama u kojem se nalaze odgovori na zadana pitanja i spremiti u mapu svojeg razreda
  • 27. Zadani elementi: Umjetnički tekst ( za pisanje naslova) Tablice ili tekstualni okviri ( sa oblikovanjem) Slike ( koristiti naredbe za omatanje teksta ) Dodatna oblikovanja: prored između redova, margine, zaglavlje, podnožje, Duljina teksta: 2-3 stranice
  • 28. Drugi sat: Rad na projektnim zadatcima Ponoviti da nisu svi podatci na Internetu provjereni ni točni te upozoriti na potrebu provjere informacija s Interneta kojima se koriste Učenicima predložiti pouzdane portale za preuzimanje informacija Oblik rada: rad u paru Završni dio sata: Analiza i komentar radova Smjernice za daljnji rad
  • 29. Prezentacija za nastavni sat Prijedlozi web portala : www.cert.hr sigurnost.tvz.hr www.carnet.hr www.hrabritelefon.hr
  • 30. Treći sat: U uvodnom dijelu sata ponoviti elemente koje rad mora sadržavati i elemente ocjenjivanja Naglasiti da je do kraja prvog sata radovi moraju biti završeni i spremljeni u zajedničku mapu upozoriti učenike na potrebu poznavanja sadržaja koje će izlagati sljedeći sat Glavni dio sata: Rad na projektnim zadatcima Završni dio sata: Predaja radova
  • 31. 4. sat: Prezentacija i ocjenjivanje radova Prezentacija radova uz projekciju i kratko izlaganje teme Ispis radova i priprema za izradu panoa u prostoru škole! Spremanje kopije datoteke pod drugim nazivom i preoblikovanje u formu intervjua ( domaća zadaća !) Ocjenjivanje radova
  • 33. Nastavne teme: Razred: šesti nastavna cjelina: Multimedija nastavna jedinica : Snimanje audio zapisa, Oblikovanje audio zapisa Ključni pojmovi: mikrofon, program za snimanje zvuka, pohranjivanje zvučne snimke,WAV, MP3, liste
  • 34. Vježba: snimanje radio emisije Snimanje radio emisije prema pripremljenom tekstualnom predlošku u obliku intervjua (rad u paru) Spremanje datoteke na računalo u .wav formatu Montaža zvuka ( umetanje glazbenih isječaka)
  • 35. Primjer predloška za snimanje radio emisije: Dobar dan dragi slušatelji radio …. S vama ja vaš voditelj ….. Na početku smo današnje emisije “Sigurniji Internet” u kojoj govorimo o opasnostima interneta i pravilima ponašanja na internetu. Naš današnji gost je ……., poznati stručnjak za računalne tehnologije koji će nam govoriti o virusima/ crvima/ trojancima/… Pitanje 1 Odgovor 1 Pitanje 2 Odgovor 2 Itd.
  • 36. Prijedlog : Na satu razrednog odjela ostale učenike u razredu ukratko upoznati sa opasnostima Interneta, načinima zaštite i savjetima za sigurnije korištenje Interneta ( uz projekciju pripremljenih radova) Na narednim satovima razrednog odjela prikazati snimke radio emisija
  • 38. Nastavne teme: nastavna cjelina: Multimedija nastavne teme: Montaža videozapisa, Obradba videozapisa u vremenu, Umetanje datoteka u videozapis, Završna obradba i pohrana videouratka Ključni pojmovi: mikrofon, program za snimanje zvuka, pohranjivanje zvučne snimke, WAV, MP3, videozahvat (capture), montiranje kadrova, prijelazi (tranzicije), vremenski niz, umetanje zvučnih datoteka, ubacivanje slika, ubacivanje videoisječaka, najava i odjava, kakvoća videodatoteke
  • 39. nastavna cjelina: Multimediji nastavna jedinica: Projektni zadatak ( 1. i 2. sat) (podtema: Sigurniji internet) cilj sata: snimiti videoisječke za izradu filma, prema unaprijed pripremljenom tekstualnom predlošku ( pravila ponašanja na internetu )
  • 40. Faze rada: odrađeno na Izrada tekstualnog predloška prethodim Podjela uloga i uvježbavanje satovima Upute za rukovanje kamerom, snimanje i kompoziciju kadra Snimanje videoisječaka Capture video
  • 41. nastavna cjelina: Multimediji nastavna jedinica: Projektni zadatak ( 3. i 4. sat) (podtema: Sigurniji Internet ) cilj sata: montirati film koristeći se prethodno snimljenim videoisječcima
  • 42. Uvodni dio sata: ◦ ponoviti postupke montaže filma ( pokretanje novog projekta) ◦ upoznati učenike s elementima na osnovu kojih će se radovi vrednovati i ocjenjivati Glavni dio sata: ◦ Montaža filma ( samostalni rad učenika) Završni dio sata ◦ Završavanje radova i pohranjivanje videouratka
  • 43. nastavna cjelina: Multimediji nastavna jedinica: Projektni zadatak -vrednovanje i prezentacija ( 5. sat) cilj sata: učenicima dati povratnu informaciju o kvaliteti učeničkih radova, prezentirati najuspjelije radove, upoznati učenike s potrebom poštivanja prava izvođača i autora filma
  • 44. Prijedlog: Na satu razrednog odjela prikazati videouratke ostalim učenicima u razredu Videouradak prikazati na roditeljskom sastanku razrednog odjela koji je sudjelovao u projektu