1. Pripremu izradila:
Broj sata:
Kristina Novak
37.
PRIPREMA
ZA IZVOĐENJE NASTAVE
Škola: OŠ „Matija Gubec“ Cernik
Mjesto:
Cernik
Razred: 6. b i 6. a
Predmet:
Nastavna jedinica:
Informatika
Razmisli prije nego klikneš (uz Dan sigurnijeg Interneta)
Tip sata:
obrada
Ključni pojmovi
Netiquette, pravila ponašanja na Internetu, nasilje preko
Interneta
PLAN VOĐENJA (ORGANIZACIJE) NASTAVNOGA PROCESA
Cilj obrade metodičke jedinice:
Osvjestiti kako je važno u Internetskoj komunikaciji postupati primjereno i odgovorno
radi vlastite i tuđe sigurnosti i stvaranja boljeg Interneta zajedno. Usvojiti pravila lijepog
ponašanja na Internetu.
Zadatci koje treba ostvariti da bi se cilj postigao:
Obrazovni (materijalni) zadatci:
Učenici će:
-
osvjestiti da se na internetu ne smiju objavljivati osobni podatci (datum rođenja, adresa,
broj telefona...)
prepoznati zlatna pravila lijepog ponašanja na Internetu
osvjestiti opasnosti koje se kriju iza tajnosti Interneta (ne znamo s kime komuniciramo)
odabrati (i objasniti odabir) načine djelovanja u pojedinim nesigurnim situacijama na
Internetu
Funkcionalni (psihomotorički) zadatci:
Učenici će:
-
uvježbati pretraživanje weba korištenjem tražilice i zadane ključne riječi
automatizirati korištenje programa za oblikovanje teksta
koristiti web kao izvor podataka uz pravilno navođenje izvora
Odgojni (afektivni) zadatci:
Razvijati kod učenika:
- kritički stav prema opasnostima na Internetu
1
2. -
rad u paru i prijateljske odnose
komunikaciju i suradnju, kreativnost i maštu
interes za korištenje informatičke tehnologije u svakodnevnom životu i različitim
životnim situacijama
preuzimanje odgovornosti za vlastite postupke
aktivno slušanje i pažljivo čitanje pisanih uputa
osjećaj zadovoljstva nakon uspješno riješenog zadatka
Organizacija sata
Faze rada i sadržaj
Metodičko
oblikovanje
Vrije
me
Razgovor
Materijalno tehnička priprema
- učiteljica upisuje sat
- učiteljica provjerava prisutnost učenika na satu
- učenici pripremaju računala za rad
Učiteljica pita učenike da kratko prokomentiraju sadržaj rada sa
prošlih sati (Sustavno prikupljanje sadržaja s weba, Povezivanje
računala, Paketni prijenos podataka mrežom).
Učiteljica pita učenike da li i u koje svrhe kod kuće koriste web,
koliko vremena dnevno provode na računalu i gdje se računalo
nalazi, te koliko često koriste elektroničku poštu.
Učiteljica ponavlja učenicima kako bi računalo trebalo biti u
dnevnoj sobi i koristiti se zajedno s roditeljima.
Praktični
rad
na računalu
Demonstracija
Psihološka priprema učenika (motivacija i najava teme)
Motivirati učenike za današnji zadatak – izrada pravila
ponašanja na Internetu uz pomoć weba i Worda.
Pisanje naslova današnje teme na ploču (učenici pišu u
bilježnice).
2
Razgovor
Pisanje
oko 10 minuta
Uvodni dio
Sadržajna priprema
3. Razgovor
Razgovor o pojmu bontona u svakodnevnim situacijama. Učenici
objašnjavaju što je bonton. Učiteljica navodi da jednako tako
postoje i pravila tj. bonton lijepog ponašanja na Internetu koji se
naziva netiquette. (Napisati na ploču)
Učiteljica na ploči piše 3P i objašnjava što svako P predstavlja – a
osnovno je da se uvijek treba dobro razmisliti prije nego se išta
na internetu poduzme.
oko 30 minuta (10 + 20)
- Glavni dio
Učiteljica dijeli učenike u parove i svakom paru daje tri kratke
situacije na papirićima. Učenici moraju pročitati i prokomentirati
situaciju i odlučiti što bi oni učinili - između nekoliko ponuđenih
odgovora trebaju izabrati i obrazložiti jedan. (Prilog 1)
1. PROČITAJ
2. PROMISLI
3. POŠALJI
Učiteljica detaljnije tumači 3P.
Učiteljica daje učenicima usmene upute za rad i nastavni listić sa
pismenim uputama. Učenici rade u paru.
Praktični
rad
na računalu
Učiteljica obilazi učenike, prati njihov rad i savjetima pomaže po
potrebi. Nakon što pojedini učenici završe zadatak pozovu
učiteljicu koja im pregleda rad.
Svi radovi se nakon završetka sata objavljuju na web stranici
škole i učenici ih mogu pregledati od kuće.
Završni
dio
Komentar današnjeg rada.
Dogovor za idući sat – komentar učeničkih radova nakon što
učenici kod kuće pregledaju sve radove.
razgovor
5
minuta
Potrebna nastavna sredstva, pomagala i ostali materijalni uvjeti rada:
računala, projektor, bilježnica, ploča, flomasteri za bijelu ploču, nastavni listići
Korelativne veze metodičke jedinice s ostalim predmetima i područjima:
Engleski jezik
Nastavne metode:
razgovor, praktični rad na računalu, čitanje
Metodički oblici rada:
rad u paru (pretežno)
Literatura za učenike:
1. WWW INFORMATIKA 6: udžbenik s CD-om za 6. razred osnovne škole, Matko Barišić,
Silvana Svetličić, Hrvoje Vrhovski, Profil
2. Priručnik za djecu
http://www.ucitelji.hr/Portals/0/SID2012/prirucnik%20za%20djecu%202012.pdf
3
4. 3. http://www.hr-netiquette.org/
Literatura za učiteljicu:
1. Svetličić i dr. NIMBUS, Oblak 5. Udžbenik informatike za peti razred osnovne škole, Profil,
2013.
2. Svetličić i dr. NIMBUS, Oblak 5. Radna bilježnica informatike za peti razred osnovne škole,
Profil, 2013.
3. Svetličić i dr. NIMBUS, Oblak 6. Udžbenik informatike za šesti razred osnovne škole, Profil,
2013.
4. Svetličić i dr. NIMBUS, Oblak 6. Radna bilježnica informatike za šesti razred osnovne škole,
Profil, 2013.
5. Svetličić i dr. NIMBUS, Oblak 7. Udžbenik informatike za sedmi razred osnovne škole,
Profil, 2013.
6. Svetličić i dr. NIMBUS, Oblak 7. Radna bilježnica informatike za sedmi razred osnovne
škole, Profil, 2013.
7. Priručnik za djecu
http://www.ucitelji.hr/Portals/0/SID2012/prirucnik%20za%20djecu%202012.pdf
8. Priručnik za roditelje
http://www.ucitelji.hr/Portals/0/SID_prirucnik_2012/
9. Priručni za profesionalce
http://www.ucitelji.hr/Portals/0/2012-4-travanj/Prirucnik_za_profesionalce.pdf
10. Obrazovne igre:
Zaštita osobnih podataka: http://bit.ly/igra1
Sigurnost na društvenim mrežama: http://bit.ly/igra2
Zamke elektroničke pošte: http://bit.ly/igra3
Plan ploče:
Razmisli prije nego klikneš
Netiquette – bonton, pravila lijepog ponašanja na Internetu
3P
PROČITAJ
PROMISLI
POŠALJI
U prilogu:
Nastavni listić sa situacijama – Što bi ti učinio?
Radni listići sa zadatcima
Bilješke nakon održanog sata:
4
5. NASTAVNI LISTIĆ – Pravila lijepog ponašanja na Internetu
Zadatak: Pretraži Internet uporabom ključnih riječi:
Netiquette
Internetski bonton
e-bonton
Pohrani informacije i potrebne slike na svoje računalo u svoju mapu. Prouči ih i napravi u Wordu
na jednoj stranici A4 formata svoj Internetski bonton. Dokument ukrasi prikladnim crtežima,
okvirima, slikama, ukrasnim tekstom.
U podnožje dokumenta zalijepi URL adresu web mjesta s kojeg si koristio podatke.
U zaglavlju dokumenta napišite svoja imena.
NASTAVNI LISTIĆ – Pravila lijepog ponašanja na Internetu
Zadatak: Pretraži Internet uporabom ključnih riječi:
Netiquette
Internetski bonton
e-bonton
Pohrani informacije i potrebne slike na svoje računalo u svoju mapu. Prouči ih i napravi u Wordu
na jednoj stranici A4 formata svoj Internetski bonton. Dokument ukrasi prikladnim crtežima,
okvirima, slikama, ukrasnim tekstom.
U podnožje dokumenta zalijepi URL adresu web mjesta s kojeg si koristio podatke.
U zaglavlju dokumenta napišite svoja imena.
NASTAVNI LISTIĆ – Pravila lijepog ponašanja na Internetu
Zadatak: Pretraži Internet uporabom ključnih riječi:
Netiquette
Internetski bonton
e-bonton
Pohrani informacije i potrebne slike na svoje računalo u svoju mapu. Prouči ih i napravi u Wordu
na jednoj stranici A4 formata svoj Internetski bonton. Dokument ukrasi prikladnim crtežima,
okvirima, slikama, ukrasnim tekstom.
U podnožje dokumenta zalijepi URL adresu web mjesta s kojeg si koristio podatke.
U zaglavlju dokumenta napišite svoja imena.
NASTAVNI LISTIĆ – Pravila lijepog ponašanja na Internetu
Zadatak: Pretraži Internet uporabom ključnih riječi:
Netiquette
Internetski bonton
e-bonton
Pohrani informacije i potrebne slike na svoje računalo u svoju mapu. Prouči ih i napravi u Wordu
na jednoj stranici A4 formata svoj Internetski bonton. Dokument ukrasi prikladnim crtežima,
okvirima, slikama, ukrasnim tekstom.
U podnožje dokumenta zalijepi URL adresu web mjesta s kojeg si koristio podatke.
U zaglavlju dokumenta napišite svoja imena.
5