Бібліотека – розвиток дитячої творчості та дозвілля для дітейpptx
майстер клас
1. 1
Майстер-клас уроку з інформатики
Тема. Створення та реалізація на комп’ютері розгалужених програм.
Мета: навчити учнів розв’язувати прикладні задачі з використанням команди
розгалуження; формувати вміння та навички учнів для створення та реалізації
розгалужених програм з використанням різних форм команди розгалуження та
вибору, показати на прикладах різноманітність таких програм;
розвивати алгоритмічне, критичне мислення, формувати інформаційну,
соціальну, комунікативну, полікультурну, міжпредметну, здоров’язберігаючу
компетентності, а також компетентність продуктивної творчої діяльності ;
виховувати ціннісне ставлення особистості до себе, до оточуючих, до предмету.
Створити на уроці таку ситуацію, що дасть учням можливість працювати разом, творчо,
мислити логічно, працювати кожному й навчати іншого, робити висновки, узагальнювати,
аналізувати. У ході уроку сприяти моральному вихованню учнів, виховувати в учнів
цікавість до предмета, почуття відповідальності, колективізму.
Тип уроку : урок застосування знань, умінь та навичок.
Обладнання: комп’ютери, навчальні презентації, картки з завданнями.
Хід уроку
І. Розминка(організація класу ).
Доброго дня, шановні учні. Рада вітати Вас на своєму уроці. Сподіваюсь на
співпрацю, співдружність, взаємодопомогу та взаємопідтримку.
Наш урок хочу розпочати наступним висловом:
«Єдине, справжнє чудо – це мислення, адже завдяки йому люди створили
усі інші чудеса світу».
Сьогодні ми з вами будемо продовжувати розвивати це «єдине, справжнє
чудо», адже складаючи алгоритми та програми ми розвиваємо алгоритмічне,
критичне мислення, вчимося логічно вибудовувати послідовність своїх думок та дій.
Опанувавши навичками алгоритмічного мислення, в подальшому житті ви
зможете працювати з будь-якою інформацією, а саме: здобувати, аналізувати,
опрацьовувати, застосовувати. Це дасть вам можливість володіти найсуттєвішою,
найкориснішою інформацією, а це в свою чергу зробить вас
конкурентноспроможними людьми. Бо як казав Бенджамін Дізраелі (прем’єр-
міністр Великобританії):
«Більшого успіху досягає той, хто володіє кращою інформацією».
2. 2
На сьогоднішньому уроці бажаю усім досягти успіху, а подальшому житті
бажаю усім стати успішними людьми.
ІІ. Мотивація навчання.
Епіграфом уроку стане наступний вислів:
«Уся наша гідність міститься в думці. Не простір, і не час, які ми не
можемо заповнити, піднімають нас, а саме наша думка. Тому навчаймося
правильно мислити».
Ці слова належать французькому вченому, на честь якого названа одна з мов
програмування. Назвіть його ім’я. Так це Блез Паскаль. Нагадайте мені, будь ласка,
яка роль цього вченого в історії розвитку обчислювальної техніки? Так, саме
Б.Паскаль створив першу механічну машину на основі зубчастих коліс, для
додавання та віднімання багатозначних чисел(Слайд 3).
Отож, як заповідав нам Паскаль, ми продовжуємо навчатися правильно
мислити, і в цьому нам допоможе урок, тема якого: «Складання розгалужених
програм».
Завдання, які стоять перед вами на уроці наступні:
поглибити свої знання з даної теми, вдосконалити вміння та навички при
складанні розгалужених програм;
вміти використовувати різні форми розгалужень;
при роботі в групах працювати за принципом: „Навчаючи інших –
навчайся сам”.
ІІІ. Актуалізація опорних знань
Перед тим як приступити до практичної діяльності, яка буде проводитись в
групах, повторимо вивчене вами на попередніх уроках:
- Блок-схему якого алгоритму ви бачите на екрані?
Пояснити хід виконання алгоритму.
- Який вигляд має команда розгалуження в мові Паскаль?
Слайд з командою розгалуження.
- Пояснити роботу команди розгалуження. Для пояснення учні
використовують презентацію.
3. 3
З’ясуємо, як ви орієнтуєтесь у використанні різних форм команди
розгалуження. Вправа «Передай естафету».
Демонструється презентація з фрагментами програм, кожен учень,
пояснивши виконання фрагменту, передає естафету наступному учню,
називаючи його ім’я. (Інші учні продовжать передавати естафету на наступному
уроці)
Ігровий момент.
Результати вашої подальшої роботи будуть залежати не тільки від знань,
якими ви володієте, а від того з яким настроєм ви виконуватимете завдання.
Отож, проведемо розминку-повторення у формі гри. Гадаю, що це допоможе вам
налаштуватися на позитивний лад. Ділимося на дві команди, а одного з учнів
вибираємо для відгадування службових слів, пов’язаних з програмуванням. Цей
учень сідає спиною до екрану, на якому відображені слова. Завдання командам:
швидко та доступно пояснити ці слова, не називаючи їх. Перемагає команда, що
впорається з завданням раніше. Наприклад, мова програмування, назва якої
збігається з назвою ноти(Сі).
Вправа «Відгадай службові слова мови програмування».
ІV. Робота в групах (складання розгалужених програм)
Отож, практичну роботу ви виконуватимете в парі чи групі, бо як каже
народна мудрість: «Знання збільшуються, а вміння вдосконалюються, коли ними
ділишся».
Клас ділиться на групи. Перед початком роботи повторимо правила роботи в
групах. На екрані з’являються правила(Слайд 18).
Учитель роздає завдання кожній групі (Слайд 19).
Кожна група має провести аналіз умови завдання, вибрати найоптимальніший
спосіб розв’язування, розробити відповідну програму, переконатися у її
правильності. Після цього, обравши представника групи презентувати результати
роботи.
Отож, проводимо презентацію програм, створених парами чи групами.
4. 4
Учні з інших груп можуть поставити запитання, зробити зауваження щодо
вдосконалення програм.
Отже, на сьогоднішньому уроці ви як програмісти-початківці набули
більшого досвіду, вдосконаливши свої вміння, розробили власні програмні продукти.
І кожен з вас піднявся ще на одну сходинку вище до вершини, назва якої
„Програмування”.
V. Рефлексія навчальної діяльності.
Який настрій переважає наприкінці уроку? Оберіть колір, що найбільше
відповідає вашому настрою. Демонструється слайд із смайликами(Слайд 20).
Підсумок уроку проведемо за допомогою вправи «Капелюшки» (Слайд 21).
Кожній групі дістанеться один з капелюшків. Висловіть свою думку про урок.
VІ. Домашнє завдання
В Національному університеті «Острозька Академія» поточні знання
студентів оцінюють за стобальною системою. На екзамені загальну кількість балів
переводять в оцінку за такою схемою:
Бали Оцінка
88 – 100 «відмінно»
71 – 87 «добре»
50 – 70 «задовільно»
0 – 49 «незадовільно»
Скласти програму для переведення кількості балів(bal) в оцінку.
Дякую за урок!
5. 23.06.2016
1
«Єдине справжнє чудо – це
мислення, адже завдяки
йому люди створили
усі інші чудеса світу»
Блез Паскаль
Уся наша гідність міститься в думці.
Не простір і не час, які ми не можемо
заповнити, піднімають нас,
а саме наша думка.
Тому навчаймося правильно мислити…
6. 23.06.2016
2
Блез ПАСКАЛЬ
в 1642 році створив
першу механічну лічильну
машину
“Паскаліна”
виконувала
додавання та
віднімання
багатозначних
чисел
Тема уроку.
Складання розгалужених програм
7. 23.06.2016
3
Завдання уроку:
поглибити знання з даної теми,
вдосконалити вміння та навички при
складанні розгалужених програм;
вміти використовувати різні форми
розгалужень при розв’язуванні
прикладних задач за допомогою ПК;
в групі працювати за принципом:
„Навчаючи інших – навчайся сам”.
Поясніть хід виконання розгалуженого
алгоритму
8. 23.06.2016
4
if умова
then дія 1
else дія 2;
Пояснити роботу команди
розгалуження
case <вираз> of
<діапазон 1>: <команда1>;
<діапазон 2>: <команда2>;
<діапазон 3>: <команда3>;
…
<діапазон n>: <команда n>
else <команда n+1>
end;
10. 23.06.2016
6
readln(x);
if x<0 then x:=x*x;
y:=2*x;
writeln(‘y=‘,y)
2) x=-21) x=6
readln(x);
if (x>=-4) and (x<4)
then writeln(2*x);
writeln(SQR(x));
1) x=-3 2) x=5
13. 23.06.2016
9
Народна мудрість
Знання
збільшуються,
а вміння
вдосконалюються,
коли ними ділишся.
Правила роботи в групах:
кожен член групи має почувати себе
вільною діючою особистістю, яка має
право на вибір та ініціативу;
кожний учасник має толерантно
ставитися до свого оточення,
погоджувати свої дії з діями та
інтересами інших членів групи.
під час роботи в групі ви маєте
допомагати й навчати один одного.
14. 23.06.2016
10
Завдання 1-ї групи
Спеціалісти вважають, що фізично здорова людина повинна
мати ідеальну вагу, яку можна обчислити за формулою:
,5,40225,0)4503(
;4525,0)4503(
жінокдляvikZ
чоловіківдляvikZ
m
де m – ідеальна вага у кілограмах, Z – зріст у сантиметрах, vik – вік у роках.
Скласти програму для визначення m, за даним зростом(z) та віком
людини(vik).
Завдання 2-ї групи.
Введіть два числа – значення кутів трикутника(в градусах). Виведіть
повідомлення про властивості трикутника: трикутник прямокутний,
гострокутний чи тупокутний.
Завдання 3-ї групи.
Безпечний час роботи за комп’ютером для школярів протягом дня орієнтовно
такий:
6-8 років – 20 хв.,
9-11 років – 30 хв.,
12-15 років – 60 хв.,
16-17 років – 90 хв.
Сюжет програми: комп’ютер запитує вік школяра і повідомляє скільки хвилин
дозволено працювати за комп’ютером протягом дня.
Який настрій переповнює
наприкінці уроку?
15. 23.06.2016
11
Знання та вміння
Я знаю…
Я вмію …
Я досяг успіху, тому що…
Важливість уроку
Урок важливий, тому що…
Я буду використовувати отримані знання…
Я досяг успіху, тому що…
Настрій, емоції
Мені сподобалося…
Мій настрій …
Я досяг успіху, тому що…
Вправа «Капелюшки»
В Національному університеті «Острозька Академія»
поточні знання студентів оцінюють за стобальною
системою. На екзамені загальну кількість балів переводять
в оцінку за такою схемою:
Бали Оцінка
88 – 100 «відмінно»
71 – 87 «добре»
50 – 70 «задовільно»
0 – 49 «незадовільно»
Скласти програму для переведення кількості балів(bal)
в оцінку.
Домашнє завдання