SlideShare ist ein Scribd-Unternehmen logo
1 von 4
1
Урок №7 9А клас 1 група ________________
2 група ________________
9Б клас 1 група ________________
2 група ________________
Тема: Спеціальні інструменти пошуку. Розширений пошук
Мета:
 навчальна: навчити учнів шукати інформацію в мережі по релевантним запитам та
познайомити з альтернативними інструментамипошуку;
 розвивальна: розвивати логічне мислення; формувати вміння діяти за інструкцією,
планувати свою діяльність, аналізувати i робити висновки;
 виховна: виховувати інформаційну культуру учнів, уважність, акуратність,
дисциплінованість.
Тип уроку: засвоєння нових знань;
Хід уроку
І. Організаційний етап
 привітання
 перевірка присутніх
 перевірка готовності учнів до уроку
ІІ. Актуалізація опорних знань
Дайте відповіді на запитання:
 Що таке пошукові системи?
 Які пошукові системи вам відомі?
 Як виконати пошук інформації за допомогою пошукових систем?
 Що таке ключові слова?
ІІІ. Оголошення теми та мети уроку . Мотивація навчальної діяльності
Ви вже вмієте здійснювати простий пошук з використанням пошукових систем. Що
робити, якщо результати пошуку вас не задовольняють? Сьогодні ви дізнаєтесь про
спеціальні інструменти пошуку.
IV. Вивчення нового матеріалу
Розширений пошук
У процесі пошуку відомостей в Інтернеті ви користувалися послугами різних пошукових
систем. Кожна пошукова система містить базу даних з посиланнями на різноманітні
ресурси Інтернету. Наповнюються даними ці бази завдяки спеціальним програмам —
пошуковим роботам. Ці програми переглядають вміст веб-сторінок в Інтернеті,
визначають слова, які найчастіше трапляються в тексті, та зберігають результати
2
опрацювання вмісту сторінок у базі даних пошукової системи. У всіх пошукових системах
Інтернету передбачено кілька алгоритмів пошуку: простий пошук, контекстний і
розширений.
При застосуванні простого пошуку в поле пошуку вводяться ключові слова, які
відповідають змісту шуканого документа. При введенні одного слова результати пошуку
зазвичай містять велику кількість посилань, з яких обрати потрібне посилання буває
досить складно. Для отримання більш точних — релевантних — результатів пошуку
використовують спеціальні засоби.
Релевантність (англ. relevance - доречність) - міра відповідності отримуваного
результату бажаному.
Тому простий пошук використовують для знаходження нескладних, однозначних питань
чи теоретичного матеріалу. Пошукові системи, які підтримують контекстний пошук, дають
можливість знайти матеріали, які точно відповідають ключовим словам у полі пошуку.
Для застосування контекстного пошуку ключова фраза має бути взята в лапки.
Розширений пошук завжди передбачає пошуковий запит із групи слів. Під час
розширеного пошуку доцільно зв’язувати ключові слова логічними операторами and (і), or
(або), not (ні) тощо. Головна перевага розширеного пошуку полягає в тому, що зазвичай
записи ключових слів і логічних операторів у різних пошукових системах або однакові, або
подібні. Наприклад, для пошуку в системі Google можна використати такі прийоми
розширеного пошуку
Для ефективного пошуку інформаційних матеріалів у мережі Інтернет за допомогою
пошукової системи слід дотримуватись такої стратегії.
1. Визначити мету пошуку. При цьому потрібно концентруватися не тільки на самій
3
меті, а й на тому, що може її супроводити (ключові слова, спеціальні терміни, дієслова і т.
д.). Також слід визначити мову запиту (українська, російська, англійська тощо).
2. Вибрати пошукову систему. На сьогодні пошукових систем є декілька десятків. Для
пошуку українською та іноземними мовами найчастіше використовують Google (більш як
30 мов).
3. Сформувати пошуковий запит.
4. Здійснити пошук. Пошукова система сама розташовує результати пошуку за
релевантністю, тобто за спаданням якнайкращої відповідності запиту. Це означає, що
першими будуть розташовані посилання на документи, у яких вказані ключові слова,
розташовані поряд одне з одним, ближче до початку сторінки або в заголовках.
Результати пошуку виводяться посторінково. На одній сторінці, як правило,
відображається 20 посилань, але це число можна змінити в налаштуваннях.
5. За потреби деталізувати запит. Іноді необхідно деталізувати запит, якщо ключові
слова дуже загальні, а результати пошуку настільки схожі, що неможливо вибрати
потрібне з десятків або сотень сторінок.
Здебільшого просто скоригувати запит недостатньо. Необхідно використовувати
оператори мови запитів відповідної пошукової системи.
У пошуковій системі Google шукати можна не лише веб-сторінки, а й зображення, відео,
карти, новини та інше. Для цього потрібно вибрати відповідне гіперпосилання, яке
розміщено нижче пошукового рядка. Наприклад, для пошуку зображень за ключовим
словом або фразою потрібно:
1. Увести ключове слово або фразу в поле пошуку.
2. Вибрати гіперпосилання Зображення.
3. Переглянути отримані ескізи зображень і вибрати той, який найбільше
влаштовує.
4. Вибрати дію для продовження роботи із зображенням:
 Відвідати сторінку — перейти на веб-сторінку, що містить вибране
зображення. Саме на цю сторінку потрібно посилатися, якщо ви в
подальшому використовуватимете зображення;
 Переглянути зображення — відкрити вибране зображення в окремій
вкладці браузера в повному розмірі для подальшого збереження якісного
зображення;
 Зберегти — зберегти посилання на вибране зображення в закладках
Google;
 Переглянути збережене — перейти до перегляду посилань на
зображення, які були раніше збережені;
 Поділитися — розмістити посилання на зображення в одній із за-
пропонованих соціальних мереж або скопіювати посилання та надіслати
електронною поштою.
Крім того, можна перейти до перегляду інших зображень, що були знайдені системою
Google, вибравши ескіз відповідного зображення або кнопки Вперед, назад, Закрити.
4
Інші інструменти пошуку відомостей в Інтернеті
Для того щоб зробити більш зручним і релевантним пошук відомостей в Інтернеті,
створюються інші інструменти пошуку.
Так, на окремих сайтах створюються добірки посилань на ресурси з визначеної
тематики. Наприклад, на сайті Ізборник (litopys.org.ua), що містить електронну
бібліотеку давньої української літератури, створено добірку посилань на різні ресурси
Інтернету з історичної тематики: електронні бібліотеки, часописи, електронні тексти
тощо.
Існує багато пошукових каталогів, наприклад Мета (dir.meta.ua), иАроН.
(uaport.net/uk/cat), УкрКаталог (ukrkatalog.info), Закладка (zakladka.org.ua) та інші.
Ще одним інструментом пошуку є інтелектуальні пошукові системи. Їх складовими є
експертні системи — комп’ютерні програми, що оперують фактами та правилами певної
предметної області з метою формування рекомендацій користувачам або розв’язання
проблем. На відміну від пошукових систем, експертні системи призначено для надання
користувачу не списку посилань, а відповідей на конкретні запитання.
Стратегія пошуку відомостей в Інтернеті
Кожен інструмент пошуку має свої переваги та недоліки. Для того щоб ефективно
шукати відомості в Інтернеті, важливо враховувати ці особливості.
Так, обсяг бази даних пошукових систем значно перевищує обсяг бази даних
пошукових каталогів, тому саме в пошукових системах імовірно отримати більше
корисних посилань. Але веб-сторінки, посилання на які
Якщо вас цікавлять загальні питання з деякої теми (наприклад, загальне уявлення про
заходи для школярів, які проводяться в Україні), їх доцільніше шукати в пошукових
каталогах. У разі коли питання більш конкретне (наприклад, умови проведення інтернет-
олімпіад для школярів з фізики), можна скористатися пошуковою системою.
V. Інструктаж з ТБ
VI. Засвоєння нових знань, формування вмінь
Виконайте завдання:
Вправа 4 ст. 37, вправа 5, 6 ст. 38
VІІ. Підсумки уроку
Рефлексія
 Що ми навчились на уроці
 Що виявилось занадто важким
VІІI. Домашнє завдання
Підручник п. 4.3 ст. 35-40
IХ. Оцінювання роботи учнів

Weitere ähnliche Inhalte

Was ist angesagt?

технологія пошуку інформації засобами мережі інтернет
технологія пошуку інформації засобами мережі інтернеттехнологія пошуку інформації засобами мережі інтернет
технологія пошуку інформації засобами мережі інтернет
Марина Белоцерковец
 
Educamp09 Search
Educamp09 SearchEducamp09 Search
Educamp09 Search
educamp2009
 
пошук у всесвітній мережі лекція
пошук у всесвітній мережі   лекціяпошук у всесвітній мережі   лекція
пошук у всесвітній мережі лекція
anja_79
 

Was ist angesagt? (11)

технологія пошуку інформації засобами мережі інтернет
технологія пошуку інформації засобами мережі інтернеттехнологія пошуку інформації засобами мережі інтернет
технологія пошуку інформації засобами мережі інтернет
 
vKontakte groups analytics. Internet marketing, smm
vKontakte groups analytics. Internet marketing, smmvKontakte groups analytics. Internet marketing, smm
vKontakte groups analytics. Internet marketing, smm
 
Пошукові системи
Пошукові системиПошукові системи
Пошукові системи
 
Educamp09 Search
Educamp09 SearchEducamp09 Search
Educamp09 Search
 
Для лабораторної 4 (KW)
Для лабораторної 4 (KW)Для лабораторної 4 (KW)
Для лабораторної 4 (KW)
 
Search Engines
Search EnginesSearch Engines
Search Engines
 
Searching
SearchingSearching
Searching
 
Лекція 1 SEO
Лекція 1 SEOЛекція 1 SEO
Лекція 1 SEO
 
Лекція 3 KW
Лекція 3 KWЛекція 3 KW
Лекція 3 KW
 
Plone SEO: Пошукова оптимізація Плон сайтів
Plone SEO: Пошукова оптимізація Плон сайтівPlone SEO: Пошукова оптимізація Плон сайтів
Plone SEO: Пошукова оптимізація Плон сайтів
 
пошук у всесвітній мережі лекція
пошук у всесвітній мережі   лекціяпошук у всесвітній мережі   лекція
пошук у всесвітній мережі лекція
 

Ähnlich wie Урок №7 9 клас

учительська презентація
учительська презентаціяучительська презентація
учительська презентація
Ірина Жарова
 
Інформатика, 10 клас, підручник (Морзе та ін.)
Інформатика, 10 клас, підручник (Морзе та ін.)Інформатика, 10 клас, підручник (Морзе та ін.)
Інформатика, 10 клас, підручник (Морзе та ін.)
sveta7940
 

Ähnlich wie Урок №7 9 клас (20)

Razdel21
Razdel21Razdel21
Razdel21
 
30
3030
30
 
3 клас урок 15 як знайти дані в інтернеті.
3 клас урок 15 як знайти дані в інтернеті.3 клас урок 15 як знайти дані в інтернеті.
3 клас урок 15 як знайти дані в інтернеті.
 
декоративна тарілка
декоративна тарілкадекоративна тарілка
декоративна тарілка
 
розділ 2.4 8 кл
розділ 2.4  8 клрозділ 2.4  8 кл
розділ 2.4 8 кл
 
Методичні рекомендації. ТЕХНОЛОГІЯ ВЕБ-КВЕСТ
Методичні рекомендації. ТЕХНОЛОГІЯ ВЕБ-КВЕСТМетодичні рекомендації. ТЕХНОЛОГІЯ ВЕБ-КВЕСТ
Методичні рекомендації. ТЕХНОЛОГІЯ ВЕБ-КВЕСТ
 
Smm для бізнесу - Назарій Мазур
Smm для бізнесу - Назарій МазурSmm для бізнесу - Назарій Мазур
Smm для бізнесу - Назарій Мазур
 
учительська презентація
учительська презентаціяучительська презентація
учительська презентація
 
Glavcheva information filter_2017
Glavcheva information filter_2017Glavcheva information filter_2017
Glavcheva information filter_2017
 
пошук информации
пошук информациипошук информации
пошук информации
 
урок 30
урок 30урок 30
урок 30
 
Технологія пошуку інформації в інтернеті
Технологія пошуку інформації в інтернетіТехнологія пошуку інформації в інтернеті
Технологія пошуку інформації в інтернеті
 
Less14
Less14Less14
Less14
 
Seo для старту бізнесу
Seo для старту бізнесуSeo для старту бізнесу
Seo для старту бізнесу
 
3 клас 15 урок. Пошук в Інтернеті
3 клас 15 урок. Пошук в Інтернеті3 клас 15 урок. Пошук в Інтернеті
3 клас 15 урок. Пошук в Інтернеті
 
80
8080
80
 
Інформатика, 10 клас, підручник (Морзе та ін.)
Інформатика, 10 клас, підручник (Морзе та ін.)Інформатика, 10 клас, підручник (Морзе та ін.)
Інформатика, 10 клас, підручник (Морзе та ін.)
 
10
1010
10
 
Seo для старту бізнесу
Seo для старту бізнесуSeo для старту бізнесу
Seo для старту бізнесу
 
Технологія пошуку інформації в інтернеті
Технологія пошуку інформації в інтернетіТехнологія пошуку інформації в інтернеті
Технологія пошуку інформації в інтернеті
 

Mehr von Nikolay Shaygorodskiy

Mehr von Nikolay Shaygorodskiy (20)

план проведення тижня музичного мистецтва
план проведення тижня музичного мистецтваплан проведення тижня музичного мистецтва
план проведення тижня музичного мистецтва
 
Mystetstvo
MystetstvoMystetstvo
Mystetstvo
 
Mathematics
MathematicsMathematics
Mathematics
 
History
HistoryHistory
History
 
Health basics
Health basicsHealth basics
Health basics
 
English language elementary school
English language elementary schoolEnglish language elementary school
English language elementary school
 
English
EnglishEnglish
English
 
Elementary school
Elementary schoolElementary school
Elementary school
 
Biology
BiologyBiology
Biology
 
Biology
BiologyBiology
Biology
 
Geography
GeographyGeography
Geography
 
Computer science
Computer scienceComputer science
Computer science
 
10 11
10 1110 11
10 11
 
5 9
5 95 9
5 9
 
1 4
1 41 4
1 4
 
Minutes no.20 (director's report 2021)
Minutes no.20 (director's report 2021)Minutes no.20 (director's report 2021)
Minutes no.20 (director's report 2021)
 
Director's report for 2020 2021 academic year
Director's report for 2020 2021 academic yearDirector's report for 2020 2021 academic year
Director's report for 2020 2021 academic year
 
Order no.106u
Order no.106uOrder no.106u
Order no.106u
 
Order no.105 u
Order no.105 uOrder no.105 u
Order no.105 u
 
Order no.104 u
Order no.104 uOrder no.104 u
Order no.104 u
 

Kürzlich hochgeladen

аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.ppt
аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.pptаналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.ppt
аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.ppt
JurgenstiX
 
ЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.ppt
ЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.pptЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.ppt
ЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.ppt
ssuser59e649
 
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptxПрезентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
OlgaDidenko6
 
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
JurgenstiX
 

Kürzlich hochgeladen (19)

матеріал для 10 класу урок історія України
матеріал для 10 класу урок історія Україниматеріал для 10 класу урок історія України
матеріал для 10 класу урок історія України
 
аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.ppt
аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.pptаналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.ppt
аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.ppt
 
Defectolog_presentation_for_website.pptx
Defectolog_presentation_for_website.pptxDefectolog_presentation_for_website.pptx
Defectolog_presentation_for_website.pptx
 
ЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.ppt
ЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.pptЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.ppt
ЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.ppt
 
Горбонос 2024_presentation_for_website.pptx
Горбонос 2024_presentation_for_website.pptxГорбонос 2024_presentation_for_website.pptx
Горбонос 2024_presentation_for_website.pptx
 
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptxПрезентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
 
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
 
Хімічні елементи в літературних творах 8 клас
Хімічні елементи в літературних творах 8 класХімічні елементи в літературних творах 8 клас
Хімічні елементи в літературних творах 8 клас
 
psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.ppt
psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.pptpsychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.ppt
psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.ppt
 
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішення
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішенняПроблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішення
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішення
 
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
 
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptxСупрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
 
оцінювання дітей з особливими освітніми потребами у ЗЗСО.pptx
оцінювання дітей з особливими освітніми потребами у ЗЗСО.pptxоцінювання дітей з особливими освітніми потребами у ЗЗСО.pptx
оцінювання дітей з особливими освітніми потребами у ЗЗСО.pptx
 
Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdf
Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdfЗастосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdf
Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdf
 
Бібліотека – розвиток дитячої творчості та дозвілля для дітейpptx
Бібліотека – розвиток дитячої творчості  та дозвілля для дітейpptxБібліотека – розвиток дитячої творчості  та дозвілля для дітейpptx
Бібліотека – розвиток дитячої творчості та дозвілля для дітейpptx
 
Бомбочки для ванни своїми руками презентація
Бомбочки для ванни своїми руками презентаціяБомбочки для ванни своїми руками презентація
Бомбочки для ванни своїми руками презентація
 
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdfатестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
 
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptxСупрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
 
Іваніщук Надія Вікторівна атестація .pdf
Іваніщук Надія Вікторівна атестація  .pdfІваніщук Надія Вікторівна атестація  .pdf
Іваніщук Надія Вікторівна атестація .pdf
 

Урок №7 9 клас

  • 1. 1 Урок №7 9А клас 1 група ________________ 2 група ________________ 9Б клас 1 група ________________ 2 група ________________ Тема: Спеціальні інструменти пошуку. Розширений пошук Мета:  навчальна: навчити учнів шукати інформацію в мережі по релевантним запитам та познайомити з альтернативними інструментамипошуку;  розвивальна: розвивати логічне мислення; формувати вміння діяти за інструкцією, планувати свою діяльність, аналізувати i робити висновки;  виховна: виховувати інформаційну культуру учнів, уважність, акуратність, дисциплінованість. Тип уроку: засвоєння нових знань; Хід уроку І. Організаційний етап  привітання  перевірка присутніх  перевірка готовності учнів до уроку ІІ. Актуалізація опорних знань Дайте відповіді на запитання:  Що таке пошукові системи?  Які пошукові системи вам відомі?  Як виконати пошук інформації за допомогою пошукових систем?  Що таке ключові слова? ІІІ. Оголошення теми та мети уроку . Мотивація навчальної діяльності Ви вже вмієте здійснювати простий пошук з використанням пошукових систем. Що робити, якщо результати пошуку вас не задовольняють? Сьогодні ви дізнаєтесь про спеціальні інструменти пошуку. IV. Вивчення нового матеріалу Розширений пошук У процесі пошуку відомостей в Інтернеті ви користувалися послугами різних пошукових систем. Кожна пошукова система містить базу даних з посиланнями на різноманітні ресурси Інтернету. Наповнюються даними ці бази завдяки спеціальним програмам — пошуковим роботам. Ці програми переглядають вміст веб-сторінок в Інтернеті, визначають слова, які найчастіше трапляються в тексті, та зберігають результати
  • 2. 2 опрацювання вмісту сторінок у базі даних пошукової системи. У всіх пошукових системах Інтернету передбачено кілька алгоритмів пошуку: простий пошук, контекстний і розширений. При застосуванні простого пошуку в поле пошуку вводяться ключові слова, які відповідають змісту шуканого документа. При введенні одного слова результати пошуку зазвичай містять велику кількість посилань, з яких обрати потрібне посилання буває досить складно. Для отримання більш точних — релевантних — результатів пошуку використовують спеціальні засоби. Релевантність (англ. relevance - доречність) - міра відповідності отримуваного результату бажаному. Тому простий пошук використовують для знаходження нескладних, однозначних питань чи теоретичного матеріалу. Пошукові системи, які підтримують контекстний пошук, дають можливість знайти матеріали, які точно відповідають ключовим словам у полі пошуку. Для застосування контекстного пошуку ключова фраза має бути взята в лапки. Розширений пошук завжди передбачає пошуковий запит із групи слів. Під час розширеного пошуку доцільно зв’язувати ключові слова логічними операторами and (і), or (або), not (ні) тощо. Головна перевага розширеного пошуку полягає в тому, що зазвичай записи ключових слів і логічних операторів у різних пошукових системах або однакові, або подібні. Наприклад, для пошуку в системі Google можна використати такі прийоми розширеного пошуку Для ефективного пошуку інформаційних матеріалів у мережі Інтернет за допомогою пошукової системи слід дотримуватись такої стратегії. 1. Визначити мету пошуку. При цьому потрібно концентруватися не тільки на самій
  • 3. 3 меті, а й на тому, що може її супроводити (ключові слова, спеціальні терміни, дієслова і т. д.). Також слід визначити мову запиту (українська, російська, англійська тощо). 2. Вибрати пошукову систему. На сьогодні пошукових систем є декілька десятків. Для пошуку українською та іноземними мовами найчастіше використовують Google (більш як 30 мов). 3. Сформувати пошуковий запит. 4. Здійснити пошук. Пошукова система сама розташовує результати пошуку за релевантністю, тобто за спаданням якнайкращої відповідності запиту. Це означає, що першими будуть розташовані посилання на документи, у яких вказані ключові слова, розташовані поряд одне з одним, ближче до початку сторінки або в заголовках. Результати пошуку виводяться посторінково. На одній сторінці, як правило, відображається 20 посилань, але це число можна змінити в налаштуваннях. 5. За потреби деталізувати запит. Іноді необхідно деталізувати запит, якщо ключові слова дуже загальні, а результати пошуку настільки схожі, що неможливо вибрати потрібне з десятків або сотень сторінок. Здебільшого просто скоригувати запит недостатньо. Необхідно використовувати оператори мови запитів відповідної пошукової системи. У пошуковій системі Google шукати можна не лише веб-сторінки, а й зображення, відео, карти, новини та інше. Для цього потрібно вибрати відповідне гіперпосилання, яке розміщено нижче пошукового рядка. Наприклад, для пошуку зображень за ключовим словом або фразою потрібно: 1. Увести ключове слово або фразу в поле пошуку. 2. Вибрати гіперпосилання Зображення. 3. Переглянути отримані ескізи зображень і вибрати той, який найбільше влаштовує. 4. Вибрати дію для продовження роботи із зображенням:  Відвідати сторінку — перейти на веб-сторінку, що містить вибране зображення. Саме на цю сторінку потрібно посилатися, якщо ви в подальшому використовуватимете зображення;  Переглянути зображення — відкрити вибране зображення в окремій вкладці браузера в повному розмірі для подальшого збереження якісного зображення;  Зберегти — зберегти посилання на вибране зображення в закладках Google;  Переглянути збережене — перейти до перегляду посилань на зображення, які були раніше збережені;  Поділитися — розмістити посилання на зображення в одній із за- пропонованих соціальних мереж або скопіювати посилання та надіслати електронною поштою. Крім того, можна перейти до перегляду інших зображень, що були знайдені системою Google, вибравши ескіз відповідного зображення або кнопки Вперед, назад, Закрити.
  • 4. 4 Інші інструменти пошуку відомостей в Інтернеті Для того щоб зробити більш зручним і релевантним пошук відомостей в Інтернеті, створюються інші інструменти пошуку. Так, на окремих сайтах створюються добірки посилань на ресурси з визначеної тематики. Наприклад, на сайті Ізборник (litopys.org.ua), що містить електронну бібліотеку давньої української літератури, створено добірку посилань на різні ресурси Інтернету з історичної тематики: електронні бібліотеки, часописи, електронні тексти тощо. Існує багато пошукових каталогів, наприклад Мета (dir.meta.ua), иАроН. (uaport.net/uk/cat), УкрКаталог (ukrkatalog.info), Закладка (zakladka.org.ua) та інші. Ще одним інструментом пошуку є інтелектуальні пошукові системи. Їх складовими є експертні системи — комп’ютерні програми, що оперують фактами та правилами певної предметної області з метою формування рекомендацій користувачам або розв’язання проблем. На відміну від пошукових систем, експертні системи призначено для надання користувачу не списку посилань, а відповідей на конкретні запитання. Стратегія пошуку відомостей в Інтернеті Кожен інструмент пошуку має свої переваги та недоліки. Для того щоб ефективно шукати відомості в Інтернеті, важливо враховувати ці особливості. Так, обсяг бази даних пошукових систем значно перевищує обсяг бази даних пошукових каталогів, тому саме в пошукових системах імовірно отримати більше корисних посилань. Але веб-сторінки, посилання на які Якщо вас цікавлять загальні питання з деякої теми (наприклад, загальне уявлення про заходи для школярів, які проводяться в Україні), їх доцільніше шукати в пошукових каталогах. У разі коли питання більш конкретне (наприклад, умови проведення інтернет- олімпіад для школярів з фізики), можна скористатися пошуковою системою. V. Інструктаж з ТБ VI. Засвоєння нових знань, формування вмінь Виконайте завдання: Вправа 4 ст. 37, вправа 5, 6 ст. 38 VІІ. Підсумки уроку Рефлексія  Що ми навчились на уроці  Що виявилось занадто важким VІІI. Домашнє завдання Підручник п. 4.3 ст. 35-40 IХ. Оцінювання роботи учнів