Anzeige
Anzeige

Más contenido relacionado

Anzeige

Podział oprogramowania.pdf

  1. Podział oprogramowania
  2. programy do redagowania tekstu Edytor tekstu to program służący do redagowania dokumentów opartych na tekście, mogących jednak zawierać takie elementy jak tabele, dołączone obiekty innych programów, rysunki i pola. Najbardziej znanymi programami tego typu są Word czy Word Pad.
  3. programy obliczeniowe i kalkulacyjne Arkusz kalkulacyjny to komputerowy program umożliwiający wykonywanie obliczeń na danych w postaci tekstów, liczb i formuł. Wbudowane funkcje umożliwiają opracowanie i przetwarzanie danych. Do takich programów zaliczamy Arkusze kalkulacyjne StarOffice czy na przykład Excela.
  4. programy graficzne Program graficzny – użytkowy program komputerowy służący do tworzenia i modyfikacji plików graficznych. Ogólna nazwa programów komputerowych służących do tworzenia i edycji grafiki komputerowej. Najpopularniejsze z nich to Photoshop i Adobe Ilustrator.
  5. programy do gromadzenia danych Oprogramowanie bazy danych upraszcza zarządzanie danymi, umożliwiając użytkownikom przechowywanie danych w usystematyzowanej formie, a następnie uzyskiwanie do nich dostępu. Do przykładowych baz danych można zaliczyć dBase i FoxPro.
  6. języki programowania Służą do tworzenia aplikacji lub ich modyfikowania. Przykładowymi są C++, Pascal lub Deihi.
  7. programy komunikacyjne Służą wymianie informacji między użytkownikami komputerów w sieci lokalnej jak i globalnej. Na przykład Facebook Messenger, Discord i WhatsApp.
  8. Programy edukacyjne Programy edukacyjne służą wspomaganiu procesu dydaktycznego, dzieli się je na gry edukacyjne, testy i encyklopedie multimedialne. Przykładowe programy to Scratch, RapidTyping czy Zotero.
  9. programy antywirusowe i firewall Program antywirusowy jest barierą chroniącą użytkownika przed działaniem szkodliwego oprogramowania. Jest to program komputerowy, którego głównym zadaniem jest wykrywanie, usuwanie lub zwalczanie tzw. wirusów komputerowych. Przykładowymi programami są Norton, G Data czy Bitdefender.
  10. programy specjalistyczne Programy specjalistyczne to programy służące ściśle określonym celom; ● programy bankowe ● programy finansowo - księgowe ● programy inwentaryzacyjne ● programy przeznaczone do administracji
Anzeige