1. 1
Şcoala Gimnazială„Dimitrie Sturdza”
Com. Popeşti, jud. Iaşi
Telefon/fax: 0232323496
E-mail: scpopesti@yahoo.com
Proiect de lecţie
I..Date de identificare:
Instituţie: : Școala Gimnazială “Dimitrie Sturdza”, Popești
Mediu: Rural
Nr. de ore: 2 ore pe săptămână
Data: 25.01.2018
Disciplina şcolară: Biologie, cls. a VII a
Unitatea de învăţare: Funcțiile de relație
Titlul lecţiei: Igiena sistemului locomotor
Tipul de lecţie: predare-învățare
Timp: 50 min
Locul de desfăşurare: Sala de clasă
Profesor: Misăiloae Livia- Elena
II.Compentenţe generale vizate
1. Receptarea informațiilor despre lumea vie.
2. Explorarea sistemelor biologice
3. Utilizarea și construirea de modele și algoritmi în scopul demonstrării principiilor lumii vii.
4. Comunicarea orală și scrisă utilizând corect terminologia specifică biologiei.
5. Transferarea și integrarea cunoștințelor și a metodelor de lucru specifice biologiei în contexte noi.
2. 2
III. Competențe specifice vizate
1.2. Stabilirea relațiilor între funcțiile organelor, ale sistemului de organe din corpul uman și influența factorilor de mediu.
2.1. Utilizarea metodelor și mijloacelor adecvate studierii organismului uman.
3.2. Elaborarea și aplicarea unor algoritmi de identificare, investigare, experimentare și rezolvare a unor situații problemă.
4.1. Utilizarea corectă a terminologiei specifice biologiei în diferite situații de comunicare.
4.2. Prezentarea informațiilor folosind diverse metode de comunicare.
5.1. Interpretarea relațiilor dintre propriul comportament și starea de sănătate.
5.2. Rezolvarea situațiilor problemă, acordarea primului ajutor în cazul unor urgențe medicale simple.
IV. Scopul lecției:
Însușirea și sistematizarea cunoștiințelor referitoare la cunoașterea elemetelor de igienă ale sistemului locomotor.
V. Obiective operaționale
Cognitive:
La sfârșitul lecției, elevii trebuie :
O1. să identifice factorii de risc cu potențial negativ asupra integrității sistemului locomotor;
O2. să stabilească consecințele factorilor de risc asupra sistemului locomotor;
O3. să descrie accidentele sistemului locomotor;
O4. să determine regulile de igienă care trebuie respectate pentru menținerea integrității sistemului locomotor;
Formative:
La sfârșitul lecției, elevii trebuie:
O5. să expună modalitățile de acordare a primului ajutor în caz de fracturi, entorse, luxații.
3. 3
V. Strategia didactică
Tipuri: dirijată, explicativ- conversativă;
a) Metode și procedee: conversația euristică, observația, explicația, expunerea, descrierea, hexagonul;
b) Forme de organizare a activității elevilor: activități frontale, activități individuale.
c) Resurse:
- Materiale: tablă, fișă de lucru, caiet de biologie, obiecte de scris, prezentare power point, filmuleț didactic
- Umane: elevi;
- De timp: 50 de minute.
VI. Analiza conţinutului lecţiei
Arii de conţinut Subdiviziuni de conţinut Cod competență
1.Clasificarea factorilor de risc (cu
exemple și consecințele acestora)
1.1.Factori mecanci
1.2.Factori fizici
1.3.Factori biologici
O1
O2
2. Reguli de igienă care trebuie respectate
pentru menținerea integrității sistemului
locomotor
2.1.Reguli de igienă
O4
3. Accidente ale sistemului locomotor
3.1. Entorse
3.2. Luxații
3.3. Fracturi
O3
4. Primul ajutor în caz de entorse, luxații,
fracturi
O5
4. 4
Bibliografie selectivă:
1. Andrici, L., Butnariu, A- E., Horia, O- G., Imbria, M-A., Mărculeț, R. M, Panainte, C., Perju, F. M., Sardariu, O. A, 2017- Strategii didactice î
de biologie- pentru gimnaziu și liceu, Ed. Studis, Iași.
2. Costică Naela – Metodica predării biologiei, Editura Graphys, Iași, 2008
3. Zoe Partin, Luminița Logofătu, Cezar Niculescu –Manual pentru clasa a VII a, Editura Corint, București,
4. ***Programa şcolară biologie,Ministerul Educaţiei, Cercetării şi Inovării, clasa a VII-a, Bucureşti, 2009.
5. 5
VI. Desfăşurarea lecţiei
Nr.
crt.
Etapele
lecţiei∕
Evenimentele
instruirii
O.O
.
Activitatea profesorului Activitatea elevilor Strategii didactice Timp Evaluare
Metode
didactice
Resurse Forme de
organizare
1. Organizarea
lecţiei
- Verifică dacă sunt condiții optime
pentru desfășurarea lecției.
Solicită elevului de serviciu să
numească elevii absenți și îi notează
în catalog.
Pregătește materialul didactic
necesar lecției.
Îşi pregătesc caietul de
biologie, manualul și
obiectele de scris.
Conversaţia - Frontală 1 min
2. Verificarea
cunoştinţelor
anterioare
Prin chestionare orală, adresează
următoarele întrebări:
1. Care sunt componentele
sistemului locomotor?
2. Ce rol are sistemul
locomotor?
3. De ce bicepsul și tricepsul
sunt denumiți mușchi
antagoniști?
4. Ce reprezintă mișcarea de
flexie, dar cea de extensie?
Elevii ascultă cu atenție și
răspund la întrebări:
1. Componentele
sistemului
locomotor sunt :
oasele și mușchii.
2. Sistemul
locomotor are rol în
mișcarea
organismului.
3. Bicepsul și
tricepsul sunt
denumiți mușchi
antagoniști
deoarece permit
antebrațului să
execute mișcări
opuse.
4. Mișcarea de flexie
Conversaţia Frontală 3 min Orală
6. 6
este mișcarea în
care bicepsul se
contractă , iar
tricepsul se
relaxează. În
mișcarea de
extensie, tricepsul
se contractă, iar
bicepsul se
relaxează.
3. Captarea
atenţiei
Profesorul le prezintă elevilor un
filmuleț despre o deformare a
coloanei vertebrale ( cifoza). Îi
întreabă pe elevi :
1. Ce oase sunt afectate?
2. Numiți o cauză care poate
produce deformarea
coloanei vertebrale.
3. Din ce este alcătuită
coloana vertebrală?
Elevii vizionează cu atenție
filmulețul și răspund la
întrebări.
1. Este afectată
coloana vertebrală.
2. Deformarea
coloanei vertebrale
poate fi provocată
de o poziția
incorectă în bancă.
3. Coloana vertebrală
este alcătuită din 33
de vertebre.
Conversaţia
Observația
Video
proiector
Film
didactic
Frontală 4 min Orală
4.
Anunţarea
temei şi a
obiectivelor
Profesorul notează pe tablă titlul
lecției: Igiena sistemului locomotor
și comunică elevilor obiectivele pe
care trebuie să le atingă la sfârșitul
orei.
Notează titlul în caiete;
Ascultă cu atenţie
indicaţiile profesorului cu
privire la desfăşurarea orei;
Expunerea Cretă
Tablă
Obiecte
de scris
Caiete
Frontală 2 min
7. 7
5. Dirijarea
invăţării
O1
O2
O3
Profesorul îi întreabă pe elevi care
sunt principalele grupe de factori de
risc.
Apoi profesorul prezintă elevilor
primul slide al ppt-ului cu titlul
Igiena sistemului locomotor (
Anexa 1) și le solicită să grupeze
într-un tabel factorii de pe slide în
categoriile de factori de risc pe care
ei le-au enumerat.
Profesorul realizează și el la tablă
tabelul cu factorii de risc și îl
completează cu ajutorul elevilor
(completare la schema lecției, anexa
2).
Apoi profesorul le spune elevilor că
acești factori de risc au consecințe
negative asupra sistemului
locomotor și completează tabelul
anterior cu aceste consecințe.
(completare la schema lecției,
Anexa 1)
Cadrul didactic le spune elevilor că
oamenii în timpul liber practică
diverse sporturi și în timpul acestor
sporturi pot surveni diverse
accidente ale sistemului locomotor.
Accidentele sunt reprezentate de
luxații, fracturi și entorse. Apoi
solicită elevilor să dea exemple de
sporturi în care pot apărea astfel de
accidente.
Elevii ascultă cu atenție și
răspund la întrebari:
1. Principalele grupe
de factori de risc
sunt: mecanici,
fizici, chimici,
biologici.
2. Elevii grupează
factorii de risc.
3. Printre sporturile în
timpul cărora pot
aparea accidente se
numără: fotbalul,
baschetul, handball.
4. Imaginea reprezintă
o entorsă.
5. Această imagine
reprezintă o luxație.
Conversaţia
Explicația
Observația
Lucrul cu
manualul
Video
Proiector
Ppt
Caiete
Obiecte
de scris
Manual
Frontală
Individuală
20
min
Scrisă
Orală
8. 8
Profesorul prezintă elevilor
următorul slide ppt și le solicită
acestora să identifice cu ajutorul
manualului ce reprezintă imaginea
prezentată. Apoi profesorul notează
la tablă definiția entorsei.
Profesorul le spune elevilor că
entorsele apar cel mai frecvent la
nivelul gleznei și al genunchilor.
Prezintă următorul slide-ppt și îi
întreabă pe elevi ce reprezintă
imaginea. Apoi profesorul le spune
elevilor ce reprezintă luxațiile și
notează la tablă (completare la
schema lecției).
Cadrul didactic le spune elevilor că
următorul accident al oaselor este
reprezentat de fracturi. Acestea sunt
rupturi ale oaselor și pot fi de două
tipuri:închise și deschise și le
prezintă slide-ul ppt în care acestea
sunt ilustrate ( completare la
schema lecției)
9. 9
O5
O4
Cadrul didactic prezintă elevilor un
film didactic în care sunt prezentate
măsurile de prim ajutor în cazul
luxațiilor, fracturilor și entorselor.
Apoi întreabă elevii ce ar trebui să
facem în cazul acestor accidente
pentru a verifica gradul de atenție
pe care l-au avut în timpul
filmulețului.
Apoi profesorul le spune elevilor că
în cazul luxațiilor se folosește
tehnica:
Rest=repaus
Ice=gheață
C=compresie
E=ridicat
Le prezintă un filmuleț în care este
explicitată această tehnică.
Profesorul le spune elevilor că
oamenii ar putea preveni aceste
accidente dacă ar fi puțini mai
atenți. Apoi îi întreabă pe elevi :
1. Ce trebuie să facem pentru
a ne proteja sistemul
locomotor?
2. De ce elemente au nevoie
oasele?
Profesorul notează la tablă
răspunsurile elevilor, aducând
completări. (completare la schema
lecției).
Elevii ascultă și vizionează
filmulețul cu atenție și
răspund la întrebări:
1. Pentru a ne proteja
sistemul locomotor
trebuie să
consumăm
vitamine, să avem o
poziți corectă a
coloanei vertebrale,
să evităm gesturile
brutale.
2. Oasele au nevoie
de vitamina D, de
calciu.
Observația
Explicația
Conversația
Demonstrația
Film
didactic
Tablă
Obiecte
de scris
Frontală 10
min
Orală
10. 10
6. Obţinerea
performanţei
elevilor
Pentru a verifica însușirea
noțiunilor, dar și capacitatea
acestora de corelație, profesorul
propune elevilor completarea
hexagonului. Precizează timpul de
lucru. Discută răspunsurile.
Completează individual
Hexagonul. Primul elev
care a îndeplinit sarcina
prezintă rezolvarea întregii
clase.
Conv ersația
Hexagonul
Fișă de
lucru
Obiecte
de scris
Caiete
Frontală
Individuală
10
min
Orală
Scrisă
7. Evaluarea
performanţei
Prin chestionare orală pe tot
parcursul orei.
Se gândesc şi răspund la
întrebările adresate de
profesor.
8. Transferul
cunoștințelor
Ca temă pentru acasă li se cere să
învețe lecția pentru ora următoare și
să pregătească portofoliile.