2. Pripremaju li ocjene učenike za stvarni svijet (život)
Ili funkcioniraju kao mehanizmi kontrole učenika radije nego
potreban, neophodan i konstruktivan način iskazivanja
postignuća?
3. Ocjene
Ocjenjivanje radi učenja je
kao bombardiranje za
postizanje mira (slogan iz
1960-ih)
“Život je lakši uz ocjene”, jer
od nas traži puno manje
vremena nego bilo koja
smislena procjena)
4. Kritike ocjenjivanja
Kada učenike iz osnovne škole, koji su bile vođeni
isključivo ocjenama, usporedimo s onima koji nisu,
dolazimo do tri velika zaključka:
(Punished by Rewards, Kohn, 1999)
5. 1. Ocjene imaju tendenciju umanjiti
zanimanje učenika za ono što uče
Pokazalo se da su
usmjerenost učenju i
usmjerenost ocjenama
u obrnutoj korelaciji.
6. 2. Ocjene stvaraju sklonost najlakšem
mogućem zadatku
Kada im kažete da je ono što rade za ocjenu, male
su šanse da će poduzimati bilo kakav nepotreban
intelektualni rizik.
Odabrat će kraću knjigu ili projekt na poznatu temu
kako bi umanjili mogućnost da loše prođu, ne zato
što su nemotivirani nego jer su jednostavno
racionalni.
Oni odgovaraju odraslima koji su im, poručivši da je
cilj dobiti dobru ocjenu, poslali poruku da je uspjeh
važniji od znanja.
7. 3. Ocjene imaju tendenciju smanjiti
kvalitetu razmišljanja učenika
Možda će tražiti po literaturi ono što
„treba” znati. Manje je vjerojatno da
će se zapitati i reći: „Kako možemo
biti sigurni da je to istina”? nego pitati
hoće li ovo biti na testu.
U jednom eksperimentu studenti,
kojima je rečeno da će biti ocijenjeni
za naučeno iz lekcija društvenih
znanosti, imali su više problema s
razumijevanjem glavne poante teksta
nego studenti kojima je rečeno da
neće biti ocjenjivani. (Grolnick i Ryan,
1087.)
8. “Nisam zato postao učiteljem." učitelj engleskog
jezika u Mundelein High School, Illinois
Stvari koje djeca čine za ocjene su poražavajuće za učitelje;
svađaju se s njima, s roditeljima, varaju, uče napamet za test
pa zaborave sve potom.
9. Zašto je to tako teško?
Svako ocjenjivanje uključuje
i neugodan trenutak
pedagoškog odnosa. Teško
je postići da jedna osoba
koordinira ulogu edukatora
i evaluatora u isto vrijeme.
Nedosljednost se još više
očituje kada učitelj treba
ocjenjivati u kontinuitetu.
10. Što treba našoj djeci…
Kriterij uspjeha ne leži u formalnoj
ispravnosti nego u komunikacijskoj
učinkovitosti. Mora se poučavati u
skladu s potrebama učenika
(Carroll,Brendan, A Case Study,
2004)
11. Procjena
procjena se odnosi na set
postupaka po kojim
prosuđujemo učenje učenika
rezultat je tečaja ili nastave
također se odnosi na
postupke mjerenja
postizanja
postupak dobivanja
informacija
12. Aspekti procjene
Motivacija (učenici love ocjene)
Postignuće (što se više učenici
usmjeravaju na to koliko im dobro ide,
to su manje angažirani u ono što rade
Kvantifikacija (mjerljivi ishodi mogu
biti najmanje značajni rezultati učenja.
“(McNeil, 1986, p. xviii)
Kurikulum –ako kurikulum nije dobar,
procjena je uzaludna
Može se imati najbolja moguća vrsta
ocjenjivanja, ako nema dobar NPP,
nema koristi
13. Evaluacija
…je sustavni postupak
određivanja mjere do
koje se postižu ciljevi
podrazumijeva i
procjenu i druge
procese
14. Evaluacija nije nešto što se događa
samo sumativno.
Bilo koji element u NPP-u se može procjenjivati i ocjenjivati, a
ne samo na kraju nastave ili obrazovnog razdoblja.
15. Procjena je prvi korak u procesu
ocjenjivanja
Ako svi učenici cijelo
vrijeme zadovoljavajuće
napreduju, vjerojatno
im je sve previše lako.
16. Loši rezultati
U slučaju neuspjeha u
postizanju ciljeva sljedeći korak
je dijagnosticiranje vjerojatnog
uzroka ili više njih što traži
korekcije i intervencije.
17. Učitelji su neke neformalno isticali…
Slaba pozornost na satu
Neredovitost dolazaka na nastavu
Određeni problemi s makro vještinama
Poteškoće s određenom cjelinom
Nemogućnost praktične primjene naučenog
Neadekvatne tehnike poučavanja
Nevaljano postavljeni ciljevi
Materijali i aktivnosti neprikladni za učenike
Osobni problemi učenika (fizičke naravi)
Neprimjeren raspored učenja
18. Neučinkovite strategije učenja
77% učenika je odabralo ovaj
razlog
32 % učitelja je istaknulo ovaj
razlog kao krivac za neuspjeh
19. Sustav usmjeren na učenika
U sustavu usmjerenog na
učenika, učitelj ima
presudnu ulogu u
ocjenjivanju i vrednovanju
samog NPP i ishoda
Samoevaluacija učitelja
dragocjeno je sredstvo za
poticanje i razvoj i učitelja i
NPP-a
20. Tradicionalna procjena
a. U procjeni napisanog nastavnik je
jedini čitatelj i njegova uloga je čitati
greške i ispravljati i takve i one
mehaničke. (Peñaflorida, 2002:
345);
b. Valjanost, pouzdanost i objektivnost
su preopćeniti i nisu validni
pokazatelji za kvalitativne podatke
učeničkih djela. Macías, 2002: 340);
c. Blic pojedinačni testovi (Gómez,
1999: 4);
d. Sastoji se posebno od testova
višestrukog izbora i povezivanja
(Lynch, 2005: 2);
a. Kritizirano kao neprimjereno i
nevaljano mjerenje akademskih
postignuća i kompetencija (O'Malley
and Pierce, 1996; Michael, 1993)
by Lynch (idem);
b. Naučeno ne odgovara one što je
takvo u stvarnom svijetu (Thrasher,
2000: 2-3);
c. Instrumenti uključuje testove s
višestrukim izborom, istinito i
netočno, popunjavanje praznih
mjesta i usredotočuje se na točnost,
gramatiku i pitanja nižeg reda.
(Goodman, Goodman, and Hood,
1989; Stiggins, 1997; Wiggins,
1998 by Jacobs & Farrell, 2003: 16-
17).
21. Procjena/ ocjenjivanje samo je dio kontinuiranoga
ciklusa, a ne kraj procesa učenja
Tradicionalno se za ocjenjivanje koriste brojevi, slova
i simboli, međutim teško je prenijeti i predstaviti
učenička postignuća samo kroz takav sustav.
22. Validna procjena (RWCT metode)
Na temelju znanja o tom kako učenici
stječu vještine, znanja i sposobnosti ono
mora imati pozitivnu ulogu u procesu
edukacije
Promovira različitost među učenicima
raznim tehnikama i strategijama
Mora imati svrhu i biti jasno
predstavljeno učenicima, roditeljima i
učiteljima
Procjena mora mjeriti točno ono što
želimo, mora biti validna, a ne
povremena
Kriteriji ocjenjivanja moraju biti pouzdani i
utemeljeni na radu kolega i stručnjaka u
zajednici.
Učenicima mora pružiti povratnu
informaciju. Treba ukazati na napredak i
li upozoriti gdje treba korekcija.
Mora postojati mehanizam za
samoevaluaciju učitelja, to je kontinuirani
proces.
To je sastavni dio nastave, a ne samo
„na kraju”, ocjenjivanje izvedeno iz
ciljeva nastave i planiranja trebalo bi
uključivati mjere i ciljeva postignuća.
Ocjenjivanje ne bi smjelo biti teret
učenicima ili učiteljima na štetu ostalih
aspekata nastave..
Kriteriji moraju biti razumljivi svim ostalim
sudionicima, nastavnog procesa,
kolegama, roditeljima, javnosti, a učenici
se moraju samostalno znati izraziti o
onome što se od njih traži.
23. Formativna procjena kao alternativna
procjena
Procjena metodom
portfolija znači
prikupljanje važnih
informacija o procesu
učenja i sadržaju
tijekom određenog
vremenskog razdoblja.
24. Ova procjena uključuje::
a. checkliste ponašanja
b. časopise, bilješke, dnevnike i snimke čitanja
c. videa
d. snimke debata ili rasprava
e. upitnike za samoprocjenu
f. oučitelja ili neke anegdote (Macías, 2002: 340)
25. Zašto je važno povezivati ocjenjivanje
s davanjem uputa?
Bolja procjena, bolje
poučavanje.
Bolje
poučavanje,
bolje učenje.
Bolje učenje, bolji
učenici
Bolji učenici,
bolje šanse za
što bolji život
26. … upamtimo
Svu djecu treba školovati na
način koji potiče istraživanje,
otkrivanje i znatiželju.
„Idealno bi bilo da je čin
učenja nagrada sama po
sebi" (Kohn, 1997c).