SlideShare ist ein Scribd-Unternehmen logo
1 von 6
PROIECT DIDACTIC
Data: 12.03.2013
Grădiniţa nr. 9 ,,Sf. Nicolae”
Grupa: mijlocie A
Prof. Metodist: Leonte Vasile
Prof. Coordonator: Gheorghe Iuliana
Educatoare: Ursu Veronica
Propunătoare: Mitu Andreea
Denumirea activităţii: Educarea limbajului
Tema săptămânii: Fantezii de primăvară
Subiectul: „Eu spun una, tu spui multe”
Mijloc de realizare: joc didactic
Tipul activităţii: Formare de priceperi şi deprinderi
Durata: 25-30 minute
Obiective de referinţă:
Să participe la activitatea de grup, inclusiv la activităţile de joc, atât în calitate de vorbitor, cât şi în calitate de auditor;
Să-şi îmbogăţească vocabularul activ şi pasiv pe baza experienţei, activităţii personale şi/sau a relaţiei cu ceilalţi şi să
utilizeze un limbaj oral corect din punct de vedere gramatical.
Obiective operaţionale:
Obiective cognitive:
O1: Să distingă singularul de pluralul substantivelor;
O2: Să transforme singularul în plural şi invers;
O3: Să acorde adjectivul cu substantivul;
O4: Să formuleze propoziţii cu substantive şi adjective la singular şi plural.
Obictive afective:
O5: Să manifeste interes pentru activitate;
O6: Să-şi încurajeze echipa din care fac parte.
Sarcina didactică: Folosirea corectă a singularului şi pluralului în vorbirea curentă.
Regulile jocului: Copiii aleg un jeton/floare/obiect de pe măsuţă, denumesc imaginea şi găsesc opusul acesteia, singularul
sau pluralul. Copiii alcătuiesc propoziţii folosind corect substantivele la numărul singular şi plural.
Elemente de joc: surpriza, întrecerea, ochi închişi, mişcarea, aplauze, stimulente.
Strategia didactică:
•Metode si procedee: povestirea, explicaţia, exercitiul, conversaţia, demonstraţia, intructaj verbal.
•Mijloace didactice: coş cu flori de primăvară (zambile, ghiocei, lalele, narcise), coş cu obiecte din mediul şcolar (carţi,
pensule, creioane, mingi), jetoane cu diferite imagini, flipchart, fişă de evaluare.
•Forme de organizare: individual, frontal, pe grupe.
Bibliografie:
→ S. Borţeanu, R. Brănişteanu: ,,Curriculum pentru învăţământul preşcolar”, Ed. Didactica Publishing House, 2009
→ Aurelia Ana, Smaranda Maria Cioflică, ,,Jocuri didactice pentru educarea limbajului” ediţia a III-a, editura Tehno-Art.
Etapele
activităţii
Obiec-
tive
Activitatea propunătoarei Activitatea copiilor Metode şi
procedee
Materiale
didactice
Forma de
organizare
1.
Moment
organiza-
toric
(2 min)
-Aerisirea sălii de clasă;
-Aşezarea scăunelelor în semicerc.
-Introducerea organizată a copiilor
în sala de grupă. - Intră în sală şi salută.
Instructaj
verbal Frontal
2.
Captarea
atenţiei
(5 min)
O5
- Se realizează cu ajutorul unei
marionete care ,,se plânge”
copiilor că nu ştie corect cum să
denumească obiectele când sunt
mai multe sau când e doar unul
singur şi că mereu le încurcă, toată
lumea râzând de ea. Le cere
ajutorul copiilor pentru a învăţa
corect să vorbească.
- Ce spuneţi, copii, o ajutăm?
-Ascultă cu atenţie.
-Da!
Povesti-
rea
Conversa-
ţia
O
marione-
tă
Frontal
3.
Anunţare
a temei şi
a obictive-
lor
(1 min)
- Astăzi la activitatea de educare a
limbajului vom desfăşura jocul ,,Eu
spun una, tu spui multe”.
-Voi va trebui să fiţi atenţi, să
denumiţi obiectele corect când
sunt mai multe sau când e doar
unul singur, formând apoi
propoziţii cât mai frumoase cu ele.
-Receptează numele şi regulile
jocului. Conversa-
ţia Frontal
4.
Dirijarea
învăţării
(15 min)
O1
O2
a). Precizarea regulilor de joc
- După cum ştim, toate jocurile au
reguli. Vom proceda aşa: voi alege
un copil cuminte, el va veni în faţă,
va extrage o floare din coşuleţul
primăverii şi o va denumi. Apoi, va
găsi alte flori de acelaşi fel,
denumindu-le cu ajutorul
cuvintelor magice: „Eu spun una,
tu spui multe”. De exemplu: eu
spun ghiocel, tu spui ghiocei.
b). Realizarea jocului de probă
- Se execută o dată jocul de probă
de către unul dintre copii pentru a
observa dacă explicaţiile au fost
înţelese. În caz contrar, se vor
explica din nou regulile.
c). Realizarea jocului propriu-zis
Varianta 1: un copil va alege o
floare din coşuleţul primăverii, o va
denumi, va căuta în coş alte flori de
acelaşi fel, denumindu-le cu
ajutorul “cuvintelor magice”. La
fiecare răspuns corect, vor fi
stimulaţi cu aplauze. În caz contrar,
vor bate din picioare o dată.
- Sunt atenţi la regulile jocului şi la
exemplele date.
- Execută jocul de probă, după
indicaţiile propunătoarei.
- Aleg o floare, o denumesc, caută
mai multe flori de acelaşi fel şi le
denumesc cu ajutorul “cuvintelor
magice”.
Conversa-
ţia
Demon-
straţia
Exerciţiul
Flori de
primăvară
(zambile,
lalele,
narcise,
ghiocei)
Frontal
Individual
Individual
Frontal
Individual
O3
Varianta 2: Într-o cutie sunt
aşezate mai multe obiecte din
mediul apropiat. Copilul ales, cu
ochii închisi, va extrage un obiect.
Apoi, îl va denumi, îi va atribui o
însuşire (exemplu: creion albastru),
iar apoi, cu ajutorul “cuvintelor
magice”, va găsi pluralul obiectului
respectiv.
- Extrag un obiect, îl denumesc,
găsesc singularul/pluralul
obiectului respectiv, acordă
substantivul cu adjectivul.
Instructaj
verbal
Exerciţiul
Conversa-
ţia
Obiecte:
creion,
pensulă,
jucărie,
carte,
minge etc.
Individual
5.
Evaluarea
(5 min)
O4
O6
Varianta 3: grupa se împarte în
două echipe (echipa ghioceilor şi
echipa lalelelor). Pe rând, va fi
numit câte un copil să aleagă un
jeton dintr-un coş, va găsi
pluralul/singularul acelei imagini cu
ajutorul “cuvintelor magice”,
formând apoi propoziţii. Dacă au
răspuns corect, copiii se vor ridica
în picioare şi vor aplauda, grupa
primind câte o bulină. Grupa cu
cele mai multe buline este
declarată cea învingătoare.
- Cum s-a numit jocul de astăzi?
- Denumesc imaginile de pe jeton,
găsesc singularul/pluralul imaginii
de pe jeton, formează propoziţii cu
imaginile de pe jetoane.
- Jocul s-a numit “Eu spun una, tu
spui multe”.
Instructaj
verbal
Explicaţia
Exerciţiul
Conversa-
ţia
Jetoane
cu imagini
(pisică,
fluture,
rosie,
rânduni-
că,
zambila,
cătel,
lalea etc)
Individual
Pe grupe
Individual
6.
Încheierea
activităţii
(2 min)
-Se fac aprecieri generale şi
individuale, în funcţie de
corectitudinea răspunsurilor date
şi de modul de implicare al
acestora la activitate, marioneta
arătându-şi
mulţumirea/nemulţumirea.
- Se împart stimulente.
- Primesc stimulente şi ascultă cu
atenţie aprecierile verbale.
Conversa-
ţia
Stimulen-
te
Individual
Frontal

Weitere ähnliche Inhalte

Was ist angesagt?

Organele de simt
Organele de simt Organele de simt
Organele de simt
Preda Anca
 
Pr tematic toamna_gr_mica_2
Pr tematic toamna_gr_mica_2Pr tematic toamna_gr_mica_2
Pr tematic toamna_gr_mica_2
laurasarbu88
 
Traditii Si Obiceiuri
Traditii Si ObiceiuriTraditii Si Obiceiuri
Traditii Si Obiceiuri
Ion George
 
Fabula cainele si catelul
Fabula cainele si catelulFabula cainele si catelul
Fabula cainele si catelul
Vera Popa
 
Traditii de craciun
Traditii de craciunTraditii de craciun
Traditii de craciun
Merilu ***
 
Holocaustul - moment de rememorare a istoriei
Holocaustul - moment de rememorare a istorieiHolocaustul - moment de rememorare a istoriei
Holocaustul - moment de rememorare a istoriei
Cristian Ghinghes
 

Was ist angesagt? (20)

Mara
MaraMara
Mara
 
Organele de simt
Organele de simt Organele de simt
Organele de simt
 
Pr tematic toamna_gr_mica_2
Pr tematic toamna_gr_mica_2Pr tematic toamna_gr_mica_2
Pr tematic toamna_gr_mica_2
 
serbare de_craciun_sezatoarea
serbare de_craciun_sezatoareaserbare de_craciun_sezatoarea
serbare de_craciun_sezatoarea
 
șEzatoarea sf. andrei
șEzatoarea sf. andreișEzatoarea sf. andrei
șEzatoarea sf. andrei
 
Obiceiuri De Craciun
Obiceiuri De CraciunObiceiuri De Craciun
Obiceiuri De Craciun
 
Evaluarea criterială prin descriptori
Evaluarea criterială prin descriptoriEvaluarea criterială prin descriptori
Evaluarea criterială prin descriptori
 
Traditii Si Obiceiuri
Traditii Si ObiceiuriTraditii Si Obiceiuri
Traditii Si Obiceiuri
 
Program de serbare la craciun
Program de serbare la craciunProgram de serbare la craciun
Program de serbare la craciun
 
„Managementul clasei de elevi”, Tatiana Lungu
 „Managementul clasei de elevi”, Tatiana Lungu „Managementul clasei de elevi”, Tatiana Lungu
„Managementul clasei de elevi”, Tatiana Lungu
 
Alimentatie sanatoasa
Alimentatie sanatoasaAlimentatie sanatoasa
Alimentatie sanatoasa
 
Fabula cainele si catelul
Fabula cainele si catelulFabula cainele si catelul
Fabula cainele si catelul
 
Psihologie sociala
Psihologie socialaPsihologie sociala
Psihologie sociala
 
Prezentare ppt - Sistemul respirator
Prezentare ppt - Sistemul respiratorPrezentare ppt - Sistemul respirator
Prezentare ppt - Sistemul respirator
 
Grigore Vieru
Grigore  VieruGrigore  Vieru
Grigore Vieru
 
Traditii de craciun
Traditii de craciunTraditii de craciun
Traditii de craciun
 
Mihai Eminescu
Mihai EminescuMihai Eminescu
Mihai Eminescu
 
Holocaustul - moment de rememorare a istoriei
Holocaustul - moment de rememorare a istorieiHolocaustul - moment de rememorare a istoriei
Holocaustul - moment de rememorare a istoriei
 
Lunile anului in traditia populara
Lunile anului in traditia popularaLunile anului in traditia populara
Lunile anului in traditia populara
 
Alcoolul
AlcoolulAlcoolul
Alcoolul
 

Ähnlich wie ed_limbajului_mijl_a_joc_didactic2.docx

дидактичні ігри для 1 класу
дидактичні ігри для 1 класудидактичні ігри для 1 класу
дидактичні ігри для 1 класу
Olesea_Moldovan
 
strategii didactice interactive.doc
strategii didactice interactive.docstrategii didactice interactive.doc
strategii didactice interactive.doc
LilianaIvasc
 
Educaţia outdoor Guta Corina.doc
Educaţia outdoor Guta Corina.docEducaţia outdoor Guta Corina.doc
Educaţia outdoor Guta Corina.doc
MariaMirabela9
 
Psiholigia copilului[1]
Psiholigia copilului[1]Psiholigia copilului[1]
Psiholigia copilului[1]
Casi Ka
 
Arborele de lalele lectie pentru studiul mediului concret
Arborele de lalele   lectie pentru studiul mediului concretArborele de lalele   lectie pentru studiul mediului concret
Arborele de lalele lectie pentru studiul mediului concret
vorbedeverde11
 
Activitate integrata pe o zi povesti
Activitate integrata pe o zi  povestiActivitate integrata pe o zi  povesti
Activitate integrata pe o zi povesti
Man Luc
 
Managementul clasei orientate_spre_nevoile_copilului
Managementul clasei orientate_spre_nevoile_copiluluiManagementul clasei orientate_spre_nevoile_copilului
Managementul clasei orientate_spre_nevoile_copilului
Sima Sorin
 
Proiect activitate integrata_insectele_ne_invata omida
Proiect activitate integrata_insectele_ne_invata omidaProiect activitate integrata_insectele_ne_invata omida
Proiect activitate integrata_insectele_ne_invata omida
Irina Burdea
 

Ähnlich wie ed_limbajului_mijl_a_joc_didactic2.docx (20)

дидактичні ігри для 1 класу
дидактичні ігри для 1 класудидактичні ігри для 1 класу
дидактичні ігри для 1 класу
 
activitati_pentru_dezvoltarea_limbajului.doc
activitati_pentru_dezvoltarea_limbajului.docactivitati_pentru_dezvoltarea_limbajului.doc
activitati_pentru_dezvoltarea_limbajului.doc
 
Proiect toamna - Pârvu Eugenia Dana
Proiect toamna - Pârvu Eugenia DanaProiect toamna - Pârvu Eugenia Dana
Proiect toamna - Pârvu Eugenia Dana
 
STEP BY STEP.pptx
STEP BY STEP.pptxSTEP BY STEP.pptx
STEP BY STEP.pptx
 
Primavara copilariei 30nou
Primavara copilariei 30nouPrimavara copilariei 30nou
Primavara copilariei 30nou
 
PROIECT ALAI.doc
PROIECT ALAI.docPROIECT ALAI.doc
PROIECT ALAI.doc
 
Strategii didactice, jocuri și activități pentru creșterea competențelor de c...
Strategii didactice, jocuri și activități pentru creșterea competențelor de c...Strategii didactice, jocuri și activități pentru creșterea competențelor de c...
Strategii didactice, jocuri și activități pentru creșterea competențelor de c...
 
Joc joc joc.docx
Joc joc joc.docxJoc joc joc.docx
Joc joc joc.docx
 
Chisinau toamna proiect
Chisinau toamna proiectChisinau toamna proiect
Chisinau toamna proiect
 
Optional engleza
Optional englezaOptional engleza
Optional engleza
 
strategii didactice interactive.doc
strategii didactice interactive.docstrategii didactice interactive.doc
strategii didactice interactive.doc
 
Proiect didactic
Proiect didacticProiect didactic
Proiect didactic
 
Educaţia outdoor Guta Corina.doc
Educaţia outdoor Guta Corina.docEducaţia outdoor Guta Corina.doc
Educaţia outdoor Guta Corina.doc
 
Psiholigia copilului[1]
Psiholigia copilului[1]Psiholigia copilului[1]
Psiholigia copilului[1]
 
REGGIO EMILIA-1 (1).docx
REGGIO EMILIA-1 (1).docxREGGIO EMILIA-1 (1).docx
REGGIO EMILIA-1 (1).docx
 
Arborele de lalele lectie pentru studiul mediului concret
Arborele de lalele   lectie pentru studiul mediului concretArborele de lalele   lectie pentru studiul mediului concret
Arborele de lalele lectie pentru studiul mediului concret
 
Activitate integrata pe o zi povesti
Activitate integrata pe o zi  povestiActivitate integrata pe o zi  povesti
Activitate integrata pe o zi povesti
 
Managementul clasei orientate_spre_nevoile_copilului
Managementul clasei orientate_spre_nevoile_copiluluiManagementul clasei orientate_spre_nevoile_copilului
Managementul clasei orientate_spre_nevoile_copilului
 
Experienta Montessori diseminare
Experienta Montessori diseminareExperienta Montessori diseminare
Experienta Montessori diseminare
 
Proiect activitate integrata_insectele_ne_invata omida
Proiect activitate integrata_insectele_ne_invata omidaProiect activitate integrata_insectele_ne_invata omida
Proiect activitate integrata_insectele_ne_invata omida
 

Mehr von Maria241022

Colectie de jocuri didactice matematice(1).doc
Colectie de jocuri didactice matematice(1).docColectie de jocuri didactice matematice(1).doc
Colectie de jocuri didactice matematice(1).doc
Maria241022
 
joc Ciorchinele Animale domestice.docx
joc Ciorchinele Animale domestice.docxjoc Ciorchinele Animale domestice.docx
joc Ciorchinele Animale domestice.docx
Maria241022
 
Pranz si cina servire la portie 2022.pdf
Pranz si cina servire la portie 2022.pdfPranz si cina servire la portie 2022.pdf
Pranz si cina servire la portie 2022.pdf
Maria241022
 
0_sunetul_si_litera_s.pdf
0_sunetul_si_litera_s.pdf0_sunetul_si_litera_s.pdf
0_sunetul_si_litera_s.pdf
Maria241022
 

Mehr von Maria241022 (6)

Colectie de jocuri didactice matematice(1).doc
Colectie de jocuri didactice matematice(1).docColectie de jocuri didactice matematice(1).doc
Colectie de jocuri didactice matematice(1).doc
 
joc Ciorchinele Animale domestice.docx
joc Ciorchinele Animale domestice.docxjoc Ciorchinele Animale domestice.docx
joc Ciorchinele Animale domestice.docx
 
Pranz si cina servire la portie 2022.pdf
Pranz si cina servire la portie 2022.pdfPranz si cina servire la portie 2022.pdf
Pranz si cina servire la portie 2022.pdf
 
Fișa literei E.pdf
Fișa literei E.pdfFișa literei E.pdf
Fișa literei E.pdf
 
0_sunetul_si_litera_s.pdf
0_sunetul_si_litera_s.pdf0_sunetul_si_litera_s.pdf
0_sunetul_si_litera_s.pdf
 
S- caiete + fise.docx
S- caiete + fise.docxS- caiete + fise.docx
S- caiete + fise.docx
 

ed_limbajului_mijl_a_joc_didactic2.docx

  • 1. PROIECT DIDACTIC Data: 12.03.2013 Grădiniţa nr. 9 ,,Sf. Nicolae” Grupa: mijlocie A Prof. Metodist: Leonte Vasile Prof. Coordonator: Gheorghe Iuliana Educatoare: Ursu Veronica Propunătoare: Mitu Andreea Denumirea activităţii: Educarea limbajului Tema săptămânii: Fantezii de primăvară Subiectul: „Eu spun una, tu spui multe” Mijloc de realizare: joc didactic Tipul activităţii: Formare de priceperi şi deprinderi Durata: 25-30 minute Obiective de referinţă: Să participe la activitatea de grup, inclusiv la activităţile de joc, atât în calitate de vorbitor, cât şi în calitate de auditor; Să-şi îmbogăţească vocabularul activ şi pasiv pe baza experienţei, activităţii personale şi/sau a relaţiei cu ceilalţi şi să utilizeze un limbaj oral corect din punct de vedere gramatical. Obiective operaţionale: Obiective cognitive: O1: Să distingă singularul de pluralul substantivelor; O2: Să transforme singularul în plural şi invers; O3: Să acorde adjectivul cu substantivul; O4: Să formuleze propoziţii cu substantive şi adjective la singular şi plural.
  • 2. Obictive afective: O5: Să manifeste interes pentru activitate; O6: Să-şi încurajeze echipa din care fac parte. Sarcina didactică: Folosirea corectă a singularului şi pluralului în vorbirea curentă. Regulile jocului: Copiii aleg un jeton/floare/obiect de pe măsuţă, denumesc imaginea şi găsesc opusul acesteia, singularul sau pluralul. Copiii alcătuiesc propoziţii folosind corect substantivele la numărul singular şi plural. Elemente de joc: surpriza, întrecerea, ochi închişi, mişcarea, aplauze, stimulente. Strategia didactică: •Metode si procedee: povestirea, explicaţia, exercitiul, conversaţia, demonstraţia, intructaj verbal. •Mijloace didactice: coş cu flori de primăvară (zambile, ghiocei, lalele, narcise), coş cu obiecte din mediul şcolar (carţi, pensule, creioane, mingi), jetoane cu diferite imagini, flipchart, fişă de evaluare. •Forme de organizare: individual, frontal, pe grupe. Bibliografie: → S. Borţeanu, R. Brănişteanu: ,,Curriculum pentru învăţământul preşcolar”, Ed. Didactica Publishing House, 2009 → Aurelia Ana, Smaranda Maria Cioflică, ,,Jocuri didactice pentru educarea limbajului” ediţia a III-a, editura Tehno-Art.
  • 3. Etapele activităţii Obiec- tive Activitatea propunătoarei Activitatea copiilor Metode şi procedee Materiale didactice Forma de organizare 1. Moment organiza- toric (2 min) -Aerisirea sălii de clasă; -Aşezarea scăunelelor în semicerc. -Introducerea organizată a copiilor în sala de grupă. - Intră în sală şi salută. Instructaj verbal Frontal 2. Captarea atenţiei (5 min) O5 - Se realizează cu ajutorul unei marionete care ,,se plânge” copiilor că nu ştie corect cum să denumească obiectele când sunt mai multe sau când e doar unul singur şi că mereu le încurcă, toată lumea râzând de ea. Le cere ajutorul copiilor pentru a învăţa corect să vorbească. - Ce spuneţi, copii, o ajutăm? -Ascultă cu atenţie. -Da! Povesti- rea Conversa- ţia O marione- tă Frontal 3. Anunţare a temei şi a obictive- lor (1 min) - Astăzi la activitatea de educare a limbajului vom desfăşura jocul ,,Eu spun una, tu spui multe”. -Voi va trebui să fiţi atenţi, să denumiţi obiectele corect când sunt mai multe sau când e doar unul singur, formând apoi propoziţii cât mai frumoase cu ele. -Receptează numele şi regulile jocului. Conversa- ţia Frontal
  • 4. 4. Dirijarea învăţării (15 min) O1 O2 a). Precizarea regulilor de joc - După cum ştim, toate jocurile au reguli. Vom proceda aşa: voi alege un copil cuminte, el va veni în faţă, va extrage o floare din coşuleţul primăverii şi o va denumi. Apoi, va găsi alte flori de acelaşi fel, denumindu-le cu ajutorul cuvintelor magice: „Eu spun una, tu spui multe”. De exemplu: eu spun ghiocel, tu spui ghiocei. b). Realizarea jocului de probă - Se execută o dată jocul de probă de către unul dintre copii pentru a observa dacă explicaţiile au fost înţelese. În caz contrar, se vor explica din nou regulile. c). Realizarea jocului propriu-zis Varianta 1: un copil va alege o floare din coşuleţul primăverii, o va denumi, va căuta în coş alte flori de acelaşi fel, denumindu-le cu ajutorul “cuvintelor magice”. La fiecare răspuns corect, vor fi stimulaţi cu aplauze. În caz contrar, vor bate din picioare o dată. - Sunt atenţi la regulile jocului şi la exemplele date. - Execută jocul de probă, după indicaţiile propunătoarei. - Aleg o floare, o denumesc, caută mai multe flori de acelaşi fel şi le denumesc cu ajutorul “cuvintelor magice”. Conversa- ţia Demon- straţia Exerciţiul Flori de primăvară (zambile, lalele, narcise, ghiocei) Frontal Individual Individual Frontal Individual
  • 5. O3 Varianta 2: Într-o cutie sunt aşezate mai multe obiecte din mediul apropiat. Copilul ales, cu ochii închisi, va extrage un obiect. Apoi, îl va denumi, îi va atribui o însuşire (exemplu: creion albastru), iar apoi, cu ajutorul “cuvintelor magice”, va găsi pluralul obiectului respectiv. - Extrag un obiect, îl denumesc, găsesc singularul/pluralul obiectului respectiv, acordă substantivul cu adjectivul. Instructaj verbal Exerciţiul Conversa- ţia Obiecte: creion, pensulă, jucărie, carte, minge etc. Individual 5. Evaluarea (5 min) O4 O6 Varianta 3: grupa se împarte în două echipe (echipa ghioceilor şi echipa lalelelor). Pe rând, va fi numit câte un copil să aleagă un jeton dintr-un coş, va găsi pluralul/singularul acelei imagini cu ajutorul “cuvintelor magice”, formând apoi propoziţii. Dacă au răspuns corect, copiii se vor ridica în picioare şi vor aplauda, grupa primind câte o bulină. Grupa cu cele mai multe buline este declarată cea învingătoare. - Cum s-a numit jocul de astăzi? - Denumesc imaginile de pe jeton, găsesc singularul/pluralul imaginii de pe jeton, formează propoziţii cu imaginile de pe jetoane. - Jocul s-a numit “Eu spun una, tu spui multe”. Instructaj verbal Explicaţia Exerciţiul Conversa- ţia Jetoane cu imagini (pisică, fluture, rosie, rânduni- că, zambila, cătel, lalea etc) Individual Pe grupe Individual
  • 6. 6. Încheierea activităţii (2 min) -Se fac aprecieri generale şi individuale, în funcţie de corectitudinea răspunsurilor date şi de modul de implicare al acestora la activitate, marioneta arătându-şi mulţumirea/nemulţumirea. - Se împart stimulente. - Primesc stimulente şi ascultă cu atenţie aprecierile verbale. Conversa- ţia Stimulen- te Individual Frontal