Diese Präsentation wurde erfolgreich gemeldet.
Wir verwenden Ihre LinkedIn Profilangaben und Informationen zu Ihren Aktivitäten, um Anzeigen zu personalisieren und Ihnen relevantere Inhalte anzuzeigen. Sie können Ihre Anzeigeneinstellungen jederzeit ändern.

Kompozitoret shqiptare

12.472 Aufrufe

Veröffentlicht am

kompozitoret shqiptar

Veröffentlicht in: Seele & Geist
 • Sex in your area is here: ❤❤❤ http://bit.ly/369VOVb ❤❤❤
     Antworten 
  Sind Sie sicher, dass Sie …  Ja  Nein
  Ihre Nachricht erscheint hier
 • Follow the link, new dating source: ❶❶❶ http://bit.ly/369VOVb ❶❶❶
     Antworten 
  Sind Sie sicher, dass Sie …  Ja  Nein
  Ihre Nachricht erscheint hier

Kompozitoret shqiptare

 1. 1. Kompozitoret Shqiptare NJE VESHTRIM I PERGJITHSHEM
 2. 2. Ne vijim do te trajtohen kompozitoret : ▪Aleksander Lalo ▪Prenk Jakova ▪Cesk Zadeja ▪Ferdinand Deda
 3. 3. Aleksander Lalo ▪ Aleksandër Lalo është kompozitor shqiptar i cili ka kompozuar për filma të njohur të kinematografisë shqiptare. Ai ka lindur më 27 prill të vitit 1949, në Tiranë. Rrjedh nga një familje me origjinë nga Leskoviku. ▪ Gjatë konkurrimit me kompozimet e tija në festivale kryesisht ka arritur vende të dyta megjithëse meloditë e tij janë të mrekullueshme.
 4. 4. Kompozime ▪ Tingujt e harresës (1996) (TV) ▪ Historiani dhe kameleoni (1989) ▪ Treni niset më shtatë pa pesë (1988) ▪ Dy herë mat (1986) ▪ Fjalë pa fund (1986) ▪ Asgjë nuk harrohet (1985) ▪ Fushë e blertë fushë e kuqe (1984) ▪ Era e ngrohtë e thellësive (1982) (TV) ▪ Një vonesë e vogël (1982) ▪ Shi në plazh (1982) ▪ Shtëpia jonë e përbashkët (1981) ▪ ▪ Thesari (1981) ▪ Gëzhoja e vjetër (1980) ▪ Nusja (1980) ▪ Vajzat me kordele të kuqe (1978) ▪ Tomka dhe shokët e tij (1977) ▪ Dimri i fundit (1976) ▪ Emblema e dikurshme (1976) (TV) ▪ Duke kërkuar 5-orëshin (1974) ▪ Odiseja e tifozëve (1972) ▪ Të shoh në sy(1986) ▪ Një gjeneral kapet rob (1980)
 5. 5. Arstisti qe s’plaket kurre ... ▪ Aleksander Lalo eshte nje nga kompozitoret me prodhues shqiptare, por ndoshta puna e tij nepermjet shifrave do te vinte e paplote edhe sikur te thonim qe ne kompleks do te ishin 200 e me shume ore muzike e prodhuar. I diplomuar ne Akademine e Arteve, puna e tij me voluminoze ka qene krijimi i disa prej kolonave zanore me te spikatura te kinematografise shqiptare si dhe kompozime per festivale duke perfshire ate te 11-te ▪ Ne rastin e 65 vjetorit te tij ne sallen e orekstres se RTSH-se u shfaq filmi dokumentar‘’Lalo’’. Ne kete organizim kishte mjaft kengetar , kompozitore,aktore,gazetare,miq dhe te aferm te kompozitorit. ▪ -’’Sot eshte nje dite e vecante per mua sepse jemi mbledhur per te pare nje film dokumentar per mua ne sallen e RTSH-se, ku un kam bere shume muzike filmash . Nese do te behej ne vend tjeter nuk do kisha keto emocione’’- eshte shprehur kengetari
 6. 6. Prenk Jakova Themeluesi i operas shqiptare
 7. 7. Prenk Jakova lindi më 27 qershor të vitit 1917 dhe vdiq tragjikisht më 16 shtator të vitit 1969 Kompozitor i shquar dhe themeluesi i gjinisë së operas kombëtare shqiptare, me dy veprat e tij "Gjergj Kastrioti-Skënderbeu"dhe "Mrika" . Kjo e fundit ishte opera e parë në historinë e artit muzikor shqiptar, të cilën Prenk Jakova e shkroi në bashkëpunim me libretistin Llazar Siliqi dhe regjisorin e njohur shkodran Andrea Skanjeti, e që u vu në skenën e teatrit "Migjeni" të Shkodrës.
 8. 8. Biografia & Krijmtaria ▪ Prenk Jakova u lind në vitin 1917 në familjen e patriotit të njohur shkodran Kol Ded Jakova, i cili ka qenë ndër organizatorët e mbrojtjes së kufijve kombëtarë nga agresioni jugosllav në Luftën e Koplikut, në vitin 1920. ▪ Që në moshë të re, Prenka mori pjesë në jetën artistike muzikore të qytetit. Këtu ai bëri shkollën e parë të artit. Doli mësues dhe shkoi të japë mësim në shkollat e fshatrave të Shkodrës dhe të Mirditës por nga të shkruarit e veprave muzikore nuk u nda asnjëherë. ▪ Opera e dytë e Prenk Jakovës "Gjergj Kastrioti- Skënderbeu" u prit shumë mirë nga kolegët e dashamirësit e artit, që në shfaqjen e tij të parë në Tiranë, por kritika zyrtare mediokre me qëllime keqdashëse e tundoi mjaft kompozitorin, i cili u detyrua të ripunojë disa pjesë. Këngët e tij "Syrin tek qershia" dhe"Margjelo" janë shumë të njohura dhe për shkak të popullaritetit që gëzojnë shumë kush i identifikon si këngë popullore shkodrane.
 9. 9. Cilesuar si babai i muzikes shqiptare:
 10. 10. Biografia Çesk Zadeja lindi më 8 qershor të vitit 1927 në Shkodër. Ka qenë anëtar i korit të Kishës Françeskane. Ne moshen 14 vjecare studioi në Accademia di Santa Cecilia në Romë. Në vitin 1949-51 kryen shërbimin ushtarak si dirigjent në Ansamblin Artistik të Ushtrisë. Çeskun e dërgojnë në Moskë për studime muzikore. Ai kthehet në Shqipëri në vitet 1957-1962 dhe emërohet udhëheqës artistik në Ansamblin Shtetëror të Këngëve dhe Valleve Popullore të Tiranës Është njëri prej formuesve të shumë institucioneve muzikore si : Konservatori ku punon si pedagog plot tri vite, e më pastaj emërohet si udhëheqës artistik në Teatrin e Operës dhe Baletit deri në vitin 1966. Në vitin 1979-1990 del në profesion të lirë, për t’u kthyer në vitin 1993-1994 pedagog në Akademinë e Arteve ku jep kompozicionin dhe muzikologjinë. Vdiq më 15 gusht të vitin 1997
 11. 11. Veprat : 1. “Suita e Veriut”, 2. “Suitë korale”, 3. “Skica simfonike”, 4. “Poema vokale”, 5. “Romanca”, 6. “Simfoni”, 7. “Rapsodi për violinë” 8. "Hej ju male"
 12. 12. Biografia Ferdinant Deda lindi në Peqin, Shqipëri në 5 shkurt të vitit 1941. Pasi mbaroi liceun artistik në Tiranë në vitin 1960 studioi në konservatorin e muzikës së Pragës për dirigjim. Prej viti 1964 ka realizuar mbi 300 koncerte. Ai ka kompozuar 3 valle simfonike , dhe katër skica për piano, trio për violinë, violonçel dhe piano etj Është shquar edhe në gjininë e këngës së lehtë për fëmijë. Më 1997 u shpall fitues i "diskut të artë" është nderuar me titullin "Artist i merituar" dhe "Mjeshtër i Madh". Pas një viti detyrohet të ndërpresë studimet dhe t'i vazhdojë në 1962 në konservatorin e Tiranës. Që kur ishte student udhëhiqte orkestrën e RTSH dhe pas studimeve u emërua në këtë orkestër. Në vitet 1991-1992 u specializua në Itali.
 13. 13. Punoi: Kristina Xani Viola Jaupi

×