PANDUAN PENGEMBANGAN KSP SMA SUMBAR TAHUN 2024 (1).pptx
Rph lesson study
1. Toolkit LS 1
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN [RPH]
Sekolah SK Aman Damai Tarikh 29/07/2015
Tingkatan/Kelas Tahun 3 Waktu 9.00-10.00 pagi
Saiz kelas 30 orang murid Tempoh (minit) 1 jam
Mata Pelajaran Bahasa Melayu Bidang Pembelajaran Bahasa Melayu
Topik Warisan Negara
Objektif / hasil
Pembelajaran
1. Murid membaca petikan dengan lancar dan suara yang yang jelas.
2. Murid dapat memindahkan maklumat berdasarkan petikan yang dibaca ke dalam bentuk
grafik
Kemahiran Saintifik /
Kemahiran Berfikir Menjana idea
Sikap Saintifik /Nilai
Murni/Nilai Patriotisme Cinta Akan Negara.
Sumber Pengajaran dan
Pembelajaran
(1) Rujukan Buku Teks,
(3) Alat Eco Smart/Powerpoint
(5) Bahan Lembaran kerja/ Buku aktiviti
Pendekatan
Pengajaran
Koperatif,berpusatkan murid, perbincangan
1
2. Toolkit LS 1
Perkembangan
Pengajaran
Kandungan /
Konsep
Proses Pengajaran dan Pembelajaran
(Tindakan Guru dan Aktiviti Murid)
Jangkaan Pemikiran
Murid
Catatan/Nota
Fasa 1
SET INDUKSI /
PENGENALAN
(5 minit)
Lafaz ikrar
Rukun Negara
1. Minta murid melafazkan bacaan
ikrar Rukun Negara.
Sesi soal jawab tentang Rukun
Negara
2. Murid dan guru berbincang Rukun
Negara dan guru mengaitkan dengan tajuk.
1. Murid melafazkan Rukun
Negara satu persatu.
2. Murid memfokuskan
Rukun Negara yang kedua
iaitu Kesetiaan Kepada
Raja dan Negara.
Fasa 2
PERKEMBANGAN
(Penerokaan)
(15 minit)
Petikan Istana
Negara
1. Murid membaca petikan secara
individu dengan lancar, dan suara
yang jelas.
2. Murid membaca petikan secara
kumpulan dengan lancar, dan suara
yang jelas.
3. Guru membimbing murid bercerita
tentang Istana Negara dengan
sebutan yang jelas menggunakan
ayat tunggal dan ayat majmuk.
4. Murid mengecam ayat tunggal dan
ayat majmuk.
Murid melibatkan diri
secara aktif dalam sesi
tersebut
2
3. Toolkit LS 1
Fasa 3
PERKEMBANGAN
(Penerangan)
( 15 minit)
1. Guru membimbing murid membaca
dan memahami maklumat untuk
mengenal pasti pertautan idea dan
memindahkan maklumat
Murid member
maklumbalas terhadap
penerangan guru
Fasa 4
PERKEMBANGAN
(Aplikasi /
Penelitian)
( 20 minit)
Kit pembelajaran
-peta I think
-papan putih
-pen marker
-lembaran kerja
1. Murid dibahagikan kepada 2
kumpulan kecil dan memindahkan
maklumat berdasarkan petikan
menggunakan peta I-think .
2. Murid membentangkan hasil kerja.
Murid membina ayat tunggal dan
ayat majmuk secara lisan.
3. Murid melengkapkan lembaran
kerja/ buku aktiviti .
3
4. Toolkit LS 1
Fasa 5
PENUTUPAN
(Pentaksiran)
( 5 minit)
rumusan 1.Murid membuat refleksi dan
kesimpulan apa yang dipelajari pada
hari ini.
4