Diese Präsentation wurde erfolgreich gemeldet.
Wir verwenden Ihre LinkedIn Profilangaben und Informationen zu Ihren Aktivitäten, um Anzeigen zu personalisieren und Ihnen relevantere Inhalte anzuzeigen. Sie können Ihre Anzeigeneinstellungen jederzeit ändern.
חיים  נחמן ביאליק 9 בינואר 1837 - 4 ביולי 1934
מגדולי המשוררים העבריים בעת החדשה . סופר , מתרגם ועורך שהשפיע רבות על התרבות היהודית המודרנית . ביאליק זכה לתואר “ המ...
נולד בכפר ראדי הסמוך לז ' יטומיר , בחבל ווהלין שבתחום המושב של האימפריה הרוסית ( כיום באוקראינה ) ליצחק יוסף ביאליק ור...
ביאליק הצעיר הגיע בשנת ה ' תר " ן , כשהיה בן 17, לישיבת וולוז ' ין , עת עמדו בראשה הנצי " ב ורבי חיים מברי...
ביאליק החל ללמוד תלמוד בהתמדה כאחד התלמידים המסורתיים , אך לבסוף השתלב בחברה ה " משכילית " שבישיבה והפך לפופ...
בישיבה כתב ביאליק את שירו " אל הציפור ", ונמנה עם מקימי האגודה הציונית הסודית " נצח ישראל ". כחלק ...
ביאליק עזב את הישיבה עקב סכסוך פנימי בין העומדים בראשה . והפופולריות הרבה שלו גרמה לכך שילוו אותו יותר ממאה תלמידים ( י...
כשהיה באודסה ב -1892, נפגש ביאליק עם אחד העם , שהשפיע על סגנונו הספרותי . בתקופה זו נדפס שירו הראשון " אל הציפור...
יחד עם רבניצקי , ש . בן ציון ואלחנן לוינסקי , ייסד ב -1901 את הוצאת " מוריה ", שמטרתה הייתה להוציא לאור ס...
בין השנים 1910 - 1920, בנוסף לפרסום שירים חשובים נוספים התגלה ביאליק במלוא כוחו ככותב מסות , וכתב את המסות " ...
עד 1921 התגורר ביאליק כמעט ללא הפסקה באודסה . באותה השנה , בעקבות התערבותו האישית של הסופר הרוסי מקסים גורקי ובהוראתו...
ב -1924 עלה ביאליק לארץ ישראל , ועבר להתגורר בבית שנבנה עבורו בתל אביב . בשבתו בתל אביב תרם ביאליק להפיכתה למרכז התרב...
את תיאטרון " אוהל שם " הקים בשנת 1933 הנדבן שמואל בלום כתרומה ליובל השישים של חיים נחמן ביאליק . באותה שנה...
ביאליק מת בווינה ב -4 ביולי 1934 ( כ " א בתמוז תרצ " ד ), לאחר שניתוח בלוטת הערמונית שלו נכשל . בהלוויתו הש...
ביאליק זכה לתואר " המשורר הלאומי " לא רק בזכות איכותה של שירתו , אלא גם בזכות תגובתו השירית לאירועים בעלי ח...
לביאליק היה קשר מיוחד לעיר תל אביב . הוא קבע בה את ביתו , ברחוב שאכלס שנה אחר כך גם את בית העירייה דאז . לאחר פטירתו ...
Nächste SlideShare
Wird geladen in …5
×

מצגת ביאליק

6.843 Aufrufe

Veröffentlicht am

BIALIK

 • Als Erste(r) kommentieren

 • Gehören Sie zu den Ersten, denen das gefällt!

מצגת ביאליק

 1. 1. חיים נחמן ביאליק 9 בינואר 1837 - 4 ביולי 1934
 2. 2. מגדולי המשוררים העבריים בעת החדשה . סופר , מתרגם ועורך שהשפיע רבות על התרבות היהודית המודרנית . ביאליק זכה לתואר “ המשורר הלאומי”
 3. 3. נולד בכפר ראדי הסמוך לז ' יטומיר , בחבל ווהלין שבתחום המושב של האימפריה הרוסית ( כיום באוקראינה ) ליצחק יוסף ביאליק ורעייתו דינה . בגיל 6 עבר עם הוריו לעיר הגדולה ז ' יטומיר , ואביו פתח שם בית מרזח . אך בשנת המעבר התייתם ביאליק מאביו , ועבר לגור אצל סבו הקפדן והאדוק - ר ' יעקב משה ביאליק .
 4. 4. ביאליק הצעיר הגיע בשנת ה ' תר " ן , כשהיה בן 17, לישיבת וולוז ' ין , עת עמדו בראשה הנצי " ב ורבי חיים מבריסק , ושהה בה כמעט שנה וחצי . ב לימוד תלמוד לא היה הסיבה המרכזית בגינה הגיע לישיבה , אלא במטרה לרכוש השכלה כללית .
 5. 5. ביאליק החל ללמוד תלמוד בהתמדה כאחד התלמידים המסורתיים , אך לבסוף השתלב בחברה ה " משכילית " שבישיבה והפך לפופולרי בחברת התלמידים ה " משכילים ". יצא לו מוניטין של בעל תנ " ך ולשון , מושך בעט וסופר לכשירצה .
 6. 6. בישיבה כתב ביאליק את שירו " אל הציפור ", ונמנה עם מקימי האגודה הציונית הסודית " נצח ישראל ". כחלק מפעילותו באגודה , שלח ביאליק את מאמרו " רעיון היישוב " בנוגע לישוב ארץ ישראל , לעיתון " המליץ ". מאמרו זה פורסם באופן חלקי בלבד תחת ראשי התיבות " ח . נ . ב .".
 7. 7. ביאליק עזב את הישיבה עקב סכסוך פנימי בין העומדים בראשה . והפופולריות הרבה שלו גרמה לכך שילוו אותו יותר ממאה תלמידים ( יותר מרבע תלמידי הישיבה ) " שתי פרסאות " עד לתחנת הרכבת . ביאליק עזב את וולוז ' ין וחווה את העולם שמחוץ לה , השכיל ובנה חיים רחבים יותר משאפשרה לו הישיבה , אך מאידך , השפעתה של הישיבה עליו הייתה עמוקה . דואליות זו באה לידי ביטוי בשירים המאוחרים שלו . שירו של ביאליק " הַמַּתְמִיד " הוא משיריו הידועים , והוא בלדה היסטורית המתארת את דמות " המתמיד " בישיבה הליטאית של הימים ההם .
 8. 8. כשהיה באודסה ב -1892, נפגש ביאליק עם אחד העם , שהשפיע על סגנונו הספרותי . בתקופה זו נדפס שירו הראשון " אל הציפור " בחוברת " הפרדס ", שאותה ערך י " ח רבניצקי שותפו לעתיד בכתיבת " ספר האגדה " ובהוצאת " דביר ". בשנת 1893 נשא ביאליק לאישה את מניה ( לבית אָָווֶרְבּוּך ), והחל לעסוק במסחר בעצים . בו בזמן כתב כמה שירים שנחשבים למרכזיים בין שיריו , בהם השירים : " עַל סַף בֵּית - הַמִּדְרָשׁ ", " מֵתֵי מִדְבָּר הָאַחֲרוֹנִים ", ואת הפואמה " הַמַּתְמִיד ".‏
 9. 9. יחד עם רבניצקי , ש . בן ציון ואלחנן לוינסקי , ייסד ב -1901 את הוצאת " מוריה ", שמטרתה הייתה להוציא לאור ספרי לימוד הכתובים בשפה העברית . קובץ השירים הראשון שלו ראה אור ב 1902. ביאליק השתתף בשני קונגרסים ציונים , בשנים 1907 ו 1913. ביאליק ביקר בארץ ישראל בפעם הראשונה בשנת 1909 ונחת בחוף יפו ב -29 במרץ .‏ הוא התקבל בהערצה רבה על ידי היישוב היהודי הקטן בארץ . מיפו יצא ביאליק לסיור במושבות ארץ ישראל , שאליו צירף את הסופר הצעיר ש " י עגנון , שהתגורר ביפו . באותה עת הוסיף למאגר יצירותיו עוד כמה סיפורים כמו : " מאחורי הגדר " שבו גיבורו נֹח ( שהוא היפוך הצירוף ח " נ – חיים נחמן ) מתאהב בנערה גויה , המאומצת על ידי גויה מרשעת שגרה בבית סמוך לביתו וגדר מפרידה בין אהבתם , אך היא אינה עומדת בפני אהבתם ונופלת , מטפורית ופיזית .
 10. 10. בין השנים 1910 - 1920, בנוסף לפרסום שירים חשובים נוספים התגלה ביאליק במלוא כוחו ככותב מסות , וכתב את המסות " הלכה ואגדה " ו " גילוי וכיסוי בלשון " שהן מהמעולות ביותר במסאות העבריות . כמו כן הוכיח את כוחו בתרגום : הוא תרגם מרוסית נוסח מקוצר של יצירת המופת ( הספרדית במקורה ) " דון קישוט " מאת מיגל דה סרוואנטס , ומיידיש את " הדיבוק " מאת ש . אנ - סקי . באותה תקופה הקים יחד עם רבניצקי ושמריהו לוין את הוצאת " דביר ", וערך עם רבניצקי את " ספר האגדה " (1908 - 1911).
 11. 11. עד 1921 התגורר ביאליק כמעט ללא הפסקה באודסה . באותה השנה , בעקבות התערבותו האישית של הסופר הרוסי מקסים גורקי ובהוראתו המיוחדת של לנין , ניתנה לביאליק רשות לעזוב את ברית המועצות עם קבוצה של כמה סופרים יהודים . הוא עבר לברלין , שם עסק רבות בהוצאת ספרים בשפה העברית במסגרת הוצאת " דביר ". בשנת 1922 עבר , בעצת רופאו , לבאד הומבורג , ובה התגורר כשנתיים . באותה עת התגוררו שם גם ש " י עגנון ואחד העם , שהיו לידידיו .
 12. 12. ב -1924 עלה ביאליק לארץ ישראל , ועבר להתגורר בבית שנבנה עבורו בתל אביב . בשבתו בתל אביב תרם ביאליק להפיכתה למרכז התרבותי והספרותי של היישוב . ביאליק הנהיג בבית " אהל שם " את מסורת " עונג שבת " – מפגשי תרבות של אמנים וסופרים .
 13. 13. את תיאטרון " אוהל שם " הקים בשנת 1933 הנדבן שמואל בלום כתרומה ליובל השישים של חיים נחמן ביאליק . באותה שנה , חגג היישוב את יום הולדתו בטקסים ואירועים , וכל תלמידי בית הספר בתל אביב באו כדי להביע את אהבתם אליו . לרגל האירוע יצאה מהדורה מחודשת של כתביו וכן יצא הספר " שירים ופזמונות לילדים " עם עיטוריו של נחום גוטמן . ב -1928 פרסם את " אלוף בצלות ואלוף שום ", יצירה קלאסית לילדים מאז ועד היום , שגם הועלתה רבות על הבמה
 14. 14. ביאליק מת בווינה ב -4 ביולי 1934 ( כ " א בתמוז תרצ " ד ), לאחר שניתוח בלוטת הערמונית שלו נכשל . בהלוויתו השתתפו כמאה אלף איש , שליווהו מביתו ברחוב הנקרא על שמו עד לבית העלמין שברחוב טרומפלדור .
 15. 15. ביאליק זכה לתואר " המשורר הלאומי " לא רק בזכות איכותה של שירתו , אלא גם בזכות תגובתו השירית לאירועים בעלי חשיבות לאומית .
 16. 16. לביאליק היה קשר מיוחד לעיר תל אביב . הוא קבע בה את ביתו , ברחוב שאכלס שנה אחר כך גם את בית העירייה דאז . לאחר פטירתו , נותרה אלמנתו מניה לגור בבית . בשנת 1937 החליטה מניה ביאליק לתרום את הבית ( בית ביאליק ) לרשות העירייה כ " אגודת בית ביאליק " שתפקידה לשמר את הבית . אגודת הסופרים העבריים הפכה את הבית למרכז פעילותה , וערכה בו כינוסים תרבותיים וספרותיים . בבית נמצאים ציורים ופסלים של המשורר , פרי יצירתם של אמנים ישראלים , השעון האגדי המנגן מדי שעה את " התקווה ", כתבי - היד המקוריים של יצירות ביאליק , ואוסף גדול של מכתבים שכתבו ילדים למשורר .

×