3. Læringsmål – fra modul 1 til modul 2
Læringsmål Modul 1 – Undervisning og læring Modul 2 – Undervisningsplanlægning og didaktik
Kompetencer
Det er målet, at den
studerende gennem
praksiserfaring og
udviklingsorientering
opnår kompetencer til
at
- Håndtere forskellige læringsteoretiske tilgange og kunne reflektere
over deres betydning for det erhvervspædagogiske undervisningsfelt
- Håndtere forskellige didaktiske teorier og kunne reflektere over deres betydning for
egen og andres erhvervspædagogiske undervisning
- Påtage sig ansvar for at udvikle erhvervspædagogisk praksis i
forhold til deltagernes læreprocesser
- Udvikle egen erhvervspædagogiske praksis i spændingsfeltet mellem uddannelse,
erhverv og samfund
- Indgå i dialog og samarbejde med deltagere, kollegaer og
organisation om undervisning og læring
- Tage ansvar for tilrettelæggelse, gennemførelse og evaluering af
undervisningsforløb, der bygger på didaktiske overvejelser og refleksioner over egen
praksis
- Indgå i tværprofessionelt samarbejde om udvikling af det erhvervspædagogiske
praksisfelt
Viden
For at opnå disse
kompetencer skal den
studerende
- Have indsigt i og teorier om læring og ledelse af læringsaktiviteter i
det erhvervspædagogiske praksisfelt
- Have indsigt i didaktisk teori og betydninger heraf for det erhvervspædagogiske felt
og egen undervisningsplanlægning
- Kunne reflektere over unges og voksnes læreprocesser i det
erhvervspædagogiske praksisfelt
- Have viden om dannelses- og kompetenceteorier og betydninger heraf for det
erhvervspædagogiske felt
- Have viden om relationer og kommunikationens betydning for
læring
- Have forståelse af sammenhænge mellem professionel viden, magt, dannelse og
etik
Færdigheder
For at opnå disse
kompetencer skal den
studerende
- Kunne observere, analysere og evaluere egen og andres
undervisning og vurdere valg af læringsaktiviteter
- Kunne drøfte og formidle didaktiske problemstillinger og løsningsmodeller
- Kunne tilrettelægge tværfaglige, helhedsorienterede, differentierede
læreprocesser inden for det erhvervspædagogiske undervisningsfelt
- Kunne vurdere, begrunde og udvikle undervisnings- og læringsforløb med afsæt i
didaktiske refleksioner i samspillet mellem uddannelse, erhverv og samfund
- Kunne indgå i samarbejde med deltagere, kolleger og organisation
om læringsaktiviteter
- Kunne omsætte politiske mål og organisatoriske strategier til undervisning
4. Lektionsplan
Introdag
Introduktion til modulet
Undervisningsdage
Fælles arbejde med tekster
Præsentation af didaktisk
model/metode
Arbejde med studiegruppeopgave
Studiedage
Opdatere bloggen
Læse litteratur
Arbejde med/besvare ”didaktikkens
ni hv-spørgsmål”
Notere det, der er vanskeligt at forstå
5. Eksamensform
Modultitel Prøveform
(prøveallonge)
Formål
Obligatorisk modul 2:
Undervisningsplanlægnin
g og didaktik.
Prøveform 8: Mundtlig
prøve kombineret
med praktisk produkt
og synopsis.
Prøveformen
understøtter, at lærerne
kan fortsætte arbejdet
med at udvikle evnen til at
udforme skarpe
problemstillinger.
Synopsen tager
udgangspunkt i lærernes
refleksioner fra deres
portfolio. Det praktiske
produkt tager afsæt i et
undervisningsforløb.
Udarbejdelsen af et
undervisningsforløb
understøtter modulets
fokus på didaktik og
undervisningsplanlægnin
g.
6. Eksamensform fortsat
8. Mundtlig prøve kombineret med praktisk produkt og synopsis
Et praktisk produkt defineres som fx en opførelse, en udstilling, en praktisk øvelse, et digitalt produkt, el. lign.
En synopsis er en begrundet disposition, der ved hjælp af stikord indkredser det teoretiske grundlag for det
praktiske produkt (max 1 side), der afleveres sammen med en litteraturliste (max 1 side).
Den studerende udarbejder et praktisk produkt og en synopsis som grundlag for prøven.
Praktisk produkt og mundtlig præstation indgår samlet i bedømmelsen.
Synopsis indgår ikke i bedømmelsen.
Prøvetid
1 studerende 30 min inkl. votering
2 studerende 45 min inkl. votering
3 studerende 60 min inkl. votering
7. Eksamen fortsat
Skematisk oversigt, undervisningsforløb
Problemstilling
Hvem planlægger og hvor
lang tid varer forløbet?
Hvilke læremidler benyttes i
forløbet? (Ved hjælp af hvad
skal der læres?)
Hvem er målgruppen?
(Hvem skal lære?)
Hvilken didaktisk teori tager
forløbet afsæt i? (Hvordan
skal der læres?)
Aktivitet (Hvornår skal der
læres? Med hvem skal der
læres?)
Hvad skal læres? Af hvem skal der
læres?
Hvor skal der
læres?
Hvorfor skal der
læres?
8. Studiegruppeopgave
Vælg en udfordring fra praksis
Hvad er problemstillingen?
Vælg et eller flere elementer fra dagens teori som afsæt for det forløb, I vil
udvikle
I skal forholde jer til didaktikkens 9 grundlæggende spørgsmål i jeres
fremlæggelse
Udfyld den skematiske oversigt (Intrapol/Fildeling/Eksamen) – postet i bloggen
Forbered fremlæggelse på max. fem minutter
Udvælg et punkt, der ønskes feedback på – postes i bloggen
14. Studiegrupper
Indgå i tværprofessionelt samarbejde om udvikling af det erhvervspædagogiske
praksisfelt (Studieordning 2017)
Hvornår lærer vi bedst?
Når vi udfordres konstruktivt ift. læreprocessen – hvordan?
To og to
Opsamling i plenum
Når vi støttes konstruktivt ift. læreprocessen – hvordan?
Samme procedure
Samarbejdskontrakt
Nonverbal dannelse af studiegrupper
Hinweis der Redaktion
Det praktiske produkt:
Er et undervisningsforløb
Tager udgangspunkt i skematisk oversigt (ramme for synopsis til eksamen)
Kan være digitalt, fysisk, tegnet, skrevet o.a.