Praca z uczniem o specjalnych potrzebach edukacyjnych - dysleksja
PL-sp_65-gda-j.więckowska
1. 1
IMIĘ I
NAZWISKO
Joanna Więckowska
SZKOŁA Szkoła Podstawowa nr 65
DATA 06.04.2016
ADRES E-
MAIL
joannawieckowska1@o2.pl
TYTU
Ł
LEKC
JI
Cechy charakteru- przymiotniki
PRZEDMIOT PROGRAMOWY (LEKCJA, ZAJĘCIA)
POZAPROGRAMOWE
JEŻELI PROGRAMOWY, TO JAKI
PRZEDMIOT
Język angielski
WYZWA
NIA/
SZANSE
integracja klasy, przyjazna atmosfera, zaangażowanie wszystkich uczniów w czasie
lekcji, zmiana myślenia/ postrzegania innych osób.
CELE
NAUCZA
NIA
Celem lekcji jest utrwalenie słownictwa- przymiotników określających charakter oraz
integracja klasy poprzez znalezienie mocnych stron u każdej z osób w klasie.
KRYTERI
A
SUKCES
U
wzajemny szacunek, odnalezienie mocnych stron u każdej z osób, doskonalenie
słownictwa.
PLAN LEKCJI (45 minut)
(adT) AKADEMIA DYNAMICZNA TOŻSAMOŚĆ_ SZKOLENIA Gdańsk 29.02 – 22.04. 2016
2. 2
NARZĘDZIA
NOWY TEMAT
ELEMENTY
PROFILAKTYKI
Integracja klasy, wspomaganie uczniów słabszych, wykluczonych z
grupy z powodu wcześniejszych konfliktów, odnalezienie w każdej z
osób choć jednej pozytywnej cechy.
WYBRANA DOBRA
PRAKTYKA
INTERAKTYWNYCH
DYDAKTYK
WYBRANA DOBRA
PRAKTYKA
NOWYCH
TECHNOLOGII
PLANOWANY WPŁYW WYBRANYCH NARZĘDZI
NA
INNOWACYJNOŚĆ
MOJEGO
NAUCZANIA
Nauczyciel jest partnerem, bierze czynny udział w lekcji, na tych samych
zasadach co uczniowie, wykonuje te same polecenia co uczniowie.
Wyjątkowo podczas lekcji uczniowie mogą korzystać z telefonów
komórkowych w celu odnalezienia znaczenia danego słowa poprzez
słowniki internetowe.
NA ODPORNOŚĆ
MOICH UCZNIÓW
NA KRYTYCZNE I
KREATYWNE
PROCESY
MYŚLOWE MOICH
UCZNIÓW
NAATMOSFERĘ
W KLASIE
Poprzez wprowadzenie jasnych i klarownych zasad (kontrakt) uczniowie
wiedzą czego się spodziewać w czasie zajęć, ich praca podczas zajęć
przebiega w miłej atmosferze i wzajemnym szacunku.
3. 3
OPIS PLANU LEKCJI/ PRZEBIEG – CZAS 45`
5’
12’
15’
10’
3’
1. Kontrakt
Ustalenie zasad współpracy podczas zajęć: tolerancja , życzliwość, nie obrażanie,
udzielanie głosu (karteczki: zielona- wolno mówić, różowa: nie rozumiem, proszę o
pomoc)
Ustalenie imion/ ksyw, które uczniowie chcieliby , aby do nich używać w czasie zajęć.
2. Burza mózgów
Uczniowie podają propozycje przymiotników określających charakter/ osobowość, ich
propozycje zostają zapisane na tablicy. Uczniowie mogą wesprzeć się tradycyjnymi
słownikami, bądź mogą skorzystać ze słowników internetowych poprzez swoje telefony
komórkowe.
3.Tworzenie klasowego plakatu
Uczniowie wykonują na wspólnym plakacie odbicie własnej dłoni lub rysują symbol
wybrany przez siebie, każdy rysunek zostaje podpisany imieniem/ ksywą ucznia.
Po wykonaniu swoich wizytówek, uczniowie maja za zadanie opisać każdą osobę w klasie
jednym przymiotnikiem, najlepiej kojarzącym się z ta osobą. Zadaniem jest odnalezienie u
każdej z osób choć jednej dobrej strony. Nauczyciel również bierze czynny udział w tym
zadaniu, opisuje uczniów i również jest opisywany przez uczniów.
Następnie, uczniowie czytają wszystkie przymiotniki określające dana osobę. Uczniowie
wyrażają swoją opinię, co ich zaskoczyło
3. Ulubiony wykonawca/ zespół
Każdy uczeń zapisuje na karteczce nazwę lub imię i nazwisko ulubionego zespołu lub
wykonawcy, z którą się utożsamia. Karteczki zostają zebrane przez nauczyciela. Następnie
nauczyciel czyta w różnej kolejności nazwy lub imiona ulubionych gwiazd uczniów.
Uczniowie odgadują który uczeń wybrał danego idola. Po odgadnięciu grupa dyskutuje czy
dana osoba utożsamia się/ naśladuje swojego idola poprzez ubiór lub zachowanie.
4. Podsumowanie
Uczniowie wyrażają opinię co zyskali podczas lekcji, czym są zaskoczeni, czy zmieniło się
postrzeganie swoich kolegów.