1. 1
PROIECT DE LECȚIE
Profesor: Vasiliu Iulian Cătălin
Unitatea de învăţământ: Şcoala Gimnazială Drăgușeni
Clasa: a V-a
Data: 19.01.2023
Disciplina: Religie Ortodoxă
Subiectul lecţiei: Decalogul- importanța lui în viața omului
Tipul lecţiei: mixtă: verificare / consolidare; transmitere / însușire de noi cunoștințe.
Scopul lecţiei: însuşirea normelor morale din Decalog; cultivarea sentimentelor morale potrivite faţă de Dumnezeu şi semeni.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE: la sfârşitul orei elevii vor fi capabili:
O1- să manifeste un comportament moral în viața personală și în societate în acord cu valorile religioase;
O2- să respecte principiile religioase, identitatea și diversitatea religioase;
Competente specifice:
CS1- exprimarea unor aprecieri personale privind semnificația morală a comportamentului persoanelor
din textele studiate;
CS2- selectarea unor reguli de comportament moral-religios din diferite contexte de viața, din perspectiva
unor criterii date;
CS3- evidențierea unor elemente definitorii ale propriei identități religioase;
OBIECTIVE FORMATIV – EDUCATIVE: La sfârşitul lecţiei, toţi elevii vor fi capabili:
O1 - să explice semnificaţia ultimelor şase porunci;
O2 - să identifice situatiile și cazurile de respectare/ nerespectare a poruncilor divine;
O3 - să argumenteze necesitatea respectării tuturor poruncilor pentru viaţa individuală şi de grup;
O4 - să expună poruncile în ordinea dată de Dumnezeu;
2. 2
RESURSE:
Strategia didactică:
Metode şi procedee: execiţiul, expunerea, conversaţia, conversatia euristica, explicaţia, meditaţia religioasă, lectura, povestirea, studiul de caz, ciorchinele,
explozia solară;
1. Mijloace de învăţământ: Prezentare Power Point, Biblia, laptop, videoproiector, text- povestioare moralizatoare, fişa de lucru.
2. Forme de organizare a activităţii elevilor: activitate frontală, activitate individuală şi pe grupe.
1. Oficiale: Programa şcolară pentru disciplina Religie, clasa a V-a;
Planificarea calendaristică , clasa a V-a;
Proiectarea unităţii de învăţare: Viața omului cu Dumnezeu;
2.Temporale: numărul de lecţii 1
durata 50 '
3.Bibliografice:
1. Biblia sau Sfânta Scriptură, Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, Bucureşti, 2008;
2. Mica Biblie, Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, Bucureşti, 2016;
4. Bută, Pr. loan, Istorioare morale pentru toate vârstele, Editura „Anastasia", Bucureşti 2000.
5. Şebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian; Opriş, Dorin; Opriş, Monica, Metodica predării religiei, Editura „Reîntregirea", Alba lulia, 2000.
6. Muha Camelia, Caiet pentru elevi, Editura Sf. Mina, Iaşi, 2007
3. 3
Demersul didactic
Nr
crt
Etapele
lecţiei
O.
Ti
mp
Activitatea profesorului Activitatea elevului
Metode
şi procedee
Mijloace
de învăţă-
mânt
Forme de
organizare
Evaluare
1.
Momentul
organizatoric
1'
- salutul ;
- rugăciunea;
- notarea absenţelor;
- pregătirea pentru începerea lecţiei.
- salutul ;
- rugăciunea;
- răspund la prezență;
- pregătirea pentru începerea lecţiei.
Exercițiul
moral
Conversația
Icoana
Catalogul
Frontală Observarea
2. Verificarea
Cunoştinţelor
însuşite
10' Se adresează elevilor următoarele întrebări:
-Ce înseamnă cuvântul ,,Poruncă”?
-Despre ce am discutat ora precedentă?
-Cine a dat poruncile ? Cui? Unde? Când? Câte
porunci sunt? De ce?
-Care sunt datoriile noastre faţă de Dumnezeu?
-Se verifică tema pentru acasă.
Elevii răspund la întrebări:
- Regulă ce trebuie respectată.
- Datoriile faţă de Dumnezeu, primele 4 porunci.
- Dumnezeu. Lui Moise. Pe muntele Sinai. Acum
3500 de ani. 10.
- Ca să determine pe oameni să deosebească
binele de rău şi cum să se comporte faţă de El şi
de semeni.
- Să ne închinăm numai lui Dumnezeu.
- Să nu ne facem idoli.
- Să-L cinstim pe Dumnezeu.
- Să cinstim ziua de Duminică.
- Trei elevi citesc enunţurile în care au relatat
modul în care respectă Poruncile.
Conversația
Expunerea
Frontală/
Individuală
Aprecieri
verbale
3. Pregătirea
elevilor
pentru
receptarea
noilor
cunoştinţe
2' Se cere elevilor să recitească regulile clasei şi să
remarce faţă de cine au avut obligatii.
Precizare:
Aceste reguli sunt faţă de cei care ne
înconjoară.
Faţă de colegi, profesori, cei mai mari, părinți..
Elevii ascultă cu atenţie.
Conversaţia
euristică
Fișă de
lucru
Frontală Aprecieri
verbale
4. 4
4. Anunţarea
titlului lecţiei
şi
acompetentel
or
lecţiei
2' Se anunţă şi se scrie pe tablă data şi titlul lecţiei.
Se precizează competentele lecţiei.
Elevii ascultă cu atenţie și notează în caiete Explicaţia Prezentare
Power
Point
Activitate
frontală
Aprecieri
verbale
5. Comunicarea/
însuşirea
noilor
cunoştinţe
O1
O2
O1
20'
Se prezintă elevilor slidul ce cuprinde datoriile
noastre faţă de aproapele şi se citesc cele şase
porunci.
Precizare:
Aceste şase porunci duc la o bună convieţuire a
oamenilor, însă Dumnezeu nu forţează pe
nimeni să le respecte. Omul este liber să
aleagă, dar cel care doreşte viaţa veşnică
trebuie să le respecte.
Elevii sunt întrebaţi dacă cunosc cuvântul
,,aproapele” şi li se cere să dea exemple.
Se expilica pe rand ultimile 6 porunci din
Decalog:
Profesorul numeste un elev pentrua citi a
cincea porunca.
,,-ce ne indruma Dumnezeu prin aceasta
poruncă?
-,,cum îi cinstiți voi pe părinti ?''
,,-ce răsplată primesc cei ce respectă această
poruncă?''
Profesorul numeste un elev pentrua citi a
ș
asea poruncă.
Precizare:
Aceasta porunca ne îndrumă să iubim și să
ocrotim viața, darul cel mai de preț pe care ni l-
a dat Dumnezeu.Uciderea și sinuciderea sunt
păcate foarte mari. Doar Dumnezeu poate
hotărâ cand va sosi ceasul morții cuiva.
,,- Ce persoane biblice au încălcat această
poruncă și au fost aspru pedepsite?''
Profesorul numeste un elev pentrua citi a
Elevii privesc planşa şi ascultă cu atenţie.
Elevii ascultă cu atenţie.
Aproapele=Cel care se află lângă noi.
Un elev citește porunca a cincea:
,,Cinsteste pe tatăl tău și pe mama ta, ca să-ți fie
ț
ie bine și să traiești ani mulți pe pământ''
,,-să cinstim parinții.''
,,-...îi ascultam, îi respectam, îi ajutăm, îi iubim , îi
ocrotim.''
,,-traiesc o viata îndelungată și plăcuta, atât pe
pământ cât și în cer.''
Un elev citește porunca a șasea:
,,-Să nu ucizi!''
Elevii asculta cu atentie.
,,..Cain a ucis pe Abel; faraonul Egiptului pe
copiii baieti la naștere; Regele Irod pruncii mai
mici de doi ani''
Un elev citeste porunca a șaptea:
Lectura
Explicaţia
Conversaţia
Prezentare
Power
Point
Video-
proiector
Activitate
frontală
Aprecieri
verbale
5. 5
O2
O3
șaptea poruncă.
Se explica cuvântul desfrânat=destrăbălat,
necumpătat, infidel.
Profesorul numeste un elev pentrua citi a opta
poruncă.
,,-ce ne învață această poruncă?''
,,-Cand cineva fură,chiar daca el crede că nu-l
vede nimeni, cine îl poate totuși vedea?''
Profesorul numește un elev pentru a citi a
noua poruncă.
Precizare:
Prin porunca aceasta Dumnezeu ne îndeamnă
să nu mințim și să nu depunem marturie
mincinoasă împotriva aproapelui. Oamenii
trebuie să spună adevărul și să aibă încredere
unul în altul.
Se citeste povestirea Niță mincinosul:
Se adreseaza elevilor urmatoarele întrebari:
,,-Ce învatam din această povestire?״
Profesorul numeste un elev pentrua citi a
zecea poruncă.
,,-Ce învățăm din această poruncă?:
Concluzie:
Împlinind toate aceste porunci împlinim de fapt
și porunca dată de Domnul nostru Iisus Hristos
de a-l iubi pe aproapele nostru ca pe noi
înșine. Precizare:
,,-Cine va păzi toată legea dar va greși într-o
singură poruncă, s-a facut vinovat față de
toate poruncile.״
,,-Sa nu fii desfrânat!''
Elevii asculta cu atentie.
Un elev citește porunca a opta:
,,-Să nu furi!''
,,- să nu furăm/ să cerem un lucru de la
proprietar atunci cand avem nevoie de el.''
,,-Dumnezeu'
Un elev citește porunca a noua :
,,-Să nu mărturisești strâmb împotriva aproapelui
tău!''
Elevii ascultă cu atentie.
Elevii raspund:
,,-dacă mințim putem pierde credibilitatea
în fața oamenilor și prietenilor״
Un elev citește porunca a zecea :
,,Sa nu dorești nimic din ce are aproapele tău!״
,,-Să nu fim invidioși și să nu râvnim la ceva ce nu
este al nostru!״
Elevii ascultă cu atenție.
Lectura
Explicaţia
Conversaţia
Povestirea
Prezentare
Power
Point
Video-
proiector
Activitate
frontală
Aprecieri
verbale
6. 6
Fixarea şi
sistematiza-
rea
cunoştinţelor
O4
5'
Se cere elevilor să rezolve exercițiul de pe fișa
de lucru.
Elevii rezolvă exerciţiul din fişa de lucru. Exercițiul Fişa de
lucru
Activitate
individuală
Aprecieri
verbale
6.
Asocierea si
generalizarea
O1
O2
5'
Se completeaza la tabla un ciorchine ,avand ca
centru cuvantul ,,invataturi״ din
Decalog(Datoriile faţă de aproapele nostru)
Se solicită elevilor să mediteze.
,,-Care dintre aceste porunci vi se pare mai
greu de î
mplinit? De ce ? Ce ați simțit după ce
le-ați încălcat?״
..-Ați văzut oameni încălcând /respectand aceste
porunci? Povestiti!״
Elevii completeaza ciorchinele la tablă cu diferite
învățături.
Elevii dau variante de răspunsuri și le
argumentează.
Ciorchinele
Meditația
religioasă
Studiul de
caz
Tabla Activitate
frontală
Aprecieri
verbale
7. Aprecierea
activităţii
elevilor
2'
Se fac aprecieri generale şi individuale privind,
atât pregătirea elevilor pentru lecţie, cât şi
implicarea în predarea noilor cunoştinţe.
Se notează elevii care au participat la lecţie în
mod deosebit.
Elevii ascultă aprecierile profesorului. Conversația
Activitate
frontală
Evaluarea
orală
8.
Precizarea şi
explicarea
temei pentru
acasă
2'
Se anunţă şi se explică tema pentru acasă
-Memoraţi cele 10 Porunci.
-Scrieţi într-un jurnal poruncile pe care le-ai
îndeplinit şi care nu. Încercaţi să meditaţi.
Elevii ascultă explicaţiile profesorului şi notează
tema în caiete.
Activitate
frontală
9. Încheierea
activităţii
1' Rugăciunea
Salutul
Rugăciunea
Salutul
Exercițiul
moral
Icoana Activitatea
frontală
Observare
a
7. 7
ANEXA 1
Regulile clasei
1. Vorbim pe un ton potrivit! – Copiii au tendința de vorbi foarte tare și pe unii chiar îi deranjează
extrem de mult acest lucru.
2. Ne ascultăm unii pe alții! – Vorbim nu doar tare, dar nu avem răbdare să ne ascultăm reciproc. Cu
această ocazie am abordat și regulile comunicării orale.
3. Suntem politicoși! – Respectul față de ceilalți, în vorbe și în comportament.
4. Suntem prietenoși! – Învățăm să fim amabili, grijulii, empatici.
5. Suntem ordonați! – Aici ne referim la tot ce înseamnă ordine, curățenie, grijă față de lucrurile
personale, ale colegilor, obiectele din clasă, din școală.
6. Suntem atenți! – Atenți la lecții și nu îi deranjăm pe colegi, atenți în pauze, atenți la ceea ce se
întâmplă în jur, atenți la nevoile celor din jurul nostru.
8. 8
ANEXA2
Niţã mincinosul
,,Niţã era cioban la oi. El era bãiat harnic,dar îi cam plãcea sã umble cu minciuni.Aşa într-o bunã zi,
Niţã socoti sã-i mintã pe sãteni şi striga cât îl lua gura:
״Uuu...mããã! ...Vine lupul!Ajutor!״
Sãtenii au alergat în ajutorul ciobãnaşului. Când îi vãzu, Niţã râse de ei cu hohot şi le zise:
״Mergeţi, mergeţi înapoi,
Lupul n-a venit la oi,
Turma paşte liniştit, Ha,
ha, ha, v-am pãcãlit!״
Dar în altã zi lupul chiar veni la oi. Acum Niţã se grãbi sã strige dupã ajutor. Însã el nu a mai fost crezut
de nimeni. Aşa că lupul l-a mâncat îndata pe pãstoraşul cel mincinos.״
(D. Călugar -Ṣapte cărţi de religie)
9. 9
ANEXA 3
FIŞĂ DE LUCRU
1. Numerotează poruncile următoare, din chenarul A, în ordinea existentă pe tablele legii. Uneşte apoi cu o săgeată explicaţiile lor, din chenarul B:
B
- să nu-i superi pe părinţi şi să-i asculţi
- să nu doreşti să-ţi însuşeşti din ceea ce nu-ţi aparţine
- să nu primejduieşti viaţa cuiva
- să-i iubeşti şi să-i asculţi pe părinţi
- să nu laşi pe cineva să moară de foame
- să nu te uiţi la reviste şi filme necuviincioase
- să nu iei nimic din ce nu e al tău
- să nu dai vina pe cineva pentru o faptă pe care nu a făcut-o
- să nu minţi
A
- să nu ucizi
- să nu furi
- să nu fii desfrânat
- să nu doreşti nimic din câte are aproapele tău
- cinsteşte pe tatăl şi pe mama ta
- să nu mărturiseşti strâmb împotriva aproapelui
10. 1
0
2. Identificați în tabelul de mai jos, pe orizontală și pe verticală, cuvinte care se
referă la poruncile Decalogului. Colorați cu roșu cuvintele ce se referă la fapta
rea.
I M I N C I U N A V
N I I P Ă R I N Ț I
V H O Ț I E U U R A
I Z E C E I D O L Ț
D E S F R Â N A T A
I I D U M I N I C A
E I U B I R E H A R