SlideShare ist ein Scribd-Unternehmen logo
1 von 4
LAMPIRAN G
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
(TEKNOLOGI MAKLUMAT)
Mata Pelajaran : Teknologi Maklumat dan Komunikasi
Tingkatan : 4 TM 1
Bilangan Pelajar : 30 orang
Tarikh : 8 Mac 2011 (Selasa)
Masa : 7.40 - 9.00 pagi (80 minit)
Tema : Sistem Komputer
Subtema : Rangkaian Komputer
Hasil Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, pelajar dapat:
(i) menyenaraikan contoh-contoh rangkaian komputer
dengan tepat.
(ii) membezakan keperluan bagi perkakasan dan
perisian rangkaian.
(iii)menerangkan secara ringkas tentang perkhidmatan
rangkaian komputer
Prasyarat : Pada amnya, pelajar-pelajar mengetahui tatacara untuk
menggunakan komputer dalam rangkaian LAN.
Bahan Bantu Mengajar : (i) Transparensi
(ii) Gambar rajah
(iii) Nota edaran
(iii) Kabel untuk rangkaian
(iv) Lembaran kerja
Penerapan Nilai Murni : (i) Berani mencuba
(ii) Rasional
(iii) Sabar dan kerjasama
(iv) Kerajinan
(v) Menghormati guru dan rakan
LANGKAH-LANGKAH PENGAJARAN
AKTIVITI ISI
PELAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN
PEMBELAJARAN
CATATAN/NILAI
MURNI/BAHAN
BANTU
MENGAJAR
Set Induksi
(5 min.)
Pengenalan
kepada
rangkaian
komputer
Guru membuat pertanyaan kepada
pelajar:
Bagaimanakah jika hanya mempunyai
1 pencetak tetapi terdapat beberapa
komputer hendak menggunakannya?.
Pelajar menjawab pertanyaan guru.
Gambar
menunjukkan sebuah
makmal komputer
yang hanya terdapat
1 pencetak sahaja.
Langkah 1
(12 min.)
Konsep
rangkaian
komputer
Guru menerangkan kepada pelajar
tentang konsep rangkaian.
Guru menunjukkan gambar rajah
yang berkaitan dengan konsep
rangkaian
Pelajar mengikuti penerangan guru
dengan teliti dan mencatat nota
Gambar rajah
Nilai bekerjasama
Langkah 2
(20 min.)
Keperluan bagi
perkakasan dan
perisian
rangkaian
Guru menerangkan keperluan bagi
perkakasan dan perisian komputer.
Guru menerangkan perbezaan antara
keperluan perkakasan dan perisian
rangkaian komputer.
Pelajar memberi sepenuh perhatian
terhadap apa yang diajar oleh guru
dan mencatat nota.
Pelajar membuat pertanyaan kepada
guru.
.
Langkah 3
(22 min.)
Perkhidmatan
rangkaian:
perkongsian
sumber seperti
pencetak dan
perisian,
uploading dan
downloading
fail, mel
elektronik.
Guru menerangkan secara terperinci
kepada pelajar tentang perkhidmatan
rangkaian komputer.
Guru mengarah pelajar membentuk
kumpulan dan mengedarkan gambar
rajah rangkaian yang berkenaan untuk
dibincang.
Guru membimbing pelajar meneliti
contoh di dalam buku.
Pelajar memberi tumpuan sepenuhnya
penerangan guru.
Pelajar membuat perbincangan dalam
kumpulan kecil.
Pelajar menyalin nota yang diberikan.
Pelajar membuat pertanyaan kepada
guru.
Perbincangan
Nilai bekerjasama
KBKK diterapkan
AKTIVITI ISI
PELAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN
PEMBELAJARAN
CATATAN/NILAI
MURNI/BAHAN
BANTU
MENGAJAR
Langkah 4
(Penilaian)
(6 min.)
Guru mengedar lembaran kerja dan
menyuruh pelajar membuat lembaran
kerja berkenaan.
Guru membuat pertanyaan soalan
kepada pelajar.
Pelajar membuat soalan lembaran
kerja.
Pelajar menjawab pertanyaan guru.
Lembaran kerja
Nilai berani
mencuba
Langkah 5
(Pengukuhan)
(10 minit)
Guru mengarahkan pelajar mencari
maklumat rangkaian komputer dalam
kumpulan.
Guru menyuruh pelajar membuat
soalan latihan yang diedarkan sebagai
kerja rumah.
Pelajar mengikuti arahan guru dengan
teliti.
Pelajar membuat latihan yang
diberikan.
Perbincangan
Nilai bekerjasama
Nilai menghormati
guru dan rakan
Penutup
(5 minit)
Guru menyenaraikan sekali lagi apa
yang telah dipelajari hari ini.
Guru bertanya kepada pelajar:
Bagaimanakah kita mengatasi
masalah hanya mempunyai 1
pencetak?
Pelajar memberikan tumpuan
sepenuhnya dan menjawab
pertanyaan soalan guru.
Refleksi:
Ulasan Pensyarah/Guru Pembimbing:
Contoh rph

Weitere ähnliche Inhalte

Was ist angesagt?

Definisi dan contoh pentaksiran, pentafsiran, penilaian, pengukuran dan pengu...
Definisi dan contoh pentaksiran, pentafsiran, penilaian, pengukuran dan pengu...Definisi dan contoh pentaksiran, pentafsiran, penilaian, pengukuran dan pengu...
Definisi dan contoh pentaksiran, pentafsiran, penilaian, pengukuran dan pengu...Sara Zaleha
 
Nota Padat EDUP3063 - Pentaksiran Dalam Pendidikan
Nota Padat EDUP3063 - Pentaksiran Dalam PendidikanNota Padat EDUP3063 - Pentaksiran Dalam Pendidikan
Nota Padat EDUP3063 - Pentaksiran Dalam PendidikanAhmad Fahmi
 
15 konsep kepelbagaian pelajar
15 konsep kepelbagaian pelajar15 konsep kepelbagaian pelajar
15 konsep kepelbagaian pelajarLinda Yius
 
Indeks diskriminasi item (EDUP3063 Pentaksiran dalam Pendidikan)
Indeks diskriminasi item (EDUP3063 Pentaksiran dalam Pendidikan)Indeks diskriminasi item (EDUP3063 Pentaksiran dalam Pendidikan)
Indeks diskriminasi item (EDUP3063 Pentaksiran dalam Pendidikan)FaFai S.
 
Media pengajaran
Media pengajaranMedia pengajaran
Media pengajaranTien Yu Yu
 
Kepelbagaian sosial budaya
Kepelbagaian sosial budayaKepelbagaian sosial budaya
Kepelbagaian sosial budayamas preity
 
Jadual Spesifikasi Ujian (Jsu)
Jadual Spesifikasi Ujian (Jsu)Jadual Spesifikasi Ujian (Jsu)
Jadual Spesifikasi Ujian (Jsu)JOLIN TAIMIN
 
PEMBELAJARAN BERASASKAN INKUIRI
PEMBELAJARAN BERASASKAN INKUIRIPEMBELAJARAN BERASASKAN INKUIRI
PEMBELAJARAN BERASASKAN INKUIRIAiisy Afifah
 
Implikasi Teori Behavioris dalam Pengajaran & Pembelajaran
Implikasi Teori Behavioris dalam Pengajaran & PembelajaranImplikasi Teori Behavioris dalam Pengajaran & Pembelajaran
Implikasi Teori Behavioris dalam Pengajaran & PembelajaranNoorezayu Mohd Said
 
Kesedaran kepelbagaian sosiobudaya
Kesedaran kepelbagaian sosiobudayaKesedaran kepelbagaian sosiobudaya
Kesedaran kepelbagaian sosiobudayasitiaishahmohamad
 
Implikasi motivasi terhadap pengajaran dan pembelajaran
Implikasi motivasi terhadap pengajaran dan pembelajaranImplikasi motivasi terhadap pengajaran dan pembelajaran
Implikasi motivasi terhadap pengajaran dan pembelajaranNorlelaAlim
 
Topik 8 multimedia interaktif untuk pengajaran dan pembelajaran
Topik 8  multimedia interaktif untuk pengajaran dan pembelajaranTopik 8  multimedia interaktif untuk pengajaran dan pembelajaran
Topik 8 multimedia interaktif untuk pengajaran dan pembelajaranNik Ibrahim Nik Mat
 
perbezaan individu dalam pembelajaran dan sifat pelajar yang berjaya
perbezaan individu dalam pembelajaran dan sifat pelajar yang berjayaperbezaan individu dalam pembelajaran dan sifat pelajar yang berjaya
perbezaan individu dalam pembelajaran dan sifat pelajar yang berjayaEmiey Mieysagie
 
Tugasan 1:Ulasan kajian tindakan
Tugasan 1:Ulasan kajian tindakanTugasan 1:Ulasan kajian tindakan
Tugasan 1:Ulasan kajian tindakanJunaidah Jusoh
 
Standard guru malaysia
Standard guru malaysiaStandard guru malaysia
Standard guru malaysiaULak MuLai
 
Mobiliti sosial melalui pendidikan
Mobiliti sosial melalui pendidikanMobiliti sosial melalui pendidikan
Mobiliti sosial melalui pendidikanElizabeth beth
 
Penilaian pembelajaran
Penilaian pembelajaran Penilaian pembelajaran
Penilaian pembelajaran Nurul Othman
 

Was ist angesagt? (20)

Definisi dan contoh pentaksiran, pentafsiran, penilaian, pengukuran dan pengu...
Definisi dan contoh pentaksiran, pentafsiran, penilaian, pengukuran dan pengu...Definisi dan contoh pentaksiran, pentafsiran, penilaian, pengukuran dan pengu...
Definisi dan contoh pentaksiran, pentafsiran, penilaian, pengukuran dan pengu...
 
Nota Padat EDUP3063 - Pentaksiran Dalam Pendidikan
Nota Padat EDUP3063 - Pentaksiran Dalam PendidikanNota Padat EDUP3063 - Pentaksiran Dalam Pendidikan
Nota Padat EDUP3063 - Pentaksiran Dalam Pendidikan
 
15 konsep kepelbagaian pelajar
15 konsep kepelbagaian pelajar15 konsep kepelbagaian pelajar
15 konsep kepelbagaian pelajar
 
Indeks diskriminasi item (EDUP3063 Pentaksiran dalam Pendidikan)
Indeks diskriminasi item (EDUP3063 Pentaksiran dalam Pendidikan)Indeks diskriminasi item (EDUP3063 Pentaksiran dalam Pendidikan)
Indeks diskriminasi item (EDUP3063 Pentaksiran dalam Pendidikan)
 
Media pengajaran
Media pengajaranMedia pengajaran
Media pengajaran
 
Kepelbagaian sosial budaya
Kepelbagaian sosial budayaKepelbagaian sosial budaya
Kepelbagaian sosial budaya
 
Jadual Spesifikasi Ujian (Jsu)
Jadual Spesifikasi Ujian (Jsu)Jadual Spesifikasi Ujian (Jsu)
Jadual Spesifikasi Ujian (Jsu)
 
PEMBELAJARAN BERASASKAN INKUIRI
PEMBELAJARAN BERASASKAN INKUIRIPEMBELAJARAN BERASASKAN INKUIRI
PEMBELAJARAN BERASASKAN INKUIRI
 
Implikasi Teori Behavioris dalam Pengajaran & Pembelajaran
Implikasi Teori Behavioris dalam Pengajaran & PembelajaranImplikasi Teori Behavioris dalam Pengajaran & Pembelajaran
Implikasi Teori Behavioris dalam Pengajaran & Pembelajaran
 
Kesedaran kepelbagaian sosiobudaya
Kesedaran kepelbagaian sosiobudayaKesedaran kepelbagaian sosiobudaya
Kesedaran kepelbagaian sosiobudaya
 
Implikasi motivasi terhadap pengajaran dan pembelajaran
Implikasi motivasi terhadap pengajaran dan pembelajaranImplikasi motivasi terhadap pengajaran dan pembelajaran
Implikasi motivasi terhadap pengajaran dan pembelajaran
 
Perbezaan individu
Perbezaan individuPerbezaan individu
Perbezaan individu
 
Teori pembelajaran behaviorisme
Teori pembelajaran behaviorismeTeori pembelajaran behaviorisme
Teori pembelajaran behaviorisme
 
Topik 8 multimedia interaktif untuk pengajaran dan pembelajaran
Topik 8  multimedia interaktif untuk pengajaran dan pembelajaranTopik 8  multimedia interaktif untuk pengajaran dan pembelajaran
Topik 8 multimedia interaktif untuk pengajaran dan pembelajaran
 
perbezaan individu dalam pembelajaran dan sifat pelajar yang berjaya
perbezaan individu dalam pembelajaran dan sifat pelajar yang berjayaperbezaan individu dalam pembelajaran dan sifat pelajar yang berjaya
perbezaan individu dalam pembelajaran dan sifat pelajar yang berjaya
 
Penggubalan Item/Soalan Ujian
Penggubalan Item/Soalan UjianPenggubalan Item/Soalan Ujian
Penggubalan Item/Soalan Ujian
 
Tugasan 1:Ulasan kajian tindakan
Tugasan 1:Ulasan kajian tindakanTugasan 1:Ulasan kajian tindakan
Tugasan 1:Ulasan kajian tindakan
 
Standard guru malaysia
Standard guru malaysiaStandard guru malaysia
Standard guru malaysia
 
Mobiliti sosial melalui pendidikan
Mobiliti sosial melalui pendidikanMobiliti sosial melalui pendidikan
Mobiliti sosial melalui pendidikan
 
Penilaian pembelajaran
Penilaian pembelajaran Penilaian pembelajaran
Penilaian pembelajaran
 

Ähnlich wie Contoh rph

Rancangan pengajaran harian(berpusatkan pelajar)
Rancangan pengajaran harian(berpusatkan pelajar)Rancangan pengajaran harian(berpusatkan pelajar)
Rancangan pengajaran harian(berpusatkan pelajar)Fathdzelly Jaya
 
Rph 80min lina
Rph 80min linaRph 80min lina
Rph 80min linaAnne Hanz
 
kpt 6043 sinopsis
kpt 6043 sinopsiskpt 6043 sinopsis
kpt 6043 sinopsisazliyeop
 
Rph tmk peranti output
Rph tmk peranti outputRph tmk peranti output
Rph tmk peranti outputNik Ainy
 
Isu Penggunaan Teknologi dalam PdP Matematik
Isu Penggunaan Teknologi dalam PdP MatematikIsu Penggunaan Teknologi dalam PdP Matematik
Isu Penggunaan Teknologi dalam PdP MatematikIrma Gurlz
 
Teknologi PDP Matematik
Teknologi PDP MatematikTeknologi PDP Matematik
Teknologi PDP Matematikikhwankmk92
 
Penggunaan teknologi & pdp
Penggunaan teknologi & pdpPenggunaan teknologi & pdp
Penggunaan teknologi & pdpNurul Atiyah
 
Teknologi dalam PdP Matematik
Teknologi dalam PdP MatematikTeknologi dalam PdP Matematik
Teknologi dalam PdP MatematikErmahijra Kalam
 
PENGGUNAAN TEKNOLOGI DAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN MATEMATIK
 PENGGUNAAN TEKNOLOGI DAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN MATEMATIK PENGGUNAAN TEKNOLOGI DAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN MATEMATIK
PENGGUNAAN TEKNOLOGI DAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN MATEMATIKShalina Mustaffa
 
Analisis jurnal
Analisis jurnalAnalisis jurnal
Analisis jurnalAmy Myza
 
Rph 2018
Rph 2018Rph 2018
Rph 2018vvvip
 
Analisis jurnal kpt 6044
Analisis jurnal kpt 6044Analisis jurnal kpt 6044
Analisis jurnal kpt 6044Amy Myza
 
Npwu-mpu 3252 Teknologi Maklumat dalam Kehidupan Insan
Npwu-mpu 3252 Teknologi Maklumat dalam Kehidupan InsanNpwu-mpu 3252 Teknologi Maklumat dalam Kehidupan Insan
Npwu-mpu 3252 Teknologi Maklumat dalam Kehidupan InsanKhirulnizam Abd Rahman
 
Cover ulasan jurna lpenuh
Cover ulasan jurna lpenuhCover ulasan jurna lpenuh
Cover ulasan jurna lpenuhvincentraj74
 
Ppt kajian instruksional tugas ke3
Ppt kajian instruksional tugas ke3Ppt kajian instruksional tugas ke3
Ppt kajian instruksional tugas ke3Rohaimi Ishak
 

Ähnlich wie Contoh rph (20)

Rancangan pengajaran harian(berpusatkan pelajar)
Rancangan pengajaran harian(berpusatkan pelajar)Rancangan pengajaran harian(berpusatkan pelajar)
Rancangan pengajaran harian(berpusatkan pelajar)
 
Tmk rph
Tmk rphTmk rph
Tmk rph
 
Rph 80min lina
Rph 80min linaRph 80min lina
Rph 80min lina
 
kpt 6043 sinopsis
kpt 6043 sinopsiskpt 6043 sinopsis
kpt 6043 sinopsis
 
Rph tmk peranti output
Rph tmk peranti outputRph tmk peranti output
Rph tmk peranti output
 
E-LEARNING
E-LEARNINGE-LEARNING
E-LEARNING
 
Isu Penggunaan Teknologi dalam PdP Matematik
Isu Penggunaan Teknologi dalam PdP MatematikIsu Penggunaan Teknologi dalam PdP Matematik
Isu Penggunaan Teknologi dalam PdP Matematik
 
Teknologi PDP Matematik
Teknologi PDP MatematikTeknologi PDP Matematik
Teknologi PDP Matematik
 
Penggunaan teknologi & pdp
Penggunaan teknologi & pdpPenggunaan teknologi & pdp
Penggunaan teknologi & pdp
 
Teknologi dalam PdP Matematik
Teknologi dalam PdP MatematikTeknologi dalam PdP Matematik
Teknologi dalam PdP Matematik
 
PENGGUNAAN TEKNOLOGI DAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN MATEMATIK
 PENGGUNAAN TEKNOLOGI DAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN MATEMATIK PENGGUNAAN TEKNOLOGI DAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN MATEMATIK
PENGGUNAAN TEKNOLOGI DAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN MATEMATIK
 
Analisis jurnal
Analisis jurnalAnalisis jurnal
Analisis jurnal
 
Rph 2018
Rph 2018Rph 2018
Rph 2018
 
Analisis jurnal kpt 6044
Analisis jurnal kpt 6044Analisis jurnal kpt 6044
Analisis jurnal kpt 6044
 
Npwu-mpu 3252 Teknologi Maklumat dalam Kehidupan Insan
Npwu-mpu 3252 Teknologi Maklumat dalam Kehidupan InsanNpwu-mpu 3252 Teknologi Maklumat dalam Kehidupan Insan
Npwu-mpu 3252 Teknologi Maklumat dalam Kehidupan Insan
 
Soalan spot khsr
Soalan spot khsrSoalan spot khsr
Soalan spot khsr
 
Analisis jurnal
Analisis jurnalAnalisis jurnal
Analisis jurnal
 
Cover ulasan jurna lpenuh
Cover ulasan jurna lpenuhCover ulasan jurna lpenuh
Cover ulasan jurna lpenuh
 
Ppt kajian instruksional tugas ke3
Ppt kajian instruksional tugas ke3Ppt kajian instruksional tugas ke3
Ppt kajian instruksional tugas ke3
 
Rph
RphRph
Rph
 

Mehr von AyuMohamad

Seri kota-question
Seri kota-questionSeri kota-question
Seri kota-questionAyuMohamad
 
Selangor question
Selangor questionSelangor question
Selangor questionAyuMohamad
 
Seri kota-scheme
Seri kota-schemeSeri kota-scheme
Seri kota-schemeAyuMohamad
 
Selangor scheme
Selangor schemeSelangor scheme
Selangor schemeAyuMohamad
 
Wilayah persekutuan-scheme
Wilayah persekutuan-schemeWilayah persekutuan-scheme
Wilayah persekutuan-schemeAyuMohamad
 
Kota tinggi-scheme
Kota tinggi-schemeKota tinggi-scheme
Kota tinggi-schemeAyuMohamad
 
Wlayah persekutuan-question
Wlayah persekutuan-questionWlayah persekutuan-question
Wlayah persekutuan-questionAyuMohamad
 
Kota tinggi-question
Kota tinggi-questionKota tinggi-question
Kota tinggi-questionAyuMohamad
 
Marking scheme-trial-ict-2012
Marking scheme-trial-ict-2012Marking scheme-trial-ict-2012
Marking scheme-trial-ict-2012AyuMohamad
 
Soalan percubaan-ict-ting5-2012
Soalan percubaan-ict-ting5-2012Soalan percubaan-ict-ting5-2012
Soalan percubaan-ict-ting5-2012AyuMohamad
 
Seri kota-scheme
Seri kota-schemeSeri kota-scheme
Seri kota-schemeAyuMohamad
 
Contoh rpm rpt
Contoh rpm rptContoh rpm rpt
Contoh rpm rptAyuMohamad
 
Module networks
Module networksModule networks
Module networksAyuMohamad
 
Module multimedia
Module multimediaModule multimedia
Module multimediaAyuMohamad
 

Mehr von AyuMohamad (20)

Seri kota-question
Seri kota-questionSeri kota-question
Seri kota-question
 
Selangor question
Selangor questionSelangor question
Selangor question
 
Seri kota-scheme
Seri kota-schemeSeri kota-scheme
Seri kota-scheme
 
Selangor scheme
Selangor schemeSelangor scheme
Selangor scheme
 
Wilayah persekutuan-scheme
Wilayah persekutuan-schemeWilayah persekutuan-scheme
Wilayah persekutuan-scheme
 
Kota tinggi-scheme
Kota tinggi-schemeKota tinggi-scheme
Kota tinggi-scheme
 
Wlayah persekutuan-question
Wlayah persekutuan-questionWlayah persekutuan-question
Wlayah persekutuan-question
 
Kota tinggi-question
Kota tinggi-questionKota tinggi-question
Kota tinggi-question
 
Marking scheme-trial-ict-2012
Marking scheme-trial-ict-2012Marking scheme-trial-ict-2012
Marking scheme-trial-ict-2012
 
Soalan percubaan-ict-ting5-2012
Soalan percubaan-ict-ting5-2012Soalan percubaan-ict-ting5-2012
Soalan percubaan-ict-ting5-2012
 
Seri kota-scheme
Seri kota-schemeSeri kota-scheme
Seri kota-scheme
 
Topology
TopologyTopology
Topology
 
Software
SoftwareSoftware
Software
 
Software
SoftwareSoftware
Software
 
Hardware
HardwareHardware
Hardware
 
Contoh rpm rpt
Contoh rpm rptContoh rpm rpt
Contoh rpm rpt
 
Networks
NetworksNetworks
Networks
 
Module networks
Module networksModule networks
Module networks
 
Module multimedia
Module multimediaModule multimedia
Module multimedia
 
Hsp ict 2006
Hsp ict 2006Hsp ict 2006
Hsp ict 2006
 

Contoh rph

  • 1. LAMPIRAN G RANCANGAN PELAJARAN HARIAN (TEKNOLOGI MAKLUMAT) Mata Pelajaran : Teknologi Maklumat dan Komunikasi Tingkatan : 4 TM 1 Bilangan Pelajar : 30 orang Tarikh : 8 Mac 2011 (Selasa) Masa : 7.40 - 9.00 pagi (80 minit) Tema : Sistem Komputer Subtema : Rangkaian Komputer Hasil Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, pelajar dapat: (i) menyenaraikan contoh-contoh rangkaian komputer dengan tepat. (ii) membezakan keperluan bagi perkakasan dan perisian rangkaian. (iii)menerangkan secara ringkas tentang perkhidmatan rangkaian komputer Prasyarat : Pada amnya, pelajar-pelajar mengetahui tatacara untuk menggunakan komputer dalam rangkaian LAN. Bahan Bantu Mengajar : (i) Transparensi (ii) Gambar rajah (iii) Nota edaran (iii) Kabel untuk rangkaian (iv) Lembaran kerja Penerapan Nilai Murni : (i) Berani mencuba (ii) Rasional (iii) Sabar dan kerjasama (iv) Kerajinan (v) Menghormati guru dan rakan
  • 2. LANGKAH-LANGKAH PENGAJARAN AKTIVITI ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN CATATAN/NILAI MURNI/BAHAN BANTU MENGAJAR Set Induksi (5 min.) Pengenalan kepada rangkaian komputer Guru membuat pertanyaan kepada pelajar: Bagaimanakah jika hanya mempunyai 1 pencetak tetapi terdapat beberapa komputer hendak menggunakannya?. Pelajar menjawab pertanyaan guru. Gambar menunjukkan sebuah makmal komputer yang hanya terdapat 1 pencetak sahaja. Langkah 1 (12 min.) Konsep rangkaian komputer Guru menerangkan kepada pelajar tentang konsep rangkaian. Guru menunjukkan gambar rajah yang berkaitan dengan konsep rangkaian Pelajar mengikuti penerangan guru dengan teliti dan mencatat nota Gambar rajah Nilai bekerjasama Langkah 2 (20 min.) Keperluan bagi perkakasan dan perisian rangkaian Guru menerangkan keperluan bagi perkakasan dan perisian komputer. Guru menerangkan perbezaan antara keperluan perkakasan dan perisian rangkaian komputer. Pelajar memberi sepenuh perhatian terhadap apa yang diajar oleh guru dan mencatat nota. Pelajar membuat pertanyaan kepada guru. . Langkah 3 (22 min.) Perkhidmatan rangkaian: perkongsian sumber seperti pencetak dan perisian, uploading dan downloading fail, mel elektronik. Guru menerangkan secara terperinci kepada pelajar tentang perkhidmatan rangkaian komputer. Guru mengarah pelajar membentuk kumpulan dan mengedarkan gambar rajah rangkaian yang berkenaan untuk dibincang. Guru membimbing pelajar meneliti contoh di dalam buku. Pelajar memberi tumpuan sepenuhnya penerangan guru. Pelajar membuat perbincangan dalam kumpulan kecil. Pelajar menyalin nota yang diberikan. Pelajar membuat pertanyaan kepada guru. Perbincangan Nilai bekerjasama KBKK diterapkan
  • 3. AKTIVITI ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN CATATAN/NILAI MURNI/BAHAN BANTU MENGAJAR Langkah 4 (Penilaian) (6 min.) Guru mengedar lembaran kerja dan menyuruh pelajar membuat lembaran kerja berkenaan. Guru membuat pertanyaan soalan kepada pelajar. Pelajar membuat soalan lembaran kerja. Pelajar menjawab pertanyaan guru. Lembaran kerja Nilai berani mencuba Langkah 5 (Pengukuhan) (10 minit) Guru mengarahkan pelajar mencari maklumat rangkaian komputer dalam kumpulan. Guru menyuruh pelajar membuat soalan latihan yang diedarkan sebagai kerja rumah. Pelajar mengikuti arahan guru dengan teliti. Pelajar membuat latihan yang diberikan. Perbincangan Nilai bekerjasama Nilai menghormati guru dan rakan Penutup (5 minit) Guru menyenaraikan sekali lagi apa yang telah dipelajari hari ini. Guru bertanya kepada pelajar: Bagaimanakah kita mengatasi masalah hanya mempunyai 1 pencetak? Pelajar memberikan tumpuan sepenuhnya dan menjawab pertanyaan soalan guru. Refleksi: Ulasan Pensyarah/Guru Pembimbing: