1. Rangkuman dokumen tersebut memberikan ringkasan rancangan pembelajaran dan pemudahcaraan harian pendidikan seni visual untuk minggu 23-24 Julai 2021 yang meliputi aktiviti cetakan, stensilan, dan mozek dengan tema "Taman".
Refleksi Mandiri Modul 1.3 - KANVAS BAGJA.pptx.pptx
RPH PSV Tahun 6 Cetakan
1. RANCANGAN PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN HARIAN PENDIDIKAN SENI VISUAL
Minggu : 23 & 24 Hari : Isnin Tarikh :
12 Julai 2021
26 Julai 2021
Bil. Kehadiran Murid :
12 Julai 2021: 27/36 orang
26 Julai 2021: 18/36 orang
TAHUN/ MASA/
MATA PELAJARAN
STANDARD KANDUNGAN / STANDARD PEMBELAJARAN CATATAN
PENDIDIKAN SENI
VISUAL
1.1 Persepsi Estetik
Murid dapat
membuat persepsi,
mengenal pasti,
memahami, dan
menyatakan bahasa
seni visual yang ada
pada lukisan dengan
gabungan teknik
gosokan dan kolaj.
1.2 Aplikasi Seni
Murid dapat
mengaplikasikan
bahasa seni visual,
media, serta proses
dan teknik dalam
penghasilan lukisan
dengan gabungan
teknik gosokan dan
kolaj.
1.3 Ekspresi Kreatif
Murid dapat
menzahirkan idea
melalui pelbagai
sumber kajian dan
teknololgi dengan
mengaplikasikan
pengetahuan dan
kefahaman bahasa
seni visual, media
serta proses dan
teknik dalam
penghasilan karya
dengan gabungan
teknik yang kreatif.
1.4 Apresiasi Seni
Murid dapat
membuat apresiasi
terhadap karya
sendiri dan rakan
berpandukan bahasa
seni visual serta
menghubung kait
seni dengan disiplin
ilmu yang lain,
kehidupan, sejarah
seni dan budaya.
EMK / NILAI MURNI
Kreativiti dan Inovasi,
Nilai Murni serta TMK
Ilmu :
Sains dan Teknologi
Nilai Murni :
Keberanian,
kerajinan dan prihatin
Pembelajaran Abad
Ke-21 :
Talking chips
KBAT :
Mengaplikasi,
Menganalisis dan
Mencipta
Kemahiran Abad
Ke-21 :
Bersifat Ingin Tahu
EMK :
Masa: 12:35 pm –
01:40 pm
Tahun: 6 UM
Bidang:
Menggambar
1.1.1 Unsur Seni
1.1.2 Prinsip
Rekaan
Murid dapat
membuat persepsi,
mengenal pasti,
1.2.2
Mengetahui
penggunaan media
serta proses dan
teknik dalam
penghasilan cetakan.
1.3.1
Menjana idea dalam
proses penghasilan
karya.
1.3.2
Memilih dan
memanipulasi bahan
secara kreatif.
1.4.1
Mempamerkan karya
lukisan, catan, poster
dan cetakan yang
dihasilkan.
1.4.2
Menceritakan
pengalaman sendiri
2. Tema: Alam
Semulajadi
Tajuk: Taman
Aktiviti: Cetakan,
mozek dan
stensilan.
memahami, dan
menyatakan bahasa
seni visual yang ada
pada cetakan dengan
gabungan teknik
mozek dan stensilan.
1.2.2.1 Teknik
– campuran (cetakan
timbulan, mozek dan
stensilan)
1.3.3
Menggunakan
bahasa seni visual
dalam penghasilan
karya.
1.3.4
Mengaplikasikan
gabungan media,
proses dan teknik
dalam penghasilan
karya.
1.3.5
Menghasilkan
kemasan akhir bagi
mempertingkat nilai
estetik sebagai nilai
tambah pada karya.
dalam proses
penghasilan karya.
1.4.3
Membuat ulasan
karya sendiri dan
rakan secara lisan.
1.4.4
Menyimpan karya di
dalam portfolio.
Teknologi Maklumat
dan Komunikasi
Elemen
Keusahawanan :
EK 1: 1.2 Peka
kepada peluang:
Murid menyiapkan
tugasan sehingga
selesai
HASIL PEMBELAJARAN Refleksi:
Pada akhir pembelajaran, murid dapat:
1. Menyatakan bahasa seni visual bentuk, warna, imbangan dan kontra yang terdapat pada
karya cetakan “Taman”.
2. Menyatakan alat dan bahan serta langkah-langkah penghasilan karya cetakan “Taman”.
3. Menghasilkan karya “Taman” dengan mengaplikasikan teknik cetakan, stensilan dan mozek
yang terdapat di dalam bidang menggambar yang betul dengan menekankan bahasa seni
visual bentuk, warna, imbangan dan kontra.
Minggu Pertama
PdP dijalankan
secara bersemuka di
Google Meet (12:35 –
01:40 petang)
Minggu Kedua
PdP dijalankan
secara bersemuka di
3. 4. Membuat apresiasi mudah dengan menekankan bahasa seni visual bentuk, warna,
imbangan dan kontra dalam penghasilan karya “Taman”.
Google Meet (12:35 –
01:05 petang)
Langkah/Masa Aktiviti PdPc Catatan
MINGGU 1
Set Induksi
05 minit
(12:35 – 12:40
tengah hari)
1. Murid menonton video keadaan di taman rama-rama.
2. Murid menyatakan figura-figura yang terdapat di taman rama-rama.
3. Murid dan guru bersoal jawab.
https://youtu.be/io83qWQtYjY
BBM :
Video pemandangan
di taman rama-rama
(youtube)
PAK21 :
Talking chips
Strategi PdP:
Berpusatkan bahan
KBAT:
Menganalisis
EMK :
Alam sekitar
KP (Kecerdasan
Pelbagai) :
Linguistik, visual-
ruang, naturalis
Teknik:
4. Soalan:
1. Di manakah lokasi di dalam video tadi?
2. Apakah antara figura yang terdapat di dalam video tadi?
3. Pernahkan kamu pergi ke taman rama-rama?
Jangkaan jawapan:
1. Taman Rama-Rama, Kuala Lumpur.
2. Rama-rama, bunga
3. Tidak pernah, pernah
4. Guru membimbing murid untuk menghubungkaitkan jawapan dengan tajuk pelajaran pada
hari ini.
i) Bidang menggambar
ii) Karya “Taman”
iii) Teknik cetakan, mozek dan stensilan
iv) Hasil pembelajaran
Soal jawab
Nilai:
Berani, mencintai
alam
Persepsi Estetik
20 minit
(12:40 – 01:00
petang)
1. Murid melihat tayangan slaid mengenai bidang menggambar cetakan:
Definisi cetakan
Jenis-jenis cetakan
Contoh cetakan
BBM :
Slaid mengenai
bidang menggambar
cetakan (Google
Slides)
5. https://docs.google.com/presentation/d/1SF32QuraLANO
0mbgmr0MAfT9TNESS0Uh_1_leGypzko/edit?usp=sharing
2. Murid dan guru bersoal jawab.
Soalan:
1. Apakah itu cetakan?
2. Apakah antara jenis cetakan?
3. Siapakah antara tokoh cetakan?
Jangkaan jawapan:
1. Cetakan ialah salah satu teknik untuk menghasilkan karya menggambar. Karya
cetakan boleh dihasilkan berulang kali menggunakan blok yang sama.
2. Cetakan timbul, cetakan lino, cetakan litograf
3. Abdul Latif Mohidin, Long Thien Shih, Nirmala Shanmughalingam
PAK21 :
Talking chips
Strategi PdP:
Berpusatkan bahan
dan guru
KBAT :
Memahami
KP (Kecerdasan
Pelbagai) :
Visual-ruang,
linguistik
Kemahiran abad ke-
21:
Bersifat ingin tahu
Nilai:
Bertanggungjawab,
prihatin
6. Aplikasi Seni
30 minit
(01:00 – 01:30
petang)
Aktiviti 1: 20 minit
1. Guru menunjukkan slaid mengenai alat dan bahan, langkah-langkah dan teknik
menghasilkan karya cetakan “Taman”.
2. Guru meminta murid untuk melihat buku teks halaman 15-20.
BBM :
Slaid cetakan
“Taman”(Google
Slides), Buku teks
PSV Tahun 6
halaman 15-20,
pautan video langkah
penghasilan karya
cetakan “Taman”.
PAK21 :
Talking chips
Strategi PdP:
Berpusatkan bahan
KBAT :
Memahami
EMK:
Teknologi, Maklumat
& Komunikasi
KP (Kecerdasan
Pelbagai) :
Linguistik
Nilai:
Rajin
https://docs.google.com/presentation/d/1SF32QuraLANO0mbgmr0
MAfT9TNESS0Uh_1_leGypzko/edit?usp=sharing
8. Penutup (5 minit)
01:35 – 01:40
petang
Aktiviti 2: 8 minit
1. Aktiviti uji minda (Google Meet)
Murid menyatakan alat dan bahan yang diperlukan untuk menghasilkan cetakan
“Taman”.
Murid menyatakan langkah penghasilan cetakan “Taman”.
Aktiviti 3: Penutup (5 minit)
Murid dan guru bersoal jawab mengenai perkara yang dipelajari pada hari tersebut.
Murid menyatakan perkara yang mereka harus lakukan.
Kelas tamat.
https://youtu.be/gbS0Be9-DXw
9. MINGGU 2
Langkah/Masa Aktiviti PdPc Catatan
Ekspresi Kreatif
30 minit
(12:35 – 01:05
tengah hari)
1. Murid menunjukkan perkembangan hasil karya mereka.
2. Guru membimbing murid untuk melakukan penambahbaikan.
3. Murid diberi masa untuk menyambung karya mereka.
4. Murid membuat kemasan akhir pada karya cetakan “Taman”.
Alat Bahan :
Gam, gunting,
pensel, kertas warna,
kadbod, cat poster,
berus lukisan.
PAK21 :
Talking chips
Strategi PdP:
Berpusatkan murid
EMK :
Teknologi, Maklumat
& Komunikasi
KBAT :
Mencipta
KP (Kecerdasan
Pelbagai) :
Visual ruang,
linguistik, naturalis
Teknik:
Latih tubi
10. Nilai:
Rajin,
bertanggungjawab
Apresiasi Seni
25 minit
(01:05 – 01:30
petang)
1. Murid dan guru mengingati langkah-langkah untuk melakukan apresiasi seni.
Pautan slaid apresiasi seni
(https://docs.google.com/presentation/d/1QM7tI1fnkjkw0-utBR8Rg9KuGrT7if82_BdGoHpaMFw/edit?usp=sharing)
2. Guru melakukan apresiasi seni terhadap karya yang guru lakukan.
BBM :
Karya cetakan
“Taman”.
Strategi PdP:
Berpusatkan guru
dan murid.
EMK :
Teknologi, Maklumat
dan Komunikasi
KBAT :
Menganalisis, menilai
KP (Kecerdasan
Pelbagai) :
Linguistik, visual-
ruang, interpersonal
Nilai:
Menghargai, jujur,
berani
11. Pautan slaid apresiasi seni
( https://docs.google.com/presentation/d/1bpisf21TRGMbVem3J9pq3MiZU7cJXqBIcdC_AGu_TZM/edit?usp=sharing)
3. Murid menganalisis asas seni reka yang terdapat pada karya masing-masing sambil
dibimbing oleh guru.
4. Murid membina ayat untuk melakukan apresiasi seni.
5. Murid melakukan apresiasi seni terhadap karya masing-masing.
6. Murid diminta untuk menilai karya rakan-rakan mereka.
Penutup
5 minit
(01:30 – 01:35
petang)
Penutup Kognitif
Rumusan isi pelajaran
Murid dan guru merumuskan isi pelajaran pada minggu ini dan minggu lepas.
Murid menyatakan apa itu cetakan.
Murid menyatakan perkara yang mereka pelajari sepanjang dua minggu ini.
Murid dan guru bersoal jawab.
Penutup Sosial
EMK :
Teknologi, maklumat
& komunikasi
KP (Kecerdasan
Pelbagai) :
Linguistik,
interpersonal
Nilai:
Hormat, menghargai
12. Refleksi:
Sesi pengajaran dan pembelajaran (PdP) pada minggu pertama dan minggu kedua berjalan dengan baik. Para murid memberikan tumpuan yang
baik dan memberikan respons semasa guru bertanya. Selain itu, murid-murid juga terus bertanya kepada guru sekiranya mereka kurang
memahami perkara yang ingin guru sampaikan. Guru-guru juga bersedia dengan bahan bantu mengajar (BBM) yang mencukupi dan menarik.
Kekuatan PdP pada minggu pertama ialah set induksi yang guru gunakan, iaitu video situasi di Taman Rama-Rama, Kuala Lumpur
menarik minat murid kerana terdapat pelbagai jenis rama-rama dan bunga-bunga di dalam video tersebut. Tambahan pula, bunyi-bunyi haiwan
dan air terjun membuatkan murid-murid rasa tenang dan nyaman. Seterusnya, aktiviti pada hari ini, iaitu cetakan kelihatan lebih mudah untuk
dihasilkan berbanding karya kelas sebelum ini, iaitu arca stabail. Murid-murid kelihatan teruja untuk menghasilkan karya cetakan. Kekuatan PdP
pada minggu 2 ialah guru menunjukkan terlebih dahulu cara untuk melakukan apresiasi seni. Jadi, murid nampak gambaran cara untuk
melakukan apresiasi. Selain itu, murid mula menguasai cara untuk membuat apresiasi seni visual.
Kelemahan PdP pada minggu pertama ialah guru tidak dapat mengakses rakaman Google Meet disebabkan oleh masalah teknikal.
Tambahan pula, guru kelihatan agak kelam kabut dan kurang bersedia. Kelemahan PdP pada minggu kedua ialah murid-murid kelihatan lambat
memberikan respons apabila guru bertanya soalan. Selain itu, hanya murid yang sama yang memberikan respons terhadap pertanyaan guru.
Cadangan penambahbaikan ialah guru haruslah mempunyai rancangan kedua sekiranya berlakunya apa-apa masalah seperti masalah
yang baru sahaja berlaku hari ini. Selain itu, guru haruslah merancang PdP dengan baik dan sentiasa tenang. Tambahan pula, guru sewajarnya
melakukan pelbagai iniatif supaya semua murid terlibat di dalam PdP. Antaranya, menggunakan aplikasi wheel pick name.
Pujian atas usaha dan kejayaan.
Guru memberikan pujian atas sikap murid yang rajin dan tekun belajar.
Murid saling mengucapkan terima kasih kepada murid yang lain.
Murid mengucapkan terima kasih kepada guru di atas bimbingan.