RPH Bahasa Melayu Tahun 4 (Tema Sains, Teknologi & Inovasi)
1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
1. Mata Pelajaran : Bahasa Melayu
2. Tahun : 4 Pendekar
3. Bilangan Murid : 20 orang
4. Tarikh : 12 Oktober 2020
5. Hari : Isnin
6. Masa : 10:30 hingga 11:30 pagi
7. Tema : Sains, Teknologi & Inovasi
8. Tajuk : Teknologi Dalam Kehidupan
9. Kemahiran Fokus: Mendengar dan bertutur
10. Standard Kandungan
1.3 Bercerita dengan menceritakan perkara yang didengar, ditonton dan dibaca dengan
sebutan dan intonasi yang betul.
11. Standard Pembelajaran
1.3.2 Menceritakan sesuatu bahan yang ditonton dengan sebutan dan intonasi yang sesuai.
12. Objektif Pembelajaran
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:
i) Menyenaraikan perkataan-perkataan yang didengar melalui video yang
ditonton.
ii) Dapat menjelaskan fungsi-fungsi teknologi pada masa kini.
13. Sistem Bahasa
Tatabahasa: Morfologi- kata nama am
Kosa kata: telefon pintar, teknologi
Sebutan dan intonasi
14. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)
Ilmu: Pendidikan Jasmani dan Kesihatan, Sains
Nilai Murni: Kebersihan fizikal dan mental
Teknologi Maklumat dan Komunikasi: Belajar melalui TMK
Kreativiti: Pergerakan kreatif – Imaginasi dan visualisasi.
Elemen Keusahawanan:
2. EK 1: 1.4 Daya kreativiti dan inovasi: memerhati dengan bertujuan dan
menghasilkan banyak idea
EK 2: 2.2 Menganalisis pemerhatian secara kritis dan kreatif: boleh
menyatakan kebaikan / keburukan sesuatu perkara
15. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)
KB: menghubung kait pengalaman, sebab dan akibat penggunaan telefon
pintar
KP: verbal linguistik, interpersonal dan kinestetik
BCB:mengumpul maklumat dan memproses maklumat melalui video yang
ditonton dan maklumat yang diterima.
Pembelajaran Kontekstual: menghubung kait penggunaan teknologi
dalam kehidupan seharian
Pembelajaran Konstruktivisme
16. Bahan Bantu Mengajar
Bil Perkara Jumlah
1 Komputer riba 1
2 Projektor LCD 1
3 Kertas sebak 4
5 Pen marker 8
4 Lembaran Kerja:
Pengayaan
Pemulihan
15
5
17. Pengetahuan Sedia Ada
i. Murid menggunakan teknologi di dalam kehidupan seharian.
Langkah / Masa Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran dan
Pembelajaran
Catatan
PENGURUSAN
BILIK DARJAH
(2 minit)
Kebersihan
kelas
Persediaan
murid untuk
belajar
Murid memastikan
kelas bersih dan
mereka bersedia
untuk belajar
Peralatan yang
sesuai
3. Langkah / Masa Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran dan
Pembelajaran
Catatan
Set Induksi
(5 minit)
Tayangan
video tentang
teknologi
dalam
kehidupan.
Murid dipaparkan
video mengenai
teknologi dalam
kehidupan.
Guru dan murid
bersoal jawab
mengenai video
yang ditonton.
Murid menyatakan
teknologi yang
terdapat dalam
kehidupan.
TMK
Slaid video
teknologi dalam
kehidupan.
PAK21
Talking chips
TKP
Kecerdasan
interpersonal
EMK
TMK- komputer
riba
PK
Menghubungkait
, penyelesaian
masalah
Nilai
Prihatin
Strategi
Berpusatkan
bahan
Kaedah
Linguistik
Teknik
Bercerita
Langkah 1
(10 minit)
Guru
memberikan
maklumat
kepada murid.
Murid dibahagikan
kepada 4
kumpulan.
Wakil kumpulan
datang ke hadapan
kelas bagi
memperoleh
KBT
Kemahiran
mendengar dan
bertutur
TKP
Kecerdasan
verbal-linguistik,
4. Langkah / Masa Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran dan
Pembelajaran
Catatan
maklumat daripada
guru.
Murid membisikkan
maklumat kepada
ahli kumpulan yang
lain.
Murid yang terakhir
akan menyatakan
ayat yang didengar.
kecerdasan
interpersonal
Nilai
Kerjasama
Strategi
Berpusatkan
murid
Kaedah
Linguistik
Teknik
Permainan
Bahasa
Langkah 2
(18 minit)
Guru memberi
tugasan
kepada setiap
kumpulan.
Kumpulan 1:
Teknologi
telefon pintar
Kumpulan 2:
Kebaikan
telefon pintar
Kumpulan 3:
Keburukan
telefon bimbit
Kumpulan 4:
Cara
menggunakan
Murid dibahagikan
kepada 4
kumpulan.
Setiap kumpulan
diberi tugasan.
Murid menulis di
atas kertas sebak
dalam bentuk peta
i-think.
KB
Mengecam,
mengenal pasti,
menjana idea
KBT
Konstrukstivisme
PAK21
Peta i-Think
TKP
Kecerdasan
linguistik
EMK
Bahasa, kreativiti
dan inovasi
Strategi
Pembelajaran
berpusatkan
murid
Kaedah
Penggunaan telefon
pintar pada masa kini
memudahkan
komunikasi di antara
manusia.
5. Langkah / Masa Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran dan
Pembelajaran
Catatan
telefon pintar
secara bijak
Komunikatif
Teknik
Latih tubi
Langkah 3
(23 minit)
Guru
memberikan
arahan kepada
murid untuk
menjalankan
aktiviti gallery
walk.
Guru
menggunakan
aplikasi name
wheel pick bagi
menentukan
giliran
kumpulan untuk
membentang.
Aktiviti
Pengayaan
Aktiviti
Pemulihan
Murid menjalankan
aktiviti gallery walk.
Ketua kumpulan
berada di stesen
masing-masing.
Murid bergilir-gilir
menuju ke setiap
stesen dan
mendengar
penjelasan
daripada ketua
kumpulan.
PAK21
Gallery Walk
Strategi
Pembelajaran
berpusatkan
murid
K.Belajar
Memahami
Kaedah
Linguistik
Teknik
Bercerita
TMK
Aplikasi name
wheel pick
Aktiviti
pengayaan
Aktiviti
pemulihan
Penutup
(5 minit)
Penutup Kognitif
Rumusan isi
pelajaran
Penutup Sosial
Pujian atas
usaha dan
kejayaan
Murid dan guru
bersoal jawab
tentang rumusan isi
pelajaran di dalam
bilik darjah.
Guru memberikan
pujian atas sikap
murid yang rajin
dan tekun belajar.
Ilmu
Pendidikan
Moral
KP
Merumus,
menghubungkait
Nilai
Tekun, rajin
berusaha,
6. Langkah / Masa Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran dan
Pembelajaran
Catatan
Murid saling
mengucapkan
terima kasih kepada
murid yang lain.
Guru dan murid
menyanyikan lagu
“Telefon Berdering”.
menghargai,
kerjasama
TKP
Verbal linguistik,
Intrapersonal,
Interpersonal
Elemen
Seni muzik
Strategi
Berpusatkan
murid
Kaedah
Linguistik
Teknik
Bercerita
7. Aktiviti Pengayaan
Padankan ayat di bawah dengan betul.
Kita haruslah menggunakan
telefon pintar dengan bijak.
Kebaikan telefon bimbit/ pintar
ialah manusia dapat berkomunikasi
walaupun berjauhan.
Kita dapat mencari maklumat
menggunakan komputer riba.