Rangkuman singkat dari dokumen Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Islam Tahun 2 adalah:
1. Dokumen tersebut merupakan rancangan pengajaran harian untuk pelajaran Pendidikan Islam kelas 2 yang membahas tentang adab di sekolah
2. Pelajaran tersebut bertujuan agar murid dapat menyebut adab-adab di sekolah, menyenaraikan faedah beradab, dan mengklasifikasi perbuatan beradab dan tidak beradab
3. Ke
1. 3
Rancangan Pengajaran Harian
Pendidikan Islam Tahun: 2
1. Mata Pelajaran Pendidikan Islam (Akhlak)
2. Kelas Tahun 2 Murni
3. Tarikh/Hari 3 Jamadil Akhir 1435/3 April 2014/ Khamis
4. Masa (12.00-1.00 Tengahari) 60 minit
5. Bilangan pelajar 20 Orang (lelaki : 10, perempuan :10)
6. Tajuk Sekolahku Syurgaku
7. Pengetahuan sedia ada Murid-murid telah mengetahui peraturan-peraturan di sekolah yang mesti
dipatuhi
8. Standard Kandungan 5.3 Memahami dan mengamalkan adab di sekolah
9. Standard Pembelajaran 5.3.1 Menyatakan adab-adab di sekolah
5.3.2 Menyatakan kebaikan adab di sekolah
5.3.3 Menyenaraikan akibat mengabaikan adab di sekolah
Objektif Pembelajaran Selepas proses pengajaran dan pembelajaran murid dapat:
1. Murid dapat menyebut lima adab-adab di sekolah dengan betul
2. Menyenaraikan sekurang-kurangnya tiga faedah beradab di sekolah
dengan betul
3. Mengklasifikasikan perbuatan beradab dan tidak beradab dengan betul
Kemahiran berfikir Membanding beza faedah amalan beradab dan tidak beradab semasa di
sekolah
Gabungjalin Akidah: Beriman kepada Allah
2. 4
Penyerapan Sivik
Penerapan nilai Taat, bekerjasama
E.M.K 1. Keusahawanan : Bekerjasama
2. Kreatif: Menjana idea dan membuat gambaran adab semasa di sekolah
3. Teknologi maklumat dan komunikasi: Powerpoint
Penilaian PdP 1. Lisan: Soal Jawab
2. Kuiz
3. 5
Langkah Isi kandungan Aktiviti P&P Catatan
Pendahuluan
3 minit
Bacaan doa dan Bacaan Syahadah 1. Seorang murid diminta oleh guru
mengetuai bacaan doa.
2. Murid-murid lain diminta mengikut
bacaan doa bersama-sama/
mengaminkan bacaan doa.
3. Semua murid melafaz kalimah
Syahadah bersama-sama
Penerapan nilai:
- Adab membaca doa
- Khusyuk
- Tawakal
Set Induksi
5 minit
Gambar sekolah, suasana di
perhimpunan, di perpustakaan, didalam
kelas berdasarkan slaid power point
Soalan:
Gambar apakah ini?
Bagaimana suasana di sekolah
ini?
Apa yang perlu dilakukan
semasa perhimpunan minggun?
- Murid ditayangkan gambar sekolah,
suasana di perhimpunan, di
perpustakaan, didalam kelas
- Murid diminta untuk memerhati
gambar tersebut
- Bersoal jawab dengan murid tentang
gambar yang diperhati
- Jawapan murid dirumuskan dan
dikaitkan dengan Adab di sekolah
E.M.K:
- Teknologi maklumat
dan komunikasi
Kaedah:
- Soal Jawab
- Sumbang saran
Bahan bantu mengajar
- Perisian exe
bergambar
4. 6
Penerapan nilai:
- - Patuh dan berdisIplin
Penyerapan:
- - Pendidikan sivik dan
kenegaraan: Nyanyian
lagu Negaraku
-
Langkah 1
8 minit
6 adab di sekolah
1. Niat menuntut ilmu kerana Allah.
2. Hormat Warga sekolah.
3. Taati perintah guru.
4. Sayangi rakan sebaya.
5. Hargai dan sayangi warga sekolah.
6. Jaga nama baik sekolah
- Murid ditayangkan dengan video
situasi di sekolah
- Murid diminta untuk memerhati
tayangan video
- Murid diminta mengeluarkan pendapat
dan idea masing-masing berkenaan
adab-adab di sekolah.
- Murid mendengar penerangan guru
tentang adab-adab di sekolah
E.M.K:
- Teknologi maklumat
dan komunikasi
Kaedah:
- Sumbang saran
- Penerangan
Bahan bantu
mengajar:
-Perisian exe
- Video
5. 7
Langkah 2
8 minit
Kebaikan beradab di sekolah - Murid ditayangkan audio minusone
beserta lirik lagu “Adab mulia
sekolah ceria” menggunakan irama
lagu Rama-rama.
- Murid diminta menyanyi bersama-
sama secara kelas.
- Murid diminta mengeluarkan
kebaikan adab di sekolah yang
terdapat dalam lirik lagu yang
ditayangkan secara individu dan
lisan.
- Jawapan murid dikembangkan atau
diperbetulkan dengan penerangan
guru.
E.M.K:
- Teknologi maklumat
dan komunikasi
Kaedah:
- Nyanyian
- Penerangan
Bahan bantu
mengajar:
- Audio Minusone
Langkah 3
12 minit
Permainan kerusi berirama
- Amalan beradab dan tidak beradab di
sekolah
Amalan beradab di sekolah
1. Memberi salam ketika terserempak
dengan guru.
2. Mandi terlebih dahulu sebelum
kesekolah.
3. Menghormati guru.
4. Mendengar pengajaran guru dengan
- Murid diberi penerangan cara
permainan kerusi berirama
- Guru menyusun kerusi di dalam
bentuk bulatan
- Murid diminta mengelilngi kerusi
apabila muzik dimainkan
- Murid yang gagal mendapatkan
tempat duduk ketika muzik
diberhentikan diminta surat
membuat simulasi berdasarkan
E.M.K
-Teknologi maklumat
dan komunikasi
Kaedah:
- Permainan
- Simulasi
Penerapan nilai:
Tolak ansur
6. 8
teliti.
Amalan tidak beradab di sekolah
1. Membuat bising ketika guru sedang
mengajar.
2. Tidak membaca doa sebelum
memulakan pembelajaran.
3. Tidak mengikut arahan guru.
amalan yang terdapat dalam
sampul surat yang disediakan oleh
guru.
- Murid lain meneka amalan yang
ditunjukkan sama ada beradab atau
tidak beradab.
Bahan bantu
mengajar:
- Audio
- Kerusi
- Sampul surat
beserta soalan
Langkah 4
15 minit
Kesan tidak beradab di sekolah
1.Murid tidak berdisiplin.
2.Didenda dan dimarahi.
3.Dibenci dan dicemuh orang.
4.Tersisih daripada rakan.
5.Lemah dalam pelajaran
6. Persekitaran sekolah kotor
- Murid ditayangkan gambar kes
disiplin di sekolah.
- Murid diminta untuk memerhati
gambar tersebut
- Bersoal jawab dengan murid
tentang gambar yang diperhati
- Jawapan murid dirumuskan dan
dikaitkan dengan kesan tidak
beradab di sekolah
- Seterusnya murid dibahagikan
kepada beberapa kumpulan.
- setiap wakil kumpulan diminta untuk
menjawab soalan kuiz yang
disediakan oleh guru dilaman web
E.M.K:
- Teknologi maklumat
dan komunikasi
Kaedah:
- Sumbang saran
- Kuiz
Bahan bantu
mengajar:
- Perisian exe
bergambar
- Perisian exe
- Lembaran kerja di
laman web
7. 9
weebly.
- Jawapan murid disemak oleh guru.
- Murid diminta untuk menjawab
soalan latihan di laman web weebly
untuk aktiviti pengukuhan dengan
bimbingan guru.
Penutup
7 minit
Penutup kognitif:
Penutup Sosial:
1. Murid diminta mengingat kembali isi
pelajaran
2. Murid diminta untuk membuat
kesimpulan tentang pelajaran pada hari
ini.
1. Murid diingatkan supaya sentiasa
patuh pada peraturan sekolah.
2. Murid diingatkan supaya berusaha
meningkatkan prestasi diri untuk
kecemerlangan sekolah
3. Murid diedarkan lembaran kerja
sebagai kerja lanjutan
Penerapan nilai:
-Bertanggungjawab
Gabungjalin:
Ibadah: Taati perintah
Allah