Diese Präsentation wurde erfolgreich gemeldet.
Wir verwenden Ihre LinkedIn Profilangaben und Informationen zu Ihren Aktivitäten, um Anzeigen zu personalisieren und Ihnen relevantere Inhalte anzuzeigen. Sie können Ihre Anzeigeneinstellungen jederzeit ändern.
Olimpike ne
bote dhe ne
Shqiperi
Punoi:Pinelopi Mico
Lojerat Olimpike ne bote
• Olimpiada verore apo Lojrat olimpike verore (nga
qyteti grek: Olympia) është një manifestim i g...
• Çfarë vishnin, apo nuk vishnin atletët e lashtësisë?
• Së pari, duhet thënë se Lojërat Olimpike ishin ekskluzivisht të r...
Lojerat Olimpike ne Shqiperi
• Per here te pare Shqiperia merr pjese ne vitin 1972 ne
Gjermani.Merr pjese me 4 meshkuj dhe...
Nächste SlideShare
Wird geladen in …5
×

Lojerat olimpike ne bote dhe ne shqiperi

Lojerat olimpike ne bote dhe ne shqiperi

  • Loggen Sie sich ein, um Kommentare anzuzeigen.

Lojerat olimpike ne bote dhe ne shqiperi

  1. 1. Olimpike ne bote dhe ne Shqiperi Punoi:Pinelopi Mico
  2. 2. Lojerat Olimpike ne bote • Olimpiada verore apo Lojrat olimpike verore (nga qyteti grek: Olympia) është një manifestim i garave të ndryshme sportive që mbahej çdo katër vjet në Greqinë e lashtë sikurse mbahet edhe në kohën moderne. Për shumë autorë të lashtësisë ditët e mbajtjes së Olimpiadës kanë shërbyer si data referuese të shpjegimit të ngjarjeve të ndryshme. Në kohët moderne ky manifestim si traditë nga lashtësia mbahet me disa ndryshime dhe në të marrin pjesë atletë e sportistë nga të gjitha vendet e botës. • Simboli Olimpikmodern me pesë rrathët me ngjyra të ndryshme ashtu sikurse edhe flamuri olimpik u propozua nga Pjer de Kubertin në vitin 1914. Pesë rrathët e ndërthurur përfaqësojnë pesë kontinentet e jetuar nga njerëzit në rruzullin tokësor (kontinenti Amerikan konsiderohet si një i vetëm). Ndërthurrja e rrathëve është shenjë e përgjithshmërisë së Lojrave olimpike ku atletët e mbarë botës mblidhen sëbashku. • • Këto festa te rinise e të bukurisë e morrën emrin e tyre nga qyteti antik i Olimpias, i vendosur në Peloponez, në bregun e lumit Alfeo dhe i dedikoheshin Zeusit të Olimpit. Sipas Pauzanit, banorët e Elides tregonin se në fillim lojërat i dedikoheshin Uranit dhe djalit të tij Zeusit, i cili kishte marrë pjesë në gara dhe duke i fituar ato, kishte fituar edhe të drejtën për të qenë zotërues i gjithësisë. Më pas, të gjitha perëndit tjera kishin marrë pjese në gara dhe kampioni i parë i shpallur në atë kohe ishte Apolloni. Sipas një legjende tjetër, të cituar po nga Pauzani ishte Herakliti ai që i emërtoi këto lojëra Olimpike,duke vendosur që ato të organizoheshin një here në pesë vite, pasi që pesë ishin vëllezërit e tij. Sanksionimi i lojërave dhe përcaktimi i sakte i vendit se ku do të organizoheshin ato, bë si rrjedhojë e marrëveshjes se mbretit të Spartës 'Likurgut' me atë të Pizes 'Kleostenit. Kjo marrëveshje u shkrua në një disk të bronztë (i quajtur disku i Ifitit) dhe është gjetur 1000 vjet më vonë nga Pauzani në një tempull të Olimpias.
  3. 3. • Çfarë vishnin, apo nuk vishnin atletët e lashtësisë? • Së pari, duhet thënë se Lojërat Olimpike ishin ekskluzivisht të rezervuara për meshkujt, sepse ato ishin më shumë të fokusuara te sportet marciale dhe ndeshjet fizike. Madje gratë nuk lejoheshin as të ishin spektatore. Megjithatë gratë mund të ndesheshin në ndeshje të tjera, por edhe atëherë jo vetë, por duke u përfaqësuar nga karrocat e garave që i kishin në pronësinë e tyre. E vetmja grua që arriti një rekord në këtë garë me karrocën e saj ishte një princeshë spartane.Një nga arsyet e përjashtimit të grave nga garimet ishte ndoshta se atletët, boksierët dhe mundësit, të gjithë ishin tërësisht lakuriq në garim. Qëllimi i lojërave Lojërat Olimpike ishin tërësisht një festival fetar dedikuar adhurimit të më të plotfuqishmit të Zotave të Olimpit, Zeusit të Malit të Olimpit, që ishte edhe mali më i lartë në Greqi. Edhe perëndi të tjera nderoheshin dhe adhuroheshin në zonën e faltores në Olimpia, si për shembull adhurohej motra e Zeusit, Hera, apo heroi Pelops, i cili konsiderohet edhe si një nga themeluesit e Lojërave Olimpike. Si shpërbleheshin atletët dhe fitimtarët e garave • Teorikisht vetëm fakti i fitores ishte një shpërblim i madh në vetvete. Ndërkohë fituesit i jepej një degë ulliri me një mesazh simbolik. Ishte degë që rritej në një vend të veçantë pranë Olimpias. Kjo vetëm për fitimtarin, sepse në atë kohë nuk ka pasur fitues të vendit të dytë dhe të tretë, por vetëm një fitues. Ndërkohë që fitimtari kthehej në vendin e tij, atij mund t’i bëheshin edhe dhurata materiale, si për shembull të kishte mundësi të ushqehej falas në sallat e ngrënies apo mund t’i bëheshin skulptura nderi.
  4. 4. Lojerat Olimpike ne Shqiperi • Per here te pare Shqiperia merr pjese ne vitin 1972 ne Gjermani.Merr pjese me 4 meshkuj dhe 2 femra .Pjesemarrja e radhes do te jete ne vitin 1992 ne Spanje.Kesaj rradhe merr pjese me 7 atlet ku 5 jane meshkuj dhe 2 femra.Ne vitin 1996 USA Shqiperia perfaqesohet me 7 atlet 3 meshkuj dhe 4 femra. Atletja me e re 19 vjecaria Mirela Maniani ka nderin te mbaje flamurin kombetar.Ndersa ne vitin 2000 ne Sidney merr pjese vetem me 4 atlet,2 meshkuj e dy femra.Ne greqi perfaqesohet me 7 atlet.Ne Peking shohim nje rritje te pjesemarrjes ku perfaqesohet nga 11 atlete.Nderin e flamurit kesaj rradhe e mban Sahit Prizreni.Ne Londer perfaqesohet me 12 atlet.Favoritja e medaljes Majlinda Kelmendi ndahet nga turneu ne cerekfinale .

×