1. Rangkaian mengajar harian membincangkan topik najis dalam pelajaran agama Islam untuk murid tingkatan 7.
2. Ia menjelaskan pengertian najis, jenis-jenis najis, dan cara menyucikan diri dari ketiga-tiga jenis najis.
3. Pelajaran ini menggunakan kaedah pengajaran seperti soal jawab, penerangan, perbincangan dan video untuk memastikan pelajar memahami konsep najis.
2. 2
AL FIRQAH ASSABI`AH
Kearah Pendidikan Islam
_________________________________________________________________________
RANCANGAN MENGAJAR HARIAN
PERKARA KENYATAAN
Mata Pelajaran Pengetahuan Ugama Islam ( IRK )
Kelas Tahun 7
Tarikh 28hb Oktober 2010M
Bilangan Pelajar 30 orang
Masa 1 Jam
Tajuk Najis
Sub Tajuk
1. Pengertian najis.
2. Jenis-jenis najis.
3. Cara menyucikan.
4. Najis yang dimaafkan.
5. Najis menjadi suci.
6. Masalah dan hukum.
Objektif Umum
Murid mengetahui cara-cara menghilangkan dan membersihkan diri
daripada najis.
Objektif Khusus
Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran, pelajar akan dapat ;
a) Menyebutkan pengertian najis dengan betul.
b) Menyatakan bahagian-bahagian jenis-jenis najis.
c) Membezakan cara mnyucikan ketiga-tiga jenis najis dengan betul.
Pengetahuan Sedia
Ada
Murid telah mengetahui bahawa setiap najis adalah kotor dan hendaklah
dibersihkan .
Gabungjalin Akhlak dan Aqidah
Penerapan Nilai Jati diri
Kemahiran Berfikir Menjana Idea, banding beza.
Alat Bantu Mengajar Nota pelajaran IRK, Gambar-gambar, video, Papan putih dan Projector.
Kaedah Pengajaran Soal jawab, Penerangan, Perbincangan,
3. 3
LANGKAH
TAHAP
ISI PELAJARAN
AKTIVIT PENGAJARAN
DAN PEMBELAJARAN
ALAT BANTU
MENGAJAR
CACATAN
Pendahuluan
Guru membaca doa dan
Murid mengaminkan.
Langkah 1
(Set Induksi)
Bagaimana cara
kita bersuci
daripada hadas
sebelum kita
mengerjakan solat?
- Dengan berwudhu
Guru menunjukkan
gambar orang solat,
kemudian bertanyakan
kepada pelajar menaganai
soalan yang akan di
kemukakan.
Guru menjelaskan
berwudhu adalah cara
untuk kita bersuci
daripada hadas kecil atau
besar.
Gambar orang
solat.
Langkah 2
(Soal jawab)
1. Apa erti bersuci?
-ialah bersuci
daripada hadas dan
najis.
Guru bertanya kepada
pelajar erti bersuci
Kemudian mengaitkan
dengan pelajaran yang
akan diajarkan iaitu
“Najis”.
Teknik:
Soal jawab.
Langkah 3
(Penerangan)
1dan2
NAJIS iaitu:
1. Erti najis.
2. Bahagian najis.
3. Cara
menyucikan.
4. Najis
dimaafkan.
5. Najis menjadi
suci.
6. Masalah dan
hukum.
Guru membuat
penerangan perkara-
perkara yang dinyatakan
secara ringkas.
Guru menunjukkan
beberapa contoh gambar
yang berkaitan dengan
ketiga-tiga jenis najis. Dan
Pelajar memberikan
beberapa contoh-contoh
lain mengenai najis untuk
menguji kefahaman
mereka.
Nota ringkasan
pelajar.
Gambar-
gambar najis.
Teknik:
Penerangan.
Soal jawab.
Perbincangan
Langkah 4 dan 5
(Aktiviti pelajar)
3dan4
Guru mengarahkan pelajar
menjawab soalan:
UJI MINDA 1:
1. Apa pengertian najis?
2. Najis terbahagi kepada
berapa bahagian,
nyatakan apa-apa dia?
Video cara
menyucikan
najis.
Teknik:
Soal jawab.
Penerangan
4. 4
3. Bezakan cara menyuci
diantara ketiga-tiga
jenis najis tersebut?
Guru mempelihatkan dua
rakaman video mengenai
cara menyucikan ketiga-
tiga jenis najis yang telah
dipelajari.
Langkah 6
(Pemulihan dan
pengayaan)
Guru juga membimbing
dalam penerangan pelajar
yang mereka buat dengan
menjelaskan jawapan
yang tepat.
Teknik:
Penerangan.
Langkah 7
(Penilaian)
UJI MINDA 2
Soalan-soalan
objektif:
1. Apakah yang
dimaksudkan
dengan najis
pada bahasa?
2. Dari segi syara`
najis itu ialah:
3. Ada berapakah
jenis najis yang
kamu ketahui?
4. Bagaimana
caranya
menyucikan
najis
mughallazah itu?
5. Dibuang najis
terlebih dahulu,
kemudian
dibasuh tempat
yang terkena
najis itu dengan
air yang suci
adalah cara
menyucikan bagi
naji apa?
6. Diantara berikut
adalah cara
menyucikan
najis, pilih cara
yang sesuai bagi
menyucikan
najis
mukhaffafah?
Guru mengarahkan pelajar
menjawab soalan objektif
yang berkaitan dengan
najis, soalan mengandungi
5 aneka soalan pilihan.
Setiap soalan
mengandungai jawapan
pilihan:
a)........................................
b)........................................
c)........................................
c)........................................
Teknik:
Soal jawab.