1. Unitat didàctica: Tot experimentant amb el Mag
l’Investigador
Període: Segon trimestre CURS – Primer de Cicle
Inicial
Mestra: Arantxa González
JUSTIFICACIÓ
En aquesta unitat didàctica es pretén que l’alumnat experimenti i manipuli a través de l’observació directe, utilitzant com element motivador el mag
investigador.
OBJECTIUS DIDÀCTICS COMPETÈNCIES CONTINGUTS
1 2 3 4 5 6 7 8 Participar de forma
constructiva (escoltar,
respectar
les opinions dels altres)
Produir diferents textos orals
(explicacions senzilles,
exposicions, relats, contes, ...)
sobre vivències.
Memoritzar, reproduir i
representar textos orals.
Organitzar la informació dels
diferents textos, a partir de
paràmetres senzills donats
prèviament pel mestre.
Interactuar i dialogar amb els altres
x
Produir diferents tipus de text adequats a
la situació comunicativa x
Expressar-se a través de mitjans artistics x
Cercar informació mitjançant l'ús de les
TIC x
Comunicar informació mitjançant l'ús de
les TIC x
Elegir amb criteri propi i prendre decisions x
Adquirir consciència del què se sap, què
cal aprendre i com s’aprèn x
Emprar els procediments d’indagació científica:
plantejar problemes, fer hipòtesis, cercar dades..
x
2. Conèixer tot allò après:
reciclar,cançons,Kandisnky,planetes… x
Ser capaç de clasificar les
deixalles.
Ser capaç de fer servir la PDI
Ser capaç de reproduir un
quadre de kandisnky
Conèixer els planetes i ser
capaç d’ordenar de més
proper al sol a més llunyà.
3. CRITERIS D’AVALUACIÓ
Participar de forma adequada en les situacions comunicatives habituals en el
context escolar i social, respectant les normes d’interacció oral. Mostrar interès
i respecte quan parlen els altres.
Comprendre tot tipus de missatges orals que es produeixen en activitats d’aula,
situacions d’aprenentatge i vida quotidiana, i també els que provenen de
mitjans audiovisuals i informàtics.
Realitzar exposicions orals: conferències, vivències o fets, adaptant el to de
veu o el gest a la situació comunicativa, i amb utilització d’imatges o
audiovisuals.
Comprendre i extreure informacions rellevants de textos escrits i audiovisuals si la situacions ho requereix.
Algunes relacions que estableixen amb el medi, utilitzant els instruments
adequats i mostrant una actitud de respecte per la natura i pel material.
Col·laborar en les tasques del treball en grup, contrastant i valorant les
explicacions dels altres i les pròpies amb respecte.
Conèixer les obres i elements característics dels autors proposats .
Reconèixer i saber utilitzar els diferents tipus de tècniques i materials.
Ser polit i tenir cura de la presentació dels treballs.
Gaudir de les diferents activitats que es porten a terme a l’aula.
4. SEQÜÈNCIA D’ACTIVITATS Material
Organització
social
Desenvolupament
Sessió1 Presentació de la caixa màgica i el Mag l’investigador: Quan els nens i
nenes entrin a l’aula troben a la taula gran una caixa. Demanar als alumnes
que pot ser i fer hipòtesis. Després obrir la caixa i ensenyar el titella del
mag l’investigador i la carta que ens ha deixat, tot explicant que ha vingut a
fer a la nostre classe.
Caixa màgica i titella
del mag (a totes les
sessions)
Gran grup
Sessió2 El mag deixa a la caixa un munt de deixalles i uns contenidors per tal
d’aprendre a reciclar. Buscar informació amb imatges de les deixalles que
podem posar a cada contenidor. Després per grups farem els cartells per
penjar en els contenidors petits de l’aula.
Deixalles,contenidors
petits i pissarra digital.
Gran grup
(treballar en
grups petits)
Sessió3 Aprenem la cançó “Per un món més net”. I construïm un instrument amb
materials reciclats.
Reproductor de
música o pissarra
digital i materials per
reciclar
Gran grup
Sessió4 El mag ens porta la seva caixa i una pregunta: Perquè és important reciclar?
Cada nen contesta a la pregunta i reflexionem tots sobre aquest tema.
Després el mag deixa un joc que hem fet en gran grup. Sortiran els nens
d’un en un a posar la deixalla al seu contenidor.
http://www.cresidusvoc.org/joc/
Pissarra digital Gran grup
Sessió5 El mag deixa un mapa. Entre tots interpretem on vol que anem. El posem a
la pissarra digital per veure’l tots millors i poder sortir a dibuixar quin serà
el camí que haurem d’agafar per arribar abans. Anem a la deixalleria
municipal.
Mapa i pissarra digital Gran grup
Sessió7 El mag aquesta vegada vol que experimentem amb l’art. Ens deixa dins la
caixa un retrat i obra d’un gran artista Kandinsky. Posem la informació a la
pissarra digital. La trobarem al bloc http://blocs.xtec.cat/ciprimaria/
Retrat i obra de
Kandisnky. Pissarra
digital
Gran grup
5. Sessió8 A caixa el mag ens deixa quadres de Kandisnky fem una votació i escollim el
més votat. A l’aula de plàstica fem el nostre propi quadre.
materials:cartolines,
cercles de paper de
colors,
tisores,coles,cartolina
platejada i estrelles
platejades de gomets.
Gran grup
Sessió9 Toca fer art amb l’ordinador. Per parelles intentar reproduir el quadre de
cercles que va fer Kandisnsky. Imprimir les creacions i penjar-les a l’aula.
ordinadors.
Sessió 10 La caixa porta un recull d’adreces per poder consultar i en petit grup cerca
informació molt concreta que la mestra dona en forma de guió. Quin és el
nom complet de Kandinsky? Quan va néixer? On va viure? Obres més
importants? ... Un cop trobades les respostes es posarà en comú i elaborar
un únic document que s’imprimeix i reparteix a tots ells per portar a casa.
Pissarra digital i
impressora.
Gran grup
(treballar en
grups petits)
Sessió 11 Viatgem amb el mag l’investigador per conèixer l’univers. A la caixa ens
porta planetes,telescopi,informació i moltes sorpreses. La sessió la
dediquem a veure que saben els nens i nenes i que volem aprendre. Fer un
document a la pissarra digital on s’escriu que sabem? Que volem saber?
Planetes, telescopi,
informació i pissarra
digital.
Gran grup
Sessió 12 El mag ens proposa fer un gran mural on penjar tota la informació que
anem treballant. Repartim per sorteig el nom dels planetes i una fitxa amb
preguntes concretes sobre aquell planeta. Els alumnes per grups han de
trobar aquesta informació fent servir els portàtils de l’aula. Després fer una
exposició en veu alta i penjar al mural.
Paper d’embalar,
papers de colors i
portàtils.
Gran grup
(treballar en
grups petits)
Sessió 13 A la caixa trobem esferes de diferents mides de “porexpan”, pintures,
pinzells… avui construirem els planetes.
Esferes de “porexpan”
i pintures.
Gran grup
Sessió 14 Fem dos grups( aprofitant que venen els del planetari portatil a fer una
activitat)Uns fem jocs amb la PDI i els altres van a la visita.
Pissarra digital Mig grup
6. EDUCACIÓ INCLUSIVA
Quan es comença qualsevol sessió, primer cal planificar-la amb l'alumnat, acordar què cal fer al llarg de la sessió, com fer-ho i qui ho farà. Per tant, el suport
digital només entra en escena en el moment que ho decideix el mestre.
El mestre i l'alumnat han de compartir un codi que permeti agilitzar el pas del treball amb ordinador al treball col·lectiu, per tal d'atendre i participar de
forma adient en la sessió (per exemple: abaixar la tapa de l'ordinador portàtil, apagar el monitor…).
És recomanable tenir preparades actuacions alternatives o plans B per evitar els problemes que puguin ocasionar una mala connectivitat o fallades
elèctriques.
A l'hora de planificar les activitats s'ha de tenir en compte que no hi hagi una càrrega excessiva de treball mirant la pantalla i preveure quin és el nombre
màxim d'alumnes per fer un treball en petit grup. Durant la classe s'haurà de parar atenció al control postural de l'alumnat.
És aconsellable dissenyar propostes d'activitats que permetin una autogestió del treball de l'alumne sempre que sigui possible, i així l'alumne tindrà tasques
per fer. En aquells casos en què han finalitzat les tasques individuals d'aula poden prestar ajuda a companys o companyes.
El suport digital i l’ús de la pissarra digital està pensat per enriquir les activitats que ja es fan habitualment, afegint-hi un "plus digital" que permeti una
millor contextualització, comunicació entre alumnes, construcció de coneixements compartits…
Quan es pensa en activitats per fer amb els ordinadors,pissarra digital... cal partir del treball amb aquelles eines apropiades que ja tenim. A poc a poc anirem
coneixent-ne de noves i fent-les servir per al treball a l'aula.