1. 3ο ΓΕΛ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ
ΗΜΕΡ/ΝΙΑ : 15/10/2013
ΔΙΔΑΚΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ 2
ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ : Μπαλάς Κων/νος .
ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ :ΠΕ 02
ΤΑΞΗ:Β ΛΥΚΕΙΟΥ
ΜΑΘΗΜΑ:ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗΣ
ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ:ΛΥΣΙΑ ΥΠΕΡ ΜΑΝΤΙΘΕΟΥ,ΠΑΡ.:1-3
1.Τίτλος : «ΤΑ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΣΤΗΝ ΨΗΦΙΑΚΗ ΕΠΟΧΗ»
2. Εμπλεκόμενες γνωστικές περιοχές:Αρχαία Ελληνικά.
3. Στόχοι:
Α)Γνωστικοί : Μέσω της σύγκρισης των προοιμίων δύο ρητορικών λόγων να
κατανοήσουν οι μαθητές τον τρόπο που οι ρήτορες επιδίωκαν να εξασφαλίσουν από
την αρχή των λόγων τους την εύνοια των δικαστών,καθώς και τον τρόπο που
επιχειρούσαν να υποβιβάσουν το ήθος των αντιδίκων τους.Να εντοπίσουν τη
διαφοροποίηση της σημασίας ρημάτων και προθέσεων , ανάλογα με τη σύνταξή
τους.Να εξασκηθούν στην εύρεση παραγώγων από ρηματικά θέματα και την
αναγνώριση και κατάταξή τους σε ομάδες ανάλογα με το είδος τους ως μέρη του
λόγου .
Β)Τεχνογραμματικοί : Να αναπτύξουν την ευχέρεια αναζήτησης στο διαδίκτυο και
στο σχολικό βιβλίο
συγκεκριμένων πληροφοριών και την ικανότητα ορθής
αξιολόγησής τους όσον αφορά την καταλληλότητα και τη συνάφειά τους με τα
ζητούμενα.Να εξασκηθούν στη δημιουργία εννοιολογικών χαρτών με το διαδικτυακό
εργαλείο «bubbl.us». Να αποκτήσουν την ικανότητα παραγωγής γραπτού λόγου σε
Περιβάλλον Επεξεργασίας Κειμένου.
Γ). Παιδαγωγικοί - ψυχοκινητικοί:Να ασκηθούν στην ομαδοσυνεργατική διαδικασία
κατάκτησης της γνώσης και στην καθοδηγούμενη φθίνουσα διερευνητική μάθηση
(βασιζόμενης στην θεωρία του γνωστικού εποικοδομητισμού).Να εμπεδώσουν τη
διαδικασία άντλησης και επεξεργασίας πληροφοριών μέσω της αλληλεπίδρασης είτε
μεταξύ των ομάδων που συγκροτούν είτε με τον καθηγητή – επόπτη/συντονιστή της
όλης διαδικασίας.Να συνειδητοποιήσουν τη σημασία της συλλογικότητας στην
εκπόνηση εργασιών με αποδέκτες το σύνολο της τάξης και να ενισχύσουν το αίσθημα
σεβασμού την προσπάθεια και στα αποτελέσματά της των συμμαθητών τους. Να
αποκτήσουν μεταγνωστικές ικανότητες.
4.Λογισμικό που χρησιμοποιήθηκε :Η ιστοσελίδα της Πύλης της Ελληνικής γλώσσας.
2. H ιστοσελίδα “bubble.us”για την κατασκευή εννοιολογικών χαρτών.
Το πρόγραμμα Επεξεργασίας κειμένου για την σύνθεση της εργασίας.
5.Διάρκεια : Υπολογίζεται σε δύο ώρες.Η κατανομή του χρόνου ορίζεται περίπου ως
εξής.α)Μισή ώρα διατίθεται για την υπόδειξη των αναγκαίων ιστοσελίδων και τον
τρόπο λειτουργίας τους,τον χωρισμό των ομάδων εργασίας ,τη διανομή των φύλλων
εργασίας και την ενημέρωση των μαθητών για την πορεία της εργασίας (κατανομή
των αρμοδιοτήτων των μαθητών μέσα στα πλαίσια της κάθε μιάς ομάδας,οδηγίες για
την έρευνα,καταγραφή των ευρημάτων,σύνθεση πληροφοριών,καταγραφή
συμπερασμάτων,τελική παρουσίαση).
Β)Μία ώρα θα χρειαστεί για τον εντοπισμό,τη συλλογή του υλικού και τη σύνθεση
των εργασιών.
Γ)Η τελευταία μισή ώρα θα διατεθεί στην παρουσίαση των εργασιών.
6.Οργάνωση τάξης : Η τάξη αποτελείται από είκοσι μαθητές και θα χωριστεί σε
τέσσερεις ομάδες των πέντε μαθητών. Ο καθηγητής θα ασκεί το ρόλο του συντονιστή
και του επιβλέποντα.
7.Υλικοτεχνική υποδομή : Η εργασία θα πραγματοποιηθεί στο εργαστήριο
πληροφορικής του σχολείου.Θα απαιτηθούν τέσσερεις ηλ.υπολογιστές με πρόσβαση
στο διαδίκτυο. Μία επιφάνεια προβολής και ένας βιντεοπροβολέας συνδεδεμένος με
τον server του εργαστηρίου , μέσω του οποίου θα γίνονται οι παρουσιάσεις της
εργασίας της κάθε ομάδας.Απαραίτητο είναι και διδακτικό βιβλίο «Ρητορικά
κείμενα» της Β Λυκείου .
8.Περιγραφή σεναρίου:Όπως προαναφέρθηκε οι μαθητές θα εργαστούν σε τέσσερεις
ομάδες των πέντε μαθητών .Επιδίωξη είναι να λειτουργήσουν με βάση το
ομαδοσυνεργατικό μοντέλο μάθησης, να στηριχτούν στην αρχή της αλληλεπίδρασης,
να διερευνήσουν από κοινού το υλικό,να ανταλλάξουν γνώμες για τη εξαγωγή των
συμπερασμάτων τους και να τα παρουσιάσουν με σαφήνεια στην υπόλοιπη τάξη.Ο
καθηγητής ασκεί εποπτικό ρόλο.Παρέχει διευκρινίσεις και επεξηγήσεις,όπου
χρειάζεται.Ελέγχει την ορθή χρήση των προγραμμάτων και του διαδικτύου,την
καταλληλότητα και την επάρκεια των πληροφοριών , την διαχείριση του χρόνου,την
ποιότητα της σύνθεσης των συμπερασμάτων,την επάρκεια και την πειστικότητα της
παρουσίασης.Επίσης ελέγχει την ισότιμη κατανομή του βάρους και της ευθύνης της
έρευνας για κάθε μέλος και το βαθμό και την ποιότητα της συνεργασίας μεταξύ τους.
9.Φύλλα εργασίας.θα διανεμηθούν δύο φύλλα εργασίας στους μαθητές, από ένα
όμοιο για κάθε δύο ομάδες, της παρακάτω μορφής :
ΛΥΣΙΑ,ΥΠΕΡ ΜΑΝΤΙΘΕΟΥ
3. ΠΑΡΑΓΡΑΦΟΣ:1-3,ΠΡΟΟΙΜΙΟ
ΟΜΑΔΑ:
ΜΕΛΗ:
1.ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗΣ - ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΗΣ:
2.ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ:ΚΑΤΑΓΡΑΦΕΑΣ ΥΛΙΚΟΥ
3. 1οςΧΕΙΡΙΣΤΗΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ
4. 2οςΧΕΙΡΙΣΤΗΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ για την δημιουργία εννοιολογικού
χάρτη:
5. 3οςΧΕΙΡΙΣΤΗΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ για τη δημιουργία του κειμένου:
ΖΗΤΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΔΙΕΡΕΥΝΗΣΗ:
1η ΟΜΑΔΑ.
Α) Να ανοίξετε το βιβλίο σας στη σελίδα 82 και αφού μεταφράσετε το κείμενο ,να
εντοπίσετε τον τρόπο που ο Μαντίθεος επιχειρεί να αποσπάσει την εύνοια των
δικαστών.Στη συνέχεια να μεταβείτε στην ιστοσελίδα της Πύλης της Ελληνικής
γλώσσας : http://www.greek-language.gr και να ακολουθήσετε πληκτρολογώντας την
παρακάτω διαδρομή:ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ-ΕΡΓΑΛΕΙΑ-ΣΩΜΑΤΑ ΚΕΙΜΕΝΩΝΑΤΤΙΚΗ ΠΕΖΟΓΡΑΦΙΑ-ΔΗΜΟΣΘΕΝΗΣ-ΥΠΕΡ ΚΤΗΣΙΦΩΝΤΟΣ.Να μελετήσετε
τις παραγράφους 1-3 του συγκεκριμένου λόγου του Δημοσθένη και να συγκρίνετε
την δική του μέθοδο πρόκλησης της συμπάθειας του ακροατηρίου.
Β)Να γράψετε τα συμπεράσματά σας σε μιά μικρή εργασία χρησιμοποιώντας
πρόγραμμα επεξεργαστή κειμένου.
Γ)Στην ίδια ιστοσελίδα να ακολουθήσετε την διαδρομή: ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑΕΡΓΑΛΕΙΑ -ΣΩΜΑΤΑ ΚΕΙΜΕΝΩΝ – ΣΥΜΦΡΑΣΤΙΚΟΣ ΠΙΝΑΚΑΣ.Να
πληκτρολογήσετε στο πλαίσιο αναζήτησης τη λέξη: «ΑΚΟΥΩ» και να αναζητήσετε
σε κείμενα που εμφανίζονται διάφορες συντάξεις του ρήματος.Να σχηματίσετε με
αυτές εννοιολογικό χάρτη αραχνοειδούς μορφής χρησιμοποιώντας την ιστοσελίδα
Bubbl.us.
.
Δ) Στην ίδια ιστοσελίδα να ακολουθήσετε την διαδρομή: ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑΕΡΓΑΛΕΙΑ -ΣΩΜΑΤΑ ΚΕΙΜΕΝΩΝ – ΣΥΜΦΡΑΣΤΙΚΟΣ ΠΙΝΑΚΑΣ.Να
πληκτρολογήσετε στο πλαίσιο αναζήτησης τη λέξη: «ΠΑΡΑ» και να αναζητήσετε
διάφορους εμπρόθετους προσδιορισμούς που σχηματίζει. Να σχηματίσετε με αυτούς
εννοιολογικό χάρτη αραχνοειδούς μορφής παρουσιάζοντας τις σημασίες που έχουν
κατά περίπτωση.
4. Ε).Στην ίδια διαδρομή και τι ίδιο πλαίσιο να πληκτρολογήσετε το : δεικ%. Στα
κείμενα ή τις προτάσεις που θα εμφανιστούν να εντοπίσετε παράγωγες λέξεις του
δεδομένου θέματος και να τις ομαδοποιήσετε ανά μέρη του λόγου σε πίνακα σε
έγγραφο χρησιμοποιώντας πρόγραμμα επεξεργαστή κειμένου.
2η ΟΜΑΔΑ
Α) Να ανοίξετε το βιβλίο σας στη σελίδα 82 και αφού μεταφράσετε το κείμενο ,να
εντοπίσετε τον τρόπο που ο Μαντίθεος επιχειρεί να μειώσει το ήθος των αντιδίκων
του.Στη συνέχεια να μεταβείτε στην ιστοσελίδα της Πύλης της Ελληνικής γλώσσας :
http://www.greek-language.gr και να ακολουθήσετε πληκτρολογώντας την παρακάτω
διαδρομή:ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ-ΕΡΓΑΛΕΙΑ-ΣΩΜΑΤΑ ΚΕΙΜΕΝΩΝ-ΑΤΤΙΚΗ
ΠΕΖΟΓΡΑΦΙΑ-ΔΗΜΟΣΘΕΝΗΣ-ΥΠΕΡ ΚΤΗΣΙΦΩΝΤΟΣ.Να μελετήσετε τις
παραγράφους 1-3 του συγκεκριμένου λόγου του Δημοσθένη και να συγκρίνετε τον
τρόπο με τον οποίο αυτός προσπαθεί να απαξιώσει τους αντιδίκους του.
Β)Να γράψετε τα συμπεράσματά σας σε μιά μικρή εργασία χρησιμοποιώντας
πρόγραμμα επεξεργαστή κειμένου.
Γ)Στην ίδια ιστοσελίδα να ακολουθήσετε την διαδρομή: ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑΕΡΓΑΛΕΙΑ - ΣΩΜΑΤΑ ΚΕΙΜΕΝΩΝ – ΣΥΜΦΡΑΣΤΙΚΟΣ ΠΙΝΑΚΑΣ.Να
πληκτρολογήσετε στο πλαίσιο αναζήτησης τη λέξη: «ΗΓΟΥΜΑΙ»
και να
αναζητήσετε σε κείμενα που εμφανίζονται διάφορες συντάξεις του ρήματος.Να
σχηματίσετε με αυτές εννοιολογικό χάρτη αραχνοειδούς μορφής χρησιμοποιώντας
την ιστοσελίδα Bubbl.us.
Δ) Στην ίδια ιστοσελίδα να ακολουθήσετε την διαδρομή: ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑΕΡΓΑΛΕΙΑ- ΣΩΜΑΤΑ ΚΕΙΜΕΝΩΝ – ΣΥΜΦΡΑΣΤΙΚΟΣ ΠΙΝΑΚΑΣ.Να
πληκτρολογήσετε στο πλαίσιο αναζήτησης τη λέξη: «ΜΕΤΑ» και να αναζητήσετε
διάφορους εμπρόθετους προσδιορισμούς που σχηματίζει. Να σχηματίσετε με αυτούς
εννοιολογικό χάρτη αραχνοειδούς μορφής παρουσιάζοντας τις σημασίες που έχουν
κατά περίπτωση.
Ε).Στην ίδια διαδρομή και τι ίδιο πλαίσιο να πληκτρολογήσετε το : στα%. Στα
κείμενα ή τις προτάσεις που θα εμφανιστούν να εντοπίσετε παράγωγες λέξεις του
δεδομένου θέματος και να τις ομαδοποιήσετε ανά μέρη του λόγου σε πίνακα σε
έγγραφο χρησιμοποιώντας πρόγραμμα επεξεργαστή κειμένου.