1. 3ο ΓΕΛ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ
ΗΜΕΡ/ΝΙΑ : 9/10/2013
ΔΙΔΑΚΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ 1
ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ : Μπαλάς Κων/νος .
ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ :ΠΕ 02
ΤΑΞΗ:Β ΛΥΚΕΙΟΥ
ΜΑΘΗΜΑ:ΙΣΤΟΡΙΑ
ΘΕΜΑ:ΣΤΑΥΡΟΦΟΡΙΕΣ
1.Τίτλος : «Σταυροφορίες:Η Ανατολή ως λάφυρο»
2. Εμπλεκόμενες γνωστικές περιοχές:Ιστορία,Γεωγραφία,Νεοελληνική Γλώσσα,
Τ.Π.Ε.
3. Στόχοι:Α)Γνωστικοί
Να διερευνήσουν οι μαθητές το φαινόμενο των Σταυροφοριών σχετικά μέ:
1.Την ποικιλομορφία των αιτιών που το προκάλεσαν.
2.Την πορεία και τον προορισμό των Σταυροφόρων κατά τις τέσσερεις πρώτες και
γνωστότερες σταυροφορίες.
3.Τις συνέπειες που είχαν για την ίδια την κρατική οντότητα και συνοχή της Βυζαντινής
αυτοκρατορίας,για τις ευρύτερες σχέσεις Ανατολής - Δύσης και τις επιμέρους επιδράσεις
(οικονομικές , πολιτιστικές κ.α.) στις κοινωνίες της Δύσης.
Β)Τεχνογραμματικοί : Να αναπτύξουν την ευχέρεια αναζήτησης στο διαδίκτυο και σε
προτεινόμενα βιβλία συγκεκριμένων πληροφοριών και την ικανότητα ορθής
αξιολόγησής τους όσον αφορά την καταλληλότητα και τη συνάφειά τους με τα
ζητούμενα.Να εκπαιδευτούν στη δημιουργία ιστολογίου τύπου WebQuest ,την
παρουσίασή του στην τάξη και την εξαγωγή του σε έντυπη μορφή(επεξεργαστή
κειμένου).Να εξασκηθούν στη δημιουργία εννοιολογικών χαρτών με το διαδικτυακό
εργαλείο «bubbl.us». Να αποκτήσουν την ικανότητα παραγωγής γραπτού λόγου σε
Περιβάλλον Επεξεργασίας Κειμένου και ενσωμάτωσης σ’αυτό εικόνων.
Γ). Παιδαγωγικοί - ψυχοκινητικοί:Να ασκηθούν στην ομαδοσυνεργατική διαδικασία
κατάκτησης της γνώσης και στην καθοδηγούμενη φθίνουσα διερευνητική μάθηση
(βασιζόμενης στην εποικοδομηστική θεωρία).Να εμπεδώσουν τη διαδικασία άντλησης
και επεξεργασίας πληροφοριών μέσω της αλληλεπίδρασης είτε μεταξύ των ομάδων που
συγκροτούν είτε με τον καθηγητή – επόπτη/συντονιστή της όλης διαδικασίας.Να
συνειδητοποιήσουν τη σημασία της συλλογικότητας στην εκπόνηση εργασιών με
αποδέκτες το σύνολο της τάξης και να ενισχύσουν το αίσθημα σεβασμού στην
προσπάθεια και στα αποτελέσματά της των συμμαθητών τους. Να αποκτήσουν
2. μεταγνωστικές ικανότητες.
4.Λογισμικό που χρησιμοποιήθηκε :Οι ιστοσελίδες Flamehistory.blogspot.gr, Google,
e-istoria.com , καθώς και η Βικιπαιδεια για την αναζήτηση του υλικού.H ιστοσελίδα
“zunal.com” για τη σύνθεση της εργασίας.H ιστοσελίδα “bubble.us”Το πρόγραμμα
Επεξεργασίας κειμένου για την σύνθεση της εργασίας.
5.Διάρκεια : Υπολογίζεται σε περίπου 3,5 ώρες.Η κατανομή του χρόνου ορίζεται περίπου
ως εξής.Η πρώτη ώρα διατίθεται για την υπόδειξη των αναγκαίων ιστοσελίδων και τον
τρόπο λειτουργίας τους,τον χωρισμό των ομάδων εργασίας ,τη διανομή των φύλλων
εργασίας και την ενημέρωση των μαθητών για την πορεία της εργασίας (κατανομή των
αρμοδιοτήτων των μαθητών μέσα στα πλαίσια της κάθε μιάς ομάδας,οδηγίες για την
έρευνα,καταγραφή των ευρημάτων,σύνθεση πληροφοριών,καταγραφή
συμπερασμάτων,τελική παρουσίαση).
Η δεύτερη ώρα διατίθεται για τον εντοπισμό και συλλογή του υλικού.
Η τρίτη ώρα θα διατεθεί στην αξιολόγηση και επεξεργασία των ευρημάτων και στη
σύνθεση των εργασιών της κάθε ομάδας.Στα τελευταία δέκα λεπτά οι μαθητές θα
κληθούν να απαντήσουν σ’ένα σύντομο ερωτηματολόγιο.
6.Οργάνωση τάξης : Η τάξη αποτελείται από είκοσι μαθητές και θα χωριστεί σε πέντε
ομάδες των τεσσάρων μαθητών. Ο καθηγητής θα ασκεί το ρόλο του συντονιστή και του
επιβλέποντα.
7.Υλικοτεχνική υποδομή : Η εργασία θα πραγματοποιηθεί στο εργαστήριο
πληροφορικής του σχολείου.Θα απαιτηθούν δέκα ηλ.υπολογιστές με πρόσβαση στο
διαδίκτυο. Μία επιφάνεια προβολής και ένας βιντεοπροβολέας συνδεδεμένος με τον
server του εργαστηρίου , μέσω του οποίου θα γίνονται οι παρουσιάσεις της εργασίας της
κάθε ομάδας (παράλληλα με την ανάγνωση του κειμένου).Ένας εκτυπωτής για την
εκτύπωση των ερωτηματολογίων. Επίσης στη διάθεση των μαθητών της τρίτης ομάδας θα
είναι και το βιβλίο "Ιστορία του Ελληνικού έθνους" στο αντίστοιχο κεφάλαιο,ενώ οι
μαθητές της τέταρτης και πέμπτης ομάδας θα ανατρέξουν και στο σχολικό εγχειρίδιο.
8.Περιγραφή σεναρίου:Όπως προαναφέρθηκε οι μαθητές θα εργαστούν σε πέντε
τετραμελείς ομάδες .Επιδίωξη είναι να λειτουργήσουν με βάση το ομαδοσυνεργατικό
μοντέλο μάθησης, να στηριχτούν στην αρχή της αλληλεπίδρασης ,να διερευνήσουν από
κοινού το υλικό,να ανταλλάξουν γνώμες για τη εξαγωγή των συμπερασμάτων τους και
να τα παρουσιάσουν με σαφήνεια στην υπόλοιπη τάξη.Ο καθηγητής ασκεί εποπτικό
ρόλο.Παρέχει διευκρινίσειςκαι επεξηγήσεις,όπου χρειάζεται.Ελέγχει την ορθή χρήση του
προγράμματος και του διαδικτύου,την καταλληλότητα και την επάρκεια των
πληροφοριών ,την διαχείριση του χρόνου,την ποιότητα της σύνθεσης των
συμπερασμάτων,την επάρκεια και την πειστικότητα της παρουσίασης.Επίσης ελέγχει την
ισότιμη κατανομή του βάρους και της ευθύνης της έρευνας για κάθε μέλος και το βαθμό
3. και την ποιότητα της συνεργασίας μεταξύ τους.Στο τέλος , μέσω των ερωτηματολογίων
αξιολογεί το βαθμό και την ποιότητα αφομοίωσης των πληροφοριών.
9.Φύλλα εργασίας.θα διανεμηθούν πέντε φύλλα εργασίας στους μαθητές, ένα για κάθε
μία ομάδα, της παρακάτω μορφής :
ΚΕΦΑΛΑΙΟ:
ΕΝΟΤΗΤΑ:
ΟΜΑΔΑ:
ΜΕΛΗ:
1.ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗΣ - ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΗΣ:
2.ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ:
3. 1οςΧΕΙΡΙΣΤΗΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ –ΕΡΕΥΝΗΤΗΣ ΥΛΙΚΟΥ:
4. 2οςΧΕΙΡΙΣΤΗΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ –ΕΡΕΥΝΗΤΗΣ ΥΛΙΚΟΥ:
ΖΗΤΗΜΑ ΓΙΑ ΔΙΕΡΕΥΝΗΣΗ:
Το αντικείμενο έρευνας της κάθε ομάδας θα είναι το παρακάτω:
1η ομ.:Τα αίτια των Σταυροφοριών.
2η ομ.:Οι διαδρομές των τεσσάρων Σταυροφοριών , οι ηγέτες τους και η χρονολόγησή
τους.
3η ομ.:Οι γενικές συνέπειες των Σταυροφοριών αναφορικά με τις μεταβολές της
οικονομίας των δυτικών πόλεων και κυρίως της Βενετίας,οι πολιτιστικές επιδράσεις
στη δύση απο τη επαφή της με τις κατακτημένες περιοχές και η νέα σχέση του Βυζαντίου
με τα Δυτικά κέντρα εξουσίας (πάπας,αυτοκράτορες,ναυτικές δημοκρατίες).
4η ομ.:Τα ελληνικά κράτη που ιδρύθηκαν το 1204 μετά την Πτώση της Κων/λης στους
Φράγκους,οι περιοχές που εκτείνονταν,οι κυβερνήτες τους και η πορεία τους τις πρώτες
δεκαετίες μετά την Άλωση.
5η ομ.:Τα Ελληνικά κράτη που σχηματίστηκαν την ίδια περίοδο,οι ηγέτες τους και ρόλος
τους.
Ο ιδιαίτερος ρόλος των μελών της κάθε ομάδας θα είναι ο παρακάτω:Ενας μαθητής θα
αναζητά το υλικό στις ιστοσελίδες που θα προταθούν παρακάτω.Ο δεύτερος μαθητής θα
σχηματοποιήσει σε εννοιολογικούς χάρτες το υλικό της αναζήτησης και θα τα
αποθηκεύσει με τη μορφή φωτογραφίας.Ένας τρίτος μαθητής θα συγγράψει με το
4. πρόγραμμα "Επεξεργαστής κειμένου" την εργασία της ομάδας και θα ενσωματώσει τις
φωτογραφίες των χαρτών.Ο τέταρτος μαθητής θα συντονίζει την διαδικασία και στο τέλος
θα παρουσιάσει την εργασία της ομάδας του.
Οι ιστοσελίδες όπου θα ανατρέξουν οι μαθητές θα είναι οι παρακάτω:
1η ομ.:Flamehistory.blogspot.gr
2η ομ.:Google (αναζήτηση χαρτών)
3η ομ.:e-istoria.com
4η και 5η ομ.:"Βικιπαιδεια" και οι επιμέρους υπερσύνδεσμοι.
Οι μαθητές θα χρησιμοποιήσουν την ιστοσελίδα "Bubbl.us" για τη δημιουργία
εννοιολογικών χαρτών.
Επίσης στη διάθεση των μαθητών της τρίτης ομάδας θα είναι και το βιβλίο "Ιστορία του
Ελληνικού έθνους" στο αντίστοιχο κεφάλαιο,ενώ οι μαθητές της τέταρτης και πέμπτης
ομάδας θα ανατρέξουν και στο σχολικό εγχειρίδιο.
Η εργασία με τη μορφή ιστολογίου τύπου WebQuest είναι αναρτημένη στο διαδίκτυο στη
διεύθυνση : http://zunal.com/webquest.php?w=210587