A pedagógiai értékelés folyamata, formái és eszközei
óRavázlat dr. forgó sándor
1. Az Új média és az elektronikus tanulás
Oktató: Dr. Forgó Sándor
Készítette: Takácsné Lovas Eszter
Szak: pedagógiatanár-némettanár, mesterszak
2. Óravázlat
Szerző neve: Takácsné Lovas Eszter
Szak: pedagógiatanár – némettanár
Dátum: 0211.december. 09.
I. ALAPADATOK
Iskola típusa Református Kollégium Tiszakécske
Osztály: 7.g. ( alapfok A1)
Óra helye a tanvben: A barátság
Tantárgy:………német….
Téma, témakör: A barátság
Óra típusa: Új ismeretet feldolgozó, alkalmazó (feladatmegoldó), új ismeretet feldolgozó és rendszerező,
Elsajátítandó fogalmak jegyzéke: lásd óravázlat
II. FEJLESZTÉSI CÉLOK
Az ismeretek, ismeretkörök tudása,: barátsággal kapcsolatos új szavak megismerése, új szöveg feldolgozása,
II.mútas igealakok használata
A képességek, készségek:önálló szövegértés, íráskészség, nyelvtani készségek elmélyítése, szókincs
fejlesztése , számítógépes ismeret
Az attitűdök, viselkedésbeli jellemzők: Precíz pontos, gyors. önálló feladatmegoldás
III. MÓDSZEREK ALKALMAZOTT MUNKAFORMÁK
Módszerek
Egyéni megfigyelés, szövegfeldolgozás, csoportos megbeszélés, csoportmunka. tanári magyarázat, frontális
munka
A számítógéppel segített kooperatív tanulási módszerek: projekt- probléma- és felfedező alapú tanulás,
Tervezett hálózatalapú konnektivista tanulási módszerek:tartalommegosztás, aktivitás-kreativitás, alkotás
a tevékenységorientált foglalkozásformák, tanári inspiráció.
* közösségi terek használata (internet)
* közösségi tartalomfejlesztés (iskolai hálózat)
* szavak, kifejezések(interaktív tábal)
* tartalom aggregálás (Google Chrome ,Explorer , Firefox)
* reflexió (interaktív tábla)
* tanári inspiráció (utasítás, segítségnyújtás)
IV. FORRÁSOK ESZKÖZÖK
Hagyományos források: Tankönyv, munkafüzet, szótárfüzet
Digitális források: frontális, egyéni és csoportmunka, projekt-foglalkozás, differenciált osztálymunka
Tantermi eszközök: szótárfüzet, beszéd, szöveg, kép, illusztráció, (interaktív) táblázatok, mozgókép,
Interaktív feladat, PPT diák, ,
Tanári szemléltető eszköz:Interaktív tábla (pl.: CleverTouch aktív tábla,)
Hálózati eszköz: Interaktív tábla, számítógépes bemutatás, szemléltetés interaktív táblán
Tanulói szemléltető eszközök: tankönyv, munkalapok, hagyományos eszközök, elektronikus eszközök
(szoftverek, oktató- és szemléltető programok, interaktív eszközök, interaktív tábla HÁLÓZATI eszközök
stb.)
Tanári szemléltetőeszközök: (Tárgyak, transzparensek, számítógépes bemutatók, szemléltető ábrák)
V. FELHASZNÁLT IRODALOM
Hagyományos, papíralapú:Sigrid Xanthos-Kretzschmer, Jutta Douvitsas-Gamst,Eleftherios Xanthos: Das
neue Deutschmobil 2., Klett, Lehrbuch und Arbeitsbuch
Elektronikus (offline, online):Web böngésző(Firefox), képkeresés, online szótár
3. A) Az óra logikai felépítése (menete) és a tevékenységek (időarány, módszer
eszközök, szemléltetés, számonkérés)
Idő Tartalom Az órai tevékenység
Adat,
Módszerei,
0- Gondolatmenet, név,
tevékenységei Eszközei Szemléltetés
45 részfeladat fogalom,
formái
jelenség
I. Motiváció
Üdvözlé Jó reggelt kívánok! Frontális
1 tantermi
Bemutatkozás Foglaljatok helyet. munka
A mai órán egy
II. Korábbi ismeretek újabb témát
dolgozunk fel.
Meglévő ismeretek interaktív
felelevenítése, Motivció, -Mindenkinek van Clever
biztosan legalább táblán
Touch Frontális
10 Új téma bevezetése egy jó barátja. tanteremi szemléltetés
aktív munka
Perfet-es igealakok képpel:
-Hol ismertétek tábla
Barátság
meg egymást a
barátoddal?
Jelentkezés útján interaktív
Clever
aktivizálása választom ki az táblán
Touch Frontális és
első felszólalót, tanteremi szemléltetés
aktív egyéni munka
majd a következőt, képpel:
tábla
már ő választja. Barátság
Most mindenkit
kérek szépen, hogy
a számítógépe
segítségével, e- Clever
mail címéről Touch
küldje el az aktív Számítógépes
interaktív táblán projekció,
részellenőrzés, tábla Frontális és
jelzett címre a tanteremi interaktív
mondatát! MS- egyéni munka
Office táblán a cím
A táblán láthattok ismertetése
segítet a már web-
ismert és most mail
felelevenített
Perfekt-es
mondatszerkezetre.
Köszönöm szépen
Clever
az önálló munkát! Számítógépes
Touch
Most emeljünk ki aktív Frontális és projekció,
visszacsatolás / megerősítés egy-két mondatot! egyéni munka,
tábla tanteremi interaktív
Ki szeretné, ha a MS- differenciált táblán a cím
mondatát az egész Office munka ismertetése,
osztály előtt tankönyv
reprezentálnánk a
4. táblán?
(Közösen
ellenőrzünk és
értékelünk pár
munkát, persze a
többit is kijavítva
megkapja még
aznap a többi
tanuló is)
Most, hogy
mindenki
ráhangolódott a ma
óra anyagára,
nyissuk ki a
tankönyvünket a
16. oldalon és
nézzétek az
olvasmányt
( melléklet 1.)
Mindenkinek az
lesz a feladata,
hogy a
számítógépe
segítségével
online-szótár Clever
használatával az Touch Számítógépes
idegenszavak aktív Frontális és projekció,
III. Új ismeretek feldolgozása jelentését keresse tábla egyéni munka, interaktív
tanteremi
ki! Majd, ha ezzel MS- differenciált táblán a cím
elkészültetek, Office munka ismertetése,
oldjátok meg web- tankönyv
önállóan az 1.a és mail
b feladatot. Aki
gyorsabban
elkészül a
feladattal, küldje át
nekem a kész
megoldásait az e-
mail címén
keresztül, majd én
azt kijavítva
visszaküldöm. A
címet mindenki
látja a táblán.
Közben haladjon
tovább a feladat c
részével.
A mai órán nem Clever Számítógépes
IV.célkitűzés, csak egy új témát
problémafelvetés Touch Frontális és projekció,
vetettünk fel, aktív egyéni munka,
Nyelvtani kérdések hanem a nyelvtani tábla tanteremi interaktív
megvitatása ismétlést is differenciált táblán a cím
gyakorolunk. MS- munka ismertetése,
Mégpedig a Office tankönyv
5. második múltas
mondatok
szerkezetét, ill. az
igealakokat,
méghozzá a
rendhagyó igéket
állítjuk a
középpontba.
Nézzétek az
interaktív táblát
most megjelenítem
a legtöbbet
használt rendhagyó
igealakokat. Pár
nyelvtani
szerkezettel is
gazdagítottam a
táblázatot.
Nézzétek át
figyelmesen!
Ha már nincs
kérdés, akkor
megyünk tovább a
gyakorlással. Akik
már az 1. feladat c
részével végeztek,
azok menjenek
V.ellenőrzés, visszacsatolás tovább a Clever
Számítógépes
tk.17.oldalán lévő Touch
A felelevenített nyelvtani aktív Frontális és projekció,
2. feladattal. A
ismeretek gyakorlása és egyéni munka,
ellenőrzése
többiekkel tábla tanteremi interaktív
megoldjuk a c MS- differenciált táblán a cím
feladatrész Office munka ismertetése,
közösen a táblán! tankönyv
Kérlek titeket,
hogy
gondolkodjatok
velem!
Most menjünk
tovább a 2-es
feladattal!
Köszönöm szépen
a mi órai m
munkáját Clever
mindenkinek! Touch Számítógépes
Most szeretném, aktív projekció,
I. Összefoglalás hogy jegyezzétek tábla Frontális
fel az házi tanteremi interaktív
munka
feladatot, amit az MS- táblán,
interaktív táblán Office munkafüzet
feltüntetve láttok!
(Melléklet 2. –
munkafüzet 16.o.